درباره پارس بانو

یکی از دیگر زیارتگاه های زرتشتیان در استان یزد، زیارتگاه پارس بانو است. زرتشتیان معتقدند که خاتون بانوکه بنا به روایتی  خاله امام سجاد (ع) است، در این مکان از نظرها غایب شده است. این بانو پس از ناپدید شدن به خواب یکی از مسافران نابینای آن منطقه می آید، بینایی را به چشم های او باز می گرداند و سپس او را مامور می کند که این زیارتگاه را بنا نهد. در این جا شرح مختصری از این نیایشگاه مقدس ارائه می شود.

پارس بانو، یکی از زیارتگاه های زرتشتیان واقع در جنوب عقدا یکی از شهرهای استان یزد است. پارس بانو، بانوی پارس یا پیربانو، دختر یزدگرد سوم  و به روایتی خواهر شهربانو، همسر امام حسین،  و به این ترتیب خاله امام سجاد (ع) بوده است. مردم این منطقه معتقدند که این بانوی پارسا در این مکان از نظرها غائب شده و جان خود را از دست داده است. در ابتدا زرتشتیان به صورت خودجوش در این مکان قربانی می دادند، اما با گسترش نظارت علما بر این مکان، طی اعلامیه ای از سوی یکی از علمای آن دوره که متن آن در ساختمان نیایشگاه قابل رویت است، کشتن قربانی در این مکان ممنوع اعلام شد. به این ترتیب از آن زمان به بعد، زرتشتیان تنها نذر و نذورات خود را در این منطقه توزیع می کنند. عبادت در این نیایشگاه طی یک دوره پنج روزه و به صورت گروهی انجام می شود. مردم نقاط مختلف به صورت دسته جمعی از یکم تا پنجم تیر ماه هر سال در این مکان حضور پیدا می کنند و براساس آیین ها و آموزه های دینی خود، خدای خود را ستایش و عبادت می کنند.

اطلاعات گردشگری

موقعیت مکانی، این زیارتگاه در استان یزد، 120 کیلومتری شمال غرب یزد، بخش عقدا، 54 کیلومتری شهرستان اردکان و در روستایی به نام ارجنان یا زرجوع در دامنه کوه های میل نیزار و لای چقک در مجاورت یک رودخانه واقع است. این روستا در دامنه این کوه ها به گونه ای واقع است که در امتداد آن یک دره باریک وجود دارد. اگر از مسیر اصفهان بخواهیم به این منطقه برسیم، با ماشین حدود یک ساعت طول می کشد. از تهران که به این سمت بیاییم، اول به عقدا می رسیم، پس از عبور از عقدا به روستای دیگری می رسیم که شمس آباد نام دارد، از شمس آباد به آسانی می توان این نیایشگاه را پیدا کرد.

این نیایشگاه از یک ساختمان گنبدی شکل تشکیل شده است که کاشی کاری های سبز رنگ و هنرمندانه روی گنبد، تصویر یک سرو همیشه سبز را در ذهن انسان تداعی می کند.همان طور که پیش از این اشاره شد زرتشتیان برای عبادت در این نیایشگاه به صورت دسته جمعی از اول تا پنجم تیر ماه به مدت پنج روز به این منطقه می آیند و در این محل اقامت می کنند، از این رو به منظور راحتی زیارت کنندگان، در دامنه های اطراف زیارتگاه، سکونت هایی ساخته شده است که مسافران می توانند این مدت پنج روزه را در آن ها سر کنند. ساختمان این سکونت ها، بسیار ساده و شبیه خانه های مردم ساکن در محل است و بر روی دیوار های آن ها گاه نوشته هایی به چشم می خورد. در حوالی زیارتگاه، قبرستان قدیمی زرتشتیان، یک آب انبار قدیمی و مسجد روستا قرار دارد.

در قسمت ورودی اصلی بنا، تاریخ تعمیر و بازسازی بنا توسط معمار هندی که پیشتر به آن اشاره شد، بر روی تخته سنگی که از همان دوران به جا مانده است، کنده کاری شده است. سمت چپ ورودی، بر روی تخت سنگ دیگری تاریخی نوشته شده است که نشان می دهد این بنا به دوران صفویه مربوط می شود و نوشته ثبت شده بر روی این قطعه سنگ حکایت کننده اهمیت و ارج این بنا، در نزد مردم آن زمان است.

تاریخچه

براساس آنچه در کتب تاریخی نقل شده است، ماجرای گم شدن خاتون بانو از این قرار است:
خاتون بانو، دختر یزدگرد ساسانی، از فارس می گریزد، عده ای در پی او می آیند، در نزدیکی عقدا، او آن ها را در نزدیکی خود احساس می کند، این بانوی پارسا، مضطرب و دل آشوب از خدا می خواهد که کوه دهان بگشاید و او را در درون خود پناه دهد. خداوند نیز خواسته این بانوی پاکدامن را اجابت می کند و به این ترتیب بانو در دل کوه به خواب ابدی فرو می رود. همان شب، خاتون به خواب یکی از مسافران نابینای آن منطقه می آید، او را شفا می دهد و نشانی کوه را به او می دهد و او را مامور بنا کردن این زیارتگاه می کند. صبح روز بعد، مسافر دوباره بینایی یافته، به کوه مذکور می رود و اندکی از روسری بانو را که از شکافی بر روی کوه بیرون زده است، می یابد و این چنین شد که این بنا به دست این مسافر ساخته شد و همچنان به عنوان زیارتگاه از آن استفاده می شود.

 در زمان ناصر الدین شاه، این نیایشگاه مقدس، با تلاش یک معمار هندی بازسازی و مرمت شد. فرد دیگری نیز که از نامداران زمان خود بود، در این محل درخت چناری کاشت و از دیگران خواست که به این درخت آسیبی نرسانند و از آن برای چراندن چارپایان خود استفاده نکنند.
 
نام: آسیا » ایران » یزد » زیارتگاه پارس بانو
گروه: مکان های معروف
 

عکس های زیارتگاه پارس بانو

 

مکان های دیدنی دیگر یزد

 

يخچال گنبدي ميبد

يخچال ميبد قديمي‌ترين يخچال گنبدي و خشتي ايران، در 50كيلومتري شمال يزد قرار دارد. به لحاظ زيست‌بومي جزو سازه‌هاي سازگار محسوب مي‌شود و يك مجموعه معماري شگفت‌انگيز به شمار مي‌آيد كه تمام فرايند يك كارخانه يخ‌سازي را در يك مكان به دست مي‌دهد.

دخمه زرتشتيان

دخمه زرتشتيان يا برج خاموشان مكاني براي درگذشتگان، در آيين زرتشتي است. اين دخمه‌ها از جاذبه‌هاي ارزشمند فرهنگ ايران به‌شمار مي‌آيند. زرتشتيان درگذشتگان خود را در بخش‌هاي كودكان، زنان و مردان در اينجا قرار مي‌دادند تا جسد آنها خوراك كركس‌ها شود و استخوا‌ن‌هاي اجساد را در مركز اين برج دفن مي‌كردند.

آتشکده یزد

آتشکده یزد، محل نگهداری آتش مقدس، نیایشگاه زرتشتیان و یکی از جاذبه های گردشگری شهر یزد است. این آتشکده در قرن اخیر ساخته شده است، اما قدمت آتشی که درون آن شعله ور است به بیش از 1500 سال پیش برمی گردد.

مسجد امیرالمومنین

مسجد امیرالمومنین واقع در منطقه زارچ یزد، از مساجد بسیار فعال، شناخته شده و از بناهای تاریخی است که در آن، جنبه های مذهبی، فرهنگی و گردشگری در هم آمیخته شده است. این مسجد به دلیل معماری منحصر به فردی که دارد، سالانه پذیرای جمع کثیری از گردشگران سراسر جهان می باشد.

پیر هِریشت

زیارتگاه پیرهریشت، یکی از زیارتگاه های زرتشتیان یزد است. گمان می شود گوهربانو یکی از کنیزان یزدگرد ساسانی در این محل ناپدید شده است. این زیارتگاه محل برگزاری بسیاری از مراسم ها وجشن های بهاری زرتشتیان منطقه و پذیرای زرتشتیان سراسر جهان است.

مسجد فهرج

يكي از نمونه‌هاي نادر تمدن ايراني مسجد جامع فهرج، واقع در 30 کیلومتری شرق یزد است که معماری پیش از اسلام ایران را به معماری دوران اسلامی پیوند می‌دهد و يك اثر کم نظیر از دوران انتقال به‌شمار مي‌آيد.

بقعه سيد گل‌سرخ

بقعه گل‌سرخ در محله سرچم يزد علاوه بر جاذبه گردشگري نمونه‌اي از تاريخ فرهنگي ـ ديني گذشتگان است كه امروزه نيز كاربرد آن در بين مردم نمايان است. در اين بقعه آثار خطي نستعليق و هنر‌هاي زيباي كاشيكاري و طرح‌هاي اسليمي را مي‌توان ديد.

گنبد عالی ابرکوه

گنبد عالی ابرکوه، بنای برج مانندی است که از دوران دیلمیان بر فراز کوه سنگی شهرستان ابرکوه قرار دارد و معماری ظریف آن آنقدر ساده و زیباست که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

مسجد زردک

مسجد زردک در شمال غرب شهرستان اردکان قرار دارد، قدیمی‌ترین مسجد شهرستان اردکان و قدمت آن به قرن پنجم بر می‌گردد. به علت مقاومت بسیاری که دارد به گنج گلین معروف است و همچنین گچ‎‌بری منحصر به فرد زیبایی دارد.

سَرْو اَبَرکوه

سَرْو اَبَرکوه درختی ملی وطبیعی در استان یزد قرار دارد و سروی پنج هزار ساله است. در فرهنگ زرتشتيان آمده است به آن سرو زرتشت گویند. «سرو ابرکوه» دومین درخت کهنسال جهان است.

امامزاده سید نورالدین

امامزاده سید نورالدین احمد (ع) در یزد درمحلی به نام " گاپله " واقع شده که قدمت این بنا با روش قیاسی، به دوره صفوی برمی‌گردد.

خانه کلاهدوزها

خانه کلاهدوزها که هم اکنون به "موزه آب" تبدیل شده در شمال میدان امیرچقماق یزد قرار دارد. بنای این خانه متعلق به تاجری خوش‌آوازه به نام "سیدعلی‌اکبر کلاهدوز" است که درسال 1312هجری قمری ساخت آن به پایان رسیده است.

کاروانسرای رباط زین‌الدین

کاروان‌سرای رباط زین‌الدین که شاهکار معماری دوره صفویه به ‌شمار می‌رود، تنها بنای مدور ایرانی است که به دستور"زین‌الدین گنجعلی خان ریگ" حکمران کرمان و به امر "شاه عباس ماضی" در قرن دهم هجری قمری ساخته شده است.

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد، از ابنیه تاریخی و مذهبی استان یزد، هر ساله، گردشگران بسیاری را از سراسر ایران و جهان جذب می کند. این مسجد در دوره های تاریخی مختلفی ساخت و احیا شده است.

نارین قلعه

نارین قلعه، مهم‌ترین اثر تاریخی شهرستان میبد است که به نظر می رسد در گذشته از آن برای حفاظت از شهر و نیز برگزاری مراسم عبادی استفاده می‌شده است. در مورد تاریخ ساخت بنا، اطلاعات دقیقی در دست نیست.

باغ دولت آباد

باغ دولت آبادِ یزد در اواخر دوره افشاریه توسط محمد تقی خان معروف به خان بزرگ احداث گردید. این باغ كه یكی از باغهای بزرگ ایران و از آثار دوره افشاریه و زندیه می‌باشد دارای مرتفع‌ترین بادگیر شناسایی شده در ایران است.

چَک چَک

چَک چَک محل مخفی شدن نیک بانو از دست دشمنان پدرش یزدگرد، در دل کوه های اردکان است که با چک چک آب طی سالیان متمادی چناری تنومند در کنارشکاف نیز رشد کرده و هرساله زرتشتیان مراسم مهرگان را در این جا برگزار می کنند.

غار شگفت یزدان

غار شگفت یزدان روی قله کوهی به همین نام قرار دارد. این غار که در جریان ورود اسلام به ایران و فشار بر زرتشتیان به مدت سی سال آتش کاریان را در دل خود روشن نگه داشته بود، اکنون علاوه بر این جاذبه مذهبی به علت داشتن ستون های استلاگمیت و استلاگتیت نیز جذابیت دارد. هم چنین مسیر ورود به غار تجربه ای جدید و بی نظیر از غارنوردی خواهد بود.

زندان اسکندر

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه در محله فهادان شهر یزد یکی از آثار دوران مغول است که با تغییر کاربری به مدرسه تبدیل شده تا جایگاه والای علم و دانش را در میان مردم این شهر نشان دهد.

خانه لاری ها

خانه لاری ها واقع در محله فهادان شهر یزد در میان مجموعه آثار تاریخی این شهر است. این بنا متعلق به دوران قاجاریه است که تجار لاری مهاجرت کرده به این شهر آن را بنا نهاده اند. بخش اعیان نشین این خانه چهارفصلی است و دو بخش اندرونی و بیرونی دارد. در بخش هنری این خانه نقاشی ها و تزیینات بسیار زیبایی دیده می شود. این خانه اکنون اداره میراث فرهنگی است.