درباره مسجد امیرالمومنین

مسجد امیرالمومنین یکی از مساجد فعال استان یزد واقع در منطقه زارچ است که علاوه بر جنبه های مذهبی و فرهنگی، از لحاظ گردشگری نیز بسیار مورد توجه قرار دارد. این مسجد محل گردهمایی های ساکنان منطقه و فعالیت های فرهنگی جوانان فعال آن است و ویژگی های منحصر به فرد تاریخی و معماری دارد.

مسجد امیرالمومنین که به آن مسجد سرده هم می گویند، یکی از مساجد بسیار فعال استان یزد است. ساختمان و معماری این مسجد و همچنین پویایی آن در برگزاری برنامه های اجتماعی و عبادی، آن را سرآمد تمام مساجد استان ساخته است. از این رو علاوه بر این که از این مسجد برای انجام مناسک عبادی و امور فرهنگی استفاده می شود،  این مسجد از جمله مکان هایی است که بسیار مورد توجه گردشگران در تمام ایام سال به ویژه نوروز قرار می گیرد. از آن جا که اجرای برنامه های فرهنگی در راس کارهای مسئولین این مسجد قرار دارد، حضور و مشارکت جوانان در این مسجد بسیار پر رنگ است.

این مسجد تاریخی در منطقه زارچ  شهر اردکان، در استان یزد واقع است. این مسجد در دوره قاجار ساخته شده است. البته در برخی منابع، ساخت آن را به دوره زندیه و افشاریه نیز نسبت می دهند. این مسجد به دلیل معماری خود، سرآمد تمام مساجد ایران شناخته شده است و جالب است بدانید که بادگیر چهارگوش این مسجد در میان تمام بادگیر های چهارگوشی که برای مساجد سراسر جهان ساخته شده اند به عنوان بلندترین بادگیر شناخته شده است. همین معماری و قرارگرفتن این منطقه در مجاورت بسیار نزدیک با شهر یزد، سبب شده است که گردشگرانی که از نقاط مختلف ایران و جهان به یزد می آید هر طور شده از این منطقه دیدن کنند.

اطلاعات گردشگری

مسجد امیرالمومنین و گذرگاه سرپوشیده ای که در مجاورت آن قرار دارد، در محله ای به نام سرده در منطقه زارچ شهر اردکان استان یزد واقع است. ساخت بنا را متعلق به دوره قاجار می دانند، اما با توجه به معماری گنبد و ایوان مسجد و همین طور تاریخی که در زیر انداز حصیری شکل مسجد به چشم می خورد، می توان ساخت آن را به دوره زندیه و افشاریه هم نسبت داد.

این مسجد که عمدتا از خشت وگل ساخته شده است، گنبد نسبتا بلندی دارد که در قسمت فوقانی فضای داخل مسجد یا تابستانخانه قرار گرفته است. در دو سمت گنبد، صحن یا محوطه های روبازی قرار دارد که در اطراف آن اتاقک هایی به چشم می خورد. این اتاقک ها به اندرونی یا شبستان زیر گنبد اصلی  ختم می شوند. گرمخانه مسجد که نمای کف و دیوارهای آن از آجر ساخته شده است و ساخت آن را بعد از شبستان می دانند، در نزدیکی محوطه های روباز اطراف گنبد قرار گرفته و مخازن آب گرم در آن ها نگهداری می شود. یکی از بخش های زیبای این گرمخانه، در ورودی آن است. این در که از جنس چوب است، طرح های زیبایی بر روی آن نگارگری شده است.

در گذشته برای تهویه هوای ساختمان، برج های چهارگوشی بر روی بام آن ها می ساختند. به این برج های چهارگوش بادگیر می گویند. بادگیری که بر روی بام مسجد امیرالمومنین ساخته شده است، با ارتفاع 23 متر، بلندترین بادگیر مساجد در سراسر جامعه اسلام و یکی از آثاری است که توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. این بادگیر، هر چند وقت یکبار توسط مسئولین منطقه بازسازی و مرمت می شود.

در این منطقه از استان یزد، از دیر باز آثار و ابنیه تاریخی و فضاهای طبیعی متعددی وجود داشته است که به دلایل عدم توجه مسئولین و مردم، از بین رفته اند. بعضی از این آثار، برای مردم ناشناخته مانده اند و از وجود آن ها اطلاع نیافته اند.

تاریخچه

عده ای ساخت بنای مسجد امیرالمومنین را به دوره قاجار و برخی دیگر با توجه به شواهدی که در خود مسجد وجود دارد ساخت آن را به دوره زندیه و افشاریه نسبت می دهند. در هر صورت، این بنا یکی از بناهای قدیمی زارچ یا منطقه ای است که از لحاظ قدمت به عنوان دومین منطقه کهن این استان شناخته شده است.

مسجد تاریخی امیرالمومنین(ع) زارچ از ابنیه تاریخی این شهر مربوط به دوره قاجاریه توسط فردی به نام ملا علی کمال معروف به ملا علی کوچک ساخته شده است.
 
نام: آسیا » ایران » یزد » مسجد امیرالمومنین
گروه: مکان های معروف
 

عکس های مسجد امیرالمومنین

 

مکان های دیدنی دیگر یزد

 

يخچال گنبدي ميبد

يخچال ميبد قديمي‌ترين يخچال گنبدي و خشتي ايران، در 50كيلومتري شمال يزد قرار دارد. به لحاظ زيست‌بومي جزو سازه‌هاي سازگار محسوب مي‌شود و يك مجموعه معماري شگفت‌انگيز به شمار مي‌آيد كه تمام فرايند يك كارخانه يخ‌سازي را در يك مكان به دست مي‌دهد.

دخمه زرتشتيان

دخمه زرتشتيان يا برج خاموشان مكاني براي درگذشتگان، در آيين زرتشتي است. اين دخمه‌ها از جاذبه‌هاي ارزشمند فرهنگ ايران به‌شمار مي‌آيند. زرتشتيان درگذشتگان خود را در بخش‌هاي كودكان، زنان و مردان در اينجا قرار مي‌دادند تا جسد آنها خوراك كركس‌ها شود و استخوا‌ن‌هاي اجساد را در مركز اين برج دفن مي‌كردند.

آتشکده یزد

آتشکده یزد، محل نگهداری آتش مقدس، نیایشگاه زرتشتیان و یکی از جاذبه های گردشگری شهر یزد است. این آتشکده در قرن اخیر ساخته شده است، اما قدمت آتشی که درون آن شعله ور است به بیش از 1500 سال پیش برمی گردد.

پیر هِریشت

زیارتگاه پیرهریشت، یکی از زیارتگاه های زرتشتیان یزد است. گمان می شود گوهربانو یکی از کنیزان یزدگرد ساسانی در این محل ناپدید شده است. این زیارتگاه محل برگزاری بسیاری از مراسم ها وجشن های بهاری زرتشتیان منطقه و پذیرای زرتشتیان سراسر جهان است.

زیارتگاه پارس بانو

زیارتگاه پارس بانو، یکی از زیارتگاه های زرتشتیان در استان یزد است که هرساله پذیرای تعداد بیشماری از زرتشتیان سراسر کشور است. بنا به گزارشات تاریخی این زیارتگاه محل ناپدید شدن خاتون بانو دختر یزدگرد سوم، پس از گریز از فارس است.

مسجد فهرج

يكي از نمونه‌هاي نادر تمدن ايراني مسجد جامع فهرج، واقع در 30 کیلومتری شرق یزد است که معماری پیش از اسلام ایران را به معماری دوران اسلامی پیوند می‌دهد و يك اثر کم نظیر از دوران انتقال به‌شمار مي‌آيد.

بقعه سيد گل‌سرخ

بقعه گل‌سرخ در محله سرچم يزد علاوه بر جاذبه گردشگري نمونه‌اي از تاريخ فرهنگي ـ ديني گذشتگان است كه امروزه نيز كاربرد آن در بين مردم نمايان است. در اين بقعه آثار خطي نستعليق و هنر‌هاي زيباي كاشيكاري و طرح‌هاي اسليمي را مي‌توان ديد.

گنبد عالی ابرکوه

گنبد عالی ابرکوه، بنای برج مانندی است که از دوران دیلمیان بر فراز کوه سنگی شهرستان ابرکوه قرار دارد و معماری ظریف آن آنقدر ساده و زیباست که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

مسجد زردک

مسجد زردک در شمال غرب شهرستان اردکان قرار دارد، قدیمی‌ترین مسجد شهرستان اردکان و قدمت آن به قرن پنجم بر می‌گردد. به علت مقاومت بسیاری که دارد به گنج گلین معروف است و همچنین گچ‎‌بری منحصر به فرد زیبایی دارد.

سَرْو اَبَرکوه

سَرْو اَبَرکوه درختی ملی وطبیعی در استان یزد قرار دارد و سروی پنج هزار ساله است. در فرهنگ زرتشتيان آمده است به آن سرو زرتشت گویند. «سرو ابرکوه» دومین درخت کهنسال جهان است.

امامزاده سید نورالدین

امامزاده سید نورالدین احمد (ع) در یزد درمحلی به نام " گاپله " واقع شده که قدمت این بنا با روش قیاسی، به دوره صفوی برمی‌گردد.

خانه کلاهدوزها

خانه کلاهدوزها که هم اکنون به "موزه آب" تبدیل شده در شمال میدان امیرچقماق یزد قرار دارد. بنای این خانه متعلق به تاجری خوش‌آوازه به نام "سیدعلی‌اکبر کلاهدوز" است که درسال 1312هجری قمری ساخت آن به پایان رسیده است.

کاروانسرای رباط زین‌الدین

کاروان‌سرای رباط زین‌الدین که شاهکار معماری دوره صفویه به ‌شمار می‌رود، تنها بنای مدور ایرانی است که به دستور"زین‌الدین گنجعلی خان ریگ" حکمران کرمان و به امر "شاه عباس ماضی" در قرن دهم هجری قمری ساخته شده است.

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد، از ابنیه تاریخی و مذهبی استان یزد، هر ساله، گردشگران بسیاری را از سراسر ایران و جهان جذب می کند. این مسجد در دوره های تاریخی مختلفی ساخت و احیا شده است.

نارین قلعه

نارین قلعه، مهم‌ترین اثر تاریخی شهرستان میبد است که به نظر می رسد در گذشته از آن برای حفاظت از شهر و نیز برگزاری مراسم عبادی استفاده می‌شده است. در مورد تاریخ ساخت بنا، اطلاعات دقیقی در دست نیست.

باغ دولت آباد

باغ دولت آبادِ یزد در اواخر دوره افشاریه توسط محمد تقی خان معروف به خان بزرگ احداث گردید. این باغ كه یكی از باغهای بزرگ ایران و از آثار دوره افشاریه و زندیه می‌باشد دارای مرتفع‌ترین بادگیر شناسایی شده در ایران است.

چَک چَک

چَک چَک محل مخفی شدن نیک بانو از دست دشمنان پدرش یزدگرد، در دل کوه های اردکان است که با چک چک آب طی سالیان متمادی چناری تنومند در کنارشکاف نیز رشد کرده و هرساله زرتشتیان مراسم مهرگان را در این جا برگزار می کنند.

غار شگفت یزدان

غار شگفت یزدان روی قله کوهی به همین نام قرار دارد. این غار که در جریان ورود اسلام به ایران و فشار بر زرتشتیان به مدت سی سال آتش کاریان را در دل خود روشن نگه داشته بود، اکنون علاوه بر این جاذبه مذهبی به علت داشتن ستون های استلاگمیت و استلاگتیت نیز جذابیت دارد. هم چنین مسیر ورود به غار تجربه ای جدید و بی نظیر از غارنوردی خواهد بود.

زندان اسکندر

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه در محله فهادان شهر یزد یکی از آثار دوران مغول است که با تغییر کاربری به مدرسه تبدیل شده تا جایگاه والای علم و دانش را در میان مردم این شهر نشان دهد.

خانه لاری ها

خانه لاری ها واقع در محله فهادان شهر یزد در میان مجموعه آثار تاریخی این شهر است. این بنا متعلق به دوران قاجاریه است که تجار لاری مهاجرت کرده به این شهر آن را بنا نهاده اند. بخش اعیان نشین این خانه چهارفصلی است و دو بخش اندرونی و بیرونی دارد. در بخش هنری این خانه نقاشی ها و تزیینات بسیار زیبایی دیده می شود. این خانه اکنون اداره میراث فرهنگی است.