درباره غار کلهرود

در ميان جذابيت‌هاي پرشمار گردشگري استان اصفهان، بيش از سي غار طبيعي شگفت‌انگيز مي‌درخشد؛ غارهاي فريدون، پلنگ، نياسر، ارازه(چاه ارازه)، افغان، افوس، بابا جابر، اصه تراش، کوه سوخته(صالح پیغمبر) و... . از اين ميان، غار زيباي كلهرود (‏Kalahrood‏) يا چاوزمه (چاه وزمه) تنها غار گلي اين استان و يکي از زيباترين و پر رمز و رازترين آنها است.
  • مختصات جغرافيايي
"5/21  22
33˚ عرض شمالي و  ‎‏"7/35  34
51˚ طول شرقي
در حدود 30 تا 35 کيلومتري شمال مورچه‌خورت (در جاده قديم کاشان) و در فاصله 110 کيلومتري اصفهان، نزديک روستاي كلهرود، در ميان دره‌اي كم‌عمق.
  • طول غار
طول غار کلهرود 1200 متر و فاصله دهانه آن تا ژرف‌ترين نقطه‌اش (انتهاي چاه) حدود 50 متر است. غار از یک دهلیز اصلی به طول تقريبي 100 متر که به تالار عظیمی به طول 120 و عرض 50 متر می‌رسد، تشکیل شده است. این بخش و تالار و دهلیز اصلی روی هم رفته به 3000 متر می‌رسد که تا قبل از کشف انتهای غار «قوری‌قلعه» در اورامانات پاوه، طولانی‌ترین غار شناخته‌ شده ایران به‌شمار می‌رفت.
  • مسير غارپيمايي
غار كلهرود از دو بخش اصلي تشکیل شده است؛ یک قسمت شامل چند تالار بزرگ و قسمت دیگر که طول اصلی غار را تشکیل می‌دهد، شعبه گلی این غار است که به مانند دهلیزی بلند امتداد یافته است.
  • ورودى غار
ورودى غار دالان‌ مانند و داراى سقفى کوتاه با پهناى چهار تا بیست متر است. در ورودی غار با یک سه‌راهی مواجه می‌شویم. مسیر سمت چپ پس از کمی پیش‌روی به اتمام می‌رسد. مسیر مياني، مسیر اصلی غار است كه با شیبی تند و پس از طى حدود شصت متر به تالار کوچکى مى‏رسد و مسیر سمت راست از طریق چاهی به تالار اول منتهی می‌شود.

تالار اول
: تالار اول تالاري کوچک و بیضى‌شکل است و ابعادى درحدود سى در چهل متر دارد و بلنداى آن به حدود شش متر مى‏رسد. تالار کوچک با دالانى کوتاه به تالارى بزرگ كه وسیع‏ترین فضاى غار است، متصل مي‌شود.

تالار دوم: این تالار از تالار قبلى کمى بزرگ‏تر بوده و با ابعادى در حدود ۳۰ در۵۰ متر، از پدیده‏‌هاى زیبا و کم‌‏نظیر غار كلهرود به شمارمی‌آید. سقف و دیوارهاى آن پوشیده از غارسنگ‏هاى گل‏‌کلمى و کف آن پوشیده از چکیده‏هاى مخروطى دانه انگورى است و حوضچه‌ه‏اى پرآب، زیبایى خاصي به آن بخشيده است.
با گذر از اين تالار، وارد آخرین تالار غار می‌شویم که میدانکى به‌وسعت حدود شصت متر مربع در ميان آن قرار دارد.
  • پايان غار؛ يك چاه
در مرکز اين ميدانك چاله‏اى کنده شده که گویا محل برافروختن آتش و شايد استراحتگاه موقت افرادى بوده که ساعاتي را در آن مي‌گذرانده‌اند (افروختن آتش در اعماق غارها براي مدت طولاني، به‌دليل پر شدن فضا از دود ممكن نيست). در انتهاي اين به تالار چاهي برمي‌خوريم که دهانه آن حدود دو متر با ژرفایى حدود پنج متر است.
  • ورودي دوم غار
از سمت راست این تالار دو دهلیز جدا مى‏شود؛ یکى دهلیزي آب‏رو است كه به اعماق غار رفته و کور مي‌شود و دیگرى كه شیبى تند و چاه‌مانند دارد، به سوى دهانه غار مي‌رود كه ورودى دوم یا ورودي چاه‌مانند غار را تشكيل مي‌دهد.

طول مجموع دهلیزهاى قابل عبور و تالارها و دالان‏هاى غار در حدود هزار و دویست متر است.
یک شاخه باریک و ساده در انتهای غار قرار دارد که باید خزیده به درون آن رفت.
  • مسير اصلي
برای اینکه به پیمایش طول اصلی این غار بپردازیم، بايد پس از تالار اول به بخش گلی غار که در سمت چپ ما با ارتفاعی از سطح زمین قرار دارد، وارد شويم و در طول آن پيش برويم.

اطلاعات گردشگری

مسير دسترسی به غار : استان اصفهان ، اصفهان ، جاده اصفهان- تهران ، مورچه خورت ، جاده نطنز ، روستای باغ میران، روستای کلهرود. در روستا مسیر آسفالت را ادامه مي‌دهيم تا به سیل‌بند برسیم، اینجا دو مسیر پیش روی ماست؛ سمت راست مسیر دسترسی به روستا و سمت چپ جاده‌ای خاکی است که مسیر غار است. با گذر از کوچه باغ‌ها و طی 500 متر به دوراهی می‌رسیم، مسیر سمت راست را انتخاب کرده و در دوراهی بعدی وارد مسیر سمت چپ شده تا پس از طی یک کیلومتر جاده خاکی که برای هر نوع ماشینی رهوار است، به امام‌زاده مي‌رسیم که محلي مناسب براي پارک ماشین است. غار در کوه سمت راست ما واقع شده و دهانه آن به سمت غرب گشوده شده است ولی تا به نزدیک آن نرسیم، قابل مشاهده نيست. برای رسیدن به دهانه غار باید راه پاکوب پشت امام‌زاده را در پیش گرفت و با توجه به پیکان‌های منقوش روی سنگ‌ها به دهانه غار کلهرود رسید.

پيمايش اين غار به نسبت آسان است، بنابراين برای کسانی که می‌خواهند غارنوردی را آغاز کنند یا قصد اجرای یک برنامه غارنوردی همراه با اعضای خانواده را دارند، گزینه مناسبی است.

به فاصله دو ساعت از غار کلهرود و در سمت شمال غرب آن چاهى آهکى، اسید ساخته قرار دارد به نام چاه «وزمه». این چاه به‌وسیله «مشهدى رمضان»، مقنى روستا، مورد کاوش قرار گرفته است. چاه استوانه‏اى شکل بوده و قطرى برابر سه متر و ژرفایى برابر شانزده متر دارد و زیستگاه کبوتران است. براى یافتن دهانه آن باید از بلد محلى استفاده کرد.

تجهیزات مورد نیاز جهت بازدید : هدلامپ ، کلاه ایمنی ، آب آشامیدنی
هوای درون غار : معتدل

روستاي كلهرود به جز اين غار جاذبه‌هاي گردشگري ديگري نيز دارد كه سه اثر ثبت شده در ميراث فرهنگي از آن جمله‌اند:
1.    حمام کوچک و حمام بزرگ چهار محل کلهرود
2.     مسجدی قدیمی به نام مسجد حاجی در محله کلهرود
3.    منزل محمد صادق برومندی  واقع در محله سربیشه

تاریخچه

غار کلهرود غاري است غيرآهكي كه به دليل دو ويژگي گلی بودن و طولاني بودنش شهرت دارد. غار کلهرود به‌سوى جنوب دهان گشوده و از سطح دریا ۱۴۵۰ متر ارتفاع دارد.
به نظر می‌رسد غار در اثر نفوذ آب رودخانه در زمانى که بستر، پنجاه متر بالاتر از جاي كنوني‌ بوده، به وجود آمده باشد. این غار دو دهانه دارد و ارتفاع دهانه اصلی آن از سطح دریا، 2340 متر است. سال‌ها پيش، دو جهانگرد به داخل اين غار رفتند و 15روز در آن سردرگم بودند تا اين که نوري از دهانه غار نظر آنها را جلب کرد و از آن طريق مسير خروج را پيدا کردند و جان خود را نجات دادند.‏

در گذشته، در يکي از تالار‌هاي اين غار آب وجود داشته كه در حال حاضر خشک است. همچنين غارسنگ‌هاي زيبايي در اين غار وجود داشته كه متاسفانه به‌دليل دسترسي آسان و رفت و آمد زياد، اين غارسنگ‌ها از بين رفته‌اند و تنها در دهليز‌هايي که رفت و آمد سخت است، غارسنگ‌هايي برجاي مانده‌ است.‏
از جمله کشفيات درون غار كلهرود مي‌توان به اشيا و ابزار تاريخي، استخوان انسان يا جانور اشاره کرد.‏
 
نام: آسیا » ایران » اصفهان » غار كلهرود
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر اصفهان

 

مسجد سید

مسجد سید یکی از بزرگترین و معروف ترین مساجد اصفهان است که از جمله آثار تاریخی برجای مانده از دوره قاجار محسوب می شود. ساخت این بنا توسط یکی از علمای بزرگ اصفهان به نام آیت الله سید محمدباقر شفتی آغاز گردید که پس از فوت ایشان، فرزند و نوه ی وی ان را ادامه دادند. کل عملیات ساخت مسجد همراه با تزئینات بکار رفته در آن در حدود 130 سال بطول انجامیده است.

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان از جمله مساجد بسیار قدیمی اصفهان است که مکان آن حتی پیش از اسلام نیز کاربری مذهبی داشته است. این مسجد که در طول تاریخ خود تغییرات زیادی را در زمان حکومت های مختلف متحمل شده، امروزه یکی از جاذبه های گردشگری تمام عیار اصفهان محسوب می شود.

مسجد حکیم

مسجد حکیم از جمله آثار تاریخی اصفهان است که در قرن چهارم هجری و در زمان حکومت شاه عباس دوم صفوی ساخته شده است. بانی این مسجد حکیم شاه، حکیم محمد داوود خان بوده است. مسجد حکیم به دلیل ساختار گلی و نیز وجود خط نوشته های متعدد در گوشه و کنار بنای آن، از شهرت خاصی برخوردار است.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله از جمله مساجد باشکوه اصفهان و از آثار برجای مانده از دوران صفوی می باشد. این مسجد که در میدان امام یا نقش جهان قرار دارد، از شهرت بسیاری برخوردار است. گنبد زیبا و کاشیکاری شده این مسجد، یکی از زیباترین گنبدهای جهان می باشد. همه ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی از این مسجد دیدن می کنند.

منارجنبان

بنای منارجنبان یکی از شگفت انگیزترین آثار تاریخی اصفهان محسوب می شود. ویژگی این بنا که از یک ایوان و دو مناره تشکیل شده این است که تکان دادن یکی از مناره ها سبب تکان خوردن دیگری و نیز کل بنا به طور کاملاً محسوس می شود. این بنا که از آثار قرن هشتم هجری به شمار می رود، از مهمترین جاذبه های گردشگری اصفهان می باشد.

مدرسه چهارباغ اصفهان

مدرسه چهارباغ یکی از مدارس معروف اصفهان می باشد که از آخرین بناهای عهد صفوی به شمار می رود. این مکان که از ابتدا به عنوان محل تحصیل طلاب عمل می کرده، از ویژگی های معماری بسیار شاخصی برخوردار است. کاشیکاری های این مدرسه زبانزد می باشد. مدرسه چهارباغ با اسامی دیگری نظیر مدرسه سلطان و مدرسه مادرشاه نیز شناخته می شده است.

کلیسا وانک

شهر اصفهان از جمله شهرهای ایران است که بخشی از جمعیت آن را اقلیت دینی ارامنه تشکیل می دهد. این افراد که در زمان شاه عباس اول صفوی به این منطقه کوچ داده شدند، اقدام به ساخت تعدادی کلسیا کردند. از معروفترین کلیساهای این شهر، کلیسای وانک می باشد که از جاذبه های گردشگری اصفهان محسوب می شود.

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت از جمله کاخ های برجای مانده از دوره صفوی در اصفهان می باشد. این کاخ در نیمه دوم قرن هجری و در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده است. بنای دو طبقه کاخ هشت بهشت دارای اتاق ها، رواق ها و راهروهای متعددی است که توسط دو راه پله به یکدیگر متصل اند. امروزه وجود پارکی وسیع و زیبا در کنار این کاخ، گردشگران بسیاری را به این مکان جلب می کند.

کبوترخانه

از جمله آثار تاریخی اصفهان که شاید کمتر نام شان به گوش بخورد، کبوترخانه ها می باشد. این سازه های شگفت انگیز و جالب که قدمتی در حدود هفت قرن دارند، بویژه در دوره صفوی از رونق بسیاری برخوردار بودند. کبوترخانه های اصفهان که برخی آنها گنجایش چهل هزار قطعه کبوتر داشته اند، در میان معروفترین کبوترخانه های جهان جای داشته اند. امروزه نیز در اطراف اصفهان تعدادی کبوترخانه به چشم می خورد.

عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو یکی از باشکوه ترین آثار تاریخی برجای مانده از دوره صفوی است. ساخت این بنا به دستور شاه عباس اول آغاز گردید اما در زمان حکمرانی سایر پادشاهان صفوی نیز بخش هایی به آن افزوده و تکمیل گردید.

مسجد امام

مسجد امام از معروفترین و باشکوه ترین مساجد اصفهان می باشد که از آثار دوره صفوی محسوب می شود. این مسجد که در میدان امام یا نقش جهان واقع شده، از جاذبه های گردشگری مهم اصفهان است که همه ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سوی خود جلب می کند.

کاخ چهلستون

کاخ چهلستون از جمله آثار برجای مانده از دوره صفوی در اصفهان است که به دلیل تعدد ستون های موجود در آن، بدین نام خوانده میشود. وجود نقاشی ها، مینیاتورها، نسخ خطی، ظروف و سفالینه ها، سکه و جاذبه های بصری فراوان در معماری این بنا، همه ساله گردشگران بسیاری را به این مکان می کشاند.

سی و سه پل

از میان پل های تاریخی اصفهان که بر روی رودخانه زاینده رود ساخته شده به جرأت می توان گفت که سی و سه پل از معروفترین شان به شمار می رود. سی و سه پل، طولانی ترین پل موجود بر روی زاینده رود است که در زمان حکومت شاه عباس اول صفوی و توسط یکی از سرداران وی به نام الله وردی خان ساخته شده است.

حمام علیقلی آقا

دوره حکومت پادشاهان صفوی، دوره رونق هنر و معماری در اصفهان محسوب می شود. از جمله بناهایی که در ساخت آن در این دوران از اهمیت چشمگیری برخوردار بوده، حمام های عمومی اصفهان بوده است. مجموعه حمام علیقلی آقا از جمله این حمام ها است که با قدمتی در حدود 310 سال، به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان علاقمندان بسیاری را به سوی خود جلب می کند.

پل مارنان

پل مارنان یکی از قدیمی ترین پل های اصفهان می باشد که برخی تاریخ ساخت آن را به دوره ساسانی نسبت می دهند. این پل که با اسامی مختلفی چون پل ماربین یا پل سرافراز نیز شناخته می شده، امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان تبدیل شده است.

پل شهرستان

پل شهرستان یکی از قدیمی ترین پل هایی است که در دوران پیش از اسلام بر روی رودخانه زاینده رود ساخته شده است. این پل که زمان ساخت آن را متعلق به دوره ساسانی می دانند، بارها در زمان حکومت سلسله های دیگری نظیر سلجوقیان، آل بویه و صفویه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

پل خواجو

یکی از معروف ترین پل های زاینده رود، پل خواجو می باشد که در سال 1060 هجری قمری به دستور شاه عباس دوم ساخته شده است. این پل بواسطه ویژگی های معماری و تزئینات بکار رفته در ساخت آن از سایر پل های موجود بر روی زاینده رود معروف تر است.

پل چوبی

پل چوبی که نام صحیح آن جوئی می باشد، از جمله پل های قدیمی ساخته شده بر روی زاینده رود است که به دستور شاه عباس دوم صفوی و برای کاربری سلطنتی ساخته شده است. این پل که در بین دو پل خواجو و سی و سه پل واقع شده، از جمله جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می رود.

بازار قیصریه

بازار سنتی اصفهان، که یکی از زیباترین و قدیمی ترین بازارهای ایران و جهان است ورودی های متعددی دارد اما ورودی اصلی آن، سر در قیصریه واقع در میدان امام یا میدان نقش جهان می باشد.

آتشگاه

آتشگاه یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی مربوط به دوران پیش از اسلام در اصفهان می باشد که در انتهای خیابانی به همین نام و بر فراز تپه ای واقع شده است. این بنا که ساخت آن را مربوط به دوره ساسانیان یا پیش از آن می دانند، از جمله جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می رود.

کليساي مريم

کليساي مريم متعلق به دوره صفوي و دومين کليساي بزرگ شهر اصفهان است که هنوز هم در آن مراسمي برپا مي شود. نقاشي ها و کاشي کاري هاي ديوارهايش بر اهميت آن افزوده و تشکيل يک هشتي داده است. توجه بيش از حد زنان به اين کليسا به دليل نام حضرت مريم نيز جالب توجه است.

هنرهای دستی اصفهان - قسمت اول

قلم زنی، خوشنویسی، مینا کاری، قلمدان سازی و سفره قلمکاراز چمله هنرهای دستی اصفهان است. هنر قلم زنی که از دیرباز در اصفهان رواج كامل داشته، درحقیقت نوعی حكاكی بر روی فلزات است.

غذاهای محلی اصفهان

از غذا و دسرهای مخصوص اصفهان می توان به خورش ماست، حلیم بادمجان، بریانی و آبگوشت بالوبیا سفید اشاره کرد.

هنرهای دستی اصفهان - قسمت دوم

قالیبافی، خاتم سازی، زری بافی و مینیاتور از جمله صنایع دستی اصفهان است. خاتم سازی در واقع هنر آرایش سطح اشیا چوبی به صورتی شبیه به موزائیك با مثلثهای كوچك است.

هنرهای دستی اصفهان - قسمت سوم

کاشی سازی، گچبری، گره چینی و مشبك، صحافی و جلد سازی جزو صنایع دستی اصفهان می باشد. یكی از هنرهائی كه در عصر صفویه به اوج رسید و هنرمندان اصفهان در تكامل آن ابتكار و خلاقیت بی مانندی از خود نشان دادند صحافی و جلد سازی بود.

سوغاتی های اصفهان

علاوه بر صنایع دستى، شیرینى گز و پولکى و گلاب قمصر کاشان از سوغاتى هاى مشهور شهر اصفهان است.