درباره پرگه

ترکیه کشوری است که به واسطه برخورداری از مکان ها و دیدنی های زیبا و کم نظیر، از شهرت بسیاری در جهان برخوردار است. دیدنی های این کشور منابع جذب گردشگر به ترکیه محسوب می شوند. پرگه -Perge- از جمله مکان هایی است که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند.

از مهمترین دلایل شهرت پرگه، وجود آثار و اشیای باستانی زیادی در این شهر است که در کانون توجه بسیاری از بازدیدکنندگان قرار می گیرند. برای ورود به شهر، بازدیدکنندگان باید از دروازه اصلی شهر عبور کنند. دو برج مدور در اطراف دروازه و برای حفاظت از آن ساخته شده است. این دروازه در سال 188 پیش از میلاد و پیش از تسلط رومیان بر شهر ساخته شده است. با گذشت زمان، برج های محافظت کننده دروازه اهمیت و مقصود دفاعی خود را از دست دادند. این برج ها به شکل مربع هایی هستند که دوایری در اطراف آنها وجود دارد. این دو برج با استفاده از سنگ مرمر سفید و گرانیت خاکستری بنا شده است. حمام های مشهوری در این شهر باستانی وجود داشته که ضمن تمیزی، از طراحی بسیار زیبایی نیز برخوردار بوده اند. فضای داخلی ساختمان ها با استفاده از مجسمه هایی تزئین می شده است. نشانه های باستان شناسی زیادی در این مکان بوده که امروزه زینت بخش موزه ها می باشند. سه سالن و یک حیاط بزرگ نیز در اینجا وجود داشته است.

ساخت و سازهای صورت گرفته همگی به زیبایی و با هنرمندی تمام انجام شده اند. استادیوم و تئاتر شهر در خارج از محدوده دیوارهای شهر دیده می شوند. این سالن تئاتر در حدود 12000 نفر گنجایش دارد. سالن تئاتر در دشت بنا شده و جایگاه هایی مخصوص فروش نوشیدنی و غذا نیز در آن درنظر گرفته شده است. در کناره های خیابان های شهر، ستون هایی وجود داشته است. بقایای تخریب شده این ستون های عظیم هنوز هم در این شهر به چشم می خورد. استخر کم عمقی در این مکان وجود داشته که از آن به عنوان حمام استفاده می شده است. در ساخت و سازهای انجام شده از آجرهای زیبای کوچکی استفاده می کرده اند. این آجرها بویژه در برابر زلزله از ساختمان ها محافظت کرده و مانع از بروز آسیب های شدید می شدند.

اطلاعات گردشگری

گردشگران زیادی برای دیدن این شهر باستانی، به این منطقه می آیند. ویرانه های این شهر رومی هنوز در اینجا پابرجا بوده و علاقمندان و شیفتگان باستان شناسی بدون شک از دیدن این مکان لذت زیادی خواهند برد. در اینجا چیزهای بسیاری برای دیدن و جمع کردن معلومات درباره جنبه های گوناگون وجود دارد. برای رفتن به پرگه وسایل حمل و نقل مختلفی در اختیار گردشگران قرار دارد. برای این منظور می توان از خودروی شخصی و یا از خدمات تورهایی استفاده کرد که با داشتن راهنمایان مجرب، اطلاعات فراوانی در مورد این مکان در اختیار گردشگران قرار می دهند. این شهر از جمله نقاط شناخته شده برای پیاده روی است چراکه در نقطه شروع مسیری قرار دارد که به سنت پاول در شمال منتهی می شود.

گردشگران از دیدن بخش های مختلف، لذت زیادی می برند. ساخت و سازهای قدیمی موجود در این منطقه نشان دهنده ظاهر و نمای ساختمان ها در قدیم و مجسمه های موجود نیز تمدن های موجود در آن منطقه را منعکس می سازند. وقتی گردشگران برای بازدید از استادیوم و تئاتر پرگه مراجعه می کنند، این احساس را دارند که هنوز هم چیزی در آنجا وجود دارد. آنها بوضوح می توانند تمدن های قدیمی و برخی از آثار و نشانه های آنان را مشاهده کرده و درک کنند. گردشگران عکس های زیادی از گوشه و کنار این شهر می گیرند تا خاطره این سفر را برای همیشه در آلبوم های خود زنده نگه دارند. به دلیل مجاورت این منطقه با دریا، برخی گردشگران نیز ترجیح می دهند با خود را با قایق و از راه آبی به اینجا برسانند. ترکیه سالیانه درآمد هنگفتی از طریق گردشگری بدست می آورد چراکه گردشگران بسیاری برای دیدن زیبایی ها و تمدن های کهن این کشور، ترکیه را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند. دولت و مردم این کشور نیز تمام تلاش خود را می کنند تا مکان های تاریخی و باستانی خود را به گونه ای حفظ کنند تا گردشگران از دیدن آنها لذت ببرند.

تاریخچه

این شهر باستانی در سال 1500 قبل از میلاد بوجود آمد و نخستین ساکنان این شهر هیتی ها بودند. این شهر، شکل یک شهر رومی را بخود گرفته است. در قرن بیستم پیش از میلاد، یونانیان زیادی از شمال آناتولی به سواحل مدیترانه مهاجرت کردند. در آن زمان چهار شهر بوجود آمد که یکی از آنها پرگه بود. این شهر حدود 12 مایل با ساحل فاصله داشت و به عنوان یک سد دفاعی در برابر هجوم دزدان دریایی عمل می کرد. هنوز هم آثار و ردپای ساکنان شهر باستانی در این مکان دیده می شود. در این بقایای شهر آثار تمدن های مختلفی وجود دارد که در زمان های متفاوت در این منطقه حضور داشته اند.
 
نام: آسیا » ترکیه » آنتالیا » پِرگه
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر آنتالیا

 

جشنواره فیلم پرتقال طلایی آنتالیا

جشنواره فیلم پرتقال طلایی آنتالیا -Antalya Golden Orange Film Festival- یکی از مهم ترین و معتبرترین جشنواره هایی است که در فصل پاییز در کشور ترکیه برگزار می گردد. همزمان با برگزاری این جشنواره، فعالیت های جنبی گوناگونی نیز برگزار می شود.

پارک آبی و پارک دلفین ها

مکان ها و مقاصد گردشگری متنوعی در شهر آنتالیا در کشور ترکیه وجود دارند. از جمله جالب توجه ترین دیدنی ها و سرگرمی های این شهر می توان به پارک آبی و پارک دلفین ها -Aqua land and Dolphin land- اشاره کرد. این دو مکان برای آن دسته از افرادی که از گذراندن اوقات فراغت خود در کنار دریا و ساحل و انجام ورزش ها و سرگرمی های آبی لذت می برند، مناسب است.

آسپندوس

شهر آسپندوس -Aspendos-، شهری باستانی و زیبایی بوده که سیستم ضرب سکه خاص خود را داشته است. سالن تئاتر و قنات های شهر از جمله آثار دیدنی آسپندوس محسوب می شوند.این شهر دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

بِلِک

بلک -Belek- منطقه ای فوق العاده با امکانات مدرن و جذابیت های فراوان برای گردشگرانی است که به ترکیه سفر می کنند.

جشنواره اپرا و باله آسپندوس

جشنواره اپرا و باله آسپندوس -Aspendos Opera and Ballet Festival- یکی از جشنواره های مهم و معروف آنتالیاست که در ماه ژوئن آغاز شده و در روز اول جولای به پایان می رسد. اجراهای متفاوتی در این جشنواره برای تماشاگران به نمایش درمی آید.

موزه خانه آتاترک

موزه آتاترک -Ataturk house Museum- در واقع همان خانه ای است که آتاترک در آن متولد شده و دوران کودکی اش را در آنجا سپری کرده است. برای قدرانی و گرامیداشت یاد این رهبر بزرگ ترکیه، خانه او به موزه تبدیل شد. ایده این کار توسط کمیته مدیریت اتاق بازرگانی آنکارا پیشنهاد گردید. ویژگی منحصربه فرد این موزه، اتاق آتاترک است که با زیبایی هرچه تمام تر طراحی و توسط پانل های چوبی ساخته شده است.

کیمائرا و الیمپوس

کیمائرا و الیمپوس -Chimaera and Olympos- دو مکانی هستند که از جذابیت بسیاری برای بازدیدکنندگان برخوردارند. چیزهای دیدنی زیبایی در این دو نقطه وجود دارد نظیر کیمائرا با شعله های آتش در حال سوختن آن و الیمپوس که شهرت آن به داشتن یکی از بهترین سواحل منطقه می باشد.

غواصی در دریای مدیترانه

غواصی در آب های مدیترانه -Diving in Mediterranean-، تجربه ای فوق العاده برای غواصان حرفه ای و نیز تازه کارها خواهد بود. گردشگران بسیاری هستند که تنها به نیت غواصی در مدیترانه به دلیل شرایط آب و هوایی و دمای آب این دریا، به ترکیه سفر می کنند.

سافاری با جیپ

گشت و گذار در طبیعت با جیپ در بسیاری از کشورهای جهان، امری متداول است. گردشگران ترجیح می دهند با استفاده از جیپ -Jeep Safari- به کوه ها و رودخانه ها و حتی مسیرهای صاف و هموار رفته چراکه لذت و سرگرمی بسیاری را برای آنها به همراه خواهد داشت.

دروازه تاریخی هادریان

دروازه هادریان -Hadrian`s Gate- یکی از آثار زیبای برجای مانده از دوران رومیان است که هنوز هم به خوبی در جای خود قرار دارد. قوس مرکزی، ستون ها و سه دروازه این بنا که ارتباط تاریخی مستحکمی با دوران بسیار قدیم دارند، آن را بدون تردید به یکی از جاذبه های گردشگری مهم آنتالیا تبدیل کرده است.

برج هیدیرلینک

مکان های دیدنی بسیاری در آنتالیا وجود دارد که هریک عامل مهمی در جذب هرچه بیشتر گردشگران به آن محسوب می شود تا تعطیلات خود را در آنتالیا سپری کنند. یکی از مکان های دیدنی آنتالیا، برج هیدیرلینک -Hidirlink Tower- نام دارد.

کالیچی

کالیچی -Kaleici- نمادی از آنتالیای قدیم است و دیدن آن به کسانیکه علاقمند به دریای مدیترانه، سواحل زیبا و فعالیت های آبی هستند، پیشنهاد می شود.

پارک کارا علی اوغلو

مکان های بسیار زیبایی در شهر آنتالیا وجود دارد. یکی از این مکان ها، پارک کارا علی اوغلو -Karaalioglu Park- واقع در جنوب شهر آنتالیا است که دسترسی بسیار راحتی برای گردشگران دارد. گردشگران به راحتی می توانند پیاده یا با استفاده از تراموای محلی خود را به پارک برسانند.

غار کاراین

غار کاراین -Karain Cave- یکی از قدیمی ترین غارهایی است که از حفاری های انجام شده در آن آثاری چون دندان حیوانات، سرنیزه و برخی اشیاء دیگر بدست آمده است. شواهد موجود نشان می دهند که انسان ها از 25000 سال قبل در این غار زندگی می کرده اند.

کارست اسپرینگز

کارست اسپرینگز -Karst Springs- یک مسیر پیاده روی است که گردشگران و افراد محلی بسیاری برای این منظور به آنجا می روند. این مکان یکی از زیباترین مناطق ترکیه است و افراد می توانند به همراه خانواده به منظور پیاده روی و کوهنوردی کارست اسپرینگ را انتخاب کنند.

کِمِر

کمر -kemer-، شهر جدیدی است که اساس طراحی آن را پاسخگویی به نیازهای گردشگران تشکیل می دهد. این شهر زیبا دارای آخرین امکانات موجود برای تسهیل اقامت گردشگرانی است که به کمر سفر می کنند. در کنار تمام امکانات مدرن، وجود ساحل زیبا، جنگل و نیز دسترسی آسان به مکان های تاریخی بر جذابیت هرچه بیشتر کمر در نظر گردشگران افزوده است.

مناره کشیک

آنتالیا از جمله جاذبه های جدید گردشگری در ترکیه است که شامل مجموعه ای غنی از ویژگی ها و خصوصیات سنتی، مدرن و تاریخی این کشور می باشد. مناره کشیک (مناره شکسته) -Kesik Minare- نیز یکی از جاذبه های گردشگری معروف در آنتالیا محسوب می شود.

ساحل کُنیاآلتی - ساحل لارا

سواحل کنیاآلتی و لارا -Konyaalti Beach - Lara Beach-، دو ساحل زیبای آنتالیا هستند که از ایمنی و پاکیزگی بسیار مطلوبی برای شنا برخوردارند. وجود امکانات بسیار خوب در این دو برای سرگرمی و تفریح، بر جذابیت هرچه بیشتر آنها برای گردشگران می افزاید.

آبشار ماناوگات - آبشار دودِن

آبشارهای ماناوگات و دودن -Manavgat Waterfall - Duden Waterfalls- از زیباترین مکان های طبیعی در شرق آنتالیا هستند که با داشتن محیطی سرسبز همانند قطعه ای از بهشت بر روی زمین می باشند.

شب های آنتالیا

آنتالیا به دلیل داشتن شب هایی زنده و پر جنب و جوش و نیز آثار تاریخی متعدد دومین شهر ترکیه از نظر تعداد گردشگر محسوب می شود. ترکیب موزون فرهنگ های سنتی و مدرن، این شهر را به یکی از مقاصد اصلی گردشگری تبدیل نموده است. از جمله کلوب های معروف آنتالیا می توان به کلوب 29، الیمپوس و آلی اشاره کرد.

مناره ئیولی

مناره ئیولی -Yilvi Minare- یکی از معروفترین نقاط شهر آنتالیاست که به نماد این شهر و یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری آن تبدیل شده است. سازه زیبای این مناره سبک بسیار منحصربفرد و زیبایی داشته که حال و هوایی باستانی و قدیمی را برای بازدیدکنندگان تداعی می کند.

رافتینگ در پارک ملی دره کوپرولو

قایق سواری در آب های خروشان رودخانه (رافتینگ) تجربه یک قایق سواری منحصربفرد، زیبا و ایمن در رودخانه کوپرولو واقع در پارک ملی دره کوپرولو -White Water Rafting Koprulu Canyon National Park- واقع در استان آنتالیای ترکیه می باشد. این تجربه فوق العاده با دیدن مناظر و چشم اندازهای زیبای طبیعت اطراف رودخانه همراه است.

حمام ترکی

حمام ترکی -Turkish Bath- مفهومی کاملاً رایج و متداول در میان مردم ترکیه و گردشگران می باشد. این حمام، یک شیوه آرام سازی و تمدد اعصاب است که چهره و ظاهر جدیدی به بدن داده و به دنبال آن، فرد احساس آرامش و سلامت می کند.

دیدنی های جذاب در ترکیه

رقص عربی از جمله رقص های بسیار پرطرفدار در ترکیه می باشد. علاوه بر این، سرگرمی های جذاب دیگری نیز در این کشور وجود دارد که می توانند توجه شما را کاملاً به خود معطوف سازند.

خوردنی ها و نوشیدنی های معروف در ترکیه

غذاها و نوشیدنی های زیادی در ترکیه برای امتحان کردن و لذت بردن وجود دارد. معمولاً گردشگران در سفر به ترکیه، طعم های مختلفی را تجربه می کنند که آنها را از یاد نخواهند برد.

گلف بازی در آنتالیا

گلف -Golf- رشته ای بسیار جالب و سرگرم کننده برای دوستداران آن محسوب می شود. کشور ترکیه از جهات مختلفی در جهان شهرت دارد. شهر آنتالیا به دلیل داشتن مجموعه ای از بهترین زمین ها و باشگاه های گلف، از شهرت زیادی در این باره برخوردار بوده و بستر مناسبی را برای گلف بازان و علاقمندان به این رشته فراهم می سازد.

تِرمِسوس

ترمسوس -Termessos- یک شهر باستانی در استان آنتالیا می باشد که گردشگران نباید دیدن آن را از دست بدهند. در این شهر چندین ساختمان، معبد و تئاتر باستانی به چشم می خورد.

ساید

ساید -Side- یکی از شهرهای کوچک ترکیه است که در سمت ساحلی آن قرار دارد. در این شهر بازاری متشکل از مغازه ها و غرفه های متعدد و نیز بندرگاهی وجود دارد که گردشگران در آنجا به استراحت پرداخته و از دیدن مناظر و چشم اندازهای زیبای اطراف لذت می برند.

ساکلیکِنت

شهر آنتالیا در ترکیه به دلیل داشتن دیدنی های مختلف بسیار زیبا و اماکن تاریخی متعدد، از شهرت بسیاری برخوردار است. یکی از جاذبه های طبیعی این شهر، تفرجگاه زمستانی ساکلیکنت -Saklikent- است. ساکلیکِنت نام منطقه ای کوهستانی است که در 45 کیلومتری شهر آنتالیا و 60 کیلومتری فرودگاه آنتالیا واقع شده است. این تفریحگاه بسیار زیبا از نوامبر تا ماه می باز است. این منطقه بسیار به شهر آنتالیا نزدیک است. گردشگران می توانند یک ساعت پس از تفریح و وزش مفرح اسکی به دریای مدیترانه بروند و از شنا کردن لذت ببرند.

مراکز خرید در آنتالیا

در مراکز خرید آنتالیا -Shopping centers- امکانات زیادی وجود دارد که افراد محلی و گردشگران برای گشت و گذار و خرید به آنها مراجعه می کنند. در این بازارها و مراکز خرید تقریباً هر محصولی را می توان یافت.

موزه آنتالیا

در موزه آنتالیا -Antalya Museum Final- می توان تصویر مختصر و مفیدی از شهر را به تماشا نشست. در این موزه می توان با تاریخ، پیشینه و جنبه های فرهنگی مهم آنتالیا آشنا شد.

پاموک کاله

بازدید از پاموک کاله -Pamukkale- آنتالیا بویژه برای دوستداران طبیعت و افرادی که تشنه ماجراجویی هستند، از اهمیت بسیاری برخوردار است. ذخایر آهکی عظیم و حوضچه های بزرگ آب چیزی است که هیچ گردشگری دوست ندارد، دیدن آن را از دست بدهد.