درباره باغ جهان نما

باغ جهان نما یکی از پر قدمت ترین باغهای شیراز محسوب می شود. مکانی که باغ جهان نما در آن واقع است در گذشته مربوط به مکانی بوده است به نام جعفر آباد و مصلی. این دو مکان از مناطق بسیار سرسبز، آباد و سرشار از باغهای زیبا بوده اند.

باغ جهان نما نزدیک آرامگاه حافظ شیرازی قرار دارد. و برای آبیاری آن از رودخانه رکن آباد استفاده می کرده اند. در حال حاضر آب این باغ از طریق آب لوله کشی و در برخی از مناطق این باغ تا حدودی از آب چاه تأمین می گردد.

اطلاعات گردشگری

باغ جهان نما در ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه قرآن) و بالاتر از میدان حافظیه در شهر شیراز در نزدیکی آرامگاه حافظ و در میان  هفت‌تنان، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، گهواره دید، کتابخانه ملی اسناد  و... جای دارد. طرح و اسلوب این باغ همانند "باغ نظر" می باشد.
  • صحن باغ: صحن باغ جهان نما سرشار از درختان مختلفی همانند درخت مرکبات و میوه، سروهای قدیمی و کهن، کاج و .. است. در دو سمت شمال، جنوب، شرق و غرب باغ دو خیابان طویل وجود دارد. در وسط باغ حوضهای سنگی زیبائی بچشم میخورد که در گذشته از آب رکن آباد پر می شده است. گل کاری های این باغ آن را به یکی از زیباترین باغهای شیراز تبدیل کرده است.
  • عمارت باغ: عمارت باغ جهان نما که بصورت هشت ضلعی و نمای آن از جنس آجر و به سبک کلاه فرهنگی است. حوضی از جنس مرمر یکپارچه و چهار شاه نشین نیز در چهار گوشه آن بنا شده است. و بین شاه نشین ها اتاق های دو طبقه دارد. پنجره های کنونی عمارت از جنس آهن است، و جنس اصلی پنجره ها در گذشته چوبی بوده که بعدا" تعویض شده اند. نمای دو سوی دیوارها دارای طاق نما است. لچكی‌های طاق نماهای داخلی در دوره زندیه كاشیكاری شده ولی بر اثر بی توجهی كاشی ها فرو ریخته و فقط قطعاتی كوچك در بعضی جاها باقی مانده است. دیوار غربی باغ کمی نشست کرده و به سمت داخل انحنا دارد. باغ تاریخی جهان نما در تاریخ ۲ آبان ماه ۱۳۵۱ با شماره ۹۲۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و قابل بازدید برای عموم می باشد.

تاریخچه

باغ جهان نما از گذشته ها مورد توجه پادشاهان مختلفی بوده است. مورخ دوره تیموریان «ابن عربشاه» در اثر خود با نام عجایب المقدور این باغ را  با نام "زینت الدنیا" توصیف کرده است.
  • این باغ در قرن هشتم یعنی مصادف با دوره آل مظفر و آل اینجو در اوج آبادانی و سرسبزی خود بوده است. و پس از یورش تیمور گورکانی و اقامت او در شیراز، این باغ توجه او را جلب نمود، تا جایی که مشابه این باغ را در وطنش یعنی سمرقند درست کرد و آنرا نیز باغ جهان نما نامید.
  • سلسه صفویه نیز توجه و اهمیت خاصی را به این باغ مبذول می داشت و در جهت آبادانی آن کوشا بود.
پس از این سلسله بجهت بروز ناامنی در کشور، باغ تا حدودی رو به ویرانی و تخریب نهاد. تا اینکه در دوران پادشاهی نادر باغ نوسازی و آبادانی آن از سر آغاز شد.
  • پس از نادرشاه افشار، کریم خان زند که سهم بسازیی در آبادانی شیراز داشت، نیز دست به مرمت این باغ زد. بنحویکه که در سال 1185 ه.ق اطراف باغ را حصار کشی کرد و عمارت کوشک را در دو طبقه   کوشک از آجر و گچ  بسیار محکم است و با وجود کج شدن همچنان مستحکم و استوار ایستاده است. 4 خیابان اطراف عمارت ساخت و درختان بسیاری در اطراف عمارت مزبور کاشت. همچنین چهار حوض که دوتا بزرگ و دو تای دیگر آنها کوچک بودند نیز بنا کرد. این باغ در زمان کریم خان به باغ وکیل شهرت یافت.
  • باغ جهان نما در دوران قاجار نیز از اهمیت و شکوه خاصی برخوردار بود. و مهمانان حکومتی و دربار در این باغ مورد پذیرایی قرار می گرفتند.
  • و در سال ۱۳۸۱ پس از تصویب شورای توسعه فرهنگی استان فارس به تملیک سازمان مسکن و شهرسازی در آمد و برای بازسازی و ایجاد باغ موزه ادبیات ایران و اتصال به مجموعه حافظیه دراختیار شهرداری شیراز قرار گرفت. در سال ۱۳۸۳ توسط شهرداری شیراز و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس مورد احیا و بهره برداری قرار گرفت.
این باغ هم اکنون در اختیار صدا و سیمای شهر شیراز قرار دارد.
 
نام: آسیا » ایران » شیراز » باغ جهان نما
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر شیراز

 

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از آثار مهم تاریخی ایران واقع در تنگه الله اکبر شیراز، در زمان عضد الدوله دیلمی ساخته شد. این بنا به جهت قرار گرفتن قرآن در بالای آن به دروازه قرآن، و همچنین به جهت ساختمان طاق مانند آن به طاق قرآن نیز مشهور است. دروازه قرآن در طول تاریخ چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

آرامگاه حافظ

شمس الدین محمد ملقب به حافظ در 726 ه.ق در شهر شیراز چشم به جهان گشود. در دوران جوانی قرآن را تمام حفظ کرد. شغل اصلی او دیوانی و سپس شاعری بود. حاصل 69 سال زندگی پربار او "دیوان حافظ" شامل 500 غزل، 42 رباعی و محدودی قصیده است. حافظ پس از وفات در مکان مورد علاقه خود که امروز به حافظیه مشهور است به خاک سپرده شد.

آرامگاه سعدی

شیخ مُصلِح الدین مُشرف بن عَبدُالله سعدی در بین سالهای 606 -571 ه.ق در شیراز و خانواده ای متدین به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به مدرسه نظامیه بغداد رفت. تجربیات ارزشمند خود را که حاصل سفر به نقاط مختلف دنیا بود در دو اثر با نامهای بوستان و گلستان به رشته تحریر درآورد. شیخ در سال 691 ه.ق چشم از جهان فرو بست و در خانقاه خود دفن گردید.

آبشار مارگون

منطقه نمونه گردشگری آبشار مارگون واقع در سپیدان استان فارس لقب زیباترین آبشار استان فارس، ایران و خاورمیانه و مرتفع ترین آبشار چشمه ای جهان را به خود اختصاص داده و منشأ آب زلال و خنک این آبشار بی نظیر، از هزاران چشمه موجود در بدنه صخره کوه می باشد. علاوه بر آبشار منطقه اطراف نیز دارای طبیعت بسیار خاص، بکر و زیبایی است.

آرامگاه خواجوی کرمانی

کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود کرمانی با تخلص خواجو در سده هفتم هجری در کرمان به دنیا آمد. او علاوه بر تبحر در شاعری، ریاضیدان، موسیقی دان، منجم و هیئت شناس زبده ای بوده و آثار متعددی نظیر مثنوی های شش گانه، دیوان و .... از او برجای مانده است. آرامگاه او در شیراز و کنار دروازه قرآن می باشد.

آرامگاه بی بی دخترون

بقعه بی بی خدیجه در شیراز، آرامگاه یکی از فرزندان امام سجاد، امام چهارم شیعیان است می باشد.این بقعه بدستور همسر امیر مبارزالدین، موسس سلسله آل مظفر ساخته شد. اما بعدها بر اثر زلزله تخریب و مجددا توسط محمد قلی خان ایلخانی مرمت و تجدید بنا گردید.

بازار وکیل

بازار وکیل بدستور کریمخان زند و مشابه بازار قیصریه لار و بازار اصفهان دوره شاه عباس، ساخته شده و از معروفترین بازارهای ایران است که تمامی امورات تجاری، مبادلات بازرگانان در این بازار انجام می شد. و براساس نوع اصناف و کاربری ها به بازارهای کوچکتر و مختلفی تقسیم شده است. بازار وکیل همچنان پابرجاست و کسب و کار در آن ادامه دارد.

آرامگاه شاهچراغ

سید امیر احمد فرزند ارشد امام موسی کاظم (ع) با مشهوریت خاص شاهچراغ در ششم ذیقعده متولد گردید. او با قافله هایی از خانواده و دوستداران برای دیدن امام رضا (ع) به ایران سفر می کند و مأمون از ترس انهدام حکومتش، دستور به توقف این قافله ها را می دهد و سید امیر در جنگ حاکم شیراز برعلیه بنی هاشم بشهادت رسید و در شیراز به خاک سپرده شد.

ارگ کریمخانی

ارگ کرمیخانی در سال 1180 ه.ق بدستور کریمخان زند در شیراز و با دو هدف عمده سکونت و پادشاهی زندیه بنا گردید. این ارگ از لحاظ بنای بیرونی کاملا نظامی و از لحاظ بنای درونی کاملا سکونی و با زیباییها و جلوه گری های خاصی ساخته شده است.

کاخ اردشیر بابکان

کاخ اردشیر بابکان 1800 سال پیش توسط اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان بنا شد. این کاخ یکی از مهم‌ترین و اولین بناهای دوره ساسانی می باشد که هنوز آثار آن باقی است. از آنجایی که این بنا در کنار چشمه بنا شده و همچنین وجود آتشدان بالاتر از کاخ، به آتشکده فیروزآباد نیز معروف است. بررسیها احتمال کاخ بودن این بنا را نشان می دهند.

باغ عفیف آباد

باغ گلشن در دوران صفویه بنا شد که پس از این سلسله ویران گردید و در سال 1284 ه. ق قوام دوم این باغ را آباد نمود و عمارت کنونی آنرا ساخت که پس از مرگش به عفیفه خانم خواهرزاده قوام به ارث رسید و بهمین جهت نام عفیف آباد را بر آن نهادند.

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغهای شیراز، که قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد. این باغ نیز مورد توجه پادشاهان مختلفی بوده است. این باغ در نزدیکی قلعه ای با نام کهندژ و مجاورت آرامگاه سعدی و جنوب تنگ آب خان قراردارد. کاریز سعدی نیز از این باغ می گذرد.

باغ ارم

باغ ارم باغی تاریخی و از زیباترین باغ های شهر شیراز که دارای طبیعتی منحصر به فرد و بی نظیر است. از تاریخ این باغ اطلاعات کاملی در دست نیست. این باغ دارای چند عمارت می باشد که عمارت اصلی در سه طبقه در مغرب باغ قرار گرفته است.

حمام وکیل

یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمند ترین حمامهای تاریخی ایران حمام وکیل واقع در مرکز شهر شیراز است. این حمام از پیشرفته ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده است. حمام که در سال 1187 هجری قمری به دستور کریمخان ساخته شد وحدود 11 هزار متر مربع مساحت دارد.

سرای مشیر

سرای مشیر نام مکان تاریخی در شهر شیراز واقع در جنوب بازار وکیل و از آثار باستانی دوره قاجار است. ابوالحسن خان مشیر الملک این بنا را در سال 1282 ه ق احداث کرده است.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شیراز قرار دارد. عمیق ترین قسمت آن حدود 2 تا 3 متراست آب آن بسیار شور و یکی از بزرگ‌ترین منابع نمک ایران به شمار می رود. گونه های مختلفی از جانوران وگیاهان درآن دیده می‌شود.

نقش رجب

در شمال شرقی شیراز و در مسیر پاسارگاد به نقش رستم در شکافی از کوهی نه چندان بلند چهار نقش برجسته منسوب به دوره ساسانی دیده می شود که برای بزرگداشت پیروزی آنان بر دشمن و گرفتن دیهیم پادشاهی از اهورامزدا حکاکی شده و دارای چند کتیبه نیز است. به مجموعه این سنگ نگاره ها نقش رجب می گویند.

کاخ سروستان

کاخ ساسانی سروستان به احتمال قریب به یقین از آثار تاریخی دوره ساسانیان (پادشاهی بهرام گور پنجم) می باشد که توسط مهرنرسی، وزیر بهرام بنا شده و دارای جنبه ی تقدس بوده است.

بهشت گمشده

بهشت گمشده جایی در نزدیکی مرودشت شهر شیراز قرار دارد که طبیعت زیبایی دارد و زیستگاه پرندگان و پستانداران زیادی است.

پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی پولادکف در شهرستان سپیدان شیراز با داشتن امکانات رفاهی و گردشگری فراوان در تمام سال پذیرای تعداد زیادی از مردم است.

غذاهای شیرازی - قسمت دوم

کوفته گشنیز ، آب پيازک (اشکنه)، قورمه به، کوفته هلو، دوپیازه، یخنی نخود و یخنی عدس کلم از غذاهای محلی شیراز هستند که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت چهارم

آش سبزی، آش کارن، آش ماست، آش دوغ و آش انار از نمونه های آش شیرازی هستند که طرزتهیه آنها در این وبلاگ آورده شده است.

غذاهای شیرازی - قسمت سوم

بادام سوخته، رنگينک، حاجی بادام، شکر پنیر، حلوای کاسه و دوای آرد و روغن از جمله دسرهای شیرازی میباشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت اول

قنبر پلو، شکر پلو، کلم پلو شیرازی، پاچه پلو، رب پلو، دمپخت جزو غذاهای محلی شیراز هستند.

سوغاتی های شیراز

در شیراز بهترین و تازه‌ترین عرقیات که هرکدام علاوه بر طعم، خواص دارویی و درمانی ویژه‌ای نیز دارند تهیه می‌شود.