درباره غار هوتو

"هوتو" غاری است با قدمت تاریخی 70 هزار ساله، که در غرب شهرستان بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) واقع شده است. این غار به دلیل آنکه مدفن بسیاری از آثار مهم باستانی در زمینه زندگی انسان‌های اولیه ‌است، معروفیتی جهانی دارد. غار "هوتو" در حال حاضر دارای دو مدخل در ارتفاع مختلف و یک سوراخ تهویه در سقف است و با جفت خود، یعنی غار "کمربند"، پنجاه متر فاصله دارد. شاید یکی از دلایلی که این دو غار را جفت یکدیگر می‌نامند این است که تمامی آثاری كه از غارهای "كمربند" و "هوتو" پیدا شده مكمل هم هستند.

در سال 1951 میلادی، عده‌ای از محققان و کاوشگران، گودالی عظیم در غار هوتو حفر کردند که در عمیق‌ترین نقطه این گودال به سنگ ریزه‌هایی که متعلق به عصر یخچال بود، برخوردند. در این گودال همچنین، طبقاتی از عصر آهن تا نئولیتیک و در پایین آن آثار پالئولیتیک به چشم می‌خورد.

برای تحقیق بیشتر، گودال دیگری نیز در طبقات دوران یخبندان حفر کرده و به سنگ ریزه‌های سیاه دست یافتند که در فاصله میان هر یک از آنها ماسه و لای قرار داشت. کمی پایین‌تر قشری از سنگ ریزه‌های قرمز مخلوط با ماسه و پایین‌تر از آن، قشری دیگری از سنگ ریزه‌های قرمز مخلوط با ماسه و خاک رس یافت شد. در این قشر اشیائی نیز از سنگ چخماق پیدا شد که به دوران پالئولیتیک برمی‌گردد. همچنین اسکلت سه انسان در قشر دیگر همین طبقه کشف شد که احتمالاً  5 الی  7 هزار سال قبل از ميلاد  در این منطقه مي‌زيسته‌اند.

درون غار هوتو اشیاء دیگری نیز یافت شده که مربوط به دوران یخچال، عهد آهن، نوسنگی و آغاز پارینه سنگی است؛ به عنوان مثال اشیائی از سنگ چخماق کشف شده که مربوط به دوران پارینه سنگی بوده است.

 تمامی آثاری كه از غارهای "كمربند" و "هوتو" پیدا شده مكمل یکدیگر هستند. در زیر به یافته‌های این دو غار اشاره می‌کنیم
  • غار هوتو: استخوان‌بندی مردی بالغ، استخوان ساعد، استخوان‌بندی دو زن، شاخ‌ها و استخوان‌های یك نوع آهو، یك جفت استخوان‌بندی بسیار بزرگ ران، استخوان‌های موش درشت صحرایی و استخوان‌های سگ دریای
  • غار كمربند: استخوان‌های دختری 12 ساله و استخوان‌بندی یك مادر جوان و كودك شیرخوار در آغوش، سر یك استخوان بازوی انسان
لازم به ذکر است، بر اساس كشفیات باستان‌شناسی در زیر خاك‌های رسوبی و شن‌دار آمل، دندان كرسی فیلی كشف شد كه ده‌ها هزار سال از انقراض این نژاد فیل می‌گذرد.

آدرس

غار "هوتو" در پنج کيلومتري جنوب غربي شهرستان بهشهر و در روستاي "تروجن" قرار دارد. این غار از لحاظ جغرافیایی در ابتدای ورودی بهشهر، در دامنه کوه البرز و رو به دریا واقع شده است.

تاریخچه

غار هوتو که به لحاظ کشف اسکلت انسان و قدمت 70 هزار ساله معروفیت جهانی دارد، براي اولين بار در سال 1949 شناسايي و بررسي شد. نتايج به‌ دست آمده از این تحقيقات، نشان دهنده این است که انسان‌هاي نخستين (دوره‌هاي پارينه سنگي، ميانه سنگي و نوسنگي) در این غار زندگی کرده‌اند.

کاوشگران پس از بررسي بیشتر بر روی این غار، به اين نتيجه رسيدند که در دوره ميانه سنگي، ساکنان این غار با شکار حيواناتي چون آهو، بزکوهي، گوسفند و بز وحشي زندگي خود را گذرانده و در دوره نوسنگي توانسته‌اند به شبانی و اهلی کردن حیواناتی از قبيل بز و گوسفند و حتي به کار زراعت نيز بپردازند.

در سال 1330 هجری شمسی نیز، گروهی از محققان برای بررسی بیشتر از دو غار "هوتو" و " كمربند " (واقع در محدوده‌ شهرستان بهشهر) بازدید کرده و یكی از قدیمی ترین فسیل‌های كشف شده از انسان در مازندران را در این غار کشف کردند. این گروه در مدت زمان چهار هفته كف سنگ آهكی غار هوتو را حفر كردند و به آثاری از تمدن‌های "عصر آهن خام" و "عصر برنز" و نیز "عصر مس" و حتی "عصر سفال"  دست پیدا کردند.

آثار به‌ دست آمده از غار هوتو، شامل تيغه‌هايي از سنگ چخماق، اسکلت سه انسان، سنگ دريايي و استخوان آهويي به‌نام "لاگازلاسرب گوتروزا" است که مهم‌ترین این کشفیات اسکلت مادر ۱۶ ساله و نوزاد وی می‌باشد.

در سال 1951 میلادی، کاوشگران پس از حفر گودال در غار هوتو و کشف سنگ ریزه‌های عصر یخچال، برای یافتن اشیاء دیگری به جستجو پرداختند. پس از کندوکاو و بررسی بیشتر، در زیر این سنگ ریزه‌های سخت، استخوان‌های فسیل شده انسان‌هایی به‌ دست آمد كه ظاهراً دایره‌وار كنار هم نشسته و طاق غار بر سر آنها فرود آمده است. با مطالعه‌ آلات سنگی و استخوان‌هایی كه در آن حوالی کشف شد چنین استنباط می‌شود كه شاید اولین بار بشر كامل در این حدود از جهان به كار كشاورزی پرداخته و بساط تمدن را در آنجا گسترانیده‌اند.

استخوان‌های كشف شده در این غار با استخوان‌های كشف شده نیمه انسان ماقبل تاریخ كه  به احتمال بسیار در همین دوره می‌زیسته‌اند، تفاوت آشكاری دارد؛ جمجمه‌ کشف شده انسان در غار "هوتو" متعلق به انسان كامل و جدیدی بوده كه تا آن زمان فقط در جنوب دریای خزر یافت شده و چنین به نظر می‌رسد كه آنها، نیای مستقیم بشر امروزی بوده‌اند. محققان همچنین از مشخصات غار "هوتو" به این نتیجه رسیدند كه اسكلت انسان‌ها از لحاظ استخوان‌بندی تفاوت چندانی با انسان كنونی ندارد و طول قد آنها 170 سانتیمتر بوده است. منتهی جمجمه‌ آنان كوچكتر و دندان‌هایشان همه سر پهن و آسیایی بوده که به دورة علف‌خواری انسان برمی‌گردد.

گفتنی است، با كشف آلات و ادوات در سواحل دریای خزر مشخص شد كه قبل از ورود آریایی‌ها، انسان‌ها و حیواناتی نظیر ساكنان جنگلی گرمسیری در این منطقه زندگی کرده‌اند. البته به دلیل عدم بررسی منظم و مستمر باستان‌شناسی، تاریخ زندگی انسان و سیر تدریجی تمدن آن در مازندران كه مربوط به دوران علف خواری و قبل از عصر یخبندان است، مشخص نشد که مردم مازندران  چه سهمی در تاریخ تمدن بشری دارند.
 
نام: آسیا » ایران » شهرهای دیگر ایران » غار هوتو در بهشهر
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر شهرهای دیگر ایران

 

جنگل الیمستان در آمل

طبیعت زیبا و خیره‌ کننده جنگل الیمستان و هوای خنک و مه آلود آن به همراه دشت‌هایی سراسر پوشیده از گل و سبزه، فضایی وصف نشدنی را خلق کرده است که شوق پیاده روی و لذت بردن از این جاذبه‌ها را در هر فردی برمی‌انگیزد.

غار اسپهبد خورشید در سوادکوه

غار " اسپهبد خورشید " یا " عایشه گرگیلی دژ " که یکی از دو غار مهم مازندران به شمار می‌رود، در مسیر جاده تهران ـ فیروزکوه بر دل خطیرکوه و در ناحیه دوآب شهرستان سواد کوه استان مازندران قرار دارد.

غار علیصدر در همدان

غار علی‌صدر با توجه به مناظر بدیع و دیدنی که از رسوبات کربنات کلسیم در سقف و دیواره‌ها در آن بوجود آمده‌اند و مزایایی چون دارا بودن هوای سالم، برخورداری از امکان قایقرانی از منحصر به فردترین مکان‌های گردشگری ایران در همدان به شمار می‌رود.

دریاچه اوان در قزوین

از جاذبه‌های طبیعی استان قزوین، دره سرسبز و پیاله‌ایی شکل الموت است که از شمال به رامسر، از جنوب و شرق به قزوین و كوه‌های طالقان و از غرب به طارم‌سفلی متصل شده که در بین آن دریاچه زیبای "اوان" مانند الماسی می‌درخشد.

غار کیجا کرچال در سوادکوه

غار کیجا کرچال در مسیر جاده فیروزکوه ـ سوادکوه و در فاصله 10 کیلومتری جنوب شهر پل سفید واقع شده است. این غار که در ارتفاع 1268 متری از سطح آب‌های آزاد و بر فراز کوه سرخل (یکی از شاخه‌های فرعی رشته کوه‌های البرز) قرار دارد، در کنار غار اسپهبد خورشید، دو غار مهم مازندران می‌باشند.

قلعه رودخان در فومنِ گیلان

قلعه رودخان یا قلعه حسام، نام قلعه‌ای تاریخی و با عظمت است كه حكايت از تمدني كهن داشته و یکی از بزرگترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران می‌باشد. این قلعه با مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع، در ارتفاعي بيش از ۶۰۰ متر بر فراز ارتفاعات روستای رودخان واقع شده‌ و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

گنبد سلطانیه در زنجان

گنبد سلطانیه که در 36 کیلومتری شرق زنجان قرار گرفته، در سال 1310 جزء آثار ملی ایران شناخته شد و در 24 تیرماه 1384 نیز به عنوان هفتمین اثر ماندگار ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

پارک جنگلی سیسنگان در نوشهر

"پارک جنگلی سیسنگان" یکی از زیباترین و با ارزش‌ترین پارک‌های جنگلی شمال کشور می‌باشد که بخشی از آن جهت ذخیره منابع گیاهی و بخش دیگر جهت گردش و تفریح در نظر گرفته شده است. این پارک به دلیل آنکه زیستگاه انواع گونه‌های درختی، درختچه‌ای و جانوری است، جزء پارک‌های شاخص کشور محسوب می‌شود.

کلاردشت در چالوس

کلاردشت منطقه‌ای کوهستانی از توابع شهرستان چالوس می‌باشد که در غرب استان مازندران واقع شده است. دهستان كلاردشت با 39 آبادي در دشت کوچک دامنة تخت سليمان قرار دارد که مركز آن حسن كيف می‌باشد‌ و زبان‌های رایج در آنجا مازنی، کردی، لکی و فارسی است.

روستای کندلوس در نوشهر

روستای کندلوس خانه‌های کاهگلی زیبایی دارد که با نمایی از چوب، سقف‌های چوبی و پنجره‌های کوچک مزیّن شده است. کوچه‌های سنگ فرش، نهرهای جاری و چشمه‌های آب معدنی نیز نمایی جذاب برای روستا به وجود آورده است.

جنگل ابر در سمنان

جنگل ابر یکی از جنگل‌های زیبا و قدیمی ‌ایران است که در استان سمنان و نرسیده به استان گلستان قرار دارد. در این جنگل نزدیک به 85 گونه گیاهی چوبی، بسیاری از درختان کمیاب و گیاهان دارویی نادر یافت می‌شود.

تله کابین نمک‌آبرود

نمک‌آبرود با وسعت 650 هكتار، در استان مازندران واقع شده است. این شهرک دارای خط تله‌کابینی معروف به "تله‌کابین نمک‌آبرود" و نیز دو بخش اصلي شهرسازي و امكانات گردشگري است.

چشمه دیمه در کوهرنگِ چهارمحال و بختیاری

چشمه دیمه از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری واقع در روستایی به همین نام در منطقه‌ی کوهرنگ می باشد.این چشمه دارای املاح معدنی مغنی است که در درمان سنگ کلیه و پوسیدگی دندان بسیار مفید است.

دریاچه شورمست در سوادکوه

دریاچه شورمست یکی از زیبا ترین جاذبه های طبیعی در سرزمین پهناور مان ایران می باشد. این چشمه در استان مازندران، شهرستان سواد کوه واقع شده است. در حاشیه و پیرامون آن نیز تاسیسات عظیم استخراج زغال سنگ،برج تاریخی لاجیم قرار دارد.

خطیرکوه

منطقه خطیرکوه بین استان مازندران و سمنان در دره ای از البرز مرکزی در شمال مهدی شهر استان سمنان واقع شده است. موقعیت متضاد شمالی و جنوبی آن دو آب و هوا و طبیعت متفاوت به آن بخشیده که هرساله گردشگران زیادی را برای بازید از مناطقی همچون قله قدمگاه، چشمه‌ها ویخچال‌های مختلف، برج دیدبانی و غیره به سمت خود می‌کشاند.

کویرمرنجاب

سفر به منطقه ی مرنجاب به قول خودمون یک تیر و چند توانید از کاروانسرا ی تاریخی دوره صفویه، دریاچه ی نشان است چون علاوه بر دیدن کویر و آسمان زیبای آن می نمک،جزیره ی سرگردان دیدن کنید.

جزایر ناز قشم

جزیره ناز با وسعت تقریبی سه هکتار، یکی از جزایر مهم و منحصر به فرد می‌باشد که در نزدیکى سواحل شرقى قشم‌ و در 22 کیلومتری شهر قشم قرارگرفته است. این جزیره خالی از سکنه، دو جزیره کوچک را در آغوش خود جای داده که بومیان منطقه به این دو جزیره، دو کرده می‌گویند.

نقاط دیدنیِ مرنجاب

منطقه ی مرنجاب یکی از مناطق زیبای کویری است که در واقع مجموعه ای از تفریحات و دیدنی ها طبیعی و باستانی را درکنار هم فراهم آورده است.

شهرتاریخی خاروانا

در این مقاله قصد معرفی قلعه ی جوشین در شهر خاروانا را داریم. شهر تاریخی خاروانا دارای آثار تاریخی بسیار و سه قلعه ی مهم به نام های جوشین، قلعه‌ ی علي بيگ و قلعه ی آغجه است.

ابشار کبود وال در گلستان

شهرستان علی آباد کتول از توابع استان گلستان در کنارتعداد زیادی از مناطق گردشگری، آبشاری بی بدیل را در خود جای داده که همیشه مسافران را سمت خود می کشانده است؛ آبشار کبودوال. برای دیدن این آبشار پس از ورود به این شهر وارد کمربندی پارک جنگلی-علی آباد شده و پس از رسیدن به تفرجگاه عمومی شهر باید نیم ساعت پیاده روی کنید.

آشوراده در گلستان

تنها جزیره ی ایرانی دریای خزر، جزیره ی آشوراده است که در شهرستان بندر ترکمن از استان گلستان قرار دارد. در بعضی از آثار و نوشته ها آشوراده را همان جزيره مشهور و تاريخي "آبسكون" مي دانند كه اکنون اين جزيره با بالا آمدن آب دریای خزر نابود شده و براساس مستندات تاریخی این فرضیه اشتباه است.

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال، معروف به بهشت ایران، از جمله مناطق ییلاقی کشور با آب و هوای سرد است که مردم آن علاوه بر دیدن مناظر بی نظیر دشت و شالی و کوه های سرسبز، هوای سالم تنفس می کنند و شب ها ستاره ها را می بینند.

قله پاشوره در مازندران

پاشوره، نام قله‌ ایست که در روستایی به نام نوا قرار دارد. برای رفتن به این مکان گردشگری زیبا باید از جاده هراز گذر کرد و پس از گذشتن از آب اسک، در منطقه پل مون و در دو راهی روستای رینه، جاده‌ای در سمت راست ما قراردارد که به سمت روستای نوا می‌رود. دشت آزو یکی از زیباترین دشتهای مازندران است که در روستای نوا قرارگرفته است.

آبشار شادان در گلستان

آبشار شادان در ۷ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی که از توابع استان گلستان می باشد، قرار گرفته است. این مجموعه از اماکن طبیعی و بسیار چشم نوازی است که قطعا هر گردشگری آرزوی دیدنش را دارد.

برج قابوسی در گلستان

بنای برج قابوس ابن‌ وشمگیر، یکی از بی ‌نظیرترین و باشکوهترين هنرهای معماری ایران در دورة اسلامی، در سال 397 هجری قمری به دستور قابوس ابن وشمگیر در شهر گرگان ساخته شده است.

قلعه خرگوشی در اردکان

کارونسرای خرگوشی یکی از بناهای زیبایی است که در وسط کویر در عصر صفویه ساخته شده است. این بنای آجری و سنگی دارای کتیبه های تاریخی ارزشمند، حجره، صفه، اصطبل، آب انبار است که نشان می دهد معماری ایرانی همیشه همه نیازهای ساکنان را در نظر می گیرد و با زیبایی و تزیینات درمی آمیزد.

کمر پشت

دیدن از این روستای طبیعی و خدادای، که در فاصله 80 کیلومتری شهرستان قائم شهر واقع شده را هرگز از دست ندهید و دیدن کردن از پیرامونِ آن روستا، از جمله شهرستان سواد کوه بر جاذبیت های گردشگری آن می افزاید.

بقعه امامزاده جعفر (ع) بروجرد

بقعه امامزاده جعفر(ع)، بعد از مسجد جامع، قدیمی ترین اثر تاریخی به شمار می‌رود که این نمونه معماری در ایران بسیار نادر است. بنای تاریخی آرامگاه امامزاده جعفر (ع) در شرق شهرستان بروجرد (استان لرستان) واقع شده است.

ماسوله

روستای بسیار زیبا و توریستی ماسوله در استان گیلان و 32 کیلومتری جنوب شرقی فومن است. خانه‌های ماسوله طوری ساخته شده که پشت بام هر خانه حیاط خانه‌ای دیگر است و معمولا بیشتر از دو طبقه نیست.

قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن یا ملک قلا یکی از بزرگترین و مهمترین قلعه‌های ایران واقع در مازندران است که مربوط به عهد صفوی می باشد که و یکی از آثار ناریخی برای گردشگران می باشد.

جواهرده رامسر

جواهرده که به نگین زیبای غرب مازندران مشهور می‌باشد، روستای است دیدنی و زیبای که در فاصله‌ای حدود‌ 30 کیلومتری‌ شهرستان رامسر واقع شده است و جزو مکانهای دیدنی بسیار زیبا برای گردشگران می باشد.

شیرگاه در استان مازندران

شهرستان شیرگاه در محدوده شهری بیش از 10 هزار نفر و با روستاهای اطراف بیش از 30 هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر این مردم به کشاورزی و دامداری مشغولند.

استخر پشت نکا

درياچه طبيعي استخر پشت، در جوار روستایی به همین نام و در حدود سي و پنج كيلومتري جنوب شهرستان نكا، در استان مازندران واقع شده است که یکی از مناطق زیبا برای گردشگران علاقه مند به طبیعت می باشد.

غار دانيال در سلمانشهر

غار دانيال که در جنوب شهرستان سلمانشهر(متل قو) و در استان مازندران واقع شده، از جمله غارهاي آبي و رودخانه‌اي ايران است كه در سلسله جبال البرز قرار دارد و داراي چشم اندازي زيباست و مکانی دیدنی برای گردشگران می باشد.