درباره دهکده روی آب Mengkabong

دهکده روی آب Mengkabong، در صباح واقع شده است. این خانه های چوبی جالب توجه، در فاصله حدود یک ساعتی از Kinabula قرار دارد. همه خانه های ساخته شده در این دهکده با چارچوب های چوبی بالاتر از سطح آب قرار دارند و همچون ونیز ایتالیا باید با قایق بین خانه ها رفت و آمد کرد.
شاید جالب ترین چیزی که در مورد این دهکده وجود دارد، سادگی آن است. برای رفت و آمد می توان از  قایق های چوبی همچون کلک استفاده کرد. گشت و گذار در دهکده روی آب Mengkabong برای بازدیدکننده ها و مسافران بسیار هیجان انگیز است. با ورود به این دهکده می بینید چقدر میان مردمان آنجا همکاری و هماهنگی وجود دارد. این دهکده بسیار خاص و متفاوت با مانگروهای جالب توجهی احاطه شده است. نمای آب و قرار داشتن خانه ها روی سطح آب نیز جاذبه های اصلی این دهکده هستند که هرساله بسیاری از گردشگران و مسافران مالزی را به سمت خود جذب می کنند.
دهکده روی آب Mengkabong، اهمیت ویژه ای در شهر صباح دارد. بیشترین شهرت این دهکده برای رودخانه و گردش های دریای اش و همچنین ساختار و معماری خانه هایش است. این دهکده همان طور که از نامش پیداست روی سطح آب بنا شده است. یعنی خانه ها روی اسکله های چوبی روی آب و در قرن 19 میلادی ساخته شده اند. این که خانه ها روی آب هستند، مردمان آن دهکده را محدود نمی کند و هر نوع فعالیتی که تصور کنید انجام می دهند. به طور مثال، جشنواره های مختلفی دارند که بسیار برای مسافران جالب توجه هستند.

نام محلی - دهکده روی آب Mengkabong، نام محلی ویژه ای ندارد. اما بیشتر اوقات آن را با نام  دهکده رودخانه Bajau می شناسند. به این دلیل که این دهکده با کمک مردم Bajau در این مکان شکل گرفته است.

ساختار خانه های دهکده

خانه های ساخته شده در این دهکده واقعا منحصر به فرد هستند. آنها از چوب، روی اسکله های چوبی مقاوم و روی آب قرار دارند. از آن جالب تر، رفت و آمد بین خانه هاست که با قایق های چوبی صورت می گیرد. هیچ مسیر این دهکده روی خشکی نیست و همه راه ها و رفت و آمدها آب و روی آب انجام می پذیرند. مسیر بین خانه ها نیز باریک است و باید استفاده از قایق را بدانید تا بتوانید از آن به تنهایی برای جابه جا شدن استفاده کنید.

گشت زنی روی رودخانه Mangrove

برای لذت بردن از طبیعت، می توانید به دهکده روی آب Mengkabong بروید. این دهکده با خانه های چوبی زیبا، واقعا محلی مناسب برای گذراندن وقت و لذت بردن از آن است.
رودخانه Mengrove، به خودی خود نیز جالب توجه و زیباست. جالب ترین بخش آن، پریدن ماهی ها روی سطح آب است. منظره های این رودخانه بدون شک، هر انسانی را با هر سلیقه ای جذب می کند. این که با قایق روی رودخانه سفر کنید و ماهی ها درون آب، بالا و پایین بپرند بسیار جالب است.

جذابیت های دیگر دهکده

گردشگرانی که از دهکده روی آب Mengkabong دیدن می کنند، همچنین می توانند از جشنواره های محلی و سنتی که در آنجا برگزار می شود، لذت ببرند. این مکان محلی بسیار مناسب برای تفریحاتی همچون صیذ خرچنگ، گردش روی آب و طراحی روی پارچه است. از دیگر موارد سرگرم کننده و جالب در این دهکده، بازار آن است که همه محصولات انواع خشک و تر را می توان در آنجا پیدا کرد.

بخش روستایی

دهکده روی آب Mengkabong، به دو بخش مجزا تقسیم شده است. بخش اول، بسیار به آن نزدیک است و همه امکانات لازم همجون آب و برق و ... را دارد. بخش دیگر دهکده، از آنجا که دسترسی به جاده ندارند، امکانات بسیار محدود و پیش پا افتاده ای دارند.
همه مردم دهکده روی آب Mengkabong، بسیار خونگرم و مهربان هستند و رفتار مناسبی با گردشگران دارند.

تاریخچه

دهکده روی آب Mengkabong، در قرن 19 میلادی ساخته شده است. با توافق pirates، این مکان به فرزندان دزدان دریایی داده شد و آنها نام دهکده روی آب Mengkabong را برای آن انتخاب کردند. این روزها، مردم Bajau، ماهی گیرهایی هستند که خانه هایشان را روی آب بنا کرده اند و در آنجا زندگی می کنند. این دهکده، همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، دو بخش دارد. بخشی که امکانات خوبی برای زندگی دارد و بخش دوم که به دلیل نداشتن راه و دسترسی به جاده، امکانات بسیار محدودی دارد.
مردم این دهکده فرهنگ خاص خود را دارند و هماهنگی بسیاری میان آنها حکم فرماست. رفتار آنها نیز با مسافرها بسیار خوب و مهربان است. آنها از قرن 19 به همین سبک زندگی می کنند.
 
نام: آسیا » مالزی » صباح » دهکده روی آب منژابونگ
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر صباح

جزیره سیپادان

جزیره سیپادان -Sipadan Island- یکی از زیباترین جزیره های صباح است. علاوه بر زیبایی، این جزیره یکی از 5 مقصد اصلی غواصی در سراسر دنیا شناخته شده است. این جزیره به نوعی یک جنگل انبوه کوچک است. برای آگاهی بیشتر از زیبایی های این جزیره ادامه مطلب را مطالعه کنید.

برج مدور

ایالت صباح، یکی از شهرهای بسیار دیدنی کشور مالزی است. این ایالت مملو از جاهای دیدنی، از مناظر طبیعی گرفته تا شهرها و دهکده های ساخته شده به دست بشر است. یکی از زیبایی های این ایالت را می توان برج مدور foundation building صباح دانست. این ساختمان را به عنوان نماد سامبا می دانند.

تفریحگاه رودخانه کیناباتنگان

تفریحگاه رودخانه Kinabatangan، برای گردش و حیات وحش خود شهرت دارد. این رودخانه مملو از شگفتی های جذاب و دیدنی در مورد حیات وحش است و گردشگران فراوانی را به سمت خود جلب می کند.