درباره شاهچراغ

سید امیر احمد بین موسی ملقب به "شاه چراغ" و "سید السادات" فرزند ارشد امام موسی کاظم (ع) در روز ششم ذیقعده چشم به جهان گشود. مادر ایشان را ام احمد می نامیدند. حضرت شاهچراغ دارای شخصیتی والا مقام و پرهیزگار بودند و پدرشان نیز او را به بخشندگي و دليري ستوده است.

اطلاعات گردشگری

آرامگاه شاهچراغ در نزدیک میدان احمدی شیراز واقع شده است. آرامگاه سید میر محمد برادر ایشان نیز در نزدیکی شاهچراغ قرار دارد. صحن آرامگاه وسیع بوده و از سه جانب حرم شاهچراغ را احاطه کرده است. صحن دارای دو در اصلی شمالی و جنوبی است. و همچنین دو درب فرعی که یکی به بازار حاجی و دیگری به مسجد عتیق می رسد.در بین صحن حوض بزرگی وجود دارد که در اطراف حوض درختکاری شده است.

در سمت مشرق بقعه، ایوان اصلی قرار دارد. دو گلدسته کوتاه در انتهای دو ایوان دیده می شود. اتاقها و مقبره های متعددی ساخته شده اند که همگی به بقعه متصل شده اند. و 162 حجره در دو طبقه دور تا دور صحن وجود دارد.
آئینه کاری ها، کاشی کاریها، گچبری ها، پنجره‌های مشبک چوبی و شیشه‌های رنگی در شکل مختلف و تزئینات زیبای درها رواق و حرم شاهچراغ، زیبایی خاص و منحصر به فردی به این زیارتگاه بخشیده است.

مزار تعدادی از شخصیتهای ادبی، علمی، فرهنگی و روحانیون بنام نیز در جوار مرقد شاهچراغ قرار دارد.
کتابخانه قدیمی و معروف شیراز با نام " کتابخانه احمدی" که دارای کتابهای خطی و قدیمی است وابسته به بقعه شاهچراغ می باشد.
روز ششم ذيقعده با نام روز بزرگداشت احمدبن موسي شاهچراغ جهت ثبت در تقويم مناسبت هاي ملي- اسلامي كشور در تاریخ تاریخ 24 شهریور 1388 بتصویب شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسید.

انگیزه سفر سید امیر احمد به ایران

در مورد انگیزه سفر ایشان دو نظر مختلف وجود دارد، برخی از مورخان گفته اند که پس از دعوت شدن امام هشتم به خراسان توسط مامون خلیفه عباسی، خانواده معظم ایشان در بین سالهای 210-193 ه.ق به جهت دیدار با برادر خود از حجاز به سمت طوس حرکت کردند. مأمون وقتی متوجه این حرکت عظیم شد و ترس از فروریختن پایه های حکومت خویش فورا دستور توقف قافله ها را داد قافله سید امیر به سمت شیراز رسید. حاکم شیراز دستور به توقف داد و حضرت سید امیر احمد بن موسی فرمودند که ما قصدی جز دیدار با برادر خود را نداریم ولی حاکم شیراز فردای همان روز  جنگ خونینی را بر علیه این قافله آغاز نمود و سید امیر بشهادت رسیده و در شیراز به خاک سپرده شد.
نظر سایر مورخان بر این است که ایشان پس از شنیدن خبر شهادت برادرش امام رضا(ع) بشدت ناراحت شده و گریه می کردند، و بجهت خونخواهی و گرفتن انتقام برادر از مامون، با همراهانی متشکل از 3000 نفر از بغداد به سمت ایران خروج کردند و در قم جنگی بین ایشان و سپاه مأمون در گرفت و پس از رسیدن به خراسان در محلی به نام اسفراین به شهادت رسیدند. و عده ای می گویند که آرامگاه ایشان در اسفراین می باشد.
تاريخ وفات ایشان دقيقاً مشخص نیست، برخي نیز تاريخ وفات وی را حدود 203 ه.ق همزمان با شهادت امام رضا (ع) دانسته اند.

تاریخچه

تا مدتها از محل دفن جسد ایشان اطلاعاتی در دست نبود، تا اینکه امیر مقرب الدین وزیر ابوبکر به هنگام ساخت عمارتی جسد حضرت را تر و تازه یافتند. و جسد را از روی نوشته ای که روی انگشترش بود شناختند و بدستور امیر مقرب الدین، بارگاه و بقعه برای آن حضرت ساختند.

-    در سال 745 ه.ق ملکه تاشی خاتون مادر شیخ شاه ابواسحاق اینجو پادشاه فارس مرمت های بسزایی بر روی بارگاه شاهچراغ انجام داد. بنحوی که بارگاه وسیعی ساخت و تمامی مغازه های اطراف بارگاه را صرف این زیارتگاه نمود و گنبد بلندی بر فراز آرامگاه بنا کرد. و این زیارتگاه در نزد تاشی خاتون و مردم از احترام شایسته ای برخوردار بود.
-    شاه اسماعیل صفوی نیز در سال 912 ه.ق نیز مرمت های بسیاری بر روی این آرامگاه انجام داد.
-    در سال 1142 ه.ق نادر شاه افشار نذری نمود که اگر در رزم با افغانها و بازپس ستاندن شیراز پیروز شود، مبلغ 1500 تومان را صرف بازسازی بارگاه نماید. و قندیلی با وزن 720 مثقال از جنس طلای ناب و زنجیر در زیر سقف و گنبد آن آویخت که این قندیل تا سال 1239 همچنان آویخته بود.
-    در سال 1239 زلزله ای سهمگین شیراز و من جمله بارگاه شاهچراغ را متحمل خسارات و ویرانی های سنگینی کرد. و گنبد بقعه (شاه چراغ) در اعماق خاک فرور رفت. و قندیل بارگاه فروخته شد و یکی از شاهزادگان قاجار بارگاه را بازسازی و مرمت نمود. فتحعلی شاه قاجار در سال 1243 با استفاده از گچ و آجر و سنگ مورد مرمت قرار داد و ضریعی نقره ای بر روی قبر ساخت.
-    تا اینکه 30 سال بعد مجددا در اثر زلزله شیراز ، بارگاه مجددا فرو ریخت و محمد ناصر ظهیرالدوله آنرا بازسازی نمود.
-    آخرین تعمیر بارگاه در سال 1336 انجام شد و بارگاه با اسکلت آهنی ساخته شد و گنبدی از جنس بتون آرمه بر روی بارگاه ساخته شد.
 
نام: آسیا » ایران » شیراز » آرامگاه شاهچراغ
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر شیراز

 

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از آثار مهم تاریخی ایران واقع در تنگه الله اکبر شیراز، در زمان عضد الدوله دیلمی ساخته شد. این بنا به جهت قرار گرفتن قرآن در بالای آن به دروازه قرآن، و همچنین به جهت ساختمان طاق مانند آن به طاق قرآن نیز مشهور است. دروازه قرآن در طول تاریخ چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

آرامگاه حافظ

شمس الدین محمد ملقب به حافظ در 726 ه.ق در شهر شیراز چشم به جهان گشود. در دوران جوانی قرآن را تمام حفظ کرد. شغل اصلی او دیوانی و سپس شاعری بود. حاصل 69 سال زندگی پربار او "دیوان حافظ" شامل 500 غزل، 42 رباعی و محدودی قصیده است. حافظ پس از وفات در مکان مورد علاقه خود که امروز به حافظیه مشهور است به خاک سپرده شد.

آرامگاه سعدی

شیخ مُصلِح الدین مُشرف بن عَبدُالله سعدی در بین سالهای 606 -571 ه.ق در شیراز و خانواده ای متدین به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به مدرسه نظامیه بغداد رفت. تجربیات ارزشمند خود را که حاصل سفر به نقاط مختلف دنیا بود در دو اثر با نامهای بوستان و گلستان به رشته تحریر درآورد. شیخ در سال 691 ه.ق چشم از جهان فرو بست و در خانقاه خود دفن گردید.

آبشار مارگون

منطقه نمونه گردشگری آبشار مارگون واقع در سپیدان استان فارس لقب زیباترین آبشار استان فارس، ایران و خاورمیانه و مرتفع ترین آبشار چشمه ای جهان را به خود اختصاص داده و منشأ آب زلال و خنک این آبشار بی نظیر، از هزاران چشمه موجود در بدنه صخره کوه می باشد. علاوه بر آبشار منطقه اطراف نیز دارای طبیعت بسیار خاص، بکر و زیبایی است.

آرامگاه خواجوی کرمانی

کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود کرمانی با تخلص خواجو در سده هفتم هجری در کرمان به دنیا آمد. او علاوه بر تبحر در شاعری، ریاضیدان، موسیقی دان، منجم و هیئت شناس زبده ای بوده و آثار متعددی نظیر مثنوی های شش گانه، دیوان و .... از او برجای مانده است. آرامگاه او در شیراز و کنار دروازه قرآن می باشد.

آرامگاه بی بی دخترون

بقعه بی بی خدیجه در شیراز، آرامگاه یکی از فرزندان امام سجاد، امام چهارم شیعیان است می باشد.این بقعه بدستور همسر امیر مبارزالدین، موسس سلسله آل مظفر ساخته شد. اما بعدها بر اثر زلزله تخریب و مجددا توسط محمد قلی خان ایلخانی مرمت و تجدید بنا گردید.

بازار وکیل

بازار وکیل بدستور کریمخان زند و مشابه بازار قیصریه لار و بازار اصفهان دوره شاه عباس، ساخته شده و از معروفترین بازارهای ایران است که تمامی امورات تجاری، مبادلات بازرگانان در این بازار انجام می شد. و براساس نوع اصناف و کاربری ها به بازارهای کوچکتر و مختلفی تقسیم شده است. بازار وکیل همچنان پابرجاست و کسب و کار در آن ادامه دارد.

ارگ کریمخانی

ارگ کرمیخانی در سال 1180 ه.ق بدستور کریمخان زند در شیراز و با دو هدف عمده سکونت و پادشاهی زندیه بنا گردید. این ارگ از لحاظ بنای بیرونی کاملا نظامی و از لحاظ بنای درونی کاملا سکونی و با زیباییها و جلوه گری های خاصی ساخته شده است.

کاخ اردشیر بابکان

کاخ اردشیر بابکان 1800 سال پیش توسط اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان بنا شد. این کاخ یکی از مهم‌ترین و اولین بناهای دوره ساسانی می باشد که هنوز آثار آن باقی است. از آنجایی که این بنا در کنار چشمه بنا شده و همچنین وجود آتشدان بالاتر از کاخ، به آتشکده فیروزآباد نیز معروف است. بررسیها احتمال کاخ بودن این بنا را نشان می دهند.

باغ عفیف آباد

باغ گلشن در دوران صفویه بنا شد که پس از این سلسله ویران گردید و در سال 1284 ه. ق قوام دوم این باغ را آباد نمود و عمارت کنونی آنرا ساخت که پس از مرگش به عفیفه خانم خواهرزاده قوام به ارث رسید و بهمین جهت نام عفیف آباد را بر آن نهادند.

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغهای شیراز، که قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد. این باغ نیز مورد توجه پادشاهان مختلفی بوده است. این باغ در نزدیکی قلعه ای با نام کهندژ و مجاورت آرامگاه سعدی و جنوب تنگ آب خان قراردارد. کاریز سعدی نیز از این باغ می گذرد.

باغ جهان نما

باغ جهان نما یکی از زیباترین و کهن ترین باغهای شهر شیراز است و همواره مورد توجه پادشاهان بوده است. عمارت کوشک این باغ توسط کریمخان زند مشابه باغ نظر، در مرکز باغ و به صورت هشت ضلعی و سبک کلاه فرهنگی و از جنس آجر است.

باغ ارم

باغ ارم باغی تاریخی و از زیباترین باغ های شهر شیراز که دارای طبیعتی منحصر به فرد و بی نظیر است. از تاریخ این باغ اطلاعات کاملی در دست نیست. این باغ دارای چند عمارت می باشد که عمارت اصلی در سه طبقه در مغرب باغ قرار گرفته است.

حمام وکیل

یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمند ترین حمامهای تاریخی ایران حمام وکیل واقع در مرکز شهر شیراز است. این حمام از پیشرفته ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده است. حمام که در سال 1187 هجری قمری به دستور کریمخان ساخته شد وحدود 11 هزار متر مربع مساحت دارد.

سرای مشیر

سرای مشیر نام مکان تاریخی در شهر شیراز واقع در جنوب بازار وکیل و از آثار باستانی دوره قاجار است. ابوالحسن خان مشیر الملک این بنا را در سال 1282 ه ق احداث کرده است.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شیراز قرار دارد. عمیق ترین قسمت آن حدود 2 تا 3 متراست آب آن بسیار شور و یکی از بزرگ‌ترین منابع نمک ایران به شمار می رود. گونه های مختلفی از جانوران وگیاهان درآن دیده می‌شود.

نقش رجب

در شمال شرقی شیراز و در مسیر پاسارگاد به نقش رستم در شکافی از کوهی نه چندان بلند چهار نقش برجسته منسوب به دوره ساسانی دیده می شود که برای بزرگداشت پیروزی آنان بر دشمن و گرفتن دیهیم پادشاهی از اهورامزدا حکاکی شده و دارای چند کتیبه نیز است. به مجموعه این سنگ نگاره ها نقش رجب می گویند.

کاخ سروستان

کاخ ساسانی سروستان به احتمال قریب به یقین از آثار تاریخی دوره ساسانیان (پادشاهی بهرام گور پنجم) می باشد که توسط مهرنرسی، وزیر بهرام بنا شده و دارای جنبه ی تقدس بوده است.

بهشت گمشده

بهشت گمشده جایی در نزدیکی مرودشت شهر شیراز قرار دارد که طبیعت زیبایی دارد و زیستگاه پرندگان و پستانداران زیادی است.

پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی پولادکف در شهرستان سپیدان شیراز با داشتن امکانات رفاهی و گردشگری فراوان در تمام سال پذیرای تعداد زیادی از مردم است.

غذاهای شیرازی - قسمت دوم

کوفته گشنیز ، آب پيازک (اشکنه)، قورمه به، کوفته هلو، دوپیازه، یخنی نخود و یخنی عدس کلم از غذاهای محلی شیراز هستند که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت چهارم

آش سبزی، آش کارن، آش ماست، آش دوغ و آش انار از نمونه های آش شیرازی هستند که طرزتهیه آنها در این وبلاگ آورده شده است.

غذاهای شیرازی - قسمت سوم

بادام سوخته، رنگينک، حاجی بادام، شکر پنیر، حلوای کاسه و دوای آرد و روغن از جمله دسرهای شیرازی میباشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت اول

قنبر پلو، شکر پلو، کلم پلو شیرازی، پاچه پلو، رب پلو، دمپخت جزو غذاهای محلی شیراز هستند.

سوغاتی های شیراز

در شیراز بهترین و تازه‌ترین عرقیات که هرکدام علاوه بر طعم، خواص دارویی و درمانی ویژه‌ای نیز دارند تهیه می‌شود.