درباره دریاچه مهارلو

مهارلو نام دریاچه ای واقع در استان فارس است. عمیق ترین نقطه این دریاچه ی صحرایی حدود 2 متر است. آب دو رودخانه فصلی به نام‌های سلطان آباد وخشک شیراز به آن می ریزد. آب این دریاچه شور و یکی از بزرگ‌ترین منابع طبیعی نمک ایران به شمار می‌رود.

دریاچه مهارلو در جنوب شرقی شیراز و درغرب دریاچه بختگان واقع شده است. این دریاچه در غربی ترین نقطه جلگه شیراز قرار دارد. دریاچه مهارلو در اثر یک فرونشستِ ناودیسی بوجود آمده است و گسل جوان سروستان ازآن می گذرد.

آب این دریاچه بسیار شور می باشد که شوری آن به دلیل وجود دو گنبد نمکی در قسمت شرقی دریاچه است. در ماه‌های گرم سال که تبخیر آب زیاد است، میزان شوری دریاچه افزایش می یابد. درآب دریاچه کلرسدیم، سولفات سدیم ومنیزیم به وفور دیده می‌شود و همین امر باعث شده که یکی از بزرگ‌ترین منابع نمک آبی ایران به حساب بیاید. نمک به دست آمده از این دریاچه در صنایع پتروشیمی مورد استفاده قرارمی گیرد. آب دو رودخانه سلطان آباد وخشک شیراز و چند چشمه دیگراز قسمتهای غربی وشمالی به این دریاچه می ریزد.

دریاچه چهار منطقه ممنوعه شکار دارد این مناطق به شرح زیر می باشند:
  • شمال: محدوده دریاچه مهارلو بعد از روستای نیلگونک تا روستای گشتگان بالا
  • جنوب: محدوده جاده انجیر و جاده بخورد، روستای سیف آباد و حریم دریاچه تا روستای مهارلو
  • شرق: محدوده روستای گشتگان بالا و در مسیر جاده خاکی به سمت روستای اعلی دولت و محدوده دریاچه تا روستای جاده انجیر
  • غرب: محدوده دریاچه از روستای مهارلو تا برم شور پایین و حریم دریاچه تالاب بخورد تا محدوده روستای نیلگونک
در محل ورودی آبریزها، تالاب و نی زار وجود دارد و در سمت شرقی روستای گشتگان بالا تا روستای اعلی دولت منطقه ای کوهستانی وجود دارد که به دلیل اهمیت زیستگاهیش جزو این محدوده به شمار می رود.

تالاب مهارلو سه منبع مهم تامین کننده آب دارد که عبارتند از: رودخانه خشک شیراز که در فصلهای پر باران آب زیادی وارد این تالاب می کند، دشت سلطان آباد وزهکشی پل فسا ودر آخر چشمه های نیلگونک، بابونک که مقدار کمی آب وارد تالاب می کنند.

پوشش گیاهی و گونه های جانوری

پوشش گیاهی و گونه های جانوری گوناگونی دراین تالاب دیده می‌شود.
  • پوشش گیاهی آن عبارتست از: جو، خارشتر، توت، انجیر، انار، بادام، بید و گروهی از گیاهان تالابی
  • گونه جانوری آن شامل انواع مارمولکها، سوسمارها و لاک پشت‌ها می‌باشند. پرندگان بومی و مهاجر نیز در این منطقه دیده می شود که بعضی از آنها انواع سلیم ها، انواع آبچلیک ها، نوک خنجری و... می‌باشند.

اطلاعات گردشگری

دریاچه مهارلودر 18 کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز قرار دارد و نام‌های دیگر آن: مهلو، مهلویه و ماهلویه می باشد و نام قدیمی آن نیز جنکال است.

این دریاچه در شهرستان سروستان واقع شده است. روستاهای اطراف این دریاچه، بکت، کمال آباد، بر مشور، قنبری، هزاردره، انجیره و سیف آباد هستند و روستای مهارلو، که نام دریاچه نیز برگرفته از همین روستاست.

از کوههای مشرف به آن می توان کوه قلعه گریخته، شرقی و شمالی را نام برد. گونه های مختلفی از پرندگان در این دریاچه زندگی می‌کنند که مهم‌ترین آنها فلامینگو می‌باشد، تنحه، اردک سرسبز، مرغابی، آبچیلیک، چوکاو آنقوت ازانواع دیگر پرندگان این منطقه هستند.

این دریاچه صحرایی بوده و به دریای آزاد راهی ندارد. پهنای دریاچه 10 کیلومتر، طول آن 28 کیلومتر و وسعت آن 275 کیلومتر است که 54 درصد آن را آب، 22 درصد آن پوشش نمک و 26 درصد بقیه را گل هم تشکیل داده است که البته وسعت آن در ماه‌های پر باران تغییر می‌کند. ارتفاع آن ازسطح دریا 1460 متر می‌باشد وعمیق ترین قسمت آن حدود 2 الی 3 متر است و در بهار به علت تبخیر آب، عمق آن به 1متر می رسد.

تاریخچه

این مکان در سال 1385 با تصویب هیات وزیران جزو 7 منطقه گردشگری ایران درآمد ودر همان سال پرواز بالگردها از روی آن ممنوع اعلام شد. در خشک‌سالی سال 1387 تقریبا 90 درصد آب دریاچه خشک شد و به دنبال این خشکسالی جز نیزارها و تالاب‌های اقماری چیزی به جای نماند واز جمعیت 100 تا 150 هزار قطعه ای فلامینگو تنها 5 هزار فلامینگو باقی ماند.
 
نام: آسیا » ایران » شیراز » دریاچه مهارلو
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر شیراز

 

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از آثار مهم تاریخی ایران واقع در تنگه الله اکبر شیراز، در زمان عضد الدوله دیلمی ساخته شد. این بنا به جهت قرار گرفتن قرآن در بالای آن به دروازه قرآن، و همچنین به جهت ساختمان طاق مانند آن به طاق قرآن نیز مشهور است. دروازه قرآن در طول تاریخ چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

آرامگاه حافظ

شمس الدین محمد ملقب به حافظ در 726 ه.ق در شهر شیراز چشم به جهان گشود. در دوران جوانی قرآن را تمام حفظ کرد. شغل اصلی او دیوانی و سپس شاعری بود. حاصل 69 سال زندگی پربار او "دیوان حافظ" شامل 500 غزل، 42 رباعی و محدودی قصیده است. حافظ پس از وفات در مکان مورد علاقه خود که امروز به حافظیه مشهور است به خاک سپرده شد.

آرامگاه سعدی

شیخ مُصلِح الدین مُشرف بن عَبدُالله سعدی در بین سالهای 606 -571 ه.ق در شیراز و خانواده ای متدین به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به مدرسه نظامیه بغداد رفت. تجربیات ارزشمند خود را که حاصل سفر به نقاط مختلف دنیا بود در دو اثر با نامهای بوستان و گلستان به رشته تحریر درآورد. شیخ در سال 691 ه.ق چشم از جهان فرو بست و در خانقاه خود دفن گردید.

آبشار مارگون

منطقه نمونه گردشگری آبشار مارگون واقع در سپیدان استان فارس لقب زیباترین آبشار استان فارس، ایران و خاورمیانه و مرتفع ترین آبشار چشمه ای جهان را به خود اختصاص داده و منشأ آب زلال و خنک این آبشار بی نظیر، از هزاران چشمه موجود در بدنه صخره کوه می باشد. علاوه بر آبشار منطقه اطراف نیز دارای طبیعت بسیار خاص، بکر و زیبایی است.

آرامگاه خواجوی کرمانی

کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود کرمانی با تخلص خواجو در سده هفتم هجری در کرمان به دنیا آمد. او علاوه بر تبحر در شاعری، ریاضیدان، موسیقی دان، منجم و هیئت شناس زبده ای بوده و آثار متعددی نظیر مثنوی های شش گانه، دیوان و .... از او برجای مانده است. آرامگاه او در شیراز و کنار دروازه قرآن می باشد.

آرامگاه بی بی دخترون

بقعه بی بی خدیجه در شیراز، آرامگاه یکی از فرزندان امام سجاد، امام چهارم شیعیان است می باشد.این بقعه بدستور همسر امیر مبارزالدین، موسس سلسله آل مظفر ساخته شد. اما بعدها بر اثر زلزله تخریب و مجددا توسط محمد قلی خان ایلخانی مرمت و تجدید بنا گردید.

بازار وکیل

بازار وکیل بدستور کریمخان زند و مشابه بازار قیصریه لار و بازار اصفهان دوره شاه عباس، ساخته شده و از معروفترین بازارهای ایران است که تمامی امورات تجاری، مبادلات بازرگانان در این بازار انجام می شد. و براساس نوع اصناف و کاربری ها به بازارهای کوچکتر و مختلفی تقسیم شده است. بازار وکیل همچنان پابرجاست و کسب و کار در آن ادامه دارد.

آرامگاه شاهچراغ

سید امیر احمد فرزند ارشد امام موسی کاظم (ع) با مشهوریت خاص شاهچراغ در ششم ذیقعده متولد گردید. او با قافله هایی از خانواده و دوستداران برای دیدن امام رضا (ع) به ایران سفر می کند و مأمون از ترس انهدام حکومتش، دستور به توقف این قافله ها را می دهد و سید امیر در جنگ حاکم شیراز برعلیه بنی هاشم بشهادت رسید و در شیراز به خاک سپرده شد.

ارگ کریمخانی

ارگ کرمیخانی در سال 1180 ه.ق بدستور کریمخان زند در شیراز و با دو هدف عمده سکونت و پادشاهی زندیه بنا گردید. این ارگ از لحاظ بنای بیرونی کاملا نظامی و از لحاظ بنای درونی کاملا سکونی و با زیباییها و جلوه گری های خاصی ساخته شده است.

کاخ اردشیر بابکان

کاخ اردشیر بابکان 1800 سال پیش توسط اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان بنا شد. این کاخ یکی از مهم‌ترین و اولین بناهای دوره ساسانی می باشد که هنوز آثار آن باقی است. از آنجایی که این بنا در کنار چشمه بنا شده و همچنین وجود آتشدان بالاتر از کاخ، به آتشکده فیروزآباد نیز معروف است. بررسیها احتمال کاخ بودن این بنا را نشان می دهند.

باغ عفیف آباد

باغ گلشن در دوران صفویه بنا شد که پس از این سلسله ویران گردید و در سال 1284 ه. ق قوام دوم این باغ را آباد نمود و عمارت کنونی آنرا ساخت که پس از مرگش به عفیفه خانم خواهرزاده قوام به ارث رسید و بهمین جهت نام عفیف آباد را بر آن نهادند.

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغهای شیراز، که قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد. این باغ نیز مورد توجه پادشاهان مختلفی بوده است. این باغ در نزدیکی قلعه ای با نام کهندژ و مجاورت آرامگاه سعدی و جنوب تنگ آب خان قراردارد. کاریز سعدی نیز از این باغ می گذرد.

باغ جهان نما

باغ جهان نما یکی از زیباترین و کهن ترین باغهای شهر شیراز است و همواره مورد توجه پادشاهان بوده است. عمارت کوشک این باغ توسط کریمخان زند مشابه باغ نظر، در مرکز باغ و به صورت هشت ضلعی و سبک کلاه فرهنگی و از جنس آجر است.

باغ ارم

باغ ارم باغی تاریخی و از زیباترین باغ های شهر شیراز که دارای طبیعتی منحصر به فرد و بی نظیر است. از تاریخ این باغ اطلاعات کاملی در دست نیست. این باغ دارای چند عمارت می باشد که عمارت اصلی در سه طبقه در مغرب باغ قرار گرفته است.

حمام وکیل

یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمند ترین حمامهای تاریخی ایران حمام وکیل واقع در مرکز شهر شیراز است. این حمام از پیشرفته ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده است. حمام که در سال 1187 هجری قمری به دستور کریمخان ساخته شد وحدود 11 هزار متر مربع مساحت دارد.

سرای مشیر

سرای مشیر نام مکان تاریخی در شهر شیراز واقع در جنوب بازار وکیل و از آثار باستانی دوره قاجار است. ابوالحسن خان مشیر الملک این بنا را در سال 1282 ه ق احداث کرده است.

نقش رجب

در شمال شرقی شیراز و در مسیر پاسارگاد به نقش رستم در شکافی از کوهی نه چندان بلند چهار نقش برجسته منسوب به دوره ساسانی دیده می شود که برای بزرگداشت پیروزی آنان بر دشمن و گرفتن دیهیم پادشاهی از اهورامزدا حکاکی شده و دارای چند کتیبه نیز است. به مجموعه این سنگ نگاره ها نقش رجب می گویند.

کاخ سروستان

کاخ ساسانی سروستان به احتمال قریب به یقین از آثار تاریخی دوره ساسانیان (پادشاهی بهرام گور پنجم) می باشد که توسط مهرنرسی، وزیر بهرام بنا شده و دارای جنبه ی تقدس بوده است.

بهشت گمشده

بهشت گمشده جایی در نزدیکی مرودشت شهر شیراز قرار دارد که طبیعت زیبایی دارد و زیستگاه پرندگان و پستانداران زیادی است.

پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی پولادکف در شهرستان سپیدان شیراز با داشتن امکانات رفاهی و گردشگری فراوان در تمام سال پذیرای تعداد زیادی از مردم است.

غذاهای شیرازی - قسمت دوم

کوفته گشنیز ، آب پيازک (اشکنه)، قورمه به، کوفته هلو، دوپیازه، یخنی نخود و یخنی عدس کلم از غذاهای محلی شیراز هستند که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت چهارم

آش سبزی، آش کارن، آش ماست، آش دوغ و آش انار از نمونه های آش شیرازی هستند که طرزتهیه آنها در این وبلاگ آورده شده است.

غذاهای شیرازی - قسمت سوم

بادام سوخته، رنگينک، حاجی بادام، شکر پنیر، حلوای کاسه و دوای آرد و روغن از جمله دسرهای شیرازی میباشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت اول

قنبر پلو، شکر پلو، کلم پلو شیرازی، پاچه پلو، رب پلو، دمپخت جزو غذاهای محلی شیراز هستند.

سوغاتی های شیراز

در شیراز بهترین و تازه‌ترین عرقیات که هرکدام علاوه بر طعم، خواص دارویی و درمانی ویژه‌ای نیز دارند تهیه می‌شود.