درباره کلاردشت

کلاردشت از توابع شهرستان چالوس می‌باشد که در غرب استان مازندران واقع شده است. این منطقه در گذشته شامل سه دهستان بوده که از سال 1390 به یک دهستان تقلیل یافت. دهستان كلاردشت با 39 آبادي در دشت کوچک دامنة تخت سليمان قرار دارد که مركز آن حسن كيف می‌باشد‌ و زبان‌های رایج در آنجا مازنی، کردی، لکی و فارسی است. بر اساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال 1385 صورت گرفته، جمعیت بخش کلاردشت شهرستان چالوس ۳۸ هزار و ۶۱۴ نفر بوده است. این در حالی است که با آغاز فصل بهار و افزایش سفرها، جمعیت این منطقه به بیش از ۱۲۰ هزار نفر می‌رسد.

کلاردشت با وسعت 1509 کیلومترمربع، منطقه‌ای کوهستانی است که در غرب استان مازندران قرار دارد. این منطقه به لحاظ موقعیت جغرافیایی در ۳۶ درجه و ۲۹ دقیقه عرض شمالی و 51 درجه و 6 دقیقه طول شرقی واقع شده‌ و از جنوب به قله تخت سلیمان تا گردنة کندوان، از شمال به دریای خزر و جنگل‌های عباس آباد، از غرب به قزوین و الموت و از شرق به چالوس، نوشهر و کجور منتهی می‌شود.

اطلاعات جغرافیایی

وجود رشته کوه‌های البرز در کناره‌های دریای خزر، به دلیل آنکه رطوبت را در دامنه‌های خود محبوس می‌کند سبب بارش‌های فراوان در این منطقه از شمال کشور شده که بخشی از این بارندگی‌ها در ارتفاعات کلاردشت منجر به بارش برف می‌شود و به همین دلیل است که هوای کلاردشت در مقایسه با دیگر مناطق استان مازندران بسیار خنک و مطبوع‌ است. كلاردشت دارای مه نسبتاً دائمی است و دمای آن در برخي از روزهای سرد زمستان به حدود ۳۰- درجه سانتی‌گراد می‌رسد، حتی برخی اوقات در شب‌های تابستان نيز مردم از لباس‌های گرم استفاده می‌کنند.

در منطقه کلاردشت 45 قله با ارتفاع بیش از 4 هزار متر قرار دارد که طبیعت زیبا و وصف ناپذیری را خلق کرده است. علم‌كوه با ارتفاع 4 هزار و 845 متری از سطح درياي آزاد كه در قسمت شمال شرقي به ديواره‌اي به طول 700 متر و عرض 450 متر وصل مي‌شود، علاوه بر آنکه بلندترين كوه اين دشت است، يكي از هشت ديواره سخت‌ گذر جهان نیز به شمار می‌رود. " تخت سليمان "‌ نيز كه در افسانه‌ها از آن به جايگاه ازدواج "حضرت سليمان (ع) و بلقيس" ياد مي‌شود، با ارتفاع 4 هزار و 650 متر يكي از ديدني‌هاي اين منطقه است.

در كوه‌هاي مرتفع كلاردشت نیز يخچال‌هاي دائمي وجود دارد كه پس از گذشت ده‌ها ميليون سال همچنان ناآرام هستند. اين توده‌هاي عظيم يخ كه آمیخته با سنگ و خاك است منابع اصلي آب رودخانه سرداب رود (مهمترین رودخانه کلاردشت) هستند. آب این رودخانه به دلیل زلالی و شفافیت براي پرورش و تكثير قزل‌آلا و ماهي آزاد بسیار مناسب است. درياچه ولشت (سماء) که به نگين آبي كلاردشت معروف است، يكي دیگر از درياچه‌هاي آب شيرين ايران است. اين درياچه دائمي با وسعت 20 هكتار در عمق تپه‌هاي شرقي كلاردشت در نزديكي دهكده "سماء" واقع شده و طولی معادل 650 متر، عرض 300 متر دارد که عمق گودترين نقطه آن 30 متر بوده و منبع تأمين آب آن، چشمه‌هاي كف و اطراف هستند. اين درياچه که از زيست‌بوم‌هاي کمیاب می‌باشد، زیستگاه مناسبی برای پرندگان مهاجري چون مرغابي و غاز وحشي است.

پوشش گیاهی

در خصوص پوشش گياهي جنگل‌هاي منطقه كلاردشت نیز می‌توان گفت که این منطقه پوشش گیاهی بسیاری چون خوج، ملچ، راش، سپيدار،‌ افرا، داغداغان، سياه‌تلو، توسكا، بلوط سياه، تمشك، ممرز، نمدار، ازگيل، زالزالك، بلوط، زرشك و گل سرخ وحشي را شامل می‌شود.

پوشش جانوری

در مورد پستانداران و پرندگان وحشي جنگل‌هاي كلاردشت نيز مي‌توان به بز، گرگ، خرس، شغال، جوجه تيغي، سنجاب، گوزن، گوركن، پلنگ، خرگوش، خوك، گربه وحشي، زاغچه، لاشخور، جغد، كبك، دم جنبانك، بلدرچين، قرقاول، داركوب،قوش، كبوتر و كوكرك اشاره کرد.

آدرس

برای رفتن به كلاردشت باید از محور كرج ـ چالوس به سمت چالوس گذر کرد. منطقه کلاردشت با دو راه فرعي به این جاده می‌رسد. جاده نخست از مرزن آباد می‌گذرد، اگر بعد از مرزن آباد 25 کیلومتر به سمت جنوب چالوس طی شود به کلاردشت می‌رسید، دوم از جاده عباس آباد بین مسیر چالوس ـ تنکابن باید 25 کیلومتر را در مسیر جنگل‌هاي متراكم و زيبای ناحيه نكارود پیمود تا به غرب دشت رسید.

تاریخچه

کلاردشت در قدیم کلار نام داشته و بعدها به مرور زمان به کلاردشت معروف شده است. تحقیقات نشان می‌دهد که علت خواندن کلاردشت به این نام، اینست که کلار نام شهر و قلعه‌ای باستانی در محدوده کلاردشت امروزی بوده است. کلمه کلار نیز با توجه به فرهنگ فارسی و فتح به " ک" به معنی غوک و وزغ می‌باشد. در خصوص نامگذاری این منطقه به کلار می‌توان اشاره کرد که به احتمال بسیار در زمین‌های باتلاقی وسیع این دشت که " لش" نامیده می‌شود، انواع غوک و وزغ زندگی می‌کردند.

محققان از آثار و اشیائی که در منطقه کلاردشت و تپه‌های اطراف آن کشف شده به دو چیز دست یافتند؛ یکی اینکه این منطقه از قدمت 1000 سال قبل از ميلاد برخوردار است، دیگری اینکه قسمتی از این منطقه در گذشته آباد بوده و افرادی در آن ساکن بوده‌اند. از شاعران ساکن در این منطقه می‌توان به ابوذر فقیه ملک مرزبان اشاره کرد که اشعاری در توصیف کلاردشت سروده ‌است.
 
نام: آسیا » ایران » شهرهای دیگر ایران » کلاردشت در چالوس
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر شهرهای دیگر ایران

 

غار هوتو در بهشهر

"هوتو" غاری است با قدمت تاریخی 70 هزار ساله، که در غرب شهرستان بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) واقع شده است. این غار براي اولين بار در سال 1949 شناسايي و بررسي شد. نتايج به دست آمده از این تحقيقات، نشان دهنده این است که انسان‌هاي نخستين (دوره‌هاي پارينه سنگي، ميانه سنگي و نوسنگي) در این غار زندگی کرده‌اند.

جنگل الیمستان در آمل

طبیعت زیبا و خیره‌ کننده جنگل الیمستان و هوای خنک و مه آلود آن به همراه دشت‌هایی سراسر پوشیده از گل و سبزه، فضایی وصف نشدنی را خلق کرده است که شوق پیاده روی و لذت بردن از این جاذبه‌ها را در هر فردی برمی‌انگیزد.

غار اسپهبد خورشید در سوادکوه

غار " اسپهبد خورشید " یا " عایشه گرگیلی دژ " که یکی از دو غار مهم مازندران به شمار می‌رود، در مسیر جاده تهران ـ فیروزکوه بر دل خطیرکوه و در ناحیه دوآب شهرستان سواد کوه استان مازندران قرار دارد.

غار علیصدر در همدان

غار علی‌صدر با توجه به مناظر بدیع و دیدنی که از رسوبات کربنات کلسیم در سقف و دیواره‌ها در آن بوجود آمده‌اند و مزایایی چون دارا بودن هوای سالم، برخورداری از امکان قایقرانی از منحصر به فردترین مکان‌های گردشگری ایران در همدان به شمار می‌رود.

دریاچه اوان در قزوین

از جاذبه‌های طبیعی استان قزوین، دره سرسبز و پیاله‌ایی شکل الموت است که از شمال به رامسر، از جنوب و شرق به قزوین و كوه‌های طالقان و از غرب به طارم‌سفلی متصل شده که در بین آن دریاچه زیبای "اوان" مانند الماسی می‌درخشد.

غار کیجا کرچال در سوادکوه

غار کیجا کرچال در مسیر جاده فیروزکوه ـ سوادکوه و در فاصله 10 کیلومتری جنوب شهر پل سفید واقع شده است. این غار که در ارتفاع 1268 متری از سطح آب‌های آزاد و بر فراز کوه سرخل (یکی از شاخه‌های فرعی رشته کوه‌های البرز) قرار دارد، در کنار غار اسپهبد خورشید، دو غار مهم مازندران می‌باشند.

قلعه رودخان در فومنِ گیلان

قلعه رودخان یا قلعه حسام، نام قلعه‌ای تاریخی و با عظمت است كه حكايت از تمدني كهن داشته و یکی از بزرگترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران می‌باشد. این قلعه با مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع، در ارتفاعي بيش از ۶۰۰ متر بر فراز ارتفاعات روستای رودخان واقع شده‌ و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

گنبد سلطانیه در زنجان

گنبد سلطانیه که در 36 کیلومتری شرق زنجان قرار گرفته، در سال 1310 جزء آثار ملی ایران شناخته شد و در 24 تیرماه 1384 نیز به عنوان هفتمین اثر ماندگار ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

پارک جنگلی سیسنگان در نوشهر

"پارک جنگلی سیسنگان" یکی از زیباترین و با ارزش‌ترین پارک‌های جنگلی شمال کشور می‌باشد که بخشی از آن جهت ذخیره منابع گیاهی و بخش دیگر جهت گردش و تفریح در نظر گرفته شده است. این پارک به دلیل آنکه زیستگاه انواع گونه‌های درختی، درختچه‌ای و جانوری است، جزء پارک‌های شاخص کشور محسوب می‌شود.

روستای کندلوس در نوشهر

روستای کندلوس خانه‌های کاهگلی زیبایی دارد که با نمایی از چوب، سقف‌های چوبی و پنجره‌های کوچک مزیّن شده است. کوچه‌های سنگ فرش، نهرهای جاری و چشمه‌های آب معدنی نیز نمایی جذاب برای روستا به وجود آورده است.

جنگل ابر در سمنان

جنگل ابر یکی از جنگل‌های زیبا و قدیمی ‌ایران است که در استان سمنان و نرسیده به استان گلستان قرار دارد. در این جنگل نزدیک به 85 گونه گیاهی چوبی، بسیاری از درختان کمیاب و گیاهان دارویی نادر یافت می‌شود.

تله کابین نمک‌آبرود

نمک‌آبرود با وسعت 650 هكتار، در استان مازندران واقع شده است. این شهرک دارای خط تله‌کابینی معروف به "تله‌کابین نمک‌آبرود" و نیز دو بخش اصلي شهرسازي و امكانات گردشگري است.

چشمه دیمه در کوهرنگِ چهارمحال و بختیاری

چشمه دیمه از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری واقع در روستایی به همین نام در منطقه‌ی کوهرنگ می باشد.این چشمه دارای املاح معدنی مغنی است که در درمان سنگ کلیه و پوسیدگی دندان بسیار مفید است.

دریاچه شورمست در سوادکوه

دریاچه شورمست یکی از زیبا ترین جاذبه های طبیعی در سرزمین پهناور مان ایران می باشد. این چشمه در استان مازندران، شهرستان سواد کوه واقع شده است. در حاشیه و پیرامون آن نیز تاسیسات عظیم استخراج زغال سنگ،برج تاریخی لاجیم قرار دارد.

خطیرکوه

منطقه خطیرکوه بین استان مازندران و سمنان در دره ای از البرز مرکزی در شمال مهدی شهر استان سمنان واقع شده است. موقعیت متضاد شمالی و جنوبی آن دو آب و هوا و طبیعت متفاوت به آن بخشیده که هرساله گردشگران زیادی را برای بازید از مناطقی همچون قله قدمگاه، چشمه‌ها ویخچال‌های مختلف، برج دیدبانی و غیره به سمت خود می‌کشاند.

کویرمرنجاب

سفر به منطقه ی مرنجاب به قول خودمون یک تیر و چند توانید از کاروانسرا ی تاریخی دوره صفویه، دریاچه ی نشان است چون علاوه بر دیدن کویر و آسمان زیبای آن می نمک،جزیره ی سرگردان دیدن کنید.

جزایر ناز قشم

جزیره ناز با وسعت تقریبی سه هکتار، یکی از جزایر مهم و منحصر به فرد می‌باشد که در نزدیکى سواحل شرقى قشم‌ و در 22 کیلومتری شهر قشم قرارگرفته است. این جزیره خالی از سکنه، دو جزیره کوچک را در آغوش خود جای داده که بومیان منطقه به این دو جزیره، دو کرده می‌گویند.

نقاط دیدنیِ مرنجاب

منطقه ی مرنجاب یکی از مناطق زیبای کویری است که در واقع مجموعه ای از تفریحات و دیدنی ها طبیعی و باستانی را درکنار هم فراهم آورده است.

شهرتاریخی خاروانا

در این مقاله قصد معرفی قلعه ی جوشین در شهر خاروانا را داریم. شهر تاریخی خاروانا دارای آثار تاریخی بسیار و سه قلعه ی مهم به نام های جوشین، قلعه‌ ی علي بيگ و قلعه ی آغجه است.

ابشار کبود وال در گلستان

شهرستان علی آباد کتول از توابع استان گلستان در کنارتعداد زیادی از مناطق گردشگری، آبشاری بی بدیل را در خود جای داده که همیشه مسافران را سمت خود می کشانده است؛ آبشار کبودوال. برای دیدن این آبشار پس از ورود به این شهر وارد کمربندی پارک جنگلی-علی آباد شده و پس از رسیدن به تفرجگاه عمومی شهر باید نیم ساعت پیاده روی کنید.

آشوراده در گلستان

تنها جزیره ی ایرانی دریای خزر، جزیره ی آشوراده است که در شهرستان بندر ترکمن از استان گلستان قرار دارد. در بعضی از آثار و نوشته ها آشوراده را همان جزيره مشهور و تاريخي "آبسكون" مي دانند كه اکنون اين جزيره با بالا آمدن آب دریای خزر نابود شده و براساس مستندات تاریخی این فرضیه اشتباه است.

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال، معروف به بهشت ایران، از جمله مناطق ییلاقی کشور با آب و هوای سرد است که مردم آن علاوه بر دیدن مناظر بی نظیر دشت و شالی و کوه های سرسبز، هوای سالم تنفس می کنند و شب ها ستاره ها را می بینند.

قله پاشوره در مازندران

پاشوره، نام قله‌ ایست که در روستایی به نام نوا قرار دارد. برای رفتن به این مکان گردشگری زیبا باید از جاده هراز گذر کرد و پس از گذشتن از آب اسک، در منطقه پل مون و در دو راهی روستای رینه، جاده‌ای در سمت راست ما قراردارد که به سمت روستای نوا می‌رود. دشت آزو یکی از زیباترین دشتهای مازندران است که در روستای نوا قرارگرفته است.

آبشار شادان در گلستان

آبشار شادان در ۷ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی که از توابع استان گلستان می باشد، قرار گرفته است. این مجموعه از اماکن طبیعی و بسیار چشم نوازی است که قطعا هر گردشگری آرزوی دیدنش را دارد.

برج قابوسی در گلستان

بنای برج قابوس ابن‌ وشمگیر، یکی از بی ‌نظیرترین و باشکوهترين هنرهای معماری ایران در دورة اسلامی، در سال 397 هجری قمری به دستور قابوس ابن وشمگیر در شهر گرگان ساخته شده است.

قلعه خرگوشی در اردکان

کارونسرای خرگوشی یکی از بناهای زیبایی است که در وسط کویر در عصر صفویه ساخته شده است. این بنای آجری و سنگی دارای کتیبه های تاریخی ارزشمند، حجره، صفه، اصطبل، آب انبار است که نشان می دهد معماری ایرانی همیشه همه نیازهای ساکنان را در نظر می گیرد و با زیبایی و تزیینات درمی آمیزد.

کمر پشت

دیدن از این روستای طبیعی و خدادای، که در فاصله 80 کیلومتری شهرستان قائم شهر واقع شده را هرگز از دست ندهید و دیدن کردن از پیرامونِ آن روستا، از جمله شهرستان سواد کوه بر جاذبیت های گردشگری آن می افزاید.

بقعه امامزاده جعفر (ع) بروجرد

بقعه امامزاده جعفر(ع)، بعد از مسجد جامع، قدیمی ترین اثر تاریخی به شمار می‌رود که این نمونه معماری در ایران بسیار نادر است. بنای تاریخی آرامگاه امامزاده جعفر (ع) در شرق شهرستان بروجرد (استان لرستان) واقع شده است.

ماسوله

روستای بسیار زیبا و توریستی ماسوله در استان گیلان و 32 کیلومتری جنوب شرقی فومن است. خانه‌های ماسوله طوری ساخته شده که پشت بام هر خانه حیاط خانه‌ای دیگر است و معمولا بیشتر از دو طبقه نیست.

قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن یا ملک قلا یکی از بزرگترین و مهمترین قلعه‌های ایران واقع در مازندران است که مربوط به عهد صفوی می باشد که و یکی از آثار ناریخی برای گردشگران می باشد.

جواهرده رامسر

جواهرده که به نگین زیبای غرب مازندران مشهور می‌باشد، روستای است دیدنی و زیبای که در فاصله‌ای حدود‌ 30 کیلومتری‌ شهرستان رامسر واقع شده است و جزو مکانهای دیدنی بسیار زیبا برای گردشگران می باشد.

شیرگاه در استان مازندران

شهرستان شیرگاه در محدوده شهری بیش از 10 هزار نفر و با روستاهای اطراف بیش از 30 هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر این مردم به کشاورزی و دامداری مشغولند.

استخر پشت نکا

درياچه طبيعي استخر پشت، در جوار روستایی به همین نام و در حدود سي و پنج كيلومتري جنوب شهرستان نكا، در استان مازندران واقع شده است که یکی از مناطق زیبا برای گردشگران علاقه مند به طبیعت می باشد.

غار دانيال در سلمانشهر

غار دانيال که در جنوب شهرستان سلمانشهر(متل قو) و در استان مازندران واقع شده، از جمله غارهاي آبي و رودخانه‌اي ايران است كه در سلسله جبال البرز قرار دارد و داراي چشم اندازي زيباست و مکانی دیدنی برای گردشگران می باشد.