درباره غار گوآ کِلام

گوآ کِلام، غاری با درازای 370 متر و متشکل از سنگ آهک است. این غار در نزدیکی شهر کوچکی به نام کاکی بوکت قرار دارد. فاصله این شهر از بخش شمالی شهر Kangar که مرکز این استان است، حدود 33 کیلومتر است. جذابیت اصلی این غار را باید وارد شدن از یک ورودی و خارج شدن از جایی دیگر خارج می شود. گردشگر از طرف غار وارد می شود و هنگام خروج خود را در مکانی دیگر و کاملا متفاوت می بیند.
این غار با یک پل معلق چوبی با عرض 8 فوت متصل است. این اتصال بین کاکی بوکیت در یک طرف و محله وان تاگا در طرف دیگر است.

غار گوآ کِلام، پیشینه تاریخی بسیار کاملی برای به رخ کشیدن دارد. سال 1935 میلادی بود که این غار توسط انگلیسی ها به جهان شناسانده شد و به یکی از جاذبه های گردشگری بسیار زیبا در آسیای شرقی تبدیل شد. آن زمان، انگلیسی ها از این غار به عنوان مسیری برای جابه جایی و حمل سنگ قلع از معادن کمک می گرفتند.

نام محلی غار گوآ کِلام، میان محلی ها نیز همین نام را دارد و معنای آن غارهای تاریک است.

اطلاعات گردشگری

گوآ کِلام یکی از مکان های دیدنی و بسیار جذاب است که اراد بسیاری مشتاق به بازدید از آن هستند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد غار گوآ کِلام، می توانید با دفتر جنگلداری پرلیس در سازمان گردشگری شهر پرلیس در کشور مالزی تماس بگیرید. شماره این مرکز، 1213 978/ 1235 978 - 604+ است.

نحوه دسترسی به غار گوآ کِلام

غار گوآ کِلام، مسیری ماشین رو دارد. یعنی برای رسیدن به غار می توانید از هر وسیله نقلیه ای همچون ماشین یا اتوبوس استفاده کنید. اگر قصد رفتن به غار گوآ کِلام با اتوبوس را دارید، می توانید از ایستگاه مرکزی کنگار سوار و در کاکی بوکیت پیاده شوید. بعد از رسیدن به کاکی بوکیت می توانید پیاده در عرض ده دقیقه به این غار برسید.
از طریق اتوبون شمالی-جنوبی پلاس نیز می توانید به سمت غار بروید. از خروجی Changlun به سمت بزرگراه Changlun-Kuala پرلیس و مستقیم به کنگار می رسید. بعد از آن، به سمت Padang Besar بروید و با توجه با تابلوهای راهنمای راه به سمتی بروید که شما  را به Wang Kelian یا کاکی بوکیت می رساند.

چه انتظاری از غار گوآ کِلام باید داشته باشیم؟

پیاده روی و قدم زدن در این غار بسیار هیجان انگیز و جالب است. به طوری که بازدیدکننده ها از یک طرف غار وارد و از طرفی دیگر، در مکان و موقعیتی دیگر از آن خارج می شوند. مسیری که بازدیدکننده ها در داخل غار طی می کنند کاملا روشن است. گردش و راه رفتن داخل غار گوآ کِلام بسیار لذت بخش و متفاوت است. گردشگر با صدای قنات آبی که در آنجا جریان دارد در طول آن قدم می زند. این صدا و محیط هیجان انگیز، خاطره ای به یاد ماندنی برای گردشگران بر جای می گذارند.
البته برای داشتن تچربه ای دلنشین تر بهتر است از راهنماها کمک بگیرید.

وضعیت اقامت در غار گوآ کِلام

در Batu Pahat و مرکز استان یعنی شهر کنگار می توانید اقامت گاه های دو و سه ستاره پیدا کنید.

تاریخچه

غار گوآ کِلام، پیشینه تاریخی غنی ای دارد. این غار را طبیعت ساخته است. شاهد این مدعا نیز استالاکتیکهایی هستند که در دیواره های این غار به خوبی دیده می شوند. به همین دلیل از زمان های بسیار دور و شاید ابتدای خلقت وجود دارد.
در غار گوآ کِلام، آثاری از انسان های اولیه و زندگی آنها در این غار وجود دارد.این غار طبیعی با تاریخچه غنی که محل سکونت انسان های اولیه نیز بوده است، در سال 1935 میلادی توسط انگلیسی ها کشف و به دنیا شناسانده شد. البته هدف انگلیسی ها، استفاده تجاری و یافتن بهترین مسیری آبی برای حمل و نقل سنگ های قلع از مکادن بود.
 
نام: آسیا » مالزی » پرلیس » گوآ کِلام
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر پرلیس

مزرعه مارها و خزندگان

بیشتر جاذبه های کشور مالزی را سواحل، بناهای تاریخی، موزه ها و معابد مختلف و مکان های تفریحی زیبا تشکیل می دهند. اما جاذبه های متنوعی نیز دارد که از جمله آنها می توان به مزرعه مار و خزندگان -Snake and Reptile Farm-اشاره کرد. این مزرعه جایی است که نمونه آن را در مالزی یا دیگر کشورهای ندیده ایم. این مزرعه مجموعه ای از خزنده هایی همچون مارهای بزرگ و شگفت انگیز، تمساح و ... است. افرادی که علاقه فراوانی به طبیعت دارند، حتما از بازدید این مزرعه هیجان زده خواهند شد.