درباره گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه که یکی از آثار منحصر به فرد می‌باشد، در سال 1310 جزء آثار ملی ایران شناخته شد و در 24 تیرماه 1384 نیز به عنوان هفتمین اثر ماندگار ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

گنبد سلطانیه از نظر ارتفاع بعد از کلیسای سانتا ماریای ایتالیا و مسجد ایاصوفیه ترکیه، سومین گنبد جهان به شمار می‌رود و ارتفاع آن حدود 48 متر و قطر دهانه گنبد آن حدود 26 متر است.

این گنبد دو دوره تزئینات دارد:
  • دوره اول تزئینات آجر و کاشی و دوره دوم گچ و نقاشی روی گچ می‌باشد که بر روی دوره اول قرار گرفته است.

بنای گنبد سلطانیه را با الهام گرفتن از هشت در بهشت، هشت ضلعی ساخته‌اند و طول هر ضلع 17 متر است. ساختمان هشت در، هشت ایوان و هشت مناره دارد و دارای سه بخش گنبدخانه، تربت خانه و سرداب است.
  • تربت خانه در ضلع جنوبی این بنا قرار دارد و طول حدود 17 متر، عرض حدود 8 متر و ارتفاع آن 16 متر می‌باشد. این قسمت را به این دلیل تربت خانه نامیدند چون؛ بر روی دیوارهای محراب، رو به‌ روی درب، با دو خط ثلث و کوفی با استفاده از تربت امام حسین(ع) سورة الملک نوشته شده است.
  • سرداب نیز که از دیگر فضاهای جانبی گنبد می‌باشد، در ضلع جنوبی و در زیر تربت خانه بنا شده است. برخی محققان معتقدند سرداب پیش از ساخت گنبد ساخته شده است. سلاطین ایلخانی به پیروی از اعتقادات و آیین اجداد خود، اجساد مردگان را در زیر زمین و در گورهای سردابه‌ای قرار می‌دادند و به تناسب جایگاه اجتماعی فرد، اسباب و زیور آلات را در کنار جسد دفن می‌کردند. هرچند با توجه به بررسی‌های صورت گرفته شواهدی مبنی بر وجود قبر در این مکان به دست نیامده، اما بر اساس اظهار نظر محققان، سلطان محمد خدابنده در همین سرداب دفن شده است.
گنبد سلطانیه از لحاظ معماری در دو جهت عمودی و افقی قرار گرفته، جهت عمودی همان مناره است که این بنا شامل دو مناره می‌باشد، یک مناره داخل اسکلت بنا ساخته شده و دیگری در قسمت فوقانی، به صورت گلدسته خودنمایی می‌کند.

جهت افقی محوطه کلی این گنبد است که می‌توان آن را به چهار بخش تقسیم کرد.
  • بخش اول؛ در قسمت همکف که برای قرار دادن مرقد حضرت علی (ع) در نظر گرفته شده بود فضای بسیار وسیعی اختصاص داده شده و برای طواف و اجرای مراسم خاص مذهبی از آن استفاده می‌کردند.
  • بخش دوم؛ در هر یک از اضلاع هشت ضلعی، ایوانی ایجاد شده و به وسیله راهروی پوشیده‌ای به هم مرتبط هستند که به نظر می‌رسد برای استقرار خانم‌ها جهت دیدن مراسم مذهبی تعبیه شده است.
  • بخش سوم؛ شامل غرفه‌هایی است که بر روی نمای خارجی بنا ایجاد شده و دشت پیرامون در برابر آنها قرار گرفته است، این غرفه ها محل جمع شدن علما و طلاب علوم دینی بوده است.
  • بخش چهارم؛ شامل پشت بام بنا است که از آن برای تعمیر گنبد یا ریختن برف استفاده می‌کردند.
در اسکلت این بنا یک ساعت آفتابی به چشم می‌خورد که نشان از مقید بودن مسلمانان به تشخیص دقیق زمان برای انجام مراسم مذهبی است. این ساعت به این شکل کار می‌کند که اگر نور از سوراخ گنبد اصلی بتابد زمان اذان ظهر است. نوری که از پنجره‌های بزرگ می‌تابد نشانگر ساعت و نور پنجره‌های کوچک دقیقه را نشان می‌دهد. در شب نیز با کمک بعضی از ستاره‌ها که از این پنجره‌ها نمایان بودند، زمان را مشخص می‌کردند. به نظر می‌رسد طرح هشت ضلعی بنا نیز به خاطر ایجاد این ساعت باشد.

اگر ‌دقیق‌تر به دیوارهای گنبد سلطانیه بنگریم، طرح‌های نهفته‌ای به چشم می‌خورد که کلماتی چون الله، محمد (ص) و علی (ع) با خط تزئینی نقش شده است. در بالای درب ورودی اصلی به آرامگاه (درب شرقی)، آیت الکرسی و دور تا دور طبقه همکف سورة فتح نگارش شده است. در قسمتی از دیوارهای این بنا بعضی شعارهای اسلامی چون " لا اله الا الله" ، "سبحان الله " و نام مبارک "علی (ع)" با استفاده از تقسیم بندی‌ها و ترکیب‌های پیچیده ریاضی دیده ‌می‌شود. در تزئین این کاشی‌ها از رنگ‌های آبی سیر تا آبی آسمانی و حتی سبز پررنگ مایل به آبی استفاده شده که ترکیب کلی این رنگ‌ها در گنبد اصلی، رنگ فیروزه‌ای بسیار زیبایی خلق می‌کند که این نوع رنگ‌ها در ترکیبات داخلی گنبد هم مورد استفاده قرار گرفته است.

گفتنی است در پایین سر در ورودی این بنا، موزة کوچکی قرار دارد که در این موزه تعدادی عکس و اشیاء کشف شده در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

آدرس

گنبد باشکوه سلطانیه در 36 کیلومتری شرق زنجان و در مسیر جاده قدیم قزوین، تاکستان ـ زنجان قرار گرفته است.

تاریخچه

بنای تاریخی گنبد سلطانیه در دوره ایلخانی و به دستور هشتمین پادشاه این دوره، سلطان محمد خدابنده ساخته شده است. این گنبد عظیم که سومین پایتخت دورة ایلخانی محسوب ‌میشد، حدوداً طی سال‌های 702 الی 712 هجری قمری ساخته شده است. هدف از بنای گنبد سلطانیه این بود تا مرقد مطهر حضرت علی (ع) را به آنجا منتقل سازند. علت این کار شیعه شدن سلطان محمد خدابنده و علاقة زیاد او به حضرت علی بود. سلطان محمد پس از اتمام این بنا با مخالفت شدید علمای نجف رو به رو گردید و از انجام این کار منصرف شد.

نام قدیمی سلطانیه به معنی شکارگاه شاهی است و شاهان ایلخانی از این مکان برای تفریح و شکار استفاده می‌کردند.
 
نام: آسیا » ایران » شهرهای دیگر ایران » گنبد سلطانیه در زنجان
گروه: مکان های معروف
 

عکس های گنبد سلطانیه در زنجان

 

مکان های دیدنی دیگر شهرهای دیگر ایران

 

غار هوتو در بهشهر

"هوتو" غاری است با قدمت تاریخی 70 هزار ساله، که در غرب شهرستان بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) واقع شده است. این غار براي اولين بار در سال 1949 شناسايي و بررسي شد. نتايج به دست آمده از این تحقيقات، نشان دهنده این است که انسان‌هاي نخستين (دوره‌هاي پارينه سنگي، ميانه سنگي و نوسنگي) در این غار زندگی کرده‌اند.

جنگل الیمستان در آمل

طبیعت زیبا و خیره‌ کننده جنگل الیمستان و هوای خنک و مه آلود آن به همراه دشت‌هایی سراسر پوشیده از گل و سبزه، فضایی وصف نشدنی را خلق کرده است که شوق پیاده روی و لذت بردن از این جاذبه‌ها را در هر فردی برمی‌انگیزد.

غار اسپهبد خورشید در سوادکوه

غار " اسپهبد خورشید " یا " عایشه گرگیلی دژ " که یکی از دو غار مهم مازندران به شمار می‌رود، در مسیر جاده تهران ـ فیروزکوه بر دل خطیرکوه و در ناحیه دوآب شهرستان سواد کوه استان مازندران قرار دارد.

غار علیصدر در همدان

غار علی‌صدر با توجه به مناظر بدیع و دیدنی که از رسوبات کربنات کلسیم در سقف و دیواره‌ها در آن بوجود آمده‌اند و مزایایی چون دارا بودن هوای سالم، برخورداری از امکان قایقرانی از منحصر به فردترین مکان‌های گردشگری ایران در همدان به شمار می‌رود.

دریاچه اوان در قزوین

از جاذبه‌های طبیعی استان قزوین، دره سرسبز و پیاله‌ایی شکل الموت است که از شمال به رامسر، از جنوب و شرق به قزوین و كوه‌های طالقان و از غرب به طارم‌سفلی متصل شده که در بین آن دریاچه زیبای "اوان" مانند الماسی می‌درخشد.

غار کیجا کرچال در سوادکوه

غار کیجا کرچال در مسیر جاده فیروزکوه ـ سوادکوه و در فاصله 10 کیلومتری جنوب شهر پل سفید واقع شده است. این غار که در ارتفاع 1268 متری از سطح آب‌های آزاد و بر فراز کوه سرخل (یکی از شاخه‌های فرعی رشته کوه‌های البرز) قرار دارد، در کنار غار اسپهبد خورشید، دو غار مهم مازندران می‌باشند.

قلعه رودخان در فومنِ گیلان

قلعه رودخان یا قلعه حسام، نام قلعه‌ای تاریخی و با عظمت است كه حكايت از تمدني كهن داشته و یکی از بزرگترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران می‌باشد. این قلعه با مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع، در ارتفاعي بيش از ۶۰۰ متر بر فراز ارتفاعات روستای رودخان واقع شده‌ و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

پارک جنگلی سیسنگان در نوشهر

"پارک جنگلی سیسنگان" یکی از زیباترین و با ارزش‌ترین پارک‌های جنگلی شمال کشور می‌باشد که بخشی از آن جهت ذخیره منابع گیاهی و بخش دیگر جهت گردش و تفریح در نظر گرفته شده است. این پارک به دلیل آنکه زیستگاه انواع گونه‌های درختی، درختچه‌ای و جانوری است، جزء پارک‌های شاخص کشور محسوب می‌شود.

کلاردشت در چالوس

کلاردشت منطقه‌ای کوهستانی از توابع شهرستان چالوس می‌باشد که در غرب استان مازندران واقع شده است. دهستان كلاردشت با 39 آبادي در دشت کوچک دامنة تخت سليمان قرار دارد که مركز آن حسن كيف می‌باشد‌ و زبان‌های رایج در آنجا مازنی، کردی، لکی و فارسی است.

روستای کندلوس در نوشهر

روستای کندلوس خانه‌های کاهگلی زیبایی دارد که با نمایی از چوب، سقف‌های چوبی و پنجره‌های کوچک مزیّن شده است. کوچه‌های سنگ فرش، نهرهای جاری و چشمه‌های آب معدنی نیز نمایی جذاب برای روستا به وجود آورده است.

جنگل ابر در سمنان

جنگل ابر یکی از جنگل‌های زیبا و قدیمی ‌ایران است که در استان سمنان و نرسیده به استان گلستان قرار دارد. در این جنگل نزدیک به 85 گونه گیاهی چوبی، بسیاری از درختان کمیاب و گیاهان دارویی نادر یافت می‌شود.

تله کابین نمک‌آبرود

نمک‌آبرود با وسعت 650 هكتار، در استان مازندران واقع شده است. این شهرک دارای خط تله‌کابینی معروف به "تله‌کابین نمک‌آبرود" و نیز دو بخش اصلي شهرسازي و امكانات گردشگري است.

چشمه دیمه در کوهرنگِ چهارمحال و بختیاری

چشمه دیمه از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری واقع در روستایی به همین نام در منطقه‌ی کوهرنگ می باشد.این چشمه دارای املاح معدنی مغنی است که در درمان سنگ کلیه و پوسیدگی دندان بسیار مفید است.

دریاچه شورمست در سوادکوه

دریاچه شورمست یکی از زیبا ترین جاذبه های طبیعی در سرزمین پهناور مان ایران می باشد. این چشمه در استان مازندران، شهرستان سواد کوه واقع شده است. در حاشیه و پیرامون آن نیز تاسیسات عظیم استخراج زغال سنگ،برج تاریخی لاجیم قرار دارد.

خطیرکوه

منطقه خطیرکوه بین استان مازندران و سمنان در دره ای از البرز مرکزی در شمال مهدی شهر استان سمنان واقع شده است. موقعیت متضاد شمالی و جنوبی آن دو آب و هوا و طبیعت متفاوت به آن بخشیده که هرساله گردشگران زیادی را برای بازید از مناطقی همچون قله قدمگاه، چشمه‌ها ویخچال‌های مختلف، برج دیدبانی و غیره به سمت خود می‌کشاند.

کویرمرنجاب

سفر به منطقه ی مرنجاب به قول خودمون یک تیر و چند توانید از کاروانسرا ی تاریخی دوره صفویه، دریاچه ی نشان است چون علاوه بر دیدن کویر و آسمان زیبای آن می نمک،جزیره ی سرگردان دیدن کنید.

جزایر ناز قشم

جزیره ناز با وسعت تقریبی سه هکتار، یکی از جزایر مهم و منحصر به فرد می‌باشد که در نزدیکى سواحل شرقى قشم‌ و در 22 کیلومتری شهر قشم قرارگرفته است. این جزیره خالی از سکنه، دو جزیره کوچک را در آغوش خود جای داده که بومیان منطقه به این دو جزیره، دو کرده می‌گویند.

نقاط دیدنیِ مرنجاب

منطقه ی مرنجاب یکی از مناطق زیبای کویری است که در واقع مجموعه ای از تفریحات و دیدنی ها طبیعی و باستانی را درکنار هم فراهم آورده است.

شهرتاریخی خاروانا

در این مقاله قصد معرفی قلعه ی جوشین در شهر خاروانا را داریم. شهر تاریخی خاروانا دارای آثار تاریخی بسیار و سه قلعه ی مهم به نام های جوشین، قلعه‌ ی علي بيگ و قلعه ی آغجه است.

ابشار کبود وال در گلستان

شهرستان علی آباد کتول از توابع استان گلستان در کنارتعداد زیادی از مناطق گردشگری، آبشاری بی بدیل را در خود جای داده که همیشه مسافران را سمت خود می کشانده است؛ آبشار کبودوال. برای دیدن این آبشار پس از ورود به این شهر وارد کمربندی پارک جنگلی-علی آباد شده و پس از رسیدن به تفرجگاه عمومی شهر باید نیم ساعت پیاده روی کنید.

آشوراده در گلستان

تنها جزیره ی ایرانی دریای خزر، جزیره ی آشوراده است که در شهرستان بندر ترکمن از استان گلستان قرار دارد. در بعضی از آثار و نوشته ها آشوراده را همان جزيره مشهور و تاريخي "آبسكون" مي دانند كه اکنون اين جزيره با بالا آمدن آب دریای خزر نابود شده و براساس مستندات تاریخی این فرضیه اشتباه است.

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال، معروف به بهشت ایران، از جمله مناطق ییلاقی کشور با آب و هوای سرد است که مردم آن علاوه بر دیدن مناظر بی نظیر دشت و شالی و کوه های سرسبز، هوای سالم تنفس می کنند و شب ها ستاره ها را می بینند.

قله پاشوره در مازندران

پاشوره، نام قله‌ ایست که در روستایی به نام نوا قرار دارد. برای رفتن به این مکان گردشگری زیبا باید از جاده هراز گذر کرد و پس از گذشتن از آب اسک، در منطقه پل مون و در دو راهی روستای رینه، جاده‌ای در سمت راست ما قراردارد که به سمت روستای نوا می‌رود. دشت آزو یکی از زیباترین دشتهای مازندران است که در روستای نوا قرارگرفته است.

آبشار شادان در گلستان

آبشار شادان در ۷ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی که از توابع استان گلستان می باشد، قرار گرفته است. این مجموعه از اماکن طبیعی و بسیار چشم نوازی است که قطعا هر گردشگری آرزوی دیدنش را دارد.

برج قابوسی در گلستان

بنای برج قابوس ابن‌ وشمگیر، یکی از بی ‌نظیرترین و باشکوهترين هنرهای معماری ایران در دورة اسلامی، در سال 397 هجری قمری به دستور قابوس ابن وشمگیر در شهر گرگان ساخته شده است.

قلعه خرگوشی در اردکان

کارونسرای خرگوشی یکی از بناهای زیبایی است که در وسط کویر در عصر صفویه ساخته شده است. این بنای آجری و سنگی دارای کتیبه های تاریخی ارزشمند، حجره، صفه، اصطبل، آب انبار است که نشان می دهد معماری ایرانی همیشه همه نیازهای ساکنان را در نظر می گیرد و با زیبایی و تزیینات درمی آمیزد.

کمر پشت

دیدن از این روستای طبیعی و خدادای، که در فاصله 80 کیلومتری شهرستان قائم شهر واقع شده را هرگز از دست ندهید و دیدن کردن از پیرامونِ آن روستا، از جمله شهرستان سواد کوه بر جاذبیت های گردشگری آن می افزاید.

بقعه امامزاده جعفر (ع) بروجرد

بقعه امامزاده جعفر(ع)، بعد از مسجد جامع، قدیمی ترین اثر تاریخی به شمار می‌رود که این نمونه معماری در ایران بسیار نادر است. بنای تاریخی آرامگاه امامزاده جعفر (ع) در شرق شهرستان بروجرد (استان لرستان) واقع شده است.

ماسوله

روستای بسیار زیبا و توریستی ماسوله در استان گیلان و 32 کیلومتری جنوب شرقی فومن است. خانه‌های ماسوله طوری ساخته شده که پشت بام هر خانه حیاط خانه‌ای دیگر است و معمولا بیشتر از دو طبقه نیست.

قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن یا ملک قلا یکی از بزرگترین و مهمترین قلعه‌های ایران واقع در مازندران است که مربوط به عهد صفوی می باشد که و یکی از آثار ناریخی برای گردشگران می باشد.

جواهرده رامسر

جواهرده که به نگین زیبای غرب مازندران مشهور می‌باشد، روستای است دیدنی و زیبای که در فاصله‌ای حدود‌ 30 کیلومتری‌ شهرستان رامسر واقع شده است و جزو مکانهای دیدنی بسیار زیبا برای گردشگران می باشد.

شیرگاه در استان مازندران

شهرستان شیرگاه در محدوده شهری بیش از 10 هزار نفر و با روستاهای اطراف بیش از 30 هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر این مردم به کشاورزی و دامداری مشغولند.

استخر پشت نکا

درياچه طبيعي استخر پشت، در جوار روستایی به همین نام و در حدود سي و پنج كيلومتري جنوب شهرستان نكا، در استان مازندران واقع شده است که یکی از مناطق زیبا برای گردشگران علاقه مند به طبیعت می باشد.

غار دانيال در سلمانشهر

غار دانيال که در جنوب شهرستان سلمانشهر(متل قو) و در استان مازندران واقع شده، از جمله غارهاي آبي و رودخانه‌اي ايران است كه در سلسله جبال البرز قرار دارد و داراي چشم اندازي زيباست و مکانی دیدنی برای گردشگران می باشد.