درباره آرامگاه خواجوی کرمانی

در ابتدای جاده شیراز به اصفهان در تنگ الله اکبر و در دامنه کوه صبوی، نزدیک به دروازه قرآن به آرامگاهی می رسیم. سنگ قبر این آرامگاه را می نگریم اما بجز آیه ای از قرآن که بر روی آن به خط ثلث حجاری شده مشخصه دیگری نمی توان یافت. بالاتر از آرامگاه، چشممان به کتیبه ای سنگی می افتد که مطالبی بر روی آن حک شده است و نامی در بالای کتیبه خودنمایی می کند و نشان از صاحب آرمیده در این قبر می دهد. خواجوی کرمانی، شاعر نامی و پرآوازه قرن هفتم هجری.

درباره خواجوی کرمانی

کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود کرمانی ملقب به "خواجوی کرمانی" در سده هفتم هجری در کرمان متولد گردید. این شاعر توانا تخلص خویش را در تمامی اشعارش"خواجو" نهاد، همچنین القابی نظیر" نخلبند شعرا"، "خلاق‌المعاني" و "ملک‌الفضلا" را نیز بر او نهاده اند. او یکی از پیروان فرقه مرشدیه یعنی از رهروان شيخ ابواسحق کازرونى بوده  است و بهمین دلیل او را مرشدی نیز می نامیدند.
خواجوی کرمانی در دوران جوانی در حین تحصیل علم و دانش از کرمان به مکان های مختلفی نظیر آذربایجان، شام، ری، عراق و مصر سفر کرده است و پس از بازگشت از این سفرهای طولانی مدتی در اصفهان و سپس به شیراز می رود و در آنجا سکنی می گزیند. ایشان علاوه بر تبحر در سرودن شعر، از علوم دیگری چون ریاضیات، نجوم و هیئت، طب و موسیقی نیز بهره مند و چیره دست بود.
خواجو در نیمه سده هشتم به دیار باقی شتافت و در تنگ الله اکبر به خاک سپرده شد.

آثار خواجو

خواجوی کرمانی یکی بزرگترین و معروفترین شاعران قرن خود به شمار می رود. که البته به جهت همزمانی با سعدی و حافظ، مقام شامخ ایشان بخوبی شناخته نشده است. او در سرودن اشعار عارفانه و عاشقانه، غزل، قصیده، مثنوی یدی طولانی داشته است. بنحوی که حافظ در سرودن غزل از آثار خواجو تـأسی گرفته است. مثنوی شش گانه خواجو که از مهمترین آثار اوست عبارتند از: سام نامه، همای وهمایون، گل و نوروز، روضه الانوار، کمال نامه و گوهر نامه. دیوان خواجو؛ و آثار منثور نظیر رساله البادیه، رساله مناظره شمس و صحاب و ....

اطلاعات گردشگری

آرامگاه خواجو در تنگ الله اکبر و نزدیکی دروازه قرآن قرار دارد و رود معروف رکناباد نیز از این مکان می گذرد. آرامگاه مسقَف نمی باشد و بر روی سنگ قبر خواجو به جز آیه ای قرآن مطلب دیگری حک نشده است. دو ستون سنگی کوچک در بالا و پائین قبر قرار داده شده است. سه غار در نزدیکی آرامگاه وجود دارد. که یکی از غارها عبادتگاه زاهدان و شیوخ، و دیگری عبادتگاه خود خواجو بوده و  در غار بعدی قبر خواجه عمادالدين محمود، وزير معروف شاه ابواسحاق اينجو قرار دارد. در کنار این غار محرابی سنگی وجود دارد، همچنین در سال 1218 به دستور حسنعلی میرزا فرمانفرمای فارس، نقش برجسته ای از جنگ رستم در کنار این غار حک شده است.
در سال 1337 در قسمت شمالی آرامگاه اتاقی توسط اداره باستان شناسی فارس بنا شده که این اتاق هم اکنون فرهنگسرای خواجو می باشد.
آرامگاه خواجوي كرماني با شماره 916 در فهرست آثار تاريخي به ثبت رسيده است.

تاریخچه آرامگاه خواجو

آرامگاه خواجو در سال 1315 در مکانی بدون سقف و توسط اداره فرهنگ استان فارس ساخته شد. سپس اداره باستان شناسی استان فارس در سال 1337،  اتاقی را در قسمت شمالی آرامگاه بنا کرد.
تا اینکه در سال 1370 قرار بر این شد که مراسم اختتامیه کنگره بزرگداشت خواجوی کرمانی که توسط دانشگاه ادبیات کرمان در شهر کرمان آغاز شده بود، در شیراز برگزار شود، از همین رو آرامگاه خواجو با همت شهرداری شیراز و استانداری فارس مرمت و بازسازی شد و تندیسی سنگی از سر و صورت خواجو نیز در این مکان قرار گرفت و آماده این مراسم گردید.
و این شاعر نخبه فرهنگ و ادب ایران زمین در شهر خویش که در دیار خود کارمانیا یا کرمان چندان نامی نیست! و تنها نشان وی یک میدان با نام او و تندیسی از اوست که سالها پیش در آن میدان جای گرفته است!
 
نام: آسیا » ایران » شیراز » آرامگاه خواجوی کرمانی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر شیراز

 

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از آثار مهم تاریخی ایران واقع در تنگه الله اکبر شیراز، در زمان عضد الدوله دیلمی ساخته شد. این بنا به جهت قرار گرفتن قرآن در بالای آن به دروازه قرآن، و همچنین به جهت ساختمان طاق مانند آن به طاق قرآن نیز مشهور است. دروازه قرآن در طول تاریخ چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

آرامگاه حافظ

شمس الدین محمد ملقب به حافظ در 726 ه.ق در شهر شیراز چشم به جهان گشود. در دوران جوانی قرآن را تمام حفظ کرد. شغل اصلی او دیوانی و سپس شاعری بود. حاصل 69 سال زندگی پربار او "دیوان حافظ" شامل 500 غزل، 42 رباعی و محدودی قصیده است. حافظ پس از وفات در مکان مورد علاقه خود که امروز به حافظیه مشهور است به خاک سپرده شد.

آرامگاه سعدی

شیخ مُصلِح الدین مُشرف بن عَبدُالله سعدی در بین سالهای 606 -571 ه.ق در شیراز و خانواده ای متدین به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به مدرسه نظامیه بغداد رفت. تجربیات ارزشمند خود را که حاصل سفر به نقاط مختلف دنیا بود در دو اثر با نامهای بوستان و گلستان به رشته تحریر درآورد. شیخ در سال 691 ه.ق چشم از جهان فرو بست و در خانقاه خود دفن گردید.

آبشار مارگون

منطقه نمونه گردشگری آبشار مارگون واقع در سپیدان استان فارس لقب زیباترین آبشار استان فارس، ایران و خاورمیانه و مرتفع ترین آبشار چشمه ای جهان را به خود اختصاص داده و منشأ آب زلال و خنک این آبشار بی نظیر، از هزاران چشمه موجود در بدنه صخره کوه می باشد. علاوه بر آبشار منطقه اطراف نیز دارای طبیعت بسیار خاص، بکر و زیبایی است.

آرامگاه بی بی دخترون

بقعه بی بی خدیجه در شیراز، آرامگاه یکی از فرزندان امام سجاد، امام چهارم شیعیان است می باشد.این بقعه بدستور همسر امیر مبارزالدین، موسس سلسله آل مظفر ساخته شد. اما بعدها بر اثر زلزله تخریب و مجددا توسط محمد قلی خان ایلخانی مرمت و تجدید بنا گردید.

بازار وکیل

بازار وکیل بدستور کریمخان زند و مشابه بازار قیصریه لار و بازار اصفهان دوره شاه عباس، ساخته شده و از معروفترین بازارهای ایران است که تمامی امورات تجاری، مبادلات بازرگانان در این بازار انجام می شد. و براساس نوع اصناف و کاربری ها به بازارهای کوچکتر و مختلفی تقسیم شده است. بازار وکیل همچنان پابرجاست و کسب و کار در آن ادامه دارد.

آرامگاه شاهچراغ

سید امیر احمد فرزند ارشد امام موسی کاظم (ع) با مشهوریت خاص شاهچراغ در ششم ذیقعده متولد گردید. او با قافله هایی از خانواده و دوستداران برای دیدن امام رضا (ع) به ایران سفر می کند و مأمون از ترس انهدام حکومتش، دستور به توقف این قافله ها را می دهد و سید امیر در جنگ حاکم شیراز برعلیه بنی هاشم بشهادت رسید و در شیراز به خاک سپرده شد.

ارگ کریمخانی

ارگ کرمیخانی در سال 1180 ه.ق بدستور کریمخان زند در شیراز و با دو هدف عمده سکونت و پادشاهی زندیه بنا گردید. این ارگ از لحاظ بنای بیرونی کاملا نظامی و از لحاظ بنای درونی کاملا سکونی و با زیباییها و جلوه گری های خاصی ساخته شده است.

کاخ اردشیر بابکان

کاخ اردشیر بابکان 1800 سال پیش توسط اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان بنا شد. این کاخ یکی از مهم‌ترین و اولین بناهای دوره ساسانی می باشد که هنوز آثار آن باقی است. از آنجایی که این بنا در کنار چشمه بنا شده و همچنین وجود آتشدان بالاتر از کاخ، به آتشکده فیروزآباد نیز معروف است. بررسیها احتمال کاخ بودن این بنا را نشان می دهند.

باغ عفیف آباد

باغ گلشن در دوران صفویه بنا شد که پس از این سلسله ویران گردید و در سال 1284 ه. ق قوام دوم این باغ را آباد نمود و عمارت کنونی آنرا ساخت که پس از مرگش به عفیفه خانم خواهرزاده قوام به ارث رسید و بهمین جهت نام عفیف آباد را بر آن نهادند.

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغهای شیراز، که قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد. این باغ نیز مورد توجه پادشاهان مختلفی بوده است. این باغ در نزدیکی قلعه ای با نام کهندژ و مجاورت آرامگاه سعدی و جنوب تنگ آب خان قراردارد. کاریز سعدی نیز از این باغ می گذرد.

باغ جهان نما

باغ جهان نما یکی از زیباترین و کهن ترین باغهای شهر شیراز است و همواره مورد توجه پادشاهان بوده است. عمارت کوشک این باغ توسط کریمخان زند مشابه باغ نظر، در مرکز باغ و به صورت هشت ضلعی و سبک کلاه فرهنگی و از جنس آجر است.

باغ ارم

باغ ارم باغی تاریخی و از زیباترین باغ های شهر شیراز که دارای طبیعتی منحصر به فرد و بی نظیر است. از تاریخ این باغ اطلاعات کاملی در دست نیست. این باغ دارای چند عمارت می باشد که عمارت اصلی در سه طبقه در مغرب باغ قرار گرفته است.

حمام وکیل

یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمند ترین حمامهای تاریخی ایران حمام وکیل واقع در مرکز شهر شیراز است. این حمام از پیشرفته ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده است. حمام که در سال 1187 هجری قمری به دستور کریمخان ساخته شد وحدود 11 هزار متر مربع مساحت دارد.

سرای مشیر

سرای مشیر نام مکان تاریخی در شهر شیراز واقع در جنوب بازار وکیل و از آثار باستانی دوره قاجار است. ابوالحسن خان مشیر الملک این بنا را در سال 1282 ه ق احداث کرده است.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شیراز قرار دارد. عمیق ترین قسمت آن حدود 2 تا 3 متراست آب آن بسیار شور و یکی از بزرگ‌ترین منابع نمک ایران به شمار می رود. گونه های مختلفی از جانوران وگیاهان درآن دیده می‌شود.

نقش رجب

در شمال شرقی شیراز و در مسیر پاسارگاد به نقش رستم در شکافی از کوهی نه چندان بلند چهار نقش برجسته منسوب به دوره ساسانی دیده می شود که برای بزرگداشت پیروزی آنان بر دشمن و گرفتن دیهیم پادشاهی از اهورامزدا حکاکی شده و دارای چند کتیبه نیز است. به مجموعه این سنگ نگاره ها نقش رجب می گویند.

کاخ سروستان

کاخ ساسانی سروستان به احتمال قریب به یقین از آثار تاریخی دوره ساسانیان (پادشاهی بهرام گور پنجم) می باشد که توسط مهرنرسی، وزیر بهرام بنا شده و دارای جنبه ی تقدس بوده است.

بهشت گمشده

بهشت گمشده جایی در نزدیکی مرودشت شهر شیراز قرار دارد که طبیعت زیبایی دارد و زیستگاه پرندگان و پستانداران زیادی است.

پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی پولادکف در شهرستان سپیدان شیراز با داشتن امکانات رفاهی و گردشگری فراوان در تمام سال پذیرای تعداد زیادی از مردم است.

غذاهای شیرازی - قسمت دوم

کوفته گشنیز ، آب پيازک (اشکنه)، قورمه به، کوفته هلو، دوپیازه، یخنی نخود و یخنی عدس کلم از غذاهای محلی شیراز هستند که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت چهارم

آش سبزی، آش کارن، آش ماست، آش دوغ و آش انار از نمونه های آش شیرازی هستند که طرزتهیه آنها در این وبلاگ آورده شده است.

غذاهای شیرازی - قسمت سوم

بادام سوخته، رنگينک، حاجی بادام، شکر پنیر، حلوای کاسه و دوای آرد و روغن از جمله دسرهای شیرازی میباشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت اول

قنبر پلو، شکر پلو، کلم پلو شیرازی، پاچه پلو، رب پلو، دمپخت جزو غذاهای محلی شیراز هستند.

سوغاتی های شیراز

در شیراز بهترین و تازه‌ترین عرقیات که هرکدام علاوه بر طعم، خواص دارویی و درمانی ویژه‌ای نیز دارند تهیه می‌شود.