درباره پارک ملی جیونانگ مولو

پارک ملی جیونانگ مولو -Gunung Mulu National Park-، یکی از پارک های شگفت انگیز ایالت ساراواک و کشور مالزی به شمار می رود که بزرگ ترین پارک ملی کشور مالزی و البته جزو زیباترین هاست.
این پارک جاذبه های فراوانی همچون غارنوردی، کوه پیمایی و تماشای حیوانات دارد. جیونانگ مولو به دلیل مناظر زیبا، از طرف یونسکو به عنوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری ایالت ساراواک انتخاب شده است. این پارک، تحت کنترل بخش خصوصی است و به همین دلیل با یک سری مشکلات سیاسی دست و پنجه نرم می کند.
پارک زیبای جیونانگ مولو، ترکیبی از گونه های حیات وحش، رودخانه ها و کوه هاست. غاری به نام مولو در این پارک وجود دارد که بزرگ ترین غار جنوب شرق آسیا است. این غار یکی از دیدنی ترین بخش های این پارک وسیع و شگفت انگیز است. قایق سواری در رودخانه این پارک نیز تجربه ای به یاد ماندنی برای گردشگرها به جای می گذارد.
پارک جیونانگ مولو، پر از درختان سرسبز و حیوانات مختلف است و گشت و گذار در آن یکی از به یاد ماندنی ترین گردش ها و مسافرت ها خواهد بود. هر ساله گردشگران متعددی از سراسر دنیا به اکشور مالزی و ایالت ساراواک مسافرت می کنند و مقصد اصلی آنها پارک ملی جیونانگ مولو است. کوه هاو رودخانه و غار، همه باعث دوچندان شدن جاذبه طبسیعی این پارک شده اند.

رشته کوه های پارک ملی جیونانگ مولو

جاذبه های اصلی پارک ملی جیونانگ مولو کوه ها و رودخانه های آن است. رشته های کوه های این پارک، شامل سه کوه اصلی به نام جیونانگ مولو، جیونانگ آپی و جیونانگ بنارات هستند.
  • جیونانگ مولو، بلندترین قله را با ارتفاع 2377 متر دارد.
  • جیونانگ آپی، در مقام دوم بلندترین قله قرار دارد. ارتفاع آن 1750 متر است.
  • در آخر نیز باید به کوه جیونانگ بنارات اشاره کنیم که ارتفاعی حدود 1585 متر دارد.

غارهای زیرزمینی پارک

از دیگر جاذبه های گردشگری این پارک، غارهای زیرزمینی آن هستند. این غارها 4 عدد هستد و  گردشگران از بازدید آنها نهایت لذت را می برند. این چهار غار زیبا، غار گوزن،  غار باد، غار لانگ و آب تمیز نام دارند. جالب ترین بخش این غارها، راهروهای چوبی است که در سراسر غار وجود دارند. گردشگران هنگام گشت زنی در این غارها از مناظر زیبای استالاکتیتها و استالاگمیتها لذت شگفت زده خواهند شد. این میان این غارها، رودخانه های جالب توجهی نیز جریان دارند که تماشایشان خالی از لطف نیست. هنگام سفر در طول این غارها، باد و نسیم خنکی می وزد که بر زیبایی آن می افزاید.
یکی دیگر از جذابیت های اصلی پارک ملی جیونانگ مولو، جنگلی از قله های آهکی بسیار نوک تیز است که Pinnacles نام دارد.

جنگل Pinnacle (نوک تیز)

همه بخش های پارک ملی جیونانگ مولو بسیار زیبا هستند و گردشگران از دیدن آنها لذت می برند. غارها، کوه ها و رودخانه های این پارک واقعا شگفت انگیز و فوق العاده هستند. از جمله معروف ترین جاذبه های آن نیز می توان به جنگل نوک تیز با قله آهکی اشاره کرد. بالاترین قسمت این جنگل حدود 45 متر بالاتر از جنگل انبوه است.

اطلاعات گردشگری

پارک ملی جیونانگ مولو، مساحتی حدود 529 کیلومتر مربع دارد و در ایالت ساراواک کشور مالزی قرار دارد. این پارک دو نوع رشته کوه در خود دارد. یکی از آنها متشکل از سنگ های شنی و دیگری از سنگ های آهکی تشکیل شده است. کوهی که از جنس سنگ های شنی است، ارتفاعی حدود 2377 متر و کوه دیگر که جنس سنگ آهک دارد، ارتفاعی حدود 1750 متر دارد. جنگل کوه سنگ آهکی، حدود 45 متر بالاتر از جنگل های بارانی و انبوه این پارک دارند. علاوه بر کوه ها و جنگل های زیبایی که در سطح این پارک قرار دارند، باید به غارهای زیرزمینی آن اشاره کرد. این غارها، مناظر بسیار شگفت انگیز و فوق العاده ای دارند. این غارها، مساحتی حدود 3 هزار کیلومتر را در زیر پارک به خود اختصاص داده اند. همین چند سال پیش بود که بزرگ ترین حجره غاری جهان در این غارها پیدا شد و نام آن را حجره ساراواک نهادند. اندازه این حجره، برابر با 16 زمین فوتبال است.
این پارک، مملو از جاذبه های گردشگری فراوان است و سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا به آنجا مسافرت می کنند.

تاریخچه

از شواهد باستان شناسی مشخص است که این غارها 1500 تا 3 هزار سال پیش برای تدفین مورد استفاده قرار می گرفتند. حکومت سلطنتی ساراواک، در خلال سال های 1977 تا 1978 میلادی برای کشف منطقه، دستور نقشه برداری  و بررسی این منطقه دارد. نتیجه این نقشه برداری ها نیز در سال 1982 میلادی در نشریه موزه ساراواک به چاپ رسید. در آخر نیز، یونسکو در سال 2000 میلادی، پارک ملی جیونانگ مولو را یکی از جاذبه های گردشگری بسیار زیبا معرفی و انتخاب کرد. این روزها، این پارک به عنوان یکی از مقاصد مسافرت افراد مختلف از نقاط مختلف جهان به شمار می رود. گردشگران با گشت و گذار در این پارک، ساعت های پرماجرا و پرهیجانی را سپری خواهند کرد.
 
نام: آسیا » مالزی » ساراواک » پارک ملی جیونانگ مولو
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر ساراواک

دهکده فرهنگی ساراواک

دهکده فرهنگی ساراواک -sarawak cultural village- یکی نقاط گردشگری بسیار زیبا در کشور مالزی و ایالت ساراواک است. این دهکده مملو از مکان ها و میراث هایی است که فرهنگ مالایی را نشان می دهند. در واقع این دهکده، جایی برای حفظ و نمایش فرهنگ اصیل کشور مالزی است.