درباره دهکده فرهنگی ساراواک

دهکده فرهنگی ساراواک -sarawak cultural village-، یکی از مکان های بسیار زیبا برای بازدید است. معماری ساختمان های این دهکده و دیگر مواردی که در این روستا وجود دارند، به نوعی نمایش دهنده فرهنگ کشور مالزی هستند. در این دهکده گروه های قومی مختلفی زندگی می کنند و هر کدام فرهنگ و اعتقادات خود را دارند. طراحی خانه های این قوم ها نیز با یکدیگر متفاوت است.
ابن دهکده، در  Pantai Damai، سانتوبونگ در 32 کیلومتری مرکز ایالت ساراواک - کوچیک - قرار دارد. این دهکده مساحتی حدود 17 هکتار دارد. جمعیت این روستای فرهنگی 150 هزار نفر است. این افراد روزانه بر اساس سنت های فرهنگی خود لباس می پوشند و خود را آرایش می کنند. مردم محلی این روستا اطلاعات مناسبی در مورد سبک زندگی و فرهنگ خود را در اختیار گردشگران می گذارند.
گردشگرانی که قصد اقامت در این روستای زیبا رادارند، می توانند از مهمان خانه ها و خانه های اجاره ای استفاده کنند.

اطلاعات گردشگری

بیشترین چیزی که افراد را از نقاط مختلف جهان به دهکده فرهنگی ساراواک جذب می کند، فرهنگ و شیوه زندگی متفوات مردم این روستاست. برایگردشگران بسیار جالب است از روستایی دیدن کنند که انواع فرهنگ و نژادهای مختلف با سبک زندگی متفاوت را از نزدیک بازدید کنند. تماشای خانه هایی که با سبک های متفاوت ساخته شده اند و جشن ها و برنامه های متنوع، همه دلایلی برای پربازدید بودن این دهکده هستند.

شیوه های مختلف زندگی در دهکده فرهنگی

در این دهکده، همان طور که در بالا نیز اشره کردیم، قوم ها و نژادهای مختلف با عقاید متفاوت زندگی می کنند. از جمله آنها می توان به 4 نژاد یزر اشاره کرد:
  • ایبان
  • مالایی
  • Bidayuh
  • اورانگ  Ulu
هر کدام از این نژادها، سبک و سیاق خاص خود را برای زندگی دارند. عقاید و فرهنگ های آنها نیز با هم متفاوت است. شاید به دلیل این تنوع فرهنگی متنوعی که در این روستا وجود دارد، نام آن را دهکده فرهنگی گذاشته اند.
یکی از جاذبه های این روستا، برنامه های شبانه سازمان دهی شده است.
از آنجا که در این روستا فرهنگ های متفاوتی وجود دارد، فعالیت های متنوعی نیز در آن جریان دارد. از جمله این فعالیت ها می توان به دوچرخه سواری، قایق سواری، غواصی و ... اشاره کرد. بیشتر مساحت این روستا را جنگل و کوه پوشانده است.
دهکده فرهنگی ساراواک با مناظر طبیعی زیبا و مردمانی با فرهنگ های متنوع، یکی از جالب ترین جاذبه های گردشگری کشور مالزی به شمار می رود.

فعالیت های جذاب دهکده ساراواک

فعالیت های بسیاری در این دهکده صورت می گیرد. از جمله آنها می توان به ساخت صنایع دستی و استفاده از درخت نخل برای ساخت اشاره کرد.
جشن و رقص و پایکوبی نیز از دیگر فعالیت های این روستا هستند.

معماری ساختمان ها

معماری ساختمان های این دهکده بسیار جالب توجه هستند. معماری هر کدام از آنها نماد گروه های مختلف قومی است.

تئاتر در روستا

این روستا به دلیل داشتن فرهنگ های مختلف، برنامه ها، جشنواره ها و مراسم رقص متفاوتی دارد.

رستوران ها و مغازه های صنایع دستی

رستوران های زیبا با غذاهای محلی و مغازه های صنایع دستی از دیگر جاذبه های گردشگری روستای فرهنگی ایالت ساراواک هستند.

ازدواج سنتی

علاوه بر مناظر طبیعی زیبا، صنایع دستی، غذاهای محلی و فرهنگ های متفاوت در این روستا، باید به ازدواج های محلی آنها اشاره کرد. در این دهکده، انواع متفاوتی از ازدواج ها را می توان شاهد بود. این ازدواج ها برای افرادی که از کشورهای دیگر و فرهنگ های متفاوت می آیند، بسیار جالب توجه هستند.

سبک های مختلف زندگی

عمدتا 4 نوع سبک زندگی در این روستا وجود دارد. این سبک ها بر اساس فرهنگ های Iban، مالایی، Bidayuh یا Orang Ulu هستند. هر کدام از این سبک ها، فرهنگ و سنت ها و اعتقادات خود را دارند. خانه های آنها نیز به سبک و معماری خاص خود ساخته می شوند.
به طور مثال، خانه های اجاره ای و مهمان خانه های ایبانی ها، اتاق های زیادی هستند که در کنار یکدیگر ساخته شده اند و در مواقع خاص با چوب و حصیر و دیوارهای کنده کاری از هم جدا می شوند.

تاریخچه

دهکده فرهنگی ساراواک به منظور حفظ و نگهداری فرهنگ های مختلف کشور مالزی ساخته شده است. این دهکده مساحتی حدود 17 هکتار دارد. فرهنگ های مختلفی در این روستا با سبک معماری های متفاوت در این دهکده زندگی می کنند. ایده این روستا قبل از سال 1970میلادی پیشنهاد شد. در سال 1970 میلادی فرهنگ های مختلفی برای این روستا در نظر گرفته شدند و سرانجام در سال 1980 میلادی بود که طرح دهکده فرهنگی با موفقیت اجرا شد.
این روزها، دهکده فرهنگی ساراواک یکی از جاذبه های گردشگری کشور مالزی است و افراد بسیار از سراسر دنیا برای بازدید از آن به ایالت ساراواک مسافرت می کنند.
 
نام: آسیا » مالزی » ساراواک » دهکده فرهنگی ساراواک
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر ساراواک

پارک ملی جیونانگ مولو

پارک ملی جیونانگ مولو -Gunung Mulu National Park-، یکی از جاذبه های گردشگری ایالت ساراواک است. این پارک جذابیت های فراوانی و مناظر فوق العاده زیبای بسیاری دارد.