درباره موزه مردم شناسی (کاخ ابیض)

مجموعه کاخ گلستان محل اقامت پادشاهان سلسله قاجار و یکی از باستانی ترین عمارت های موجود در تهران است. این مجموعه از ارگ قدیمی تهران بر جای مانده است. کاخ گلستان از زیباترین بناهای موجود در ارگ تاریخی تهران بوده و در حال حاضر به موزه ای تاریخی برای تماشای گردشگران تبدیل شده است.

در مجموعه کاخ گلستان بناها و تالارهای متعددی با ویژگی ها و تاریخ مجزا وجود دارند که روزانه موجب مراجعه گردشگران بسیاری به آنجا می شوند. از جمله آنها می توان به کاخ ابیض اشاره کرد که به دستور ناصرالدین شاه قاجار به منظور نگهداری از هدایای پادشاه در ضلع جنوب غربی کاخ گلستان ساخته شد. این کاخ در حال حاضر به عنوان موزه مردم شناسی فعالیت دارد.

کاخ ابیض در سال 1314 خورشیدی به دستور ناصرالدین شاه قاجار به منظور نگهداری از هدایای پادشاه ساخته شد. در اواخر حکومت این پادشاه بود که شاه سلطان عبدالحميد - پادشاه عثمانی – هدایای نفیس و ارزشمندی برای ناصرالدین شاه فرستاد. از آنجا که همه عمارت های کاخ گلستان پر بودند و محلی برای نگهداری این اشیا گران قیمت وجود نداشت، ناصرالدین شاه دستور ساخت کاخ ابیض را صادر کرد. این کاخ در ضلع جنوب غربی کاخ گلستان و در محل سابق کلاه فرنگی (برج آقا محمدخان) ساخته شده است.

دلیل نام ابیض (سفیدرنگ) که به این کاخ داده شده است نمای مرمر سفیدرنگ آن است. این بنا به سبک بناهای قرن هجدهم میلادی اروپا طراحی و معماری شده است. کاخ ابیض علاوه بر اینکه محلی برای نگهداری  هدایای پادشاه است، محل کار صدراعظم های ناصرالدین شاه نیز بوده است. بیشتر جلسات هیات دولت از زمان تاسیس تا سال 1333خورشیدی در کاخ ابیض و تالار سلطان عبدالحميد برگزار می شد.

اطلاعات گردشگری

در موزه مردم شناسی کاخ گلستان انواع آثار مربوط به مردم شهرستان ‌های گوناگون ایران در دوره قاجار و همچنین عصر حاضر را می توان مشاهده کرد.

موزه مردم شناسی همچنین دارای کارگاه ‌های خطاطی، عکاسی، مجسمه سازی و نجاری نیز هست. در کاخ ابیض در حال حاضر کتابخانه، سالن سخنرانی و چهل و هفت غرفه مربوط به آثار گردآوری‌شده از سراسر ایران نیز وجود دارد.

آثار موجود در موزه مردم شناسی بر اساس موضوع دسته بندی شده اند.

هنگام ورود به این موزه با یک قهوه خانه زیبا مواجه می شوید که همه جزییات آن همچون سماور، استکان، قندان و حتی قهوه چی و نقال و حتی ژتون‌های مختلف که همه مربوط به ده ها سال پیش هستند، به خوبی نمایش داده شده است. در طبقه بالای آن نیز نمایشگاهی از انواع لباس های محلی و قومی وجود دارد.

نشانی موزه مردم شناسی میدان 15 خرداد تهران و مجموعه کاخ گلستان است. هنگام ورود به محوطه کاخ گلستان، نخستین عمارت سمت راست موزه مردم شناسی است. این موزه همه روزه به غیر از روزهای یکشنبه و 5 شنبه از ساعت 9 صبح تا 3 و نیم بعداظهر باز و بهای بلیت ورودی نیز 400 تومان است.

پنجره های عمارت کاخ ابیض - موزه مردم شناسی کنونی -  نقش های ساده و خطوط منحنی دارند و به آنها گره خورشیدی گفته می شود. درب های عمارت موزه نیز بر اساس نقوش هندسی معماری قاجار طراحی و ساخته شده اند.

از دیگر آثار موزه مردم شناسی می توان به تابلوی نقاشی نوروز اثر حسین شیخ نام برد.

تاریخچه

کاخ ابیض در سال 1314 خورشیدی به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد. دلیل ساخت آن نگهداری از هدایای پادشاه بود. البته محل کار صدراعظم های ناصرالدین شاه نیز بوده است. بیشتر جلسات هیات دولت از زمان تاسیس تا سال 1333خورشیدی در کاخ ابیض و تالار سلطان عبدالحميد برگزار می شد.

قسمت هایی از این کاخ در سال 1344خورشیدی به دلیل تاج‌گذاری محمدرضا پهلوی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. از سال 1347خورشیدی نیز به موزه مردم شناسی تبدیل شد.
 
نام: آسیا » ایران » تهران » موزه مردم شناسی
گروه: مکان های معروف
 

عکس های موزه مردم شناسی

 

مکان های دیدنی دیگر تهران

 

موزه فرش ایران

موزه فرش ایران شامل مجموعه ای از نفیس ترین آثار قالی، قالیچه و تابلوفرش است که از قرن نهم هجری تا دوره معاصر را در بر می گیرد. این آثار در مساحتی بالغ بر 3400 مترمربع در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد. علاوه بر آثار ثابت، نمایشگاه های فصلی و موردی نیز در این موزه برپا می شود.

موزه هنرهای معاصر تهران

در شهر تهران 33 موزه وجود دارد. این موزه ها شامل موزه های مردم شناسی، فرش، صنایع دستی، حیات وحش، ایران اسلامی، موزه هنرهای معاصر تهران و ... هستند. در این مقاله می خواهیم در مورد موزه هنرهای معاصر تهران، آثار موجود در آن و معماری فوق العاده زیبایش با شما صحبت کنیم.

کاخ موزه نیاوران

در شهر بزرگ تهران مناطق گردشگری مختلفی وجود دارند. از جمله آنها می توان به کاخ ها و باغ ها و موزه ها اشاره کرد. یکی از موزه های جذاب این شهر کاخ موزه نیاوران است. کاخ و موزه نیاوران یکی از میراث گردشگری باقی مانده از دوره های قاجار و پهلوی است. این کاخ در ضلع شمال شرقی باغ بزرگ نیاوران به مساحت حدود 11 هکتار واقع شده است. مساحت این کاخ نیز حدود 9 هزار مترمربع است و در دو طبقه و یک نیم طبقه ساخته شده است.

موزه جهان نما

مجموعه فرهنگی و تاريخی نياوران در شمال شهر تهران در منطقه ای خوش آب و هوا واقع شده است. این باغ زیبا یکی از جاذبه های گردشگری شهر تهران است و در آن چندین بنا و موزه تاریخی از دوران پادشاهان قاجار و پهلوی ایران باقی مانده است. از جمله آنها می توانیم به موزه جهان نما اشاره کنیم. موزه جهان نما در فضایی در قسمت غربی کاخ صاحبقرانیه واقع شده است.

کاخ صاحبقرانیه

مجموعه فرهنگی و تاريخی نياوران در منطقه ای خوش آب و هوا در شمال شهر تهران واقع شده است. این باغ زیبا از جاذبه های گردشگری شهر تهران به شمار می رود و در آن چندین بنا و موزه های تاریخی و دیدنی از دوران پادشاهان قاجار و پهلوی ایران باقی مانده است. از جمله آنها می توانیم به کاخ صاحبقرانیه اشاره کنیم. دستور ساخت کاخ صاحبقرانیه را ناصرالدین شاه قاجار در سال ۱۲۶۷ قمری صادر کرده است. این کاخ در دو طبقه شامل شاه نشین، کرسی خانه، حمام و ۵۰-۴۰ دستگاه خانه است. هر کدام از خانه ها نیز ۴ اتاق و یک ایوان دارند. این خانه ها برای زنان ناصرالدین شاه ساخته شده اند.

کوشک احمدشاهی

باغ نیاوران یکی از جاذبه های گردشگری زیبا در شمال شهر تهران است. این باغ که در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است در حال حاضر به عنوان مجموعه فرهنگی و تاريخی نياوران شهرت دارد. دلیل استفاده از واژه مجموعه این است که این باغ در حال حاضر شامل کاخ نياوران، کاخ صاحبقرانيه و کوشک احمدشاهی است. در این مقاله قصد داریم در مورد تاریخچه و جاذبه های کوشک احمدشاهی توضیح بدهیم.

مجموعه فرهنگی و تاريخی نياوران

تا پیش از انقلاب اسلامی، ایران کشوری پادشاهی بود و این پادشاهان کاخ ها و خانه های ییلاقی ویژه خود را داشتند. بعد از رفتن آنها، این مجموعه ها، کاخ ها و باغ ها به موزه ها و مکان های دیدنی کشور تبدیل شده اند. یکی از میراث گردشگری باقی مانده از دوره های قاجار و پهلوی می توان به مجموعه کاخ و موزه نیاوران اشاره کرد. این مجموعه در شمال شهر تهران و در باغی بزرگ به مساحت حدود 11 هکتار واقع شده است. در این مقاله با تاریخچه و اطلاعات گردشگری مجموعه نیاوران آشنا می شویم.

کاخ موزه سبز

کاخ موزه سبز با نام اصلی کاخ شهوند، عمارتی دو طبقه است و نمای آن به طور کامل از بیرون پیداست. ساخت این کاخ در سال 1307 خورشیدی پایان یافته و طراح و معمار آن نیز استاد جعفر کاشانی بوده است. این کاخ در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در شمال شهر تهران واقع شده است.

کاخ ملکه مادر - کاخ احمدشاهی

در این مقاله در مورد دو کاخ از 18 کاخ موجود در مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدآباد صحبت می کنیم. کاخ های مورد بحث در این مطلب، کاخ ملکه مادر و کاخ احمد شاهی هستند. هر دو این کاخ ها در حال حاضر غیرقابل بازدید هستند. البته بازدید از کاخ ملکه مادر که در حال حاضر آن را با نام ساختمان جمهور یاد می کنند فقط در روز پیروزی جمهوری اسلامی، یعنی 22 بهمن برای عموم آزاد است.

موزه هنرهای ملی ایران

یکی از زیباترین موزه های شهر تهران که در میدان بهارستان قرار دارد، موزه هنرهای ملی ایران است. این موزه در حال حاضر فقط یک حوض‌خانه قدیمی است که از باغ و کاخ نگارستان باقی مانده است. کاخ و باغ نگارستان به دوران فتحعلی شاه قاجار مربوط است.

موزه بانک ایران

در سال 1267 خورشیدی بانکی به نام بانک شاهنشاهی در تهران در کوچه باغ ایلخانی – فردوسی فعلی - تاسیس شد. ساختمان بانک شاهنشاهی سال ها بعد به موزه تبدیل شد و در آن سکه های طلای یاد بود افتتاح بانک ملی، سکه های مدور به مناسبت پنجاهمین سال شاهنشاهی پهلوی، اسکناس های سه تومانی، 5 تومانی و ده تومانی از دوره قاجار به نمایش گذاشته شده است. موزه موزه بانک در میدان امام خمینی ، خیابان فردوسی واقع شده است.

موزه رضا عباسی

یکی از موزه های زیبای شهر تهران موزه رضا عباسی است. این موزه در 25 شهریور ماه سال 1356 خورشیدی گشایش یافته است. البته دوبار تعطیل و در سال های 1358 و 1379 خورشیدی بازگشایی شد. در این موزه انواع سفالینه، مصنوعات ساخته از گل پخته فلز و سنگ مربوط به دوران ما قبل تاریخ تا ظروف سفالی و اشیای فلزی، منسوجات و نقاشی‌ های لاک الکلی متعلق به دوره اسلام را می توان مشاهده کرد.

کاخ مرمر

کاخ مرمر محل کار و حکومت رضاشاه پهلوی بوده است. این کاخ در سال 1313 خورشیدی به دستور رضاشاه و با طرح خود شاه ساخته و سه سال بعد، در سال 1316 خوشیدی تکمیل شد. کاخ مرمر در تقاطع خیابان های امام خمینی و ولیعصر کنونی واقع شده است. این کاخ در طول تاریخ کاربری های متفاوتی داشته است. پس از کاخ سلطنتی به موزه، دفتر کمیته امداد و در آخر دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام تبدیل شده است. در حال حاضر به این کاخ، ساختمان قدس می گویند.

آبشار دوقلو تهران - آبشار کمرد

در این مقاله دو آبشار معروف استان تهران به نام آبشارهای دوقلو تهران و کمرد را معرفی کرده ایم. آبشار دوقلو در توچال، مسیر کوهستانی دربند و در ارتفاع 2 هزار و 700 متری در منطقه شیرپلا واقع شده است. آبشار کمرد نیز در یکصد و سه کیلومتری شهر تهران در روستایی به همین نام قرار دارد.

آبشار سنگان

آبشار سنگان با داشتن ارتفاعی حدود 60 متر بلتدترین آبشار شهر تهران است. این آبشار در روستای سنگان در جاده سولقان و امامزاده داوود در شمال غرب تهران قرار دارد. آبشار سنگان حدود 2575 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و یکی از جاذبه های گردشگری شهر تهران به شمار می رود. این آبشار در روزهای تابستان بسیار شلوغ است. اما بهترین فصل برای بازدید از آن، دو ماه آخر بهار است.

دریاچه تار و هویر

دریاچه های زیبای تار و هویر در فاصله حدود 30 کیلومتری از دماوند و در شرق این شهرستان واقع شده اند. آب این دو دریاچه از چشمه های و رودهای منطقه، آب حاصل از ذوب شدن برف و نیز چشمه های موجود در بستر این دو دریاچه تأمین می شود.

دریاچه سد امیرکبیر

دریاچه سد امیرکبیر از جمله دریاچه هایی است که حاصل ایجاد سد بر روی رودخانه کرج محسوب می شود .در این دریاچه فعالیت های مختلفی نظیر پرورش ماهی و نیز فعالیت های تفریحی نظیر قایق رانی، ماهیگیری و اسکی روی آب انجام می شود.

دریاچه سد لار

پارک ملی لار با مساحتی در حدود 30000 هکتار در دامنه غربی دماوند و در بین دو استان مازندران و تهران واقع شده است. رودخانه های متعددی در این منطقه جریان دارد که رود لار از جمله این رودخانه ها محسوب می شود.

دریاچه سد لتیان

دریاچه سد لتیان در پشت سدی به همین نام و در 25 کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده است. این دریاچه علاوه بر زیبایی های طبیعی بسیار، از کارکردهای متعددی نظیر تأمین آب شرب شهر تهران، تأمین آب اراضی کشاورزی، امکان انجام برخی ورزش های آبی و ماهیگیری برخوردار است.

تنگه واشی

تنگه واشی از جمله جاذبه های گردشگری استان تهران به شمار می رود. این تنگه که با نام تنگه ساواشی نیز شناخته می شود در شهرستان فیروزکوه واقع شده است. پیشینه این تنگه و حجاری های آن به دوران پادشاهی قاجار می رسد و بانی آن نیز فتحعلی شاه قاجار است.

غار بورنیک

غار بورنیک از جمله غارهای زیبای استان تهران است که در فاصله 120 کیلومتری شرق تهران و 12 کیلومتری شهرستان فیروزکوه واقع شده است. چشم اندازهای طبیعی منطقه هرانده و ویژگی های منحصربفرد غار بورنیک از جمله دلایل جذابیت این غار به شمار می رود.

غارهای بیوک آقا

غارهای بیوک آقا در حقیقت سه غار مصنوعی هستند که با ابزاهای ساده ای چون تیشه و درفش توسط فردی به همین نام در کوه های اطراف تهران حفر شده اند.

غار رود افشان

غار رود افشان از جمله غارهای استان تهران است که در فاصله 103 کیلومتری شمال شرقی تهران و در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است. دهانه غار تا زمانیکه کاملاً به آن نزدیک نشوید، قابل رؤیت نخواهد بود.

غار گل زرد

غار گل زرد از جمله غارهای آهکی فعال در منطقه پلور استان تهران و در فاصله 70 کیلومتری از شهر تهران، می باشد. درون غار مسیر مشخص و واضحی دارد و غارنوردی درون آن، کار نسبتاً ساده ای به شمار می رود.

غار یخ مراد

غار یخ مراد یکی از زیباترین غارهای استان تهران است که در مسیر تهران-چالوس و در منطقه گچسر قرار دارد. از شگفتی های این غار می توان به وجود یخ ها و قندیل هایی اشاره کرد که در بعضی قسمت های غار در تمام طول سال به چشم می خورد.

آبشار شکرآب

آبشار شکرآب از دیگر جاذبه های شهر تهران است. این آبشار در بخش رودبار قصران شهرستان اوشان در استان تهران واقع است و افراد بسیاری از آن دیدن می کنند.

برج میلاد

برج میلاد تهران، ششمین برج بلند دنیا محسوب می شود. این برج چند منظوره علاوه بر اهداف تلویزیونی و مخابراتی، به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تهران مطرح است.

رستوران گردان برج میلاد

رستوران گردان برج میلاد تهران، بزرگترین رستوران گردان جهان محسوب می شود که در طبقه ششم سازه رأس این برج و در ارتفاع 276 متری قرار دارد. فضای داخلی رستوران که برگرفته از نمادهای اصیل فرهنگی و مدرن می باشد و غذاهای متنوع آن در کنار لذت میل کردن غذا بر فراز شهر تهران، از جمله جاذبه های این رستوران به شمار می رود.

ییلاق لواسان

لواسان یکی از ییلاق ها و گردشگاه های اطراف تهران است. منطقه لواسانات همیشه به عنوان یكی از مناطق ییلاقی و خوش آب‌وهوا شناخته شده است. بیشتر اهالی تهران ترجیح می دهند آخر هفته های خود را در این منطقه سپری کنند.

ییلاق طالقان

ییلاق طالقان، از جمله جاذبه های گردشگری اطراف شهر تهران است. این شهر میان کوه های برف گیر البرز قرار از غرب ارتفاعات کندوان تا 40 کیلومتری شرق قزوین ادامه دارد. در این منطقه انواع کوه، غار، دخمه، آبشار و دریاچه وجود دارد که افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند.

ییلاق اوشان فشم

اوشان و فشم آب و هوای بسیار خوب، رودخانه جاری و باغ های میوه بعلاوه رستوران ها و سفره خانه های فراوان دارند و اهالی تهران هر روز و هر شب برای تفریح به مقصد فشم تهران را ترک می کنند. آبشار شکراب، هملون و دره اسبول از مناطقی در اوشان و مناطق اطراف هستند که در روزهای تعطیل آخر هفته بسیار شلوغ تر از دیگر روزهای هفته هستند.

کارتینگ آزادی

اگر هیجان را دوست دارید و به دنبال تجربه سرعت بدون خطر هستید حتما به ضلع شمال شرقی مجموعه آزادی در ابتدای اتوبان کرج بروید. در این قسمت از ورزشگاه آزادی، در سال 1381 خورشیدی پیستی برای کارتینگ به وسعت 30 هزار متر مربع راه اندازی شده است. در این پیست علاوه بر ماشین سواری با سرعت بالا و مسابقه با دوستان، می توانید از امکانات دیگری همچون ماشین ها رادیو کنترل یا کلاش های آموزشی اتومبیل رانی نیز استفاده کنید.

دریاچه فشافویه

از جمله مکان های تفریحی مشهور شهر تهران، دریاچه فشافویه است. دریاچه فشافویه نیز در 18 کیلومتری جاده تهران قم واقع شده است و در آن انواع تفریحات ورزشی همچون قایق سواری، جت اسکی، کایاک سواری، اسکی روی آب، اتوموبیل رانی، پینت بال، سوارکاری و ... وجود دارند.

پارک ارم

از جمله مکان های تفریحی مشهور شهر تهران، پارک ارم –شهربازی ارم – و باغ وحش ارم است. پارک ارم در غرب تهران و در مسیر بزرگراه کرج واقع شده است و علاوه بر وسایل بازی مفرح، دریاچه ای نیز برای قایق رانی و اسکی روی آب دارد.

پیست های اسکی دیزین - شمشک

دیزین یکی از معروف ترین پیست های اسکی ایران و سومین پیست اسکی جهان را دارد. دیزین نه تنها در بهار و تابستان بلکه در زمستان نیز محیط دوست داشتنی و زیبایی دارد. پیست اسکی شمشک پس از دیزین، دومین پیست اسکی بزرگ ایران است. این پیست در حدود 60 کیلومتری شمال شرق تهران و در نزدیکی روستای شمشک قرار دارد.

درکه

در این مقاله قصد معرفی محله ییلاقی درکه تهران را داریم. درکه در دره اوین واقع شده است. این ییلاق از جمله معروف ترین و شلوغ ترین مکان های تفریحی داخل شهر تهران است که تعداد زیادی رستوران، سفره خانه و مغازه های فروش تنقلات فصلی دارد. بیشتر مردم تهران برای صرف غذا و کشیدن قلیان و نوشیدن چای به رستوران های درکه می روند.

دربند

دربند در خیابان دربند و بالاتر از گلابدره واقع شده است. این ییلاق از جمله معروف ترین و شلوغ ترین مکان تفریحی داخل شهر تهران است که تعداد زیادی رستوران، سفره خانه و مغازه های فروش تنقلات فصلی دارد. بیشتر مردم تهران برای صرف غذا و کشیدن قلیان و نوشیدن چای به رستوران های دربند می روند.

روستای افجه - روستای آهار

در اطراف شهر تهران و اطراف فشم و لواسان روستاهای زیبایی وجود دارند که علاوه بر زیبایی طبیعت و هوای خوب، آثار تاریخی قابل توجهی نیز دارند. از جمله این روستاها می توان به روستای افجه و آهار اشاره کرد که تا پیش از اسلام ییلاق پادشاهان به شمار می رفته اند.

دره فرحزاد

دره فرحزاد یکی از تفرجگاه های منطقه غرب تهران است. روزانه افراد بسیاری به این منطقه مراجعه می کنند. در این دره انواع رستوران ها و سفره خانه های سنتی وجود دارند. رستوران ها نیز از صبح حدود ساعت 10 تا 12 شب به صورت یکسره باز هستند.

پارک های آبی آزادگان - اکباتان - پارس گرمدره

در تهران و اطراف آن چندین پارک آبی در طی سال های اخیر ساخته و راه اندازی شده اند. از جمله باید به پارک های آبی آزادگان برای آقایان، اکباتان ویژه بانوان و پارک آبی پارس گرمدره برای هر دو جنسیت خانم و آقا اشاره کرد.

پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر با وسعتی در حدود 1450 هکتار یکی از بزرگترین پارک های جنگلی شهر تهران در حاشیه غربی آن محسوب می شود. وجود گونه های متنوع گیاهی و جانوری و نیز امکانات تفریحی نظیر دوچرخه سواری و اسکیت بازی باعث شده تا این پارک در همه فصول سال پذیرای خیل عظیمی از علاقمندان باشد.

پارک لاله - پارک شهر

از جمله قدیمی ترین پارک های شهر تهران، پارک شهر و لاله هستند. پارک شهر در سال 1339 و پارک لاله در سال 1345 خورشیدی ساخته و راه اندازی شده اند. پارک شهر قدیمی ترین پارک تهران است و بزرگ ترین و قدیمی ترین کتابخانه تهران نیز در این پارک قرار دارد.

پارک دانشجو - بوستان نیاوران - بوستان پردیسان

از جمله پارک ها و بوستان های تهران باید به پارک دانشجو، نیاوران و پارک جنگلی پردیسان اشاره کرد. از امکانات پارک دانشجو می توان به سالن تئاتر شهر اشاره کرد. طراح پارک نیاوران مهندسی امریکایی بوده است و از زمان پهلوی ساخته شده است. بوستان پردیسان نیز در سال 1382 خورشیدی در 2هزار و 300 هکتار ساخته شده است.

بوستان ساعی - بوستان قیطریه

در تهران بوستان های متعددی وجود دارند. برخی قدیمی هستند و تعدادی از آنها به تازگی احداث شده اند. از جمله پارک یا بوستان های قدیمی می توان به بوستان های ساعی و قیطریه اشاره کرد. بوستان ساعی در سال 1329 و بوستان قیطریه در سال 1358 خورشیدی ساخته شده اند. هر دو این بوستان ها امکاناتی همچون سرویس های بهداشتی، فرهنگسرا و ... دارند. ساعی در خیابان ولی عصر، پایین تر از توانیر و پارک قیطریه در انتهای خیابان قیطریه واقع شده اند.

بوستان ملت - بوستان جمشیدیه

در این مطلب دو بوستان معروف و بزرگ شهر تهران به نام های ملت و جمشیدیه را معرفی کرده ایم. براساس نظرسنجی های به عمل آمده بوستان ملت نخستین و بوستان جمشیدیه دومین پارکی هستند که شهروندان تهرانی به غیرتهرانی ها معرفی می کنند. این پارک ها پیشینه طولانی دارند و از پیش از انقلاب در تهران ساخته شده اند.

بوستان نهج البلاغه - بوستان آب و آتش

در تهران علاوه بر بوستان های قدیمی و پارک های جنگلی همچون بوستان ملت یا پارک جنگلی لویزان، بوستان های نوسازی نیز در چندین سال اخیر توسط شهرداری ساخته و راه اندزی شده اند. از جمله آنها می توان به دو بوستان نهج البلاغه و بوستان آب و آتش اشاره کرد.

پارک جنگلی کوهسار - پارک جنگلی وردآورد

از جمله پارک های جنگلی منطقه غرب تهران باید به پارک های کوهسار و وردآورد اشاره کرد. پارک کوهسار در بالای محله شهران قرار دارد و امکاناتی همچون گلایدر و موتورسواری دارد. پارک جنگلی وردآورد نیز در بزرگراه تهران – کرج واقع شده است. چشم انداز زیبا و بافت گیاهی و درختان بعلاوه هوای خوب از جمله جاذبه های پارک جنگلی وردآورد هستند.

پارک جنگلی لویزان

در سطح شهر تهران بوستان های مختلفی وجود دارند. برخی از آنها طبیعی و تعدادی دیگر توسط شهرداری ساخته شده اند. پارک جنگلی لویزان از جمله مکانهایی است که گردشگران را جذب می کند.

میدان و برج آزادی

برج و میدان آزادی از معروفترین نمادهای تهران محسوب می شوند. عظمت و زیبایی این برج و نیز میدان آزادی، نگاه هر بیننده ای را مسحور خود می سازد. در ساخت برج و میدان آزادی تلفیقی از سبک های مختلف معماری ایرانی اسلامی بکار رفته است.

کاخ سلطنت آباد - کاخ فیروزه

کاخ سلطنت آباد و کاخ فیروزه، دو کاخی هستند که در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده اند. کاخ فیروزه محل استراحت و ناهارخوری شاهان قاجار هنگام تفریح و شکار بود. کاخ سلطنت آباد نیز در سال 1305 خورشیدی به دستور ناصرالدین شاه در جلگه شرقی روستای رستم آباد ساخته شد.

امامزاده داوود

امامزاده داوود از جمله اماکن مذهبی زیارتی استان تهران واقع در شمال غربی این شهر در منطقه کن می باشد. این امامزاده که از همراهان امام رضا (ع) در سفر به ایران بوده، در این سفر کشته و در این مکان به خاک سپرده می شوند. بقعه اولیه امامزاده در زمان صفویه ساخته شده اما ساختمان امامزاده در دوران قاجار بنا شده است. امامزاده داوود همواره زائران و مشتاقان بسیاری را علیرغم مسیر دشوار و صعب العبورش از زمان های قدیم به سوی خود جلب می کرده است. امروزه وجود جاده آسفالته، دسترسی به این امامزاده را بسیار راحت و ایمن نموده است.

امامزاده صالح

امامزاده صالح یکی از معروفترین اماکن متبرکه و زیارتی تهران است که در منطقه تجریش قرار دارد. این مکان از ایام بسیار قدیم مورد توجه ساکنان تهران قرار داشته است. امروزه هم موقعیت قرارگیری این امامزاده و وجود امکانات متعدد در اطراف آن، افراد و علاقمندان بسیاری را به این امامزاده می کشاند.

امامزاده قاسم

امامزاده قاسم یکی از اماکن مقدس و زیارتی تهران است که در شمال میدان تجریش قرار دارد. روایات مختلفی درباره نسب ایشان وجود دارد. گورستانی نیز در موطه امامزاده قاسم به چشم می خورد.

آرامگاه بی بی شهربانو

آرامگاه بی بی شهربانو که بنابر برخی روایات و نیز کتیبه موجود در محل آرامگاه، همسر امام حسین (ع) و مادر امام سجاد (ع) می باشند در جنوب تهران و در شهر ری قرار دارد. این آرامگاه بر فراز کوهی به همین نام بنا شده و در دوره های مختلف تاریخی تغییراتی در آن صورت گرفته است.

حرم مطهر امام خمینی

حرم مطهر امام خمینی (ره) از جمله مکان های زیارتی و مقدس تهران است که از اهمیت ملی و فرا ملی برخوردار است. این مجموعه عظیم که از بخش های مختلفی تشکیل شده، همه روزه پذیرای زائران بسیاری می باشد. اهمیت این مکان باعث شده تا در سال های اخیر طرح های گوناگونی برای توسعه حرم در دست تهیه و اجرا باشد.

حسینیه ارشاد

حسینیه ارشاد از جمله مراکز مذهبی فرهنگی شهر تهران محسوب می شود که از سال های دهه 1340 شمسی فعالیت خود را آغاز نمود. حضور شخصیت هایی چون شهید مطهری و دکتر شریعتی از جمله دلایل شهرت این مرکز محسوب می شود. کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد نیز یکی از کتابخانه های مجهز و فعال تهران به شمار می رود.

آستان حضرت عبدالعظیم

حرم حضرت عبدالعظیم معروف به شاه عبدالعظیم در شهر ری از مناطق جنوبی تهران، یکی از معروفترین اماکن مذهبی و متبرکه این شهر به شمار می رود. در کنار ایشان، دو امامزاده دیگر به نام های امامزاده طاهر و امامزاده حمزه نیز به خاک سپرده شده اند. همه روزه زائران زیادی از گوشه و کنار تهران و نیز سایر شهرهای ایران برای زیارت حرم ایشان به ری سفر می کنند. در جوار حرم حضرت عبدالعظیم مقبره افراد مشهوری به چشم می خورد.

مسجد امام خمینی

مسجد امام خمینی که تا پیش از انقلاب اسلامی به نام مسجد شاه معروف بوده، یکی از زیباترین مساجد تاریخی تهران به شمار می رود. این مسجد در زمان قاجار و به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. ویژگی های معماری و سبک این مسجد از جمله جاذبه های بصری این مکان محسوب می شود.

موزه سینمای ایران

موزه سینمای ایران در حال حاضر در باغ فردوس – رو به روی زعفرانیه - قرار دارد. اما باید بدانید، ابتدا در سال 1377 خورشیدی در خیابان لاله‌زار، کوچه پیرنیا ساخته و افتتاح شد. اما در سال 1381 خورشیدی به مکان کنونی خود، یعنی باغ فردوس منتقل شده است. هدف از ساخت این موزه، گردآوری، حفظ، ثبت و عرضه میراث سینمای ایران است.

موزه دکتر حسابی

خانه های کهنسال شمیران تهران به فراخور اهمیت و شهرت خود شهرت فراوانی دارند. یکی از این خانه ها که در همه ایران بسیار شهرت دارد، موزه دکتر حسابی است. موزه دکتر حسابی در واقع همان خانه شخصی پروفسور حسابی در منطقه تجریش تهران است که چند ماه پس از فوت ایشان گشایش یافته است.

موزه پول

تهران موزه های فراوانی در محله های مختلف دارد. برخی در جنوب و برخی در شمال، شرق یا مرکز شهر واقع شده اند. یکی از این موزه ها که در در حال حاضر در غرب تهران قرار دارد، تماشاگه پول است. این موزه در سال 1376 خورشیدی توسط اداره موزه‌های بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی در سال 1376 خورشیدی در خیابان میرداماد گشایش یافته اما اکنون در پارک ارم مستقر شده است.

موزه آبگینه

یکی از پربیننده ‌ترین موزه ‌های تهران و حتی ایران، موزه آبگینه است. این موزه در خیابان جمهوری تهران در خیابان سی تیر واقع شده است. موزه آبگینه به دلیل معماری بسیار جالب، نورپردازی داخلی عالی و آثار موجود در آن یکی از محبوب ترین موزه های شهر تهران به شمار می رود و روزانه افراد بسیاری از آن دیدن می کنند. این موزه به طور ویژه به سفال و شیشه اختصاص دارد.

موزه استاد ابوالحسن صبا

تهران مملو از جاذبه های گردشگری تاریخی، موزه ها و بوستان ها و ... است. یکی از موزه های هنری زیبا که روزانه افراد متعددی از آن بازدید می کنند، موزه استاد صبا - از استادهای برجسته موسیقی ایران - در خيابان ظهيرالاسلام است. گردشگران می توانند در این موزه که در واقع خانه شخصی استاد صبا بوده است، انواع سازها، لوازم شخصی و آثار استاد را به همراه کارهای دستی همسر ایشان مشاهده کنند.

موزه امام علی (ع)

موزه امام علی (ع)، برخلاف بیشتر موزه های موجود در شهر تهران، پیشینه تاریخی ندارند و به تاریخ پیش از انقلاب ایران مربوط نمی شود. موزه امام علی (ع)، در خرداد ماه سال 1382 خورشیدی به صورت 4 طبقه توسط شهرداری تهران ساخته شده است. در این موزه انواع آثار هنری که مربوط به امام علی (ع ) است نگهداری می شود.

موزه تاریخ

موزه تاریخ، برخلاف بیشتر موزه های موجود در شهر تهران، پیشینه تاریخی ندارد و به تاریخ پیش از انقلاب ایران مربوط نمی شوند. موزه تاریخ به كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان وابسته است و برای ترغیب این قشر از اجتماع به مسایل تاریخی، در سال 1369 خورشیدی بنا شده است.

موزه کاخ گلستان

تهران موزه های متعددی دارد. یکی از این موزه ها گلستان می باشد. مجموعه گلستان محل زندگی پادشاهان قاجار بوده و در میدان امام خمینی واقع شده است.

ایوان تخت مرمر

عمارت تخت مرمر از قدیمی ترین بناهای مجموعه کاخ گلستان تهران واقع در میدان 15 خرداد است. این عمارت به دلیل شهرت بسیار ایوان آن به ایوان تخت مرمر نیز شهرت دارد. دلیل نام مرمر نیز تخت مرمرینی است که در دوره فتحعلی شاه قاجار ساخته و در ایوان اصلی عمارت گذاشته شده است.

تالار آینه

کاخ گلستان مجموعه‌ ای از چند عمارت مجزاست. هرکدام از این بناها در زمان ‌های مختلف ساخته شده ‌اند که از جمله آنها باید به تالار آینه اشاره کرد. تالار آینه مملو از آینه کاری های زیباست و در سال 1299 هجری قمری در غرب تالار سلام ساخته شده است. این تالار از مشهورترین تالارهای کاخ گلستان و معمار آن محمد تقی خان معمار باشی بوده است.

تالار سلام

تالار سلام یکی از اتاق های کاخ گلستان است و در زمان پادشاهای پهلوی به عنوان محلی برای تشریفات رسمی استفاده می شده است. تاج‌گذاری محمدرضا شاه پهلوی در این تالار انجام شد. در حال حاضر این تالار به عنوان موزه فعالیت دارد و روزانه افراد بسیاری از آن بازدید می کنند. این تالار در مجموعه تاریخی کاخ گلستان در میدان ارگ تهران واقع شده است.

خلوت کریمخانی - عمارت بادگیر

از جمله عمارت های موجود در مجموعه کاخ گلستان باید به خلوت کریم خانی (جلوخان) و عمارت بادگیر اشاره کرد. در حال حاضر سنگ قبر ناصر الدین شاه و تخت فتحعلی شاه در عمارت خلوت کریمخانی قرار دارند. عمارت بادگیر نیز معماری چشمگیر و تزیینات زیبایی دارد. مظفرالدین شاه قاجار در این عمارت تاج‌گذاری کرده است. برج های بادگیر این ساختمان تنها بادگیرهای تزئین شده با معرق در ایران هستند.

شمس العماره

شمس العماره – عمارت خورشید – از بناهای تاریخی و جاذبه های شهر بزرگ تهران به شمار می رود. این بنا از دوران قاجار در مجموعه گلستان ساخته شده است و روزانه افراد بسیاری از آن بازدید می کنند. باید بدانید برجسته ترین و زیباترین عمارت موجود در مجموعه گلستان، شمس العماره است. معماری و طراحی ساختمان و همچنین تزیینات این عمارت عالی هستند. در ضمن، شمس العماره 5 طبقه و نخستین بنای ساخته شده با اسکلت فلزی در تهران است.

کاخ موزه ملت

کاخ موزه ملت - کاخ سفید – بزرگ ترین کاخ مجموعه‌ سعدآباد است. کاخ و موزه سعدآباد، مجموعه فرهنگی تاریخی بزرگی است که مساحتی حدود 300 هکتار زمین سرسبز را به خود اختصاص داده است. کاخ موزه ملت مخصوص پذیرایی از مهمانان خارجی بوده است. رضاشاه نیز در روزهای تابستان در این کاخ از مهمانان رسمی خود پذیرایی می کرده است. این کاخ دوطبقه دارد.

کاخ موزه نظامی

کاخ موزه نظامی تهران در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در شمالی‌ ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران واقع شده است. موزه نظامی در بخش مرکزی مجموعه سعدآباد واقع شده است. زیربنای کاخ موزه حدود سه هزار متر مربع است و در دو طبقه و یک زیرزمین ساخته شده است. در این موزه انواع ابزار، سلاح ها و تن پوشهای جنگی دوره های مختلف تاریخی ایران به نمایش گذاشته شده است.

موزه استاد حسین بهزاد - موزه استاد فرشچیان

کاخ کرباس در زمان قاجار ساخته شده است و از جمله کاخ های قدیمی مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدآباد است. این بنا در زمان رضاشاه پهلوی محل اقامت او بوده است. در دوران پهلوی دوم نیز محل زندگی رضا – فرزند محمدرضا شاه – پهلوی بوده است. در حال حاضر کاخ کرباس را با نام موزه استاد حسین بهزاد یاد می کنند زیرا . آثار نقاشي استاد بهزاد در سالن های آن به نمایش گذاشته شده است. موزه استاد فرشچیان نیز بیش از 50 اثر از استاد را در خود جاي داده است.

موزه برادران اميدوار

موزه برادران اميدوار در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد قرار دارد. در این موزه انواع آلات و ادوات شکار انسان های بومی، اسکيیمو، آمازون، آفریقا، ظرف های سفالین فرهنگ اینکا، حیوانات و جانوران تاکسیدرمی شد، مرجان، فسیل، و عکس های سفر برداران امیدوار را می توان مشاهده کرد. این موزه پیش از انقلاب کالسکه خانه و استراحتگاه سورچی ها بوده است.

موزه تاریخ معاصر - موزه آشپزخانه سلطنتی

در این مقاله در مورد دو موزه مستقر در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در شمال تهران صحبت می کنیم.این موزه ها شامل موزه تاریخ معاصر و موزه آشپزخانه سلطنتی هستند. موزه تاریخ معاصر در اصل کاخ شمس پهلوی بوده است. شمس از این کاخ به عنوان اقامتگاه تابستانی استفاده می کرده است. موزه آشپزخانه سلطنتی نیز در مساحتی حدود 800 مترمربع در مرکز مجموعه سعدآباد واقع شده است. این آشپزخانه مختص کاخ سفید – کاخ موزه ملت – بوده است.

موزه صنایع دستی

در این مطلب یکی از مشهورترین موزه های شهر تهران را معرفی می کنیم. این موزه در مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدآباد واقع شده است. تا پیش از سال 1389 خورشیدی این موزه خط و کتابت میرعماد نام داشت و محلی برای نگهداری آثار خوشنویسی بوده است. خوب است بدانید، موزه صنایع دستی تا پیش از انقلاب اسلامی، محلی زندگی فرزندان محمدرضا شاه پهلوی به نام های فرحناز و علیرضا بوده است.

موزه ظروف سلطنتي

موزه ظروف سلطنتی یکی از 18 کاخ و موزه مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدآباد است. این موزه در بخش شرقی مجموعه واقع شده است. این موزه در واقع کاخ اشرف پهلوی بوده و به دستور رضاشاه پهلوی ساخته شده است. این کاخ به عنوان موزه های مختلف در طول تاریخ پس از انقلاب اسلامی استفاده شده است تا اینکه در نهایت در خردادماه سال 1389 خورشیدی به عنوان موزه ظروف سلطنتي بازگشایی شده است.

موزه نیم قرن کودکی در دوره معاصر - نمایشگاه اتومبیل های سلطنتی

کاخ نیم قرن کودکی در اصل کاخ و اقامتگاه تابستانی لیلا پهلوی، کوچکترین دختر محمدرضا شاه پهلوی بوده است. نام آن نیز کاخ لیلا بوده است. موزه اتومبیل های سلطنتی نیز نمایشگاه اتومبیل های سلطنتی مورد استفاده در خاندان پهلوی است.

موزه هنرملل

موزه هنرملل در واقع زيرزمين کاخ موزه ملت - کاخ سفید – است. کاخ سفید بزرگ ترین کاخ مجموعه‌ سعدآباد است. کاخ موزه ملت مخصوص پذیرایی از مهمانان خارجی بوده است و دو طبقه و یک زیرزمین دارد. این موزه پیش از انقلاب نیز موزه هنری فرح پهلوی به شمار می رفته است. آثاری که در این موزه قرار دارند هدایایی است که به فرح دیبا اهدا یا از سراسر دنیا خریداری شده اند.

موزه هنرهای زیبا

مجموعه سعدآباد 18 کاخ و کوشک در خود جای داده است. به همین دلیل یکی از جاذبه های گردشگری بسیار مهم در شهر تهران به شمار می رود. از جمله کاخ های بسیار زیبای این مجموعه که در حال حاضر به موزه تبدیل شده است، کاخ اسود نام دارد. پس از انقلاب اسلامی و تبدیل شدن به موزه، آن را با نام موزه هنرهای زیبا یاد می کنند.

موزه جواهرات ملی

موزه جواهرات ملی تا پیش از انقلاب اسلامی فعالیت داشته و پس از آن تعطیل شده است. البته دوباره در سال 1369 خورشیدی درب های این موزه برای بازدید عموم بازگشایی شد. از جمله آثار موجود در موزه جواهرات ملی باید به الماس دریای نور، تخت طاووس (تخت خورشید)، تخت نادری، کره جواهر، تاج‌ماه و ... اشاره کرد. این موزه در حال حاضر در خیابان فردوسی، روبه روی سفارت آلمان واقع شده است.

مجموعه ورزشی تفریحی شهید چمران – اریکه ایرانیان

مجموعه ورزشی تفریحی شهید چمران (بولینگ عبدو)، بخش های مختلف فرهنگی و ورزشی دارد. در بولینگ عبدو غرفه ها و فروشگاه هاي و گيم نت،كافي نت، سفره خانه سنتي و تالار پذيرايي نیز وجود دارند. مجموعه ورزشی تفریحی و تجاری اریکه ایرانیان علاوه بر تجاری بودن و داشتن چندین فروشگاه منحصر به فرد تجاری، سالن های فرهنگی سینما و تئاتر و دیگر سالن های ورزشی نیز دارد.

سرزمین عجایب

در مناطق مختلف شهر تهران چندین شهربازی کوچک و سرپوشیده وجود دارد. از جمله آنها باید به سرزمین عجایب اشاره کرد. سرزمین عجایب در مرکز تجاری تیراژه در بزرگراه اشرفی اصفهانی واقع شده است.

تله کابین توچال

تله کابین توچال نیز با هوای پاک کوهستانی و چشمه های متعدد در انتهای خیابان ولنجک و در 3 کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات واقع شده است. این منطقه نیز همچون دیزین یکی از مناطق تفریحی و ورزشی تهران است که افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند.

دره کن سولقان

دره کن سولقان یکی از مناطق زیبا واقع در شمال غربی تهران است که بویژه در فصول بهار و تابستان علاقمندان بسیاری را به سوی خود جلب می کند. وجود روستاهای زیبا در این منطقه نظیر کن و سولقان و نیز امامزاده های متعدد از جمله جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود.

دره جاده چالوس

یکی از زیباترین جاده ها و دره های جهان، دره جاده چالوس است. این جاده 160 کیلومتری، کرج را به شهرستان چالوس متصل می سازد. چشم اندازهای طبیعی، اماکن تفریحی و اقامتی و نیز آثار تاریخی موجود در این مسیر همگی از عوامل جذب گردشگران به شمار می روند.

روستای کردان - شهرستان دماوند

روستای کردان در سمت غرب تهران و دماوند در شرق تهران از جاذبه های اطراف تهران هستند. هر کدام از این شهرستان ها جاذبه طبیعی و تاریخی ویژه خود را دارند. شهر دماوند از جمله شهرهای قدیمی اطراف تهران است که در مسیر تهران به فیروزکوه قرار دارد.

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد

کاخ و موزه سعدآباد، مجموعه فرهنگی تاریخی بزرگی است که مساحتی حدود 300 هکتار زمین سرسبز را به خود اختصاص داده است. در مجموعه فرهنگی سعدآباد علاوه بر کاخ ها و کوشک های برجا مانده از پادشاهان قاجار و پهلوی شامل قنات ‌ها، باغستان‌ ها، گلخانه‌ ها و چشمه نیز هست.

موزه پست و تلگراف

یکی از زیباترین ساختمان های قدیمی و کهنسال که در سطح شهر تهران به چشم می خورد، ساختمان موزه پست و تلگراف است. این موزه از بهمن ماه سال ۱۳۶۹ خورشیدی هویت کاربردی پیدا کرد. این ساختمان از جمله شکیل‌ ترین عمارت هایی است که دولت آن را ساخته و تاسیس کرده است.

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران نخستین موزه سرزمین ایران با پیشینه 75 ساله است. این موزه از موزه های ایران باستان و دوره اسلامی تشکیل شده است. موزه ملی در خیابان امام خمینی، مجموعه تاریخی باغ ملی واقع شده است و بزرگ ترین موزه باستان شناسی ایران به شمار می رود. در این موزه بیش از 300 هزار اثر تاریخی از دوران باستان و حتی پیش از تاریخ نگهداری می شوند.