درباره رودخانه Kinabatangan

رودخانه زیبای Kinabatangan از میان جنگل های انبوه می گذرد. طول این رودخانه حدود 560 کیلومتر است. تفریحگاه رودخانه Kinabatangan یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین مناطق دیدنی کشور مالزی است. در این تفریحگاه که شامل رودخانه و جنگل است، انواع گونه های مختلف حیات وحش را می توان شاهد بود. در آب های این رودخانه، خزنده هایی همچون کروکودیل و تمساح های متنوع زندگی می کنند و درون جنگل، علاه بر میمون ها، پلنگ و گربه های وحشی نیز زندگی می کنند. در این جنگل ها می توان انواع پرندگان نادر و کمیاب را نیز دید.
این رودخانه در انتها به دریای سولو می ریزد.
هنگامی که بارندگی شدید است، افراد برای جابه جا شدن به جای عبور از میان جنگل های انبوه، از رودخانه ها کمک می گیرند. رودخانه  Kinabatangan نیز وضعیت مشابه دارد.یعنی از وسط جنگل بارانی می گذرد. با توجه به این ویژگی، این رودخانه را برای تفریح و بازدید از حیات وحش تاسیس کردند. این جنگل مملو از گونه های مختلف و منحصر به فرد حیات وحش است. یکی دیگر از استفاده های مهم از این منطقه، کسب و کار برای کاشت و برداشت برنج و شکر توسط تجار چینی است.
زیستگاه های بسیاری در این منطقه وجود دارند. از جمله می توان به جنگل های سواحل رودخانه، جنگل باتلاق آب شیرین، جنگل سنگ آهک و ... اشاره کرد. اطراف رودخانه Kinabatangan، گیاهان و حیوانات متنوعی زندگی می کنند. از انواع درختان این منطقه می توان به درختان انجیر، آلو، زنجبیل و گونه های مختلف بامبو اشاره کرد. جنگل های اطراف رودخانه Kinabatangan، بهشت پرنده دوست هاست. در این منطقه انواع گونه های مختلف پرنده ها وجود دارند. حتی گونه هایی که تصور می کنید باید تا به حال منقرض شده باشند نیر در این گردشگاه به چشم می خورند.

اطلاعات گردشگری

منطقه ای که رودخانه Kinabatangan در آن قرار دارد، یکی از جاذبه های گردشگری بسیار عالی برای دوستداران محیط زیست و حیات وحش است. البته جذاب ترین بخش این جنگل ها را رودخانه Kinabatangan تشکیل داده است که از میان این درختان انبوه عبور می کند. در این منطقه، همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم انواع گونه های مختلف حیات وحش و گیاهان مختلف وجود دارند که باعث جذب گردشگران می شوند.

گونه های مختلف پستانداران

در منطقه رودخانه Kinabatangan، گونه های مختلفی از حانوران و به خصوص پستانداران وجود دارند. حدود 10 گونه مختلف از میمون ها در زیستگاه های این منطقه زندگی می کنند. این گونه ها، شامل Tarsier،  Slow Loris، Macaques دم خوکی، ر دم دراز، Maroon Langur، میمون پوزه دراز، Proboscis، Langur خاکستری، Langur مارون، Silvered Langur، گیبون و اورانگوتان هستند.

گونه های جانوری مختلف

گونه های جانوری دیگری که در این منطقه زندگی می کنند، شامل موارد زیر هستند:
بیش از 50 گونه مختلف از پستانداران در گردشگاه رودخانه Kinabatangan زندگی می کنند. برخی از آنها شامل خرس های قد کوتاه و فیل ها هستند.
از دیگر گونه های مختلف جانوری این رودخانه می توان به پلنگ، گربه های وحشی و گربه ماربل اشاره کرد.
شاید بتوان گردشگاه رودخانه Kinabatangan را به عنوان بزرگ ترین منطقه گردشگری که زیستگاه خزنده گان نیز هست، دانست. در این منطقه انواع تمساح ها را می توان از نزدیک دید.

تاریخچه

تفریحگاه رودخانه Kinabatngan، تا پیش از سال 1997 میلادی به عنوان منطقه حفاظت شده شناخته نمی شد. در این سال، مساحتی حدود 270 کیلومتر مربع از این محیط به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد و حکومت مالزی در توافق دفتر حفظت از محیط زیست ایالت صباح، مراقبت از این منطقه را به عهده گرفت و به  آن رسیدگی می کرد.
بعدها در سال 2001 میلادی، این منطقه به عنوان پناهگاهی برای پرندگان انتخاب شد. در نهایت نیز در سال 2002 میلادی، به عنوان منطقه حفاظت شده حیات وحش اعلام شد و پناه گاهی برای انواع حیوانات، پرندگان و گیاهان شد.
از آن زمان به بعد، گردشگران بسیاری از سراسر دنیا از این منطقه بازدید می کنند و از تماشای پرندگان کمیاب این تفریحگاه، حسابی شگفت زده می شوند.
 
نام: آسیا » مالزی » صباح » تفریحگاه رودخانه کیناباتنگان
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر صباح

جزیره سیپادان

جزیره سیپادان -Sipadan Island- یکی از زیباترین جزیره های صباح است. علاوه بر زیبایی، این جزیره یکی از 5 مقصد اصلی غواصی در سراسر دنیا شناخته شده است. این جزیره به نوعی یک جنگل انبوه کوچک است. برای آگاهی بیشتر از زیبایی های این جزیره ادامه مطلب را مطالعه کنید.

برج مدور

ایالت صباح، یکی از شهرهای بسیار دیدنی کشور مالزی است. این ایالت مملو از جاهای دیدنی، از مناظر طبیعی گرفته تا شهرها و دهکده های ساخته شده به دست بشر است. یکی از زیبایی های این ایالت را می توان برج مدور foundation building صباح دانست. این ساختمان را به عنوان نماد سامبا می دانند.

دهکده روی آب منژابونگ

برای لذت بردن از گشت و گذار در رودخانه کروز، دهکده روی آب Mengkabong انتخاب بسیار خوب و درستی است. این دهکده بهترین مناظر طبیعی را دارد که آن را به مکانی زیبا و دلپذیر تبدیل کرده اند.