درباره مسجد امام

مسجد امام که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به مسجد شاه یا مسجد جامع عباسی نیز شهرت داشته از آثار تاریخی واقع در میدان امام یا نقش جهان اصفهان محسوب می شود. میدانی که هر گوشه از آن اثری درخور و شگفت انگیز دیده می شود. این مسجد که به راستی یکی از زیباترین مساجد جهان می باشد، در دوره صفوی و به دستور شاه عباس اول صفوی ساخته شده است. معمار این بنای باشکوه استاد علی اکبر اصفهانی بوده است. اما هنرمندانی چون علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمدرضا امامی و محمد صالح امامی در خطاطی های بکار رفته در گوشه و کنار این بنا، دخالت داشته اند. تزئینات این مسجد از چنان شکوه و زیبایی برخوردار است که از همان نمای ظاهری و خارجی بنا، نگاه کنجکاو بینندگان را به سوی خود جلب می کند.

اگرچه ساخت مسجد امام در زمان شاه عباس اول صفوی آغاز گردید اما پایان آن مصادف با دوره حکومت شاه صفی، جانشین شاه عباس اول، بوده است.

مسجد امام از وسعت قابل توجهی برخوردار است. سر در خارجی مسجد نیم گنبدی به ارتفاع 27 متر و مناره هایی به ارتفاع 33 متر دارد. این نیم گنبد و مناره ها جدا از مناره های اصلی واقع بر روی شبستان مسجد و گنبد اصلی آن، هستند. گنبد اصلی و عظیم مسجد ارتفاعی معادل 52 متر و مناره های موجود بر روی شبستان آن، 48 متر می باشد. در کاشی های هفت رنگی که در تزئینات دالان ها، طاقچه ها و مقرنس های مسجد بکار رفته، رنگ آبی غلبه دارد. مقرنس کاری های سر در ورودی مسجد چنان زیبا و باشکوه است که ساعت ها می تواند بیننده را مجذوب خود سازد. معمار بنا با زیرکی خاصی مشکل جهت قبله را بدون اینکه کوچکترین تأثیری بر نمای بنا داشته باشد یا سبب قناسی آن گردد، توسط یک دهلیز مدور حل کرده است. در فضای مسجد سادگی در عین شکوه، بر همه چیز غلبه دارد. نقش های گل و بوته موجود بر روی دیوارها، تصاویر بسیار زیبایی را خلق کرده اند. بلندی طاق های مسجد امام، احساس رهایی و آزادی را در نمازگزاران القاء می کند. محاسبه جهت قبله در این مسجد توسط شیخ بهایی، از دانشمندان و مهندسان بنام آن دوره انجام شده است.

از دیگر نکات جالب در مسجد امام، انعاس صدا در قسمت مرکزی زیرین گنبد اصلی می باشد.

مسجد امام دو شبستان غربی و شرقی دارد. شبستان شرقی بزرگتر اما بدون تزئین خاص و شبستان غربی، کوچکتر ولی دارای تزئینات بسیار باشکوهی می باشد. محراب موجود در شبستان غربی مسجد یکی از زیباترین محراب ها در میان مساجد اصفهان محسوب می شود. همچنین در گوشه جنوب شرقی و جنوب غربی مسجد امام دو مدرسه به طور قرینه ساخته شده که به ترتیب مدرسه ناصری و سلیمانیه نام دارند. در مدرسه سلیمانیه یک ساعت آفتابی وجود دارد که آن هم از ابداعات شیخ بهایی می باشد. در سراسر مسجد امام، هفت سنگاب وجود دارد که هرکدام از ویژگی خاصی برخوردارند. سنگاب در ورودی، سنگاب چهل ستون غربی، سنگاب چهل ستون شرقی، سنگاب گنبد غربی، سنگاب گنبد شرقی، سنگاب دالان مشرف به حیاط در گوشه جنوب غربی مسجد و سنگاب انتهای شرقی ورودی اصلی مسجد، سنگاب های موجود در مسجد امام به شمار می روند. مسجد امام اصفهان در تاریخ پانزدهم دی ماه سال 1310 شمسی، جزء آثار ملی به ثبت رسیده است.

اطلاعات گردشگری

مسجد امام که به اسامی مسجد شاه یا مسجد جامع عباسی نیز شهرت داشته، در ضلع جنوبی میدان امام یا نقش جهان اصفهان قرار دارد. رفتن به میدان امام مصادف با دیدن تعدادی از باشکوه ترین آثار تاریخی اصفهان می باشد.

تاریخچه

مسجد امام از آثار نیمه اول قرن یازدهم هجری محسوب می شود. ساخت این مسجد باشکوه در سال 1020 هجری به دستور شاه عباس اول صفوی آغاز گردید اما تزئینات مسجد در زمان جانشینان وی یعنی شاه صفی، شاه سلیمان و شاه عباس دوم صفوی به پایان رسیده که بنابر تاریخ های موجود در مسجد، در سال 1078 هجری بوده است.
 
نام: آسیا » ایران » اصفهان » مسجد امام
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر اصفهان

 

مسجد سید

مسجد سید یکی از بزرگترین و معروف ترین مساجد اصفهان است که از جمله آثار تاریخی برجای مانده از دوره قاجار محسوب می شود. ساخت این بنا توسط یکی از علمای بزرگ اصفهان به نام آیت الله سید محمدباقر شفتی آغاز گردید که پس از فوت ایشان، فرزند و نوه ی وی ان را ادامه دادند. کل عملیات ساخت مسجد همراه با تزئینات بکار رفته در آن در حدود 130 سال بطول انجامیده است.

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان از جمله مساجد بسیار قدیمی اصفهان است که مکان آن حتی پیش از اسلام نیز کاربری مذهبی داشته است. این مسجد که در طول تاریخ خود تغییرات زیادی را در زمان حکومت های مختلف متحمل شده، امروزه یکی از جاذبه های گردشگری تمام عیار اصفهان محسوب می شود.

مسجد حکیم

مسجد حکیم از جمله آثار تاریخی اصفهان است که در قرن چهارم هجری و در زمان حکومت شاه عباس دوم صفوی ساخته شده است. بانی این مسجد حکیم شاه، حکیم محمد داوود خان بوده است. مسجد حکیم به دلیل ساختار گلی و نیز وجود خط نوشته های متعدد در گوشه و کنار بنای آن، از شهرت خاصی برخوردار است.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله از جمله مساجد باشکوه اصفهان و از آثار برجای مانده از دوران صفوی می باشد. این مسجد که در میدان امام یا نقش جهان قرار دارد، از شهرت بسیاری برخوردار است. گنبد زیبا و کاشیکاری شده این مسجد، یکی از زیباترین گنبدهای جهان می باشد. همه ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی از این مسجد دیدن می کنند.

منارجنبان

بنای منارجنبان یکی از شگفت انگیزترین آثار تاریخی اصفهان محسوب می شود. ویژگی این بنا که از یک ایوان و دو مناره تشکیل شده این است که تکان دادن یکی از مناره ها سبب تکان خوردن دیگری و نیز کل بنا به طور کاملاً محسوس می شود. این بنا که از آثار قرن هشتم هجری به شمار می رود، از مهمترین جاذبه های گردشگری اصفهان می باشد.

مدرسه چهارباغ اصفهان

مدرسه چهارباغ یکی از مدارس معروف اصفهان می باشد که از آخرین بناهای عهد صفوی به شمار می رود. این مکان که از ابتدا به عنوان محل تحصیل طلاب عمل می کرده، از ویژگی های معماری بسیار شاخصی برخوردار است. کاشیکاری های این مدرسه زبانزد می باشد. مدرسه چهارباغ با اسامی دیگری نظیر مدرسه سلطان و مدرسه مادرشاه نیز شناخته می شده است.

کلیسا وانک

شهر اصفهان از جمله شهرهای ایران است که بخشی از جمعیت آن را اقلیت دینی ارامنه تشکیل می دهد. این افراد که در زمان شاه عباس اول صفوی به این منطقه کوچ داده شدند، اقدام به ساخت تعدادی کلسیا کردند. از معروفترین کلیساهای این شهر، کلیسای وانک می باشد که از جاذبه های گردشگری اصفهان محسوب می شود.

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت از جمله کاخ های برجای مانده از دوره صفوی در اصفهان می باشد. این کاخ در نیمه دوم قرن هجری و در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده است. بنای دو طبقه کاخ هشت بهشت دارای اتاق ها، رواق ها و راهروهای متعددی است که توسط دو راه پله به یکدیگر متصل اند. امروزه وجود پارکی وسیع و زیبا در کنار این کاخ، گردشگران بسیاری را به این مکان جلب می کند.

کبوترخانه

از جمله آثار تاریخی اصفهان که شاید کمتر نام شان به گوش بخورد، کبوترخانه ها می باشد. این سازه های شگفت انگیز و جالب که قدمتی در حدود هفت قرن دارند، بویژه در دوره صفوی از رونق بسیاری برخوردار بودند. کبوترخانه های اصفهان که برخی آنها گنجایش چهل هزار قطعه کبوتر داشته اند، در میان معروفترین کبوترخانه های جهان جای داشته اند. امروزه نیز در اطراف اصفهان تعدادی کبوترخانه به چشم می خورد.

عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو یکی از باشکوه ترین آثار تاریخی برجای مانده از دوره صفوی است. ساخت این بنا به دستور شاه عباس اول آغاز گردید اما در زمان حکمرانی سایر پادشاهان صفوی نیز بخش هایی به آن افزوده و تکمیل گردید.

کاخ چهلستون

کاخ چهلستون از جمله آثار برجای مانده از دوره صفوی در اصفهان است که به دلیل تعدد ستون های موجود در آن، بدین نام خوانده میشود. وجود نقاشی ها، مینیاتورها، نسخ خطی، ظروف و سفالینه ها، سکه و جاذبه های بصری فراوان در معماری این بنا، همه ساله گردشگران بسیاری را به این مکان می کشاند.

سی و سه پل

از میان پل های تاریخی اصفهان که بر روی رودخانه زاینده رود ساخته شده به جرأت می توان گفت که سی و سه پل از معروفترین شان به شمار می رود. سی و سه پل، طولانی ترین پل موجود بر روی زاینده رود است که در زمان حکومت شاه عباس اول صفوی و توسط یکی از سرداران وی به نام الله وردی خان ساخته شده است.

حمام علیقلی آقا

دوره حکومت پادشاهان صفوی، دوره رونق هنر و معماری در اصفهان محسوب می شود. از جمله بناهایی که در ساخت آن در این دوران از اهمیت چشمگیری برخوردار بوده، حمام های عمومی اصفهان بوده است. مجموعه حمام علیقلی آقا از جمله این حمام ها است که با قدمتی در حدود 310 سال، به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان علاقمندان بسیاری را به سوی خود جلب می کند.

پل مارنان

پل مارنان یکی از قدیمی ترین پل های اصفهان می باشد که برخی تاریخ ساخت آن را به دوره ساسانی نسبت می دهند. این پل که با اسامی مختلفی چون پل ماربین یا پل سرافراز نیز شناخته می شده، امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان تبدیل شده است.

پل شهرستان

پل شهرستان یکی از قدیمی ترین پل هایی است که در دوران پیش از اسلام بر روی رودخانه زاینده رود ساخته شده است. این پل که زمان ساخت آن را متعلق به دوره ساسانی می دانند، بارها در زمان حکومت سلسله های دیگری نظیر سلجوقیان، آل بویه و صفویه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

پل خواجو

یکی از معروف ترین پل های زاینده رود، پل خواجو می باشد که در سال 1060 هجری قمری به دستور شاه عباس دوم ساخته شده است. این پل بواسطه ویژگی های معماری و تزئینات بکار رفته در ساخت آن از سایر پل های موجود بر روی زاینده رود معروف تر است.

پل چوبی

پل چوبی که نام صحیح آن جوئی می باشد، از جمله پل های قدیمی ساخته شده بر روی زاینده رود است که به دستور شاه عباس دوم صفوی و برای کاربری سلطنتی ساخته شده است. این پل که در بین دو پل خواجو و سی و سه پل واقع شده، از جمله جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می رود.

بازار قیصریه

بازار سنتی اصفهان، که یکی از زیباترین و قدیمی ترین بازارهای ایران و جهان است ورودی های متعددی دارد اما ورودی اصلی آن، سر در قیصریه واقع در میدان امام یا میدان نقش جهان می باشد.

آتشگاه

آتشگاه یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی مربوط به دوران پیش از اسلام در اصفهان می باشد که در انتهای خیابانی به همین نام و بر فراز تپه ای واقع شده است. این بنا که ساخت آن را مربوط به دوره ساسانیان یا پیش از آن می دانند، از جمله جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می رود.

کليساي مريم

کليساي مريم متعلق به دوره صفوي و دومين کليساي بزرگ شهر اصفهان است که هنوز هم در آن مراسمي برپا مي شود. نقاشي ها و کاشي کاري هاي ديوارهايش بر اهميت آن افزوده و تشکيل يک هشتي داده است. توجه بيش از حد زنان به اين کليسا به دليل نام حضرت مريم نيز جالب توجه است.

غار كلهرود

غار زيباي كلهرود، غاري طبيعي و غيرآهكي و از طولاني‌ترين غارهاي ايران در نزديكي روستاي زيباي كلهرود در 110 كيلومتري اصفهان قرار دارد.

هنرهای دستی اصفهان - قسمت اول

قلم زنی، خوشنویسی، مینا کاری، قلمدان سازی و سفره قلمکاراز چمله هنرهای دستی اصفهان است. هنر قلم زنی که از دیرباز در اصفهان رواج كامل داشته، درحقیقت نوعی حكاكی بر روی فلزات است.

غذاهای محلی اصفهان

از غذا و دسرهای مخصوص اصفهان می توان به خورش ماست، حلیم بادمجان، بریانی و آبگوشت بالوبیا سفید اشاره کرد.

هنرهای دستی اصفهان - قسمت دوم

قالیبافی، خاتم سازی، زری بافی و مینیاتور از جمله صنایع دستی اصفهان است. خاتم سازی در واقع هنر آرایش سطح اشیا چوبی به صورتی شبیه به موزائیك با مثلثهای كوچك است.

هنرهای دستی اصفهان - قسمت سوم

کاشی سازی، گچبری، گره چینی و مشبك، صحافی و جلد سازی جزو صنایع دستی اصفهان می باشد. یكی از هنرهائی كه در عصر صفویه به اوج رسید و هنرمندان اصفهان در تكامل آن ابتكار و خلاقیت بی مانندی از خود نشان دادند صحافی و جلد سازی بود.

سوغاتی های اصفهان

علاوه بر صنایع دستى، شیرینى گز و پولکى و گلاب قمصر کاشان از سوغاتى هاى مشهور شهر اصفهان است.