درباره سرای مشیر

سرای مشیر یا سرای هنر شیراز یکی از آن مکان‌هایی است که هرکس به شیراز برود، دیدن آن را به راحتی از دست نخواهد داد. خاتم کاری های سرای مشیر برای همه گردشگران جالب توجه است و به تازگی چند فروشگاه بدلی فروشی نیز در آنجا باز شده.

این سرای دو طبقه طرح و نقشه ای هشت گوشه دارد. سر در ورودی آن، کاشی کاری هایی بسیار زیبایی دارد که نشانگر ذوق و هنر ایرانیان است و بالای آن نیز،پنجره های مشبک آجری به جهت روشنایی حجره های طبقه دوم تعبیه شده است.
  • در اطراف سر در ورودی دو اسیره کاشی کاری شده می بینیم که بالاتر از آن مقرنس هایی از کاشی منظره ی زیبایی را به این سرا داده است.
  • در زیر آن کتیبه ای لاجوردی و کاشی کاری شده وجود دارد که به خط خوش نستعلیق عبارت "سرای گلشن بنای مرحمت پناه حاجی میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی" را نگاشته اند.
  • در پایین آن کتیبه، دو سنگ مرمرین قرار گرفته که بر روی آنها عبارتی درباره ی اهداف تأسیس بنا، نوشته شده و در پایان تاریخ ۱۲۸۲ ه.ق را حجاری کرده اند. در اطراف این دو سنگ ارزشمند، دو حاشیه کاشی کاری شده آراسته به گل و شاخ و برگ قرار دارد.
  • مدخل ورودی سرای مشیر، کاسه پوش بزرگی است که به سنگ شاه تویزه تکیه داده است.
  • در ورودی این سرا، دو پله از دو تخته سنگ یک پارچه قرار دارد. در دالان ورودی ترنج هایی بر روی قطعات کاشی کاری شده وجود دارد که زیبایی آن را چند برابر کرده است.
  • کف پوش های طبقه ی اول از سنگ و طبقه دوم از سنگ و آجر است.
  • در هر طبقه حجره هایی و جلوی هر کدام از حجره ها ایوانی تعبیه شده است. حجره های تو در توی طبقه اول، به وسیله دالانی به حیاط متصل می شود. این حجره ها درهای چوبی مشبک و منبت کاری شده ای دارند که از ساج ساخته شده اند و حجره های طبقه بالا که مرزهای لچکی آنها کاشی کاری شده است، همگی یکتو هستند.
  • سه پلکان طبقه اول را به طبقه دوم وصل می کند. طبقه دوم در لبه ایوان دارای فخرمدین است.
در حیاط حوض بزرگی قرار دارد که پاشویه و لبه های آن از سنگ های مختلف یکپارچه ساخته شده است و در آن سه فواره وجود دارد. در چهار طرف این حوض، باغچه هایی وجود دارد که درون آن نارنج هایی پرورش یافته است. در ضلع جنوبی حیاط، اتاق ها و تالار هایی وجود دارد. در ضلع شرقی و غربی حیاط مغازه هایی به چشم می خورند که درهای آن ها همگی از ارسی های چوبی است و شیشه های رنگی ای دارد.

این بنا دارای دارای سقف های مرتفع کاشی کاری و مقرنس کاری شده است و در باد گیر گنبد آن اشعاری به خط نستعلیق مشتمل بر نام چهارده معصوم به چشم می خورد.
این بنا به سبب طرح گلدانی و رنگ زردی که دارد نمایانگر سبک اختلاط از سبک های رایج دوره قاجار است.

آدرس

این اثر زیبای باستانی در شهر شیراز واقع در شمال بازار مشیر و جنوب بازار وکیل (در گوشه شرقی) است.

تاریخچه

این سرا از آثار باستانی دوره قاجاریه است که توسط میرزا ابوالحسن خان مشیر الملک بنا شده است. در زمان پهلوی دوم به دستور خانم فرح دیبا کاشی ها و درک های ریخته و فرسوده شده آن مرمت شد.سپس در سال 1347ه.ش سازمان میراث فرهنگی این بنای تاریخی را با شماره 424 به ثبت رسانید.

این اثر باستانی مدتی در اختیار "سازمان جلب سیاحان فارس" قرار گرفت. آنها در آنجا قهوه خانه ای سنتی احداث کردند که متأسفانه اکنون دیگر اثری از آن نیست. سرای مشیر در گذشته یکی از مراکز مهم گردهمایی تاجران شیراز بوده و اکنون نیز یکی از مراکزاصلی فروش صنایع دستی در شیراز می باشد.
 
نام: آسیا » ایران » شیراز » سرای مشیر
گروه: مکان های معروف
 

عکس های سرای مشیر

 

مکان های دیدنی دیگر شیراز

 

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از آثار مهم تاریخی ایران واقع در تنگه الله اکبر شیراز، در زمان عضد الدوله دیلمی ساخته شد. این بنا به جهت قرار گرفتن قرآن در بالای آن به دروازه قرآن، و همچنین به جهت ساختمان طاق مانند آن به طاق قرآن نیز مشهور است. دروازه قرآن در طول تاریخ چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

آرامگاه حافظ

شمس الدین محمد ملقب به حافظ در 726 ه.ق در شهر شیراز چشم به جهان گشود. در دوران جوانی قرآن را تمام حفظ کرد. شغل اصلی او دیوانی و سپس شاعری بود. حاصل 69 سال زندگی پربار او "دیوان حافظ" شامل 500 غزل، 42 رباعی و محدودی قصیده است. حافظ پس از وفات در مکان مورد علاقه خود که امروز به حافظیه مشهور است به خاک سپرده شد.

آرامگاه سعدی

شیخ مُصلِح الدین مُشرف بن عَبدُالله سعدی در بین سالهای 606 -571 ه.ق در شیراز و خانواده ای متدین به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به مدرسه نظامیه بغداد رفت. تجربیات ارزشمند خود را که حاصل سفر به نقاط مختلف دنیا بود در دو اثر با نامهای بوستان و گلستان به رشته تحریر درآورد. شیخ در سال 691 ه.ق چشم از جهان فرو بست و در خانقاه خود دفن گردید.

آبشار مارگون

منطقه نمونه گردشگری آبشار مارگون واقع در سپیدان استان فارس لقب زیباترین آبشار استان فارس، ایران و خاورمیانه و مرتفع ترین آبشار چشمه ای جهان را به خود اختصاص داده و منشأ آب زلال و خنک این آبشار بی نظیر، از هزاران چشمه موجود در بدنه صخره کوه می باشد. علاوه بر آبشار منطقه اطراف نیز دارای طبیعت بسیار خاص، بکر و زیبایی است.

آرامگاه خواجوی کرمانی

کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود کرمانی با تخلص خواجو در سده هفتم هجری در کرمان به دنیا آمد. او علاوه بر تبحر در شاعری، ریاضیدان، موسیقی دان، منجم و هیئت شناس زبده ای بوده و آثار متعددی نظیر مثنوی های شش گانه، دیوان و .... از او برجای مانده است. آرامگاه او در شیراز و کنار دروازه قرآن می باشد.

آرامگاه بی بی دخترون

بقعه بی بی خدیجه در شیراز، آرامگاه یکی از فرزندان امام سجاد، امام چهارم شیعیان است می باشد.این بقعه بدستور همسر امیر مبارزالدین، موسس سلسله آل مظفر ساخته شد. اما بعدها بر اثر زلزله تخریب و مجددا توسط محمد قلی خان ایلخانی مرمت و تجدید بنا گردید.

بازار وکیل

بازار وکیل بدستور کریمخان زند و مشابه بازار قیصریه لار و بازار اصفهان دوره شاه عباس، ساخته شده و از معروفترین بازارهای ایران است که تمامی امورات تجاری، مبادلات بازرگانان در این بازار انجام می شد. و براساس نوع اصناف و کاربری ها به بازارهای کوچکتر و مختلفی تقسیم شده است. بازار وکیل همچنان پابرجاست و کسب و کار در آن ادامه دارد.

آرامگاه شاهچراغ

سید امیر احمد فرزند ارشد امام موسی کاظم (ع) با مشهوریت خاص شاهچراغ در ششم ذیقعده متولد گردید. او با قافله هایی از خانواده و دوستداران برای دیدن امام رضا (ع) به ایران سفر می کند و مأمون از ترس انهدام حکومتش، دستور به توقف این قافله ها را می دهد و سید امیر در جنگ حاکم شیراز برعلیه بنی هاشم بشهادت رسید و در شیراز به خاک سپرده شد.

ارگ کریمخانی

ارگ کرمیخانی در سال 1180 ه.ق بدستور کریمخان زند در شیراز و با دو هدف عمده سکونت و پادشاهی زندیه بنا گردید. این ارگ از لحاظ بنای بیرونی کاملا نظامی و از لحاظ بنای درونی کاملا سکونی و با زیباییها و جلوه گری های خاصی ساخته شده است.

کاخ اردشیر بابکان

کاخ اردشیر بابکان 1800 سال پیش توسط اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان بنا شد. این کاخ یکی از مهم‌ترین و اولین بناهای دوره ساسانی می باشد که هنوز آثار آن باقی است. از آنجایی که این بنا در کنار چشمه بنا شده و همچنین وجود آتشدان بالاتر از کاخ، به آتشکده فیروزآباد نیز معروف است. بررسیها احتمال کاخ بودن این بنا را نشان می دهند.

باغ عفیف آباد

باغ گلشن در دوران صفویه بنا شد که پس از این سلسله ویران گردید و در سال 1284 ه. ق قوام دوم این باغ را آباد نمود و عمارت کنونی آنرا ساخت که پس از مرگش به عفیفه خانم خواهرزاده قوام به ارث رسید و بهمین جهت نام عفیف آباد را بر آن نهادند.

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغهای شیراز، که قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد. این باغ نیز مورد توجه پادشاهان مختلفی بوده است. این باغ در نزدیکی قلعه ای با نام کهندژ و مجاورت آرامگاه سعدی و جنوب تنگ آب خان قراردارد. کاریز سعدی نیز از این باغ می گذرد.

باغ جهان نما

باغ جهان نما یکی از زیباترین و کهن ترین باغهای شهر شیراز است و همواره مورد توجه پادشاهان بوده است. عمارت کوشک این باغ توسط کریمخان زند مشابه باغ نظر، در مرکز باغ و به صورت هشت ضلعی و سبک کلاه فرهنگی و از جنس آجر است.

باغ ارم

باغ ارم باغی تاریخی و از زیباترین باغ های شهر شیراز که دارای طبیعتی منحصر به فرد و بی نظیر است. از تاریخ این باغ اطلاعات کاملی در دست نیست. این باغ دارای چند عمارت می باشد که عمارت اصلی در سه طبقه در مغرب باغ قرار گرفته است.

حمام وکیل

یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمند ترین حمامهای تاریخی ایران حمام وکیل واقع در مرکز شهر شیراز است. این حمام از پیشرفته ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده است. حمام که در سال 1187 هجری قمری به دستور کریمخان ساخته شد وحدود 11 هزار متر مربع مساحت دارد.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شیراز قرار دارد. عمیق ترین قسمت آن حدود 2 تا 3 متراست آب آن بسیار شور و یکی از بزرگ‌ترین منابع نمک ایران به شمار می رود. گونه های مختلفی از جانوران وگیاهان درآن دیده می‌شود.

نقش رجب

در شمال شرقی شیراز و در مسیر پاسارگاد به نقش رستم در شکافی از کوهی نه چندان بلند چهار نقش برجسته منسوب به دوره ساسانی دیده می شود که برای بزرگداشت پیروزی آنان بر دشمن و گرفتن دیهیم پادشاهی از اهورامزدا حکاکی شده و دارای چند کتیبه نیز است. به مجموعه این سنگ نگاره ها نقش رجب می گویند.

کاخ سروستان

کاخ ساسانی سروستان به احتمال قریب به یقین از آثار تاریخی دوره ساسانیان (پادشاهی بهرام گور پنجم) می باشد که توسط مهرنرسی، وزیر بهرام بنا شده و دارای جنبه ی تقدس بوده است.

بهشت گمشده

بهشت گمشده جایی در نزدیکی مرودشت شهر شیراز قرار دارد که طبیعت زیبایی دارد و زیستگاه پرندگان و پستانداران زیادی است.

پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی پولادکف در شهرستان سپیدان شیراز با داشتن امکانات رفاهی و گردشگری فراوان در تمام سال پذیرای تعداد زیادی از مردم است.

غذاهای شیرازی - قسمت دوم

کوفته گشنیز ، آب پيازک (اشکنه)، قورمه به، کوفته هلو، دوپیازه، یخنی نخود و یخنی عدس کلم از غذاهای محلی شیراز هستند که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت چهارم

آش سبزی، آش کارن، آش ماست، آش دوغ و آش انار از نمونه های آش شیرازی هستند که طرزتهیه آنها در این وبلاگ آورده شده است.

غذاهای شیرازی - قسمت سوم

بادام سوخته، رنگينک، حاجی بادام، شکر پنیر، حلوای کاسه و دوای آرد و روغن از جمله دسرهای شیرازی میباشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت اول

قنبر پلو، شکر پلو، کلم پلو شیرازی، پاچه پلو، رب پلو، دمپخت جزو غذاهای محلی شیراز هستند.

سوغاتی های شیراز

در شیراز بهترین و تازه‌ترین عرقیات که هرکدام علاوه بر طعم، خواص دارویی و درمانی ویژه‌ای نیز دارند تهیه می‌شود.