درباره جزیره سیپادان

سیپادان-Sipadan-، یکی از زیباترین جنگل های انبوه در کشور مالزی و ایالت صباح است که به شکل یک جزیره گرمسیری در قسمت شرقی دریای Celebes قرار دارد. این جزیره، همچنین یکی از مقاصد غواصی در دنیاست که سالانه مسافران بسیاری به آن جذب می شوند. افرادی که به زیبایی های طبیعت علاقه وافر دارند و غواصی نیز جزو تفریحات مورد علاقه شان است، در جزیره سیپادان اوقات بسیار شاد و لذت بخشی خواهند داشت. این جزیره، همه نوع امکانات گردشگری را در اختیار مسافران قرار می دهد. در واقع باید گفت، گردشگران هیچ گونه کمبودی در این جزیره احساس نخواهند کرد.
جزیره سیپادان علاوه بر زیبایی، جاذبه های حیات وحش نیز دارد. در این جزیره بیش از 3 هزار نوع ماهی و مرجان مختلف وجود دارد. از دیگر جاذبه های این جزیره باید به محل قرار گیری آن اشاره کرد. سیپادان در مرکز رودخانه ای در اقیانوس هند و آرام قرار دارد. دیدن غواص ها در اطراف این جزیره، یکی از مناظر طبیعی و نرمال آن است.

سیپادان یکی از زیباترین و تنها جزیره اقیانوسی در کشور مالزی است. این جزیره درفاصله 600 متری – حدود 6 هزار پا – از بستر دریا قرار دارد. این جزیره درست در قسمت شرقی دریای Celebes، در بخش شرقی کشور مالزی قرار دارد. این جزیره یکی از مقاصد بسیار زیبا برای غواصی به شمار می رود و افراد بسیاری از نقاط مختلف جهان برای ماجراجویی و وقت گذرانی به این جزیره مسافرت می کنند. شکل این جزیره کاملا منحصر به فرد است. می توان شکل جزیره سیپادان را به نوعی مرجان تشبیه کرد که در آتشفشان های منقرض شده رشد می کردند. این شکل و قیافه، نتیجه سال ها تغییرات طبیعت در طول زمان است که روی شکل گیری آن تاثیر گذاشته است. این جزیره که با جنگل انبوه و زیبایی پوشیده شده است در ایالت صباح کشور مالزی قرار دارد.

نام محلی نام اصلی جزیره سیپادان، Tawau است. البته نام دیگری نیز دارد و آن Pulau Sipadan است.

اطلاعات گردشگری

از آنجا که جزیره سیپادان در دریای Celebes قرار دارد، جاذبه های گردشگری و زیبایی های طبیعی بسیاری دارد که هر گردشگری را به خود جلب می کند. بیشتر از همه امکانات و زیبایی ها، غواصی در این جزیره بسیار مورد توجه مراجعه کننده هاست.

گونه های حیوانی مختلف در جزیره - گردشگران می توانند از تماشا و دیدن گونه های مختلف حیوانات در این جزیره لذت ببرند. برخی از این گونه ها، شامل لاک پشت سبز، لاک پشت منقاردار و انواع لاک پشت دریایی، کوسه ماهی و هزاران نوع ماهی مختلف هستند.

آرامگاه لاک پشت - آرامگاه لاک پشت، یکی از هیجان انگیزترین بخش های این جزیره است. این آرامگاه به صورت یک غار در زیر جزیره قرار دارد و با سنگ آهک پوشیده شده است. این آرامگاه همان طور که از نامش پیداست، مملو از استخوان های لاک پشت های مرده است.

ماهی ها و مرجان ها - همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، در جزیره سیپادان بیش از 3 هزار نوع ماهی مختلف و انواع متفاوتی از مرجان ها قرار دارد که به گونه های مختلف طبقه بندی شده اند.  با توجه به جاذبه های بسیاری که ای جزیره دارد و امکان غواصی در آب های آن، گردشگران می توانند با غواصی، از دیدن گونه های مختلف ماهی ها و مرجان ها لذت ببرند.

تاریخچه

جزیره سیپادان، از نظر تاریجی ماجراهای جالبی دارد. این جزیره، در فاصله بین اندونزی و مالزی قرار دارد. این که کدام کشور حق استفاده از این جزیره زیبا را دارد، بحث بسیار طولانی ای بود و دعوایی مفصل بین دو کشور برپا کرده بود. تا اینکه در سال 2002 میلادی، دادگاه بین المللی حق را به مالزی داد و این جزیره را متعلق به آنها معرفی کرد.
پیش از رای نهایی دادگاه، در سال 2001 میلادی فیلیپینی ها نیز دخالت هایی در رای دیهی داشتند. آنها می خواستند دادگاه اعلام کند این جزیره متعلق به شمال بورنئو است. اما این مساله با مخالفت دادگاه مواجه شد. اما آنها همچنان پیگیر ادعا و خواسته خود بودند. هنگامی که مالزی برنده این دادگاه شد و جزیره سیپادان به آن تعلق گرفت، Jacques Cousteau که اقیانوس شناس مشهوری بود در بیانیه ای اعلام کرد، «سیپادان در اصل قطعه زیبایی از هنر طبیعت است و به کشور خاصی تعلق ندارد.»
 
نام: آسیا » مالزی » صباح » جزیره سیپادان
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر صباح

برج مدور

ایالت صباح، یکی از شهرهای بسیار دیدنی کشور مالزی است. این ایالت مملو از جاهای دیدنی، از مناظر طبیعی گرفته تا شهرها و دهکده های ساخته شده به دست بشر است. یکی از زیبایی های این ایالت را می توان برج مدور foundation building صباح دانست. این ساختمان را به عنوان نماد سامبا می دانند.

دهکده روی آب منژابونگ

برای لذت بردن از گشت و گذار در رودخانه کروز، دهکده روی آب Mengkabong انتخاب بسیار خوب و درستی است. این دهکده بهترین مناظر طبیعی را دارد که آن را به مکانی زیبا و دلپذیر تبدیل کرده اند.

تفریحگاه رودخانه کیناباتنگان

تفریحگاه رودخانه Kinabatangan، برای گردش و حیات وحش خود شهرت دارد. این رودخانه مملو از شگفتی های جذاب و دیدنی در مورد حیات وحش است و گردشگران فراوانی را به سمت خود جلب می کند.