درباره حمام وکیل

یکی ازحمام‌های تاریخی ایران حمام وکیل است. این حمام  در مرکز شهر شیراز و نزدیک دیگر بناهایی چون بازار وکیل و مسجد وکیل قرار دارد.
بنای حمام به صورت مکعب است و ورودی آن در سمت شمال قرار دارد. در گذشته نمای شمالی حمام مشرف به فضای بازی بود که بعد ها از بین رفت و خیابان کوچکی جایگزین شد.  بعد از سردر هشتی ورودی زیبایی قرار گرفته که بدنه آن با نقوش زیبای اسلیمی (طرح ها و هنرهای تزئینی ایرانی) به شیوه آهک بری تزیین شده است. سقف این هشتی گنبدی شکل نورگیری زیبا و مشبک به شکل قبه قرار دارد. هشتی از طریق راهرویی به سر بینه یا رخت کن وسیع و زیبای حمام وصل می شود سربینه یا رخت کن هشت ضلعی منظمی است، که هشت ستون یک پارچه سنگی در وسط سقفی گنبدی شکل قرارگرفته اند کف سربینه با سنگ های مرمر پوشیده شده در وسط سربینه حوضی به شکل هشت ضلعی و با دیواره های سنگی قراردارد و وسط آن فواره های سنگی شکل وجود دارد دور تا دور حوض فضایی برای قراردادن کفشها تعبیه شده است بعد از این سطح ، کف اصلی سربینه و صفه های اطراف آن قرار دارد که مخصوص استراحت ، کندن و پوشیدن لباس است.در چهارگوش سربینه چهار حوض فواره دار به قرینه یکدیگر ساخته شده اند و روشنایی آن نیز از طریق نورگیرهایی تآمین می شود.

در قسمت غربی سربینه راهروهایی به فضای گرم خانه و دیگر بخشهای حمام را می یابد گرم خانه ی حمام نسبتا بزرگ و وسیع است. در زوایای دو ضلع گرم خانه دو شاه نشین بزرگ با حوض سنگی فواره دار ویژه استحمام اعیان وجود دارد. زیر گرم خانه دالان های کم عرض و باریکی ساخته شده که هوای گرم و بخار آب در آن جریان یافته و سبب می شد کف حمام زودتر گرم شود این دالانها به گربه رومعروف بودند گربه رو گرمارا از تون یا  گلخن حمام (آتشدان حمام) به بخش های مختلف گرم‌خانه انتقال می داد کف گرم‌خانه با سنگ های پهن و بزرگ فرش شده و دیوارهای پایین آن نیز با سنگ های مرمر شفاف پوشیده شده است. برای جلوگیری ازهدررفتن گرما به خارج ورودی حمام کوچک وبا شیبی ملایم است، ورودی به رخت‌کن نیزبه شکل زاویه دار ساخته شده است.این تدابیرمعماری حمام وکیل را از دیگر حمام‌های تاریخی ایران متمایز کرده است.

در جنوب گرمخانه، خزینه قرار دارد که دو دیگ بزرگ برای گرم کردن آب داشته است. در دوطرف محوطه گرم‌خانه دو شاه نشین و در دو طرف خزینه دو حاکم نشین ساخته شده است در وسط هر حاکم نشین نیز حوضی از سنگ مرمر دیده میشود.

در قسمت شرق وپشت حمام فضایی به نام گاورو قرارداشت این فضا که در بیرون از حمام بود مخصوص ورود و خروج   چهار پایان حامل کود  و... بود در این راهرو چاه عمیقی است که آب اصلی حمام را تامین می کرد.

در بالا و پشت بام حمام منبع نسبتا بزرگی بود که آب کشیده شده از چاه در آن ذخیره شده و برای حوض های فواره دار و غیره مورد استفاده قرار می گرفت.

اطلاعات گردشگری

حمام وکیل با 11 هزار متر مربع مساحت، 8660 متر زیر بنا در120متر طول و  80 متر عرض در سال 1187 هجری قمری به دستور کریمخان زند در مرکز شهر شیرازدرمحله درب شاهزاده که در حال حاضر به خیابان طالقانی معروف است، ساخته شد. حمام وکیل نزدیک دیگر بناهای دوره زندیه همچون بازار وکیل ، مسجد وکیل و آب انبار قرار دارد.

تاریخچه

از دوره کریم خان زند معروف به وکیل الرعایا آثار زیبا ومجموعه های بزرگی در شیرازبه جای مانده است. کریم خان زند از سال 1172تا 1193 هجری قمری در ایران سلطنت کرد و چون پایتختش شهر شیراز بود در این شهر بناهای زیادی ساخت که به بناهای وکیل معروف هستند. یکی از این بناها حمام وکیل است. این حمام تاریخی و زیبا در سال 1351 درفهرست آثار ملی به شماره 917 به ثبت رسید.البته درعهد قاجار و این دوره تغییرات وتعمیراتی درآن انجام شده که اگرچه خساراتی به آن وارد کرده، ولی ازارزش وشکوه آن نکاسته است.
 
نام: آسیا » ایران » شیراز » حمام وکیل
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر شیراز

 

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از آثار مهم تاریخی ایران واقع در تنگه الله اکبر شیراز، در زمان عضد الدوله دیلمی ساخته شد. این بنا به جهت قرار گرفتن قرآن در بالای آن به دروازه قرآن، و همچنین به جهت ساختمان طاق مانند آن به طاق قرآن نیز مشهور است. دروازه قرآن در طول تاریخ چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

آرامگاه حافظ

شمس الدین محمد ملقب به حافظ در 726 ه.ق در شهر شیراز چشم به جهان گشود. در دوران جوانی قرآن را تمام حفظ کرد. شغل اصلی او دیوانی و سپس شاعری بود. حاصل 69 سال زندگی پربار او "دیوان حافظ" شامل 500 غزل، 42 رباعی و محدودی قصیده است. حافظ پس از وفات در مکان مورد علاقه خود که امروز به حافظیه مشهور است به خاک سپرده شد.

آرامگاه سعدی

شیخ مُصلِح الدین مُشرف بن عَبدُالله سعدی در بین سالهای 606 -571 ه.ق در شیراز و خانواده ای متدین به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به مدرسه نظامیه بغداد رفت. تجربیات ارزشمند خود را که حاصل سفر به نقاط مختلف دنیا بود در دو اثر با نامهای بوستان و گلستان به رشته تحریر درآورد. شیخ در سال 691 ه.ق چشم از جهان فرو بست و در خانقاه خود دفن گردید.

آبشار مارگون

منطقه نمونه گردشگری آبشار مارگون واقع در سپیدان استان فارس لقب زیباترین آبشار استان فارس، ایران و خاورمیانه و مرتفع ترین آبشار چشمه ای جهان را به خود اختصاص داده و منشأ آب زلال و خنک این آبشار بی نظیر، از هزاران چشمه موجود در بدنه صخره کوه می باشد. علاوه بر آبشار منطقه اطراف نیز دارای طبیعت بسیار خاص، بکر و زیبایی است.

آرامگاه خواجوی کرمانی

کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود کرمانی با تخلص خواجو در سده هفتم هجری در کرمان به دنیا آمد. او علاوه بر تبحر در شاعری، ریاضیدان، موسیقی دان، منجم و هیئت شناس زبده ای بوده و آثار متعددی نظیر مثنوی های شش گانه، دیوان و .... از او برجای مانده است. آرامگاه او در شیراز و کنار دروازه قرآن می باشد.

آرامگاه بی بی دخترون

بقعه بی بی خدیجه در شیراز، آرامگاه یکی از فرزندان امام سجاد، امام چهارم شیعیان است می باشد.این بقعه بدستور همسر امیر مبارزالدین، موسس سلسله آل مظفر ساخته شد. اما بعدها بر اثر زلزله تخریب و مجددا توسط محمد قلی خان ایلخانی مرمت و تجدید بنا گردید.

بازار وکیل

بازار وکیل بدستور کریمخان زند و مشابه بازار قیصریه لار و بازار اصفهان دوره شاه عباس، ساخته شده و از معروفترین بازارهای ایران است که تمامی امورات تجاری، مبادلات بازرگانان در این بازار انجام می شد. و براساس نوع اصناف و کاربری ها به بازارهای کوچکتر و مختلفی تقسیم شده است. بازار وکیل همچنان پابرجاست و کسب و کار در آن ادامه دارد.

آرامگاه شاهچراغ

سید امیر احمد فرزند ارشد امام موسی کاظم (ع) با مشهوریت خاص شاهچراغ در ششم ذیقعده متولد گردید. او با قافله هایی از خانواده و دوستداران برای دیدن امام رضا (ع) به ایران سفر می کند و مأمون از ترس انهدام حکومتش، دستور به توقف این قافله ها را می دهد و سید امیر در جنگ حاکم شیراز برعلیه بنی هاشم بشهادت رسید و در شیراز به خاک سپرده شد.

ارگ کریمخانی

ارگ کرمیخانی در سال 1180 ه.ق بدستور کریمخان زند در شیراز و با دو هدف عمده سکونت و پادشاهی زندیه بنا گردید. این ارگ از لحاظ بنای بیرونی کاملا نظامی و از لحاظ بنای درونی کاملا سکونی و با زیباییها و جلوه گری های خاصی ساخته شده است.

کاخ اردشیر بابکان

کاخ اردشیر بابکان 1800 سال پیش توسط اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان بنا شد. این کاخ یکی از مهم‌ترین و اولین بناهای دوره ساسانی می باشد که هنوز آثار آن باقی است. از آنجایی که این بنا در کنار چشمه بنا شده و همچنین وجود آتشدان بالاتر از کاخ، به آتشکده فیروزآباد نیز معروف است. بررسیها احتمال کاخ بودن این بنا را نشان می دهند.

باغ عفیف آباد

باغ گلشن در دوران صفویه بنا شد که پس از این سلسله ویران گردید و در سال 1284 ه. ق قوام دوم این باغ را آباد نمود و عمارت کنونی آنرا ساخت که پس از مرگش به عفیفه خانم خواهرزاده قوام به ارث رسید و بهمین جهت نام عفیف آباد را بر آن نهادند.

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغهای شیراز، که قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد. این باغ نیز مورد توجه پادشاهان مختلفی بوده است. این باغ در نزدیکی قلعه ای با نام کهندژ و مجاورت آرامگاه سعدی و جنوب تنگ آب خان قراردارد. کاریز سعدی نیز از این باغ می گذرد.

باغ جهان نما

باغ جهان نما یکی از زیباترین و کهن ترین باغهای شهر شیراز است و همواره مورد توجه پادشاهان بوده است. عمارت کوشک این باغ توسط کریمخان زند مشابه باغ نظر، در مرکز باغ و به صورت هشت ضلعی و سبک کلاه فرهنگی و از جنس آجر است.

باغ ارم

باغ ارم باغی تاریخی و از زیباترین باغ های شهر شیراز که دارای طبیعتی منحصر به فرد و بی نظیر است. از تاریخ این باغ اطلاعات کاملی در دست نیست. این باغ دارای چند عمارت می باشد که عمارت اصلی در سه طبقه در مغرب باغ قرار گرفته است.

سرای مشیر

سرای مشیر نام مکان تاریخی در شهر شیراز واقع در جنوب بازار وکیل و از آثار باستانی دوره قاجار است. ابوالحسن خان مشیر الملک این بنا را در سال 1282 ه ق احداث کرده است.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شیراز قرار دارد. عمیق ترین قسمت آن حدود 2 تا 3 متراست آب آن بسیار شور و یکی از بزرگ‌ترین منابع نمک ایران به شمار می رود. گونه های مختلفی از جانوران وگیاهان درآن دیده می‌شود.

نقش رجب

در شمال شرقی شیراز و در مسیر پاسارگاد به نقش رستم در شکافی از کوهی نه چندان بلند چهار نقش برجسته منسوب به دوره ساسانی دیده می شود که برای بزرگداشت پیروزی آنان بر دشمن و گرفتن دیهیم پادشاهی از اهورامزدا حکاکی شده و دارای چند کتیبه نیز است. به مجموعه این سنگ نگاره ها نقش رجب می گویند.

کاخ سروستان

کاخ ساسانی سروستان به احتمال قریب به یقین از آثار تاریخی دوره ساسانیان (پادشاهی بهرام گور پنجم) می باشد که توسط مهرنرسی، وزیر بهرام بنا شده و دارای جنبه ی تقدس بوده است.

بهشت گمشده

بهشت گمشده جایی در نزدیکی مرودشت شهر شیراز قرار دارد که طبیعت زیبایی دارد و زیستگاه پرندگان و پستانداران زیادی است.

پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی پولادکف در شهرستان سپیدان شیراز با داشتن امکانات رفاهی و گردشگری فراوان در تمام سال پذیرای تعداد زیادی از مردم است.

غذاهای شیرازی - قسمت دوم

کوفته گشنیز ، آب پيازک (اشکنه)، قورمه به، کوفته هلو، دوپیازه، یخنی نخود و یخنی عدس کلم از غذاهای محلی شیراز هستند که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت چهارم

آش سبزی، آش کارن، آش ماست، آش دوغ و آش انار از نمونه های آش شیرازی هستند که طرزتهیه آنها در این وبلاگ آورده شده است.

غذاهای شیرازی - قسمت سوم

بادام سوخته، رنگينک، حاجی بادام، شکر پنیر، حلوای کاسه و دوای آرد و روغن از جمله دسرهای شیرازی میباشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت اول

قنبر پلو، شکر پلو، کلم پلو شیرازی، پاچه پلو، رب پلو، دمپخت جزو غذاهای محلی شیراز هستند.

سوغاتی های شیراز

در شیراز بهترین و تازه‌ترین عرقیات که هرکدام علاوه بر طعم، خواص دارویی و درمانی ویژه‌ای نیز دارند تهیه می‌شود.