درباره غار کیجا کرچال

غار کیجا کرچال منطقه‌ای بکر و طبیعی است که چشم ‌انداز بسیار زیبایی دارد. این غار که در شهرستان سوادکوه واقع شده در کنار غار اسپهبد خورشید، دو غار مهم مازندران می‌باشند. اگر تصمیم دارید سفری به این غار داشته باشید لازم است که با تجهیزات کامل سفر کنید، زیرا وضعیت قرارگیری این غار شرایطی را به وجود آورده که دسترسی به آن را مشکل ساخته است.

غار کیجا کرچال با ارتفاع 1268 متری از سطح آب‌های آزاد، بر فراز کوه سرخل (یکی از شاخه‌های فرعی رشته کوه‌های البرز) قرار دارد. برای رفتن به دهانه این غار باید از رود شوراب و منطقه‌ای صخره‌ای گذر کرد. پس از گذر از این ناحیه به منطقه‌ای جنگلی می‌رسیم که شیبی بین 65 تا 70 درجه دارد. قبل از رسیدن به دهانه غار با بقایایی از گذشته روبه‌رو می‌شویم که به نظر می‌رسد مسیری برای رسیدن به دهانه بوده است. اگر دقیق‌تر بنگریم، مشاهده می‌کنیم که این بقایا شبیه پله‌هایی است که ارتفاع هر پله به 1 یا 5/1 متر می‌رسد که در قسمت شمالی بدنه کوه قرار دارد. در این مسیر دیوارهایی نیز با ارتفاع 2 متر ساخته شده که احتمالاً برای دیده‌بانی استفاده می‌کردند. برای ساخت این دیوارها از ملات گچ نیمکوب و خاک اخرایی رنگ و نیز از لاشه سنگ‌هایی با ابعاد بزرگ استفاده شده است.

بعد از گذر از این مسیر به دهانه غار می‌رسیم که ارتفاعی حدود 5/6 متر و طولی برابر با 4 متر دارد. این دهانه به سمت غرب این منطقه می‌باشد و از سه جهت شمال، جنوب و شرق بسته است. می‌توان گفت تنها آثار به جای مانده در این نقطه از غار، سنگ آسیابی است که شعاعی معادل 25 سانتیمتر دارد. محل اصلی غار کیجا کرچال نیز در بدنه یک دیوار۶۰ متری از جنس آهک است که ارتفاع آن از سطح زمین به ۲۳ متر می‌رسد و سقف گنبدی آن با کف غار 13 تا 14متر فاصله دارد. این غار عمق کمی دارد و کل فضاهای آن شامل      سه اتاق چهار گوش دایره‌ای شکل است که به سه اتاق جنوبی، مرکزی و شمالی تقسیم می‌شوند و طول و عرض‌ متفاوتی دارند. اتاق مرکزی بزرگ‌ترین اتاق غار کیجا کرچال است و به نظر می‌رسد مهم‌ترین اتاق این غار بوده است. ارتفاع تیغه‌های جدا کننده (دیوارهای داخلی فضاها) یک متر و 80 سانتیمتر است و هم اکنون الوارهای بسیاری بر روی دیوارها و قسمت‌های دیگر این غار ریخته شده است. این الوارها که از چوب درخت نمدار ساخته شده و دارای ضخامتی حدود 30 سانتیمتر و طولی برابر با 3 یا 4 متر می‌باشند، در تیرهای افقی و عمودی سقف به کار رفته‌ بودند، اما در حال حاضر به دلیل ریزش شکسته شده و در بیشتر قسمت‌های غار پراکنده هستند. احتمالاً به همین دلیل است که هیچ اثری از در ورودی در هیچ یک از فضاها باقی نمانده است.

اگر در داخل غار گشتی دو یا سه ساعتی بزنید هیچ اثری از سفال، وسایل تزیینی و حتی وسایل جنگی و نظامی آن زمان را نمی‌بینید، بر همین اساس لازم است بررسی و کاوش بیشتری در خصوص این منطقه و غار کیجا کرچال انجام شود.

آدرس

غار کیجا کرچال در مسیر جاده فیروزکوه ـ سوادکوه و در فاصله 10 کیلومتری جنوب شهر پل سفید قرار دارد. اگر بخواهیم مکان دقیق‌تر آن را ذکر کنیم می‌توان گفت این غار در ارتفاعات جنگلی مشرف به روستای پیت سرا در منطقه دوآب شهرستان سوادکوه و 5/1 کیلومتر بعد از پادگان نظامی ارتش واقع شده است. غار کیجا کرچال از لحاظ موقعیت جغرافیایی در مرز جلگه‌ای و کوهستانی قرارگرفته و همین امر باعث شده در ناحیه‌ای از اطراف آن رویش گیاهان زیاد و در ناحیه‌های دیگر شاهد رویش ضعیف گیاهان باشیم.

تاریخچه

باتوجه به هنر معماری به کار رفته در فضاهای مختلف غار کیجا کرچال، مشخص می‌شود که قدمت آن متعلق به دوران ساسانیان است. در خصوص نامگذاری این مکان باید گفت که هیچ اطلاعاتی در این مورد که از چه زمانی این نام را برای این غار در نظر گرفتند، در دست نیست، حتی اثری هم از دستگاه و یا ابزار کار آن دوران پیدا نشده تا حداقل بتوان، بر اساس این آثار فهمید که تاریخ دقیق نامگذاری این غار مربوط به چه زمانی است. اما با توجه به نوشته‌ای که گروه کوهنوردی دماوند در سال  1340 در داخل به جای گذاشتند این طور برداشت می‌شود که تا این سال هم، غار را با همین نام می‌شناختند. بنابراین می‌توان حدس زد که غار کیجا کرچال حدود 60 یا 70 سال قبل به این نام خوانده شده است. نام این غار که از اسم‌های اصیل زبان طبری و مازندرانی می‌باشد، از سه کلمه کیجا، کر ( کرک ) و چال  تشکیل شده که هر کدام دارای معنی جداگانه‌ای هستند.

کیجا در زبان مازندرانی به معنای دختر جوان، کر یا کرک (واژه کرک به مرور زمان به دلیل سرعت بیانی مردم مازندران به کر تبدیل شد) به معنای مرغ، چال هم در دو زبان فارسی و مازندرانی به معنای حفره و همان چاله می‌باشد. اما قرارگیری دو کلمه کر و چال در کنار هم، به معنای فضا یا گودال ریسندگان است. بنابراین عبارت "کیجا کرچال" به معنای دختر ریسنده است.

افسانه غار  مربوط به دختری از نژاد پریان است که در این غار زندگی می کرد. این دختر از انسانها می‌ترسید. بعد از مدتی چوپانی اهل «شامرزا» (شهمیرزاد) عاشق او می گردد.
چوپان روزها به پای غار می‌آمد و به نی‌زدن می‌پرداخت تا ترس این پری پیکر از آدمیان‌کم شد وکم‌کم به او نزدیک گردید و چوپان کام دل از او بگرفت. سپس دختر را به چشمه‌ای که امروز به «پری چشمه یا پرو چشمه» مشهور است رساند و او را نظافت و طهارت‌کرد. سپس دختر رضایت داد که با پسر چوپان به خانه‌ی او(شامرزاد) برود. امروزه در شامرزاد تیره‌ای بنام اپری Apory هستندکه بازماندگان نسل این دو می باشند.
 
نام: آسیا » ایران » شهرهای دیگر ایران » غار کیجا کرچال در سوادکوه
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر شهرهای دیگر ایران

 

غار هوتو در بهشهر

"هوتو" غاری است با قدمت تاریخی 70 هزار ساله، که در غرب شهرستان بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) واقع شده است. این غار براي اولين بار در سال 1949 شناسايي و بررسي شد. نتايج به دست آمده از این تحقيقات، نشان دهنده این است که انسان‌هاي نخستين (دوره‌هاي پارينه سنگي، ميانه سنگي و نوسنگي) در این غار زندگی کرده‌اند.

جنگل الیمستان در آمل

طبیعت زیبا و خیره‌ کننده جنگل الیمستان و هوای خنک و مه آلود آن به همراه دشت‌هایی سراسر پوشیده از گل و سبزه، فضایی وصف نشدنی را خلق کرده است که شوق پیاده روی و لذت بردن از این جاذبه‌ها را در هر فردی برمی‌انگیزد.

غار اسپهبد خورشید در سوادکوه

غار " اسپهبد خورشید " یا " عایشه گرگیلی دژ " که یکی از دو غار مهم مازندران به شمار می‌رود، در مسیر جاده تهران ـ فیروزکوه بر دل خطیرکوه و در ناحیه دوآب شهرستان سواد کوه استان مازندران قرار دارد.

غار علیصدر در همدان

غار علی‌صدر با توجه به مناظر بدیع و دیدنی که از رسوبات کربنات کلسیم در سقف و دیواره‌ها در آن بوجود آمده‌اند و مزایایی چون دارا بودن هوای سالم، برخورداری از امکان قایقرانی از منحصر به فردترین مکان‌های گردشگری ایران در همدان به شمار می‌رود.

دریاچه اوان در قزوین

از جاذبه‌های طبیعی استان قزوین، دره سرسبز و پیاله‌ایی شکل الموت است که از شمال به رامسر، از جنوب و شرق به قزوین و كوه‌های طالقان و از غرب به طارم‌سفلی متصل شده که در بین آن دریاچه زیبای "اوان" مانند الماسی می‌درخشد.

قلعه رودخان در فومنِ گیلان

قلعه رودخان یا قلعه حسام، نام قلعه‌ای تاریخی و با عظمت است كه حكايت از تمدني كهن داشته و یکی از بزرگترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران می‌باشد. این قلعه با مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع، در ارتفاعي بيش از ۶۰۰ متر بر فراز ارتفاعات روستای رودخان واقع شده‌ و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

گنبد سلطانیه در زنجان

گنبد سلطانیه که در 36 کیلومتری شرق زنجان قرار گرفته، در سال 1310 جزء آثار ملی ایران شناخته شد و در 24 تیرماه 1384 نیز به عنوان هفتمین اثر ماندگار ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

پارک جنگلی سیسنگان در نوشهر

"پارک جنگلی سیسنگان" یکی از زیباترین و با ارزش‌ترین پارک‌های جنگلی شمال کشور می‌باشد که بخشی از آن جهت ذخیره منابع گیاهی و بخش دیگر جهت گردش و تفریح در نظر گرفته شده است. این پارک به دلیل آنکه زیستگاه انواع گونه‌های درختی، درختچه‌ای و جانوری است، جزء پارک‌های شاخص کشور محسوب می‌شود.

کلاردشت در چالوس

کلاردشت منطقه‌ای کوهستانی از توابع شهرستان چالوس می‌باشد که در غرب استان مازندران واقع شده است. دهستان كلاردشت با 39 آبادي در دشت کوچک دامنة تخت سليمان قرار دارد که مركز آن حسن كيف می‌باشد‌ و زبان‌های رایج در آنجا مازنی، کردی، لکی و فارسی است.

روستای کندلوس در نوشهر

روستای کندلوس خانه‌های کاهگلی زیبایی دارد که با نمایی از چوب، سقف‌های چوبی و پنجره‌های کوچک مزیّن شده است. کوچه‌های سنگ فرش، نهرهای جاری و چشمه‌های آب معدنی نیز نمایی جذاب برای روستا به وجود آورده است.

جنگل ابر در سمنان

جنگل ابر یکی از جنگل‌های زیبا و قدیمی ‌ایران است که در استان سمنان و نرسیده به استان گلستان قرار دارد. در این جنگل نزدیک به 85 گونه گیاهی چوبی، بسیاری از درختان کمیاب و گیاهان دارویی نادر یافت می‌شود.

تله کابین نمک‌آبرود

نمک‌آبرود با وسعت 650 هكتار، در استان مازندران واقع شده است. این شهرک دارای خط تله‌کابینی معروف به "تله‌کابین نمک‌آبرود" و نیز دو بخش اصلي شهرسازي و امكانات گردشگري است.

چشمه دیمه در کوهرنگِ چهارمحال و بختیاری

چشمه دیمه از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری واقع در روستایی به همین نام در منطقه‌ی کوهرنگ می باشد.این چشمه دارای املاح معدنی مغنی است که در درمان سنگ کلیه و پوسیدگی دندان بسیار مفید است.

دریاچه شورمست در سوادکوه

دریاچه شورمست یکی از زیبا ترین جاذبه های طبیعی در سرزمین پهناور مان ایران می باشد. این چشمه در استان مازندران، شهرستان سواد کوه واقع شده است. در حاشیه و پیرامون آن نیز تاسیسات عظیم استخراج زغال سنگ،برج تاریخی لاجیم قرار دارد.

خطیرکوه

منطقه خطیرکوه بین استان مازندران و سمنان در دره ای از البرز مرکزی در شمال مهدی شهر استان سمنان واقع شده است. موقعیت متضاد شمالی و جنوبی آن دو آب و هوا و طبیعت متفاوت به آن بخشیده که هرساله گردشگران زیادی را برای بازید از مناطقی همچون قله قدمگاه، چشمه‌ها ویخچال‌های مختلف، برج دیدبانی و غیره به سمت خود می‌کشاند.

کویرمرنجاب

سفر به منطقه ی مرنجاب به قول خودمون یک تیر و چند توانید از کاروانسرا ی تاریخی دوره صفویه، دریاچه ی نشان است چون علاوه بر دیدن کویر و آسمان زیبای آن می نمک،جزیره ی سرگردان دیدن کنید.

جزایر ناز قشم

جزیره ناز با وسعت تقریبی سه هکتار، یکی از جزایر مهم و منحصر به فرد می‌باشد که در نزدیکى سواحل شرقى قشم‌ و در 22 کیلومتری شهر قشم قرارگرفته است. این جزیره خالی از سکنه، دو جزیره کوچک را در آغوش خود جای داده که بومیان منطقه به این دو جزیره، دو کرده می‌گویند.

نقاط دیدنیِ مرنجاب

منطقه ی مرنجاب یکی از مناطق زیبای کویری است که در واقع مجموعه ای از تفریحات و دیدنی ها طبیعی و باستانی را درکنار هم فراهم آورده است.

شهرتاریخی خاروانا

در این مقاله قصد معرفی قلعه ی جوشین در شهر خاروانا را داریم. شهر تاریخی خاروانا دارای آثار تاریخی بسیار و سه قلعه ی مهم به نام های جوشین، قلعه‌ ی علي بيگ و قلعه ی آغجه است.

ابشار کبود وال در گلستان

شهرستان علی آباد کتول از توابع استان گلستان در کنارتعداد زیادی از مناطق گردشگری، آبشاری بی بدیل را در خود جای داده که همیشه مسافران را سمت خود می کشانده است؛ آبشار کبودوال. برای دیدن این آبشار پس از ورود به این شهر وارد کمربندی پارک جنگلی-علی آباد شده و پس از رسیدن به تفرجگاه عمومی شهر باید نیم ساعت پیاده روی کنید.

آشوراده در گلستان

تنها جزیره ی ایرانی دریای خزر، جزیره ی آشوراده است که در شهرستان بندر ترکمن از استان گلستان قرار دارد. در بعضی از آثار و نوشته ها آشوراده را همان جزيره مشهور و تاريخي "آبسكون" مي دانند كه اکنون اين جزيره با بالا آمدن آب دریای خزر نابود شده و براساس مستندات تاریخی این فرضیه اشتباه است.

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال، معروف به بهشت ایران، از جمله مناطق ییلاقی کشور با آب و هوای سرد است که مردم آن علاوه بر دیدن مناظر بی نظیر دشت و شالی و کوه های سرسبز، هوای سالم تنفس می کنند و شب ها ستاره ها را می بینند.

قله پاشوره در مازندران

پاشوره، نام قله‌ ایست که در روستایی به نام نوا قرار دارد. برای رفتن به این مکان گردشگری زیبا باید از جاده هراز گذر کرد و پس از گذشتن از آب اسک، در منطقه پل مون و در دو راهی روستای رینه، جاده‌ای در سمت راست ما قراردارد که به سمت روستای نوا می‌رود. دشت آزو یکی از زیباترین دشتهای مازندران است که در روستای نوا قرارگرفته است.

آبشار شادان در گلستان

آبشار شادان در ۷ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی که از توابع استان گلستان می باشد، قرار گرفته است. این مجموعه از اماکن طبیعی و بسیار چشم نوازی است که قطعا هر گردشگری آرزوی دیدنش را دارد.

برج قابوسی در گلستان

بنای برج قابوس ابن‌ وشمگیر، یکی از بی ‌نظیرترین و باشکوهترين هنرهای معماری ایران در دورة اسلامی، در سال 397 هجری قمری به دستور قابوس ابن وشمگیر در شهر گرگان ساخته شده است.

قلعه خرگوشی در اردکان

کارونسرای خرگوشی یکی از بناهای زیبایی است که در وسط کویر در عصر صفویه ساخته شده است. این بنای آجری و سنگی دارای کتیبه های تاریخی ارزشمند، حجره، صفه، اصطبل، آب انبار است که نشان می دهد معماری ایرانی همیشه همه نیازهای ساکنان را در نظر می گیرد و با زیبایی و تزیینات درمی آمیزد.

کمر پشت

دیدن از این روستای طبیعی و خدادای، که در فاصله 80 کیلومتری شهرستان قائم شهر واقع شده را هرگز از دست ندهید و دیدن کردن از پیرامونِ آن روستا، از جمله شهرستان سواد کوه بر جاذبیت های گردشگری آن می افزاید.

بقعه امامزاده جعفر (ع) بروجرد

بقعه امامزاده جعفر(ع)، بعد از مسجد جامع، قدیمی ترین اثر تاریخی به شمار می‌رود که این نمونه معماری در ایران بسیار نادر است. بنای تاریخی آرامگاه امامزاده جعفر (ع) در شرق شهرستان بروجرد (استان لرستان) واقع شده است.

ماسوله

روستای بسیار زیبا و توریستی ماسوله در استان گیلان و 32 کیلومتری جنوب شرقی فومن است. خانه‌های ماسوله طوری ساخته شده که پشت بام هر خانه حیاط خانه‌ای دیگر است و معمولا بیشتر از دو طبقه نیست.

قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن یا ملک قلا یکی از بزرگترین و مهمترین قلعه‌های ایران واقع در مازندران است که مربوط به عهد صفوی می باشد که و یکی از آثار ناریخی برای گردشگران می باشد.

جواهرده رامسر

جواهرده که به نگین زیبای غرب مازندران مشهور می‌باشد، روستای است دیدنی و زیبای که در فاصله‌ای حدود‌ 30 کیلومتری‌ شهرستان رامسر واقع شده است و جزو مکانهای دیدنی بسیار زیبا برای گردشگران می باشد.

شیرگاه در استان مازندران

شهرستان شیرگاه در محدوده شهری بیش از 10 هزار نفر و با روستاهای اطراف بیش از 30 هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر این مردم به کشاورزی و دامداری مشغولند.

استخر پشت نکا

درياچه طبيعي استخر پشت، در جوار روستایی به همین نام و در حدود سي و پنج كيلومتري جنوب شهرستان نكا، در استان مازندران واقع شده است که یکی از مناطق زیبا برای گردشگران علاقه مند به طبیعت می باشد.

غار دانيال در سلمانشهر

غار دانيال که در جنوب شهرستان سلمانشهر(متل قو) و در استان مازندران واقع شده، از جمله غارهاي آبي و رودخانه‌اي ايران است كه در سلسله جبال البرز قرار دارد و داراي چشم اندازي زيباست و مکانی دیدنی برای گردشگران می باشد.