درباره آبشار مارگون

آبشار مارگون یکی از اعجاب انگیزترین آبشارهای ایران می باشد. این آبشار بی نظیر، لقب زیباترین آبشار خاورمیانه را نیز از آن خود کرده است. منطقه سپیدان که یکی از مناطق سرد و بسیار زیبای استان فارس می باشد، این آبشار بسیار زیبا را در خود جای داده است. منطقه سپیدان به اسم محلی "اردکان" و در زبان مردم این محل "اردکون" نامیده می شود. سپیدان از نظر آب و هوا بسیار مطلوب و در روزهای برفی به یکی از زیباترین مناطق استان فارس مبدل می شود و در فصل زمستان مورد استقبال خیل عظیمی از گردشگران برای لذت بردن از طبیعت و بخصوص برای برف بازی قرار می گیرد. پیست معروف پولاد کف در نزدیکی این شهر در ارتفاعات قرار دارد و دارای کوه های برف گیر بسیاری است که حتی دریاچه های زیبایی در ارتفاع 300 متری برم فیروز نیز وجود دارد. سپیدان دارای آبشار های کوچک و بزرگ بسیاری نیز می باشد.

آبشار مارگون، دارای منطقه ای بسیاری زیبا، که محیط زیست بسیار بسیار بکر و دست نخورده ای از گیاهان،  درختانی و حتی جانورانی در تلفیق با آبشار دارد. جانورانی مانند خرس، گرگ، شغال، کفتار، بز.
علاوه بر خود آبشار، طبیعت اطراف آن نیز بسیار زیبا و بی نظیر می باشد. می توان درختان تنومند و پر قدمت و درختان میوه را مشاهده کرد که در مسیر آبشار روئیده اند.

طبیعت منحصر به فرد این آبشار بسیار زیبا و اطراف آن، همیشه به رنگ سبز است. این سبزی به خاطر وجود صخره هایی است که بر روی آنها خزه روییده است. طبیعت چشم نواز و خیره کننده این آبشار، تجلی بسیار خاصی را برای بینندگان به همراه دارد.

جالب است بدانید که هیچ رودخانه ای در بالای کوه وجود ندارد و آب این آبشار بطرز عجیبی از لابه لای صخره ها فرو می ریزد و هر بیننده ای را به تعجب و حیرت وا می دارد که این آب از کجا می آید و از کجا سرچشمه می گیرد! زیرا این آبشار خود سرچشمه و سرمنشا رودخانه است و آبها از بدنه صخره های کوه که دارای هزاران چشمه می باشند بیرون آمده و همانند ماری از بالای صخره به پائین فرو می ریزند. همین خصیصه طبیعی، این آبشار را به بزرگترین و مرتفع ترین آبشار چشمه ای جهان تبدیل کرده است.

آبشار دارای آبی بسیار زلال و گوارا برای نوشیدن است.
لذت قدم زدن در آب بسیار گوارا و همیشه سرد کنار آبشار، احساس بسیار دلپذیر و زیبایی را برای انسان به همراه دارد و علی رغم سرمای زیاد آب، هیچگونه عارضه ای جسمی ایجاد نخواهد کرد.

غار های طبیعی ولی کوچکی نیز در کنار آبشار وجود دارد و غاری بسیار کم عمقی نیز در زیر آبشار کوچک در اول منطقه می باشد که بسیار سرد بوده و به زحمت می توان داخل آن شد. افرادی که داخل غار می شوند با لباسهایی سرتاسر خیس از آب زلال از غار سرد خارج می شوند.
این آبشار در فصل زمستان نیز بصورت یخسار جاری است و چهره یخ بسته و قندیلی منحصر و شگفت انگیزی به خود می گیرد.

اطلاعات گردشگری

این آبشار بی همتا در سال 78 طبق مصوبه محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده ثبت گردید. مارگون جزو یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری بوده و تمامی روزهای هفته بالاخص روزهای تعطیل پذیرای هزاران نفر از گردشگرانی است که از  استان فارس و سایر نقاط ایران برای دیدن این جلوه طبیعی به این منطقه سفر می کنند.

برای رفتن به این مکان می توان از شهرهای یاسوج و شیراز استفاده نمود.

مسیرهای یاسوج:
  • یاسوج - کاکان  - مارگون که 65 کیلومتر طول دارد
  • یاسوج - سپیدان - مارگون که دارای مسافت 125 کیلومتری می باشد
مسیرهای شیراز:
  • مسیر شیراز - سپیدان - مارگون به طول ۱۳۰ کیلومتر
لازم بذکر است که بجز مسیرهای نامبرده فوق، مسیرهای دیگری برای رسیدن به این آبشار متصور نمی باشد.

برای رسیدن به منطقه آبشار اصلی راه های فرعی زیادی وجود دارد که در بعضی فرعی ها نیاز به راهنما هست ولی خود آبشار نیازی به راهنما ندارد. در بعضی قسمت های آبشار صخره هایی وجود دارد که رفت و آمد را برای افراد سالخورده کمی مشکل ساخته است.

از آنجایی که در منطقه ورودی آبشار، تسهیلات بهداشتی، اقامتی و استراحتگاهی، پارکینگ ساخته شده است، مسافران و بازدید کنندگان قادر به برپایی چادر و اقامت در این منطقه می باشد. همچنین برای حفظ پاکیزگی و جلوگیری از خدشه دار شدن این جلوه زیبای طبیعی، سطل زباله هایی در مسیر تعبیه شده تا افراد جهت دفع زباله ها از آنان استفاده کنند.
 
نام: آسیا » ایران » شیراز » آبشار مارگون
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر شیراز

 

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از آثار مهم تاریخی ایران واقع در تنگه الله اکبر شیراز، در زمان عضد الدوله دیلمی ساخته شد. این بنا به جهت قرار گرفتن قرآن در بالای آن به دروازه قرآن، و همچنین به جهت ساختمان طاق مانند آن به طاق قرآن نیز مشهور است. دروازه قرآن در طول تاریخ چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

آرامگاه حافظ

شمس الدین محمد ملقب به حافظ در 726 ه.ق در شهر شیراز چشم به جهان گشود. در دوران جوانی قرآن را تمام حفظ کرد. شغل اصلی او دیوانی و سپس شاعری بود. حاصل 69 سال زندگی پربار او "دیوان حافظ" شامل 500 غزل، 42 رباعی و محدودی قصیده است. حافظ پس از وفات در مکان مورد علاقه خود که امروز به حافظیه مشهور است به خاک سپرده شد.

آرامگاه سعدی

شیخ مُصلِح الدین مُشرف بن عَبدُالله سعدی در بین سالهای 606 -571 ه.ق در شیراز و خانواده ای متدین به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به مدرسه نظامیه بغداد رفت. تجربیات ارزشمند خود را که حاصل سفر به نقاط مختلف دنیا بود در دو اثر با نامهای بوستان و گلستان به رشته تحریر درآورد. شیخ در سال 691 ه.ق چشم از جهان فرو بست و در خانقاه خود دفن گردید.

آرامگاه خواجوی کرمانی

کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود کرمانی با تخلص خواجو در سده هفتم هجری در کرمان به دنیا آمد. او علاوه بر تبحر در شاعری، ریاضیدان، موسیقی دان، منجم و هیئت شناس زبده ای بوده و آثار متعددی نظیر مثنوی های شش گانه، دیوان و .... از او برجای مانده است. آرامگاه او در شیراز و کنار دروازه قرآن می باشد.

آرامگاه بی بی دخترون

بقعه بی بی خدیجه در شیراز، آرامگاه یکی از فرزندان امام سجاد، امام چهارم شیعیان است می باشد.این بقعه بدستور همسر امیر مبارزالدین، موسس سلسله آل مظفر ساخته شد. اما بعدها بر اثر زلزله تخریب و مجددا توسط محمد قلی خان ایلخانی مرمت و تجدید بنا گردید.

بازار وکیل

بازار وکیل بدستور کریمخان زند و مشابه بازار قیصریه لار و بازار اصفهان دوره شاه عباس، ساخته شده و از معروفترین بازارهای ایران است که تمامی امورات تجاری، مبادلات بازرگانان در این بازار انجام می شد. و براساس نوع اصناف و کاربری ها به بازارهای کوچکتر و مختلفی تقسیم شده است. بازار وکیل همچنان پابرجاست و کسب و کار در آن ادامه دارد.

آرامگاه شاهچراغ

سید امیر احمد فرزند ارشد امام موسی کاظم (ع) با مشهوریت خاص شاهچراغ در ششم ذیقعده متولد گردید. او با قافله هایی از خانواده و دوستداران برای دیدن امام رضا (ع) به ایران سفر می کند و مأمون از ترس انهدام حکومتش، دستور به توقف این قافله ها را می دهد و سید امیر در جنگ حاکم شیراز برعلیه بنی هاشم بشهادت رسید و در شیراز به خاک سپرده شد.

ارگ کریمخانی

ارگ کرمیخانی در سال 1180 ه.ق بدستور کریمخان زند در شیراز و با دو هدف عمده سکونت و پادشاهی زندیه بنا گردید. این ارگ از لحاظ بنای بیرونی کاملا نظامی و از لحاظ بنای درونی کاملا سکونی و با زیباییها و جلوه گری های خاصی ساخته شده است.

کاخ اردشیر بابکان

کاخ اردشیر بابکان 1800 سال پیش توسط اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان بنا شد. این کاخ یکی از مهم‌ترین و اولین بناهای دوره ساسانی می باشد که هنوز آثار آن باقی است. از آنجایی که این بنا در کنار چشمه بنا شده و همچنین وجود آتشدان بالاتر از کاخ، به آتشکده فیروزآباد نیز معروف است. بررسیها احتمال کاخ بودن این بنا را نشان می دهند.

باغ عفیف آباد

باغ گلشن در دوران صفویه بنا شد که پس از این سلسله ویران گردید و در سال 1284 ه. ق قوام دوم این باغ را آباد نمود و عمارت کنونی آنرا ساخت که پس از مرگش به عفیفه خانم خواهرزاده قوام به ارث رسید و بهمین جهت نام عفیف آباد را بر آن نهادند.

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغهای شیراز، که قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد. این باغ نیز مورد توجه پادشاهان مختلفی بوده است. این باغ در نزدیکی قلعه ای با نام کهندژ و مجاورت آرامگاه سعدی و جنوب تنگ آب خان قراردارد. کاریز سعدی نیز از این باغ می گذرد.

باغ جهان نما

باغ جهان نما یکی از زیباترین و کهن ترین باغهای شهر شیراز است و همواره مورد توجه پادشاهان بوده است. عمارت کوشک این باغ توسط کریمخان زند مشابه باغ نظر، در مرکز باغ و به صورت هشت ضلعی و سبک کلاه فرهنگی و از جنس آجر است.

باغ ارم

باغ ارم باغی تاریخی و از زیباترین باغ های شهر شیراز که دارای طبیعتی منحصر به فرد و بی نظیر است. از تاریخ این باغ اطلاعات کاملی در دست نیست. این باغ دارای چند عمارت می باشد که عمارت اصلی در سه طبقه در مغرب باغ قرار گرفته است.

حمام وکیل

یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمند ترین حمامهای تاریخی ایران حمام وکیل واقع در مرکز شهر شیراز است. این حمام از پیشرفته ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده است. حمام که در سال 1187 هجری قمری به دستور کریمخان ساخته شد وحدود 11 هزار متر مربع مساحت دارد.

سرای مشیر

سرای مشیر نام مکان تاریخی در شهر شیراز واقع در جنوب بازار وکیل و از آثار باستانی دوره قاجار است. ابوالحسن خان مشیر الملک این بنا را در سال 1282 ه ق احداث کرده است.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شیراز قرار دارد. عمیق ترین قسمت آن حدود 2 تا 3 متراست آب آن بسیار شور و یکی از بزرگ‌ترین منابع نمک ایران به شمار می رود. گونه های مختلفی از جانوران وگیاهان درآن دیده می‌شود.

نقش رجب

در شمال شرقی شیراز و در مسیر پاسارگاد به نقش رستم در شکافی از کوهی نه چندان بلند چهار نقش برجسته منسوب به دوره ساسانی دیده می شود که برای بزرگداشت پیروزی آنان بر دشمن و گرفتن دیهیم پادشاهی از اهورامزدا حکاکی شده و دارای چند کتیبه نیز است. به مجموعه این سنگ نگاره ها نقش رجب می گویند.

کاخ سروستان

کاخ ساسانی سروستان به احتمال قریب به یقین از آثار تاریخی دوره ساسانیان (پادشاهی بهرام گور پنجم) می باشد که توسط مهرنرسی، وزیر بهرام بنا شده و دارای جنبه ی تقدس بوده است.

بهشت گمشده

بهشت گمشده جایی در نزدیکی مرودشت شهر شیراز قرار دارد که طبیعت زیبایی دارد و زیستگاه پرندگان و پستانداران زیادی است.

پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی پولادکف در شهرستان سپیدان شیراز با داشتن امکانات رفاهی و گردشگری فراوان در تمام سال پذیرای تعداد زیادی از مردم است.

غذاهای شیرازی - قسمت دوم

کوفته گشنیز ، آب پيازک (اشکنه)، قورمه به، کوفته هلو، دوپیازه، یخنی نخود و یخنی عدس کلم از غذاهای محلی شیراز هستند که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت چهارم

آش سبزی، آش کارن، آش ماست، آش دوغ و آش انار از نمونه های آش شیرازی هستند که طرزتهیه آنها در این وبلاگ آورده شده است.

غذاهای شیرازی - قسمت سوم

بادام سوخته، رنگينک، حاجی بادام، شکر پنیر، حلوای کاسه و دوای آرد و روغن از جمله دسرهای شیرازی میباشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت اول

قنبر پلو، شکر پلو، کلم پلو شیرازی، پاچه پلو، رب پلو، دمپخت جزو غذاهای محلی شیراز هستند.

سوغاتی های شیراز

در شیراز بهترین و تازه‌ترین عرقیات که هرکدام علاوه بر طعم، خواص دارویی و درمانی ویژه‌ای نیز دارند تهیه می‌شود.