درباره جنگل ابر

جنگل ابر یکی از جنگل‌های بکر ایران است که به لحاظ موقعیت جغرافیایی، تنوع پوشش گیاهی، چشم اندازهای منحصر به فرد و آب و هوای متفاوتی که دارد، بسیار مورد توجه گردشگران و علاقه مندان محیط زیست قرار دارد.

جنگل ابر یکی از جنگل‌های بسیار قدیمی‌و زیبای ایران است. این جنگل علاوه بر این‌که یکی از چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبای ایران محسوب می‌شود و گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می‌کند، به دلیل دارا بودن بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری که در جنگل‌های دیگر یافت نمی‌شوند، از لحاظ زیست بوم شناسی نیز بسیار حائز اهمیت است. بسیاری بر این باورند که این جنگل، سال‌هاست که دست نخورده باقی مانده است، با این وجود ساخت جاده‌هایی برای انتقال گاز، نفت وبرق در این منطقه، نشان می‌دهد که این جنگل نیز از دستکاری های انسان مصون نبوده است.

از آن‌جا که این جنگل در بیشتر مواقع سال به‌ویژه در هوای سرد، در هاله ای از ابر قرار دارد، آن‌را جنگل ابر می‌نامند. گویی جنگل بر روی فرشی از ابر قرار دارد و می‌توان بر روی آن قدم نهاد. همین امر باعث شده است که این جنگل بسیار مورد توجه گردشگران ایران و سراسر جهان قرار بگیرد.

این جنگل به دلایل تاریخی، زیست بوم شناسی، جغرافیایی و حتی پزشکی بسیار مورد توجه است.
علت اهمیت تاریخی این جنگل این است که آن‌را بخشی از جنگل‌های بسیار قدیمی‌و کهن هیرکانی که مربوط به دوران سوم زمین شناسی هستند، می‌دانند. همین قدمت باعث شده که در این جنگل، گونه های گیاهی بسیار متنوع و نادری همچون راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار یافت شود.
اهمیت زیست بوم شناسی این جنگل این است که در دوسوی آن دو منطقه با آب و هوای متفاوت وجود دارد، از یک سو به یک منطقه نیمه بیابانی و از سوی دیگر به ناحیه ای جنگلی محدود می‌شود و مرز میان این دو ناحیه محسوب می‌شود. این امر باعث شده است که این جنگل از لحاظ گونه های گیاهی و جانوری بسیار متنوع و مورد توجه واقع شود، و بسیاری از گیاهان دارویی کمیاب نیز در آن یافت شوند. علاوه بر این، موقعیت جغرافیایی منطقه و قرار گرفتن آن در میان دو ناحیه مرتفع و کم ارتفاع، باعث شده است که این منطقه به دلیل داشتن پوششی نسبتا همیشگی از ابرها به یکی از منحصر به فردترین چشم اندازهای طبیعی دنیا تبدیل شود.
ویژگی‌هایی که در این جا به آن اشاره شد و بسیاری دیگر، باعث شده بسیاری از گردشگران آسیایی وبه ویژه گیاه شناسان از این جنگل دیدن کنند.

آدرس

موقعیت مکانی، جنگل ابر با مساحتی بالغ بر 35 هزار هکتار، در استان سمنان، در روستای ابر و 50 کیلومتری شهرستان شاهرود واقع است. این جنگل ادامه جنگل های شمال کشور است که بر روی رشته کوه‌های البرز استان سمنان، در دنباله قله شاهوار و بعد از باغ های بسطام قرار دارد. اگر از سمت شاهرود در استان سمنان به سمت آزاد شهر و رامیان که از شهرهای استان گلستان هستند حرکت کنیم، پس از عبور از بسطام، زیارتگاه‌های شیخ بسطام و شیخ خرقان و ده ابر در مسیر خود با این جنگل روبرو خواهیم شد و به همین دلیل است که جنگل ابر را مرز استان سمنان و گلستان می‌دانند.

ویژگی‌های طبیعی

ویژگی‌های طبیعی، این جنگل نسبت به دریا در ارتفاع بالایی قرار دارد، بیشترین ارتفاع آن 3000 متر است، حتی در فصول گرم هم، دمای چندان بالایی ندارد، منابع آبی متعددی در آن وجود دارند، از لحاظ پوشش جنگلی بسیار متنوع است و یکی از بهترین فضاهای طبیعی برای گردش های بهاری است. موقعیت قرارگیری این جنگل بر روی رشته کوه‌های البرز باعث شده که با سرد شدن هوا و جا به جایی ابرها، جنگل به طرزی شگفت انگیز بر بالای ابرها به نظر برسد. این امر، علاوه بر اینکه چشم انداز فوق العاده زیبایی به آن بخشیده باعث شده است که این بخش از استان سمنان آب و هوایی کاملا متفاوت با دیگر نقاط آن داشته باشد.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی، به دلیل آب و هوای خاصی که این جنگل دارد، درختان ویژه ای نیز در آن یافت می‌شوند. بسیاری از گونه‌های گیاهی که در این جنگل یافت می‌شوند، از جمله گیاهان دارویی آن را در کمتر جایی از جهان می‌توان یافت. این گونه‌های گیاهی کمیاب و نیز وجود گیاهان چوبی متنوع در آن باعث شده است که این جنگل به یکی از پر طرفدارترین جنگل های طبیعی تبدیل شود. در بخش‌های مختلف این جنگل، پوشش‌های گیاهی متفاوتی وجود دارد. از قسمت‌های ابتدایی جنگل، بیشتر، چوپان‌های استان گلستان برای چرای دام‌های خود استفاده می‌کنند. اما در عمق جنگل که تپه‌های شیب تند و درختان مرتفع به چشم می‌خورند، انسانی دیده نمی‌شود. در جنوب جنگل، پوشش گیاهی از نوع تنک است. همان‌طور که گفتیم گونه‌های گیاهان چوبی متنوع و درختان کمیابی چون نارون، سرخدار، راش، بلوط، توسکا، گیلاس وحشی، بارانک و نمدار در این جنگل یافت می‌شود، اما شاید بتوان اوروس را به عنوان معروف‌ترین درختی که در این جنگل وجود دارد نام برد. این درخت ریشه های بلند و خزنده دارد.

پوشش جانوری

در این جنگل نیز مانند دیگر جنگل‌ها، خطر حمله حیوانات وحشی و وجود مناطق صعب العبور و خطرناک وجود دارد، گردشگرانی که برای بازدید به این جنگل می‌آیند باید تمام احتیاط‌های لازم را به عمل آورند، یکی از راه های دور کردن حیوانات وحشی، روشن کردن آتش است. البته باید توجه داشت، که پس از روشن کردن آتش حتما آن را خاموش کنند. آن ها می‌توانند برای پیدا کردن مسیر از وسایل جهت یاب، راهنما و افرادی که در این منطقه زندگی می‌کنند، کمک بگیرند.
 
نام: آسیا » ایران » شهرهای دیگر ایران » جنگل ابر در سمنان
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر شهرهای دیگر ایران

 

غار هوتو در بهشهر

"هوتو" غاری است با قدمت تاریخی 70 هزار ساله، که در غرب شهرستان بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) واقع شده است. این غار براي اولين بار در سال 1949 شناسايي و بررسي شد. نتايج به دست آمده از این تحقيقات، نشان دهنده این است که انسان‌هاي نخستين (دوره‌هاي پارينه سنگي، ميانه سنگي و نوسنگي) در این غار زندگی کرده‌اند.

جنگل الیمستان در آمل

طبیعت زیبا و خیره‌ کننده جنگل الیمستان و هوای خنک و مه آلود آن به همراه دشت‌هایی سراسر پوشیده از گل و سبزه، فضایی وصف نشدنی را خلق کرده است که شوق پیاده روی و لذت بردن از این جاذبه‌ها را در هر فردی برمی‌انگیزد.

غار اسپهبد خورشید در سوادکوه

غار " اسپهبد خورشید " یا " عایشه گرگیلی دژ " که یکی از دو غار مهم مازندران به شمار می‌رود، در مسیر جاده تهران ـ فیروزکوه بر دل خطیرکوه و در ناحیه دوآب شهرستان سواد کوه استان مازندران قرار دارد.

غار علیصدر در همدان

غار علی‌صدر با توجه به مناظر بدیع و دیدنی که از رسوبات کربنات کلسیم در سقف و دیواره‌ها در آن بوجود آمده‌اند و مزایایی چون دارا بودن هوای سالم، برخورداری از امکان قایقرانی از منحصر به فردترین مکان‌های گردشگری ایران در همدان به شمار می‌رود.

دریاچه اوان در قزوین

از جاذبه‌های طبیعی استان قزوین، دره سرسبز و پیاله‌ایی شکل الموت است که از شمال به رامسر، از جنوب و شرق به قزوین و كوه‌های طالقان و از غرب به طارم‌سفلی متصل شده که در بین آن دریاچه زیبای "اوان" مانند الماسی می‌درخشد.

غار کیجا کرچال در سوادکوه

غار کیجا کرچال در مسیر جاده فیروزکوه ـ سوادکوه و در فاصله 10 کیلومتری جنوب شهر پل سفید واقع شده است. این غار که در ارتفاع 1268 متری از سطح آب‌های آزاد و بر فراز کوه سرخل (یکی از شاخه‌های فرعی رشته کوه‌های البرز) قرار دارد، در کنار غار اسپهبد خورشید، دو غار مهم مازندران می‌باشند.

قلعه رودخان در فومنِ گیلان

قلعه رودخان یا قلعه حسام، نام قلعه‌ای تاریخی و با عظمت است كه حكايت از تمدني كهن داشته و یکی از بزرگترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران می‌باشد. این قلعه با مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع، در ارتفاعي بيش از ۶۰۰ متر بر فراز ارتفاعات روستای رودخان واقع شده‌ و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

گنبد سلطانیه در زنجان

گنبد سلطانیه که در 36 کیلومتری شرق زنجان قرار گرفته، در سال 1310 جزء آثار ملی ایران شناخته شد و در 24 تیرماه 1384 نیز به عنوان هفتمین اثر ماندگار ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

پارک جنگلی سیسنگان در نوشهر

"پارک جنگلی سیسنگان" یکی از زیباترین و با ارزش‌ترین پارک‌های جنگلی شمال کشور می‌باشد که بخشی از آن جهت ذخیره منابع گیاهی و بخش دیگر جهت گردش و تفریح در نظر گرفته شده است. این پارک به دلیل آنکه زیستگاه انواع گونه‌های درختی، درختچه‌ای و جانوری است، جزء پارک‌های شاخص کشور محسوب می‌شود.

کلاردشت در چالوس

کلاردشت منطقه‌ای کوهستانی از توابع شهرستان چالوس می‌باشد که در غرب استان مازندران واقع شده است. دهستان كلاردشت با 39 آبادي در دشت کوچک دامنة تخت سليمان قرار دارد که مركز آن حسن كيف می‌باشد‌ و زبان‌های رایج در آنجا مازنی، کردی، لکی و فارسی است.

روستای کندلوس در نوشهر

روستای کندلوس خانه‌های کاهگلی زیبایی دارد که با نمایی از چوب، سقف‌های چوبی و پنجره‌های کوچک مزیّن شده است. کوچه‌های سنگ فرش، نهرهای جاری و چشمه‌های آب معدنی نیز نمایی جذاب برای روستا به وجود آورده است.

تله کابین نمک‌آبرود

نمک‌آبرود با وسعت 650 هكتار، در استان مازندران واقع شده است. این شهرک دارای خط تله‌کابینی معروف به "تله‌کابین نمک‌آبرود" و نیز دو بخش اصلي شهرسازي و امكانات گردشگري است.

چشمه دیمه در کوهرنگِ چهارمحال و بختیاری

چشمه دیمه از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری واقع در روستایی به همین نام در منطقه‌ی کوهرنگ می باشد.این چشمه دارای املاح معدنی مغنی است که در درمان سنگ کلیه و پوسیدگی دندان بسیار مفید است.

دریاچه شورمست در سوادکوه

دریاچه شورمست یکی از زیبا ترین جاذبه های طبیعی در سرزمین پهناور مان ایران می باشد. این چشمه در استان مازندران، شهرستان سواد کوه واقع شده است. در حاشیه و پیرامون آن نیز تاسیسات عظیم استخراج زغال سنگ،برج تاریخی لاجیم قرار دارد.

خطیرکوه

منطقه خطیرکوه بین استان مازندران و سمنان در دره ای از البرز مرکزی در شمال مهدی شهر استان سمنان واقع شده است. موقعیت متضاد شمالی و جنوبی آن دو آب و هوا و طبیعت متفاوت به آن بخشیده که هرساله گردشگران زیادی را برای بازید از مناطقی همچون قله قدمگاه، چشمه‌ها ویخچال‌های مختلف، برج دیدبانی و غیره به سمت خود می‌کشاند.

کویرمرنجاب

سفر به منطقه ی مرنجاب به قول خودمون یک تیر و چند توانید از کاروانسرا ی تاریخی دوره صفویه، دریاچه ی نشان است چون علاوه بر دیدن کویر و آسمان زیبای آن می نمک،جزیره ی سرگردان دیدن کنید.

جزایر ناز قشم

جزیره ناز با وسعت تقریبی سه هکتار، یکی از جزایر مهم و منحصر به فرد می‌باشد که در نزدیکى سواحل شرقى قشم‌ و در 22 کیلومتری شهر قشم قرارگرفته است. این جزیره خالی از سکنه، دو جزیره کوچک را در آغوش خود جای داده که بومیان منطقه به این دو جزیره، دو کرده می‌گویند.

نقاط دیدنیِ مرنجاب

منطقه ی مرنجاب یکی از مناطق زیبای کویری است که در واقع مجموعه ای از تفریحات و دیدنی ها طبیعی و باستانی را درکنار هم فراهم آورده است.

شهرتاریخی خاروانا

در این مقاله قصد معرفی قلعه ی جوشین در شهر خاروانا را داریم. شهر تاریخی خاروانا دارای آثار تاریخی بسیار و سه قلعه ی مهم به نام های جوشین، قلعه‌ ی علي بيگ و قلعه ی آغجه است.

ابشار کبود وال در گلستان

شهرستان علی آباد کتول از توابع استان گلستان در کنارتعداد زیادی از مناطق گردشگری، آبشاری بی بدیل را در خود جای داده که همیشه مسافران را سمت خود می کشانده است؛ آبشار کبودوال. برای دیدن این آبشار پس از ورود به این شهر وارد کمربندی پارک جنگلی-علی آباد شده و پس از رسیدن به تفرجگاه عمومی شهر باید نیم ساعت پیاده روی کنید.

آشوراده در گلستان

تنها جزیره ی ایرانی دریای خزر، جزیره ی آشوراده است که در شهرستان بندر ترکمن از استان گلستان قرار دارد. در بعضی از آثار و نوشته ها آشوراده را همان جزيره مشهور و تاريخي "آبسكون" مي دانند كه اکنون اين جزيره با بالا آمدن آب دریای خزر نابود شده و براساس مستندات تاریخی این فرضیه اشتباه است.

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال، معروف به بهشت ایران، از جمله مناطق ییلاقی کشور با آب و هوای سرد است که مردم آن علاوه بر دیدن مناظر بی نظیر دشت و شالی و کوه های سرسبز، هوای سالم تنفس می کنند و شب ها ستاره ها را می بینند.

قله پاشوره در مازندران

پاشوره، نام قله‌ ایست که در روستایی به نام نوا قرار دارد. برای رفتن به این مکان گردشگری زیبا باید از جاده هراز گذر کرد و پس از گذشتن از آب اسک، در منطقه پل مون و در دو راهی روستای رینه، جاده‌ای در سمت راست ما قراردارد که به سمت روستای نوا می‌رود. دشت آزو یکی از زیباترین دشتهای مازندران است که در روستای نوا قرارگرفته است.

آبشار شادان در گلستان

آبشار شادان در ۷ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی که از توابع استان گلستان می باشد، قرار گرفته است. این مجموعه از اماکن طبیعی و بسیار چشم نوازی است که قطعا هر گردشگری آرزوی دیدنش را دارد.

برج قابوسی در گلستان

بنای برج قابوس ابن‌ وشمگیر، یکی از بی ‌نظیرترین و باشکوهترين هنرهای معماری ایران در دورة اسلامی، در سال 397 هجری قمری به دستور قابوس ابن وشمگیر در شهر گرگان ساخته شده است.

قلعه خرگوشی در اردکان

کارونسرای خرگوشی یکی از بناهای زیبایی است که در وسط کویر در عصر صفویه ساخته شده است. این بنای آجری و سنگی دارای کتیبه های تاریخی ارزشمند، حجره، صفه، اصطبل، آب انبار است که نشان می دهد معماری ایرانی همیشه همه نیازهای ساکنان را در نظر می گیرد و با زیبایی و تزیینات درمی آمیزد.

کمر پشت

دیدن از این روستای طبیعی و خدادای، که در فاصله 80 کیلومتری شهرستان قائم شهر واقع شده را هرگز از دست ندهید و دیدن کردن از پیرامونِ آن روستا، از جمله شهرستان سواد کوه بر جاذبیت های گردشگری آن می افزاید.

بقعه امامزاده جعفر (ع) بروجرد

بقعه امامزاده جعفر(ع)، بعد از مسجد جامع، قدیمی ترین اثر تاریخی به شمار می‌رود که این نمونه معماری در ایران بسیار نادر است. بنای تاریخی آرامگاه امامزاده جعفر (ع) در شرق شهرستان بروجرد (استان لرستان) واقع شده است.

ماسوله

روستای بسیار زیبا و توریستی ماسوله در استان گیلان و 32 کیلومتری جنوب شرقی فومن است. خانه‌های ماسوله طوری ساخته شده که پشت بام هر خانه حیاط خانه‌ای دیگر است و معمولا بیشتر از دو طبقه نیست.

قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن یا ملک قلا یکی از بزرگترین و مهمترین قلعه‌های ایران واقع در مازندران است که مربوط به عهد صفوی می باشد که و یکی از آثار ناریخی برای گردشگران می باشد.

جواهرده رامسر

جواهرده که به نگین زیبای غرب مازندران مشهور می‌باشد، روستای است دیدنی و زیبای که در فاصله‌ای حدود‌ 30 کیلومتری‌ شهرستان رامسر واقع شده است و جزو مکانهای دیدنی بسیار زیبا برای گردشگران می باشد.

شیرگاه در استان مازندران

شهرستان شیرگاه در محدوده شهری بیش از 10 هزار نفر و با روستاهای اطراف بیش از 30 هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر این مردم به کشاورزی و دامداری مشغولند.

استخر پشت نکا

درياچه طبيعي استخر پشت، در جوار روستایی به همین نام و در حدود سي و پنج كيلومتري جنوب شهرستان نكا، در استان مازندران واقع شده است که یکی از مناطق زیبا برای گردشگران علاقه مند به طبیعت می باشد.

غار دانيال در سلمانشهر

غار دانيال که در جنوب شهرستان سلمانشهر(متل قو) و در استان مازندران واقع شده، از جمله غارهاي آبي و رودخانه‌اي ايران است كه در سلسله جبال البرز قرار دارد و داراي چشم اندازي زيباست و مکانی دیدنی برای گردشگران می باشد.