اطلاعات گردشگری

انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه شمال شرق شیراز، ما را به سمت آرامگاه سعدی هدایت می کند.
آرامگاه شیخ مشرف الدین بن مصلح الدین سعدی شیرازی در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۵۳ به شماره ثبت ۱۰۱۰٫۳ در انجمن آثار ملی به ثبت رسیده‌است.

ساختار آرامگاه

  • محوطه و صحن آرامگاه: صحن آرامگاه به صورت باغی مصفا ساخته شده است که درختان، گلهای مختلف و باغچه در صحن وجود دارد. دو حوض به شکل مستطیل در وسط صحن و حوض دیگری در مقابل ایوان اصلی ساخته شده است.
  • عمارت آرامگاه: عمارت آرامگاه در وسط حیاط قرار دارد. در جلو آرامگاه و رو به جنوب آن ایوانی بلند و 8 ستونه شبیه چهل ستون اصفهان ساخته شده است. گنبدی سبز رنگ بر فراز آرامگاه و ایوانی تالار مانند رو به غرب  در جلو آن بنا شده است. قبر سعدی در وسط اتاقی هشتی با سقف بلند جای گرفته و روی دیوارهای اطراف آن هفت کتیبه از بهترین بخشهای گلستان و بوستان با خط نستعلیق بر روی کاشی های آبی رنگ نوشته شده است.
  • حوض ماهی: در داخل باغ و در محوطه ای 28 پله پایین تر از صحن آرامگاه، چشمه ی آب زلالی روان است که در وسط این محوطه حوضی با نام حوض ماهی وجود دارد، حوضچه ای با آب زلال که آب این حوض نیز از قناتی بسیار قدیمی که از کوه شمال آرامگاه سرچشمه گرفته و در عمق ده متری صحن آرامگاه قرار دارد و آب آن دارای مواد گوگردی و جیوه می‌باشد، تأمین می شود. ماهیهای قرمز زیبایی در این حوضچه وجود دارد كه به اعتقاد مردم شيراز، نبايد اين ماهي ها را مورد آزار و اذیت قرار داد. در این زیرزمین یک چایخانه سنتی نیز برپا کرده اند. در کنار حوض ماهی یک ساختمان دفتری، کتابخانه عمومی آرامگاه سعدی و ساختمانی مربوط به سرویس بهداشتی وجود دارد.
  • حوض سکه: حوضی با نام حوض سکه نیز در جلوی رواق دیده می شود که مردم برای حاجت گرفتن در آن سکه می اندازند.

درباره سعدی

شیخ مُصلِح الدین مُشرف بن عَبدُالله مشهور به "شیخ سعدی" و یا  "شیخ شیراز" در بین سالهای 571 تا 606 ه.ق در شیراز و در خانواده ای دینی پای به جهان گشود. در کودکی پدرش را ازدست داد. او پس از تحصیل علوم مقدماتی در شیراز، به جهت روحیه علم آموزی به مدرسه نظامیه بغداد که از مهمترین مراکز علمی زمان ایشان بشمار می رفت شتافت. او از محضر استادانی چون سهروردی و امام محمد غزالی نیز بهره برد. سعدی به شهرهایی چون سوریه، شام و حجاز و احتمالا به هندوستان، ترکستان، آسیای صغیر، غزنین، آذربایجان، فلسطین، چین، یمن و آفریقای شمالی نیز سفر کرده باشد. او بواسطه این سفرها بر تجربه و دانش خود می افزود و دو شاهکار ادبی با نامهای بوستان و گلستان را به نظم و نثر درآورد. که با خواندن این آثار بزرگ می توان بوضوح به توانایی ها، تجارب، گنجینه های علمی و دینی، عرفان و .... بسیار ارزشمند نویسنده آن پی برد.

شیخ اجل اواخر عمر خویش در خانقاه سعدی واقع در شمال شرقی شیراز، خانقاهی که به دست خویش بنا کرده بود سپری می کرد. او در سال 691 ه.ق به سوی دیار ابدی شتافت و در همان خانقاه دفن گردید. دهخدا در لغت نامه خویش به نقل از فرهنگ‌ برهان قاطع این مکان را «گازرگاه» و به نقل از فرهنگ‌ آنندراج، گازرگاه را حد شیراز و نزدیک به مرقد شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی دانسته است.

ابن بطوطه سیاح مراکشی 57 سال پس از مرگ سعدی از آرامگاه او بازدید کرد. او نخستین فردی است که در سیاحت نامه خویش به وصف آرامگاه سعدی پرداخته است. در اين اثر آمده كه: "بقعه شيخ باغ زيبايي است كه در نزديكي آن نهر بزرگي در جریان است و شيخ با دست خود حوض كوچكي از سنگ مرمر براي شست و شو ساخته بود".
در اطراف مقبره، آرامگاه بسیاری از بزرگان دین وجود دارد که بنا به وصیت خود، در آنجا مدفون شده‌اند، از جمله شوریده شیرازی (فصیح الملک) شاعری نابینا و یکی از متولیان بقعه که مزارش بواسطه رواقی به آرامگاه سعدی متصل می شود.
روز اول اردیبهشت هر سال خیل عظیمی از دوستداران سعدی به بهانه "روز بزرگداشت سعدی شیرازی" در این مکان زیبا گرد هم می آیند.

تاریخچه

مقبره سعدی در طی سالیان متمادی چندین بار مورد تعمیر، مرمت و بازسازی قرار گرفته است. اولین شخصی که مقبره ای بر قبر سعدی بنا کرد: خواجه شمس الدین محمد صاحبدیوانی وزیر معروف آباقاخان در قرن هفتم بود. در حدود 200 سال بعد یعنی در سال 998، یعقوب ذوالقدر حکمران فارس، مقبره شیخ را کاملا ویران و تخریب نمود.
کریمخان زند در سال 1187 ه.ق عمارتی دو طبقه از جنس گچ و آجر با نام عمارت ملوکانه بر فراز آرامگاه سعدی ساخت. طبقه پایین عمارت دارای راهرو و دو اتاق بود. قبر سعدی در اتاق شرقی این راهرو بود و بعدها شوریده شیرازی در قسمت غربی این راهرو به خاک سپرده شد. طبقه دوم هم مشابه طبقه اول ساخته شد، منتهی بر حسب احترام به شیخ، اتاقی بر روی اتاق مزار سعدی، ساخته نشد و سقف این اتاق تا انتهای طبقه دوم امتداد داشت. در سال 1301 بنا توسط فتحعلی خان صاحبدیوان قاجاریه مرمت گردید؛ و همچنین قسمتی از بنا توسط حبیب الله خان قوام الملک در سال 1329 ه.ق؛ و مجددا در سال 1305 توسط ابراهیم قوام الملک مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.
تا اینکه در سال ۱۳۲۹ با تصمیم انجمن آثار ملی ایران مبنی بر تخریب عمارت قدیمی و ساخت بنایی با شکوه بر فراز آرامگاه سعدی، عمارت کنونی به همت علی اصغر حکمت و توسط محسن فروغی با الهام از کاخ چهل ستون و تلفیق معماری کلاسیک و نوین ایران به جای عمارت قدیمی ساخته شد.
 
نام: آسیا » ایران » شیراز » آرامگاه سعدی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر شیراز

 

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از آثار مهم تاریخی ایران واقع در تنگه الله اکبر شیراز، در زمان عضد الدوله دیلمی ساخته شد. این بنا به جهت قرار گرفتن قرآن در بالای آن به دروازه قرآن، و همچنین به جهت ساختمان طاق مانند آن به طاق قرآن نیز مشهور است. دروازه قرآن در طول تاریخ چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

آرامگاه حافظ

شمس الدین محمد ملقب به حافظ در 726 ه.ق در شهر شیراز چشم به جهان گشود. در دوران جوانی قرآن را تمام حفظ کرد. شغل اصلی او دیوانی و سپس شاعری بود. حاصل 69 سال زندگی پربار او "دیوان حافظ" شامل 500 غزل، 42 رباعی و محدودی قصیده است. حافظ پس از وفات در مکان مورد علاقه خود که امروز به حافظیه مشهور است به خاک سپرده شد.

آبشار مارگون

منطقه نمونه گردشگری آبشار مارگون واقع در سپیدان استان فارس لقب زیباترین آبشار استان فارس، ایران و خاورمیانه و مرتفع ترین آبشار چشمه ای جهان را به خود اختصاص داده و منشأ آب زلال و خنک این آبشار بی نظیر، از هزاران چشمه موجود در بدنه صخره کوه می باشد. علاوه بر آبشار منطقه اطراف نیز دارای طبیعت بسیار خاص، بکر و زیبایی است.

آرامگاه خواجوی کرمانی

کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود کرمانی با تخلص خواجو در سده هفتم هجری در کرمان به دنیا آمد. او علاوه بر تبحر در شاعری، ریاضیدان، موسیقی دان، منجم و هیئت شناس زبده ای بوده و آثار متعددی نظیر مثنوی های شش گانه، دیوان و .... از او برجای مانده است. آرامگاه او در شیراز و کنار دروازه قرآن می باشد.

آرامگاه بی بی دخترون

بقعه بی بی خدیجه در شیراز، آرامگاه یکی از فرزندان امام سجاد، امام چهارم شیعیان است می باشد.این بقعه بدستور همسر امیر مبارزالدین، موسس سلسله آل مظفر ساخته شد. اما بعدها بر اثر زلزله تخریب و مجددا توسط محمد قلی خان ایلخانی مرمت و تجدید بنا گردید.

بازار وکیل

بازار وکیل بدستور کریمخان زند و مشابه بازار قیصریه لار و بازار اصفهان دوره شاه عباس، ساخته شده و از معروفترین بازارهای ایران است که تمامی امورات تجاری، مبادلات بازرگانان در این بازار انجام می شد. و براساس نوع اصناف و کاربری ها به بازارهای کوچکتر و مختلفی تقسیم شده است. بازار وکیل همچنان پابرجاست و کسب و کار در آن ادامه دارد.

آرامگاه شاهچراغ

سید امیر احمد فرزند ارشد امام موسی کاظم (ع) با مشهوریت خاص شاهچراغ در ششم ذیقعده متولد گردید. او با قافله هایی از خانواده و دوستداران برای دیدن امام رضا (ع) به ایران سفر می کند و مأمون از ترس انهدام حکومتش، دستور به توقف این قافله ها را می دهد و سید امیر در جنگ حاکم شیراز برعلیه بنی هاشم بشهادت رسید و در شیراز به خاک سپرده شد.

ارگ کریمخانی

ارگ کرمیخانی در سال 1180 ه.ق بدستور کریمخان زند در شیراز و با دو هدف عمده سکونت و پادشاهی زندیه بنا گردید. این ارگ از لحاظ بنای بیرونی کاملا نظامی و از لحاظ بنای درونی کاملا سکونی و با زیباییها و جلوه گری های خاصی ساخته شده است.

کاخ اردشیر بابکان

کاخ اردشیر بابکان 1800 سال پیش توسط اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان بنا شد. این کاخ یکی از مهم‌ترین و اولین بناهای دوره ساسانی می باشد که هنوز آثار آن باقی است. از آنجایی که این بنا در کنار چشمه بنا شده و همچنین وجود آتشدان بالاتر از کاخ، به آتشکده فیروزآباد نیز معروف است. بررسیها احتمال کاخ بودن این بنا را نشان می دهند.

باغ عفیف آباد

باغ گلشن در دوران صفویه بنا شد که پس از این سلسله ویران گردید و در سال 1284 ه. ق قوام دوم این باغ را آباد نمود و عمارت کنونی آنرا ساخت که پس از مرگش به عفیفه خانم خواهرزاده قوام به ارث رسید و بهمین جهت نام عفیف آباد را بر آن نهادند.

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغهای شیراز، که قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد. این باغ نیز مورد توجه پادشاهان مختلفی بوده است. این باغ در نزدیکی قلعه ای با نام کهندژ و مجاورت آرامگاه سعدی و جنوب تنگ آب خان قراردارد. کاریز سعدی نیز از این باغ می گذرد.

باغ جهان نما

باغ جهان نما یکی از زیباترین و کهن ترین باغهای شهر شیراز است و همواره مورد توجه پادشاهان بوده است. عمارت کوشک این باغ توسط کریمخان زند مشابه باغ نظر، در مرکز باغ و به صورت هشت ضلعی و سبک کلاه فرهنگی و از جنس آجر است.

باغ ارم

باغ ارم باغی تاریخی و از زیباترین باغ های شهر شیراز که دارای طبیعتی منحصر به فرد و بی نظیر است. از تاریخ این باغ اطلاعات کاملی در دست نیست. این باغ دارای چند عمارت می باشد که عمارت اصلی در سه طبقه در مغرب باغ قرار گرفته است.

حمام وکیل

یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمند ترین حمامهای تاریخی ایران حمام وکیل واقع در مرکز شهر شیراز است. این حمام از پیشرفته ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده است. حمام که در سال 1187 هجری قمری به دستور کریمخان ساخته شد وحدود 11 هزار متر مربع مساحت دارد.

سرای مشیر

سرای مشیر نام مکان تاریخی در شهر شیراز واقع در جنوب بازار وکیل و از آثار باستانی دوره قاجار است. ابوالحسن خان مشیر الملک این بنا را در سال 1282 ه ق احداث کرده است.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شیراز قرار دارد. عمیق ترین قسمت آن حدود 2 تا 3 متراست آب آن بسیار شور و یکی از بزرگ‌ترین منابع نمک ایران به شمار می رود. گونه های مختلفی از جانوران وگیاهان درآن دیده می‌شود.

نقش رجب

در شمال شرقی شیراز و در مسیر پاسارگاد به نقش رستم در شکافی از کوهی نه چندان بلند چهار نقش برجسته منسوب به دوره ساسانی دیده می شود که برای بزرگداشت پیروزی آنان بر دشمن و گرفتن دیهیم پادشاهی از اهورامزدا حکاکی شده و دارای چند کتیبه نیز است. به مجموعه این سنگ نگاره ها نقش رجب می گویند.

کاخ سروستان

کاخ ساسانی سروستان به احتمال قریب به یقین از آثار تاریخی دوره ساسانیان (پادشاهی بهرام گور پنجم) می باشد که توسط مهرنرسی، وزیر بهرام بنا شده و دارای جنبه ی تقدس بوده است.

بهشت گمشده

بهشت گمشده جایی در نزدیکی مرودشت شهر شیراز قرار دارد که طبیعت زیبایی دارد و زیستگاه پرندگان و پستانداران زیادی است.

پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی پولادکف در شهرستان سپیدان شیراز با داشتن امکانات رفاهی و گردشگری فراوان در تمام سال پذیرای تعداد زیادی از مردم است.

غذاهای شیرازی - قسمت دوم

کوفته گشنیز ، آب پيازک (اشکنه)، قورمه به، کوفته هلو، دوپیازه، یخنی نخود و یخنی عدس کلم از غذاهای محلی شیراز هستند که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت چهارم

آش سبزی، آش کارن، آش ماست، آش دوغ و آش انار از نمونه های آش شیرازی هستند که طرزتهیه آنها در این وبلاگ آورده شده است.

غذاهای شیرازی - قسمت سوم

بادام سوخته، رنگينک، حاجی بادام، شکر پنیر، حلوای کاسه و دوای آرد و روغن از جمله دسرهای شیرازی میباشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت اول

قنبر پلو، شکر پلو، کلم پلو شیرازی، پاچه پلو، رب پلو، دمپخت جزو غذاهای محلی شیراز هستند.

سوغاتی های شیراز

در شیراز بهترین و تازه‌ترین عرقیات که هرکدام علاوه بر طعم، خواص دارویی و درمانی ویژه‌ای نیز دارند تهیه می‌شود.