شرایط اقلیمی

منطقه خطيرکوه همانند مناطق کوهستانی مشرف به دریا دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد، یعنی دمای معتدل، نوسانات کم شبانه روز، رطوبت کم، وزش نسیم دریایی و بادهای‌های محلی و بارندگی کم در مناطق کوهستانی. بارندگی بیشتر در بهار و زمستان به شکل برف است که آب شدن آن در بهار و تابستان آب رودخانه کبیر را برای کشاورزان تامین کرده و پس از پیوستن به رودخانه تالار به دریای مازندران می‌ریزد. در بهار و پاییز بارش‌هایی رگباری نیز رخ می‌دهد که به دلیل نبود پوشش گیاهی مناسب و شیب زیاد زمین باعث به راه افتادن سیل می‌شود.

ویژگی خاص خاک و ماسه سنگ‌های خطیرکوه، این منطقه را برای باغداری مساعد کرده است. کشاورزان جو، گندم، شبدر و یونجه می‌کارند که به علت وجود رطوبت خزری قبل از صبحدم محصولات خود را جمع آوری می‌کنند تا از میزان ضایعات کاسته شود.

قرارگرفتن خطیرکوه بین دو استان با اقلیم کاملا متفاوت شکلی کاملا متمایز در شمال و جنوب آن ایجاد کرده است. در شمال جنگل‌های انبوه متناسب با آب و هوای خزری و در جنوب پوشش کم گیاهی استپی کویر دیده می‌شود. ساکنان جنوبی از این فرصت نیز استفاده کرده و در بیشتر منطقه درخت اورس کاشته اند که نسبت به رطوبت بسیار مقاوم است.

جاذبه‌هاي گردشگري

  • قله قدمگاه
قله قدمگاه با ارتفاع ۳۶۵۱ متر از سطح دريا در روستاي کمرود که در بين کوهنوردان به علم‌کوه سمنان معروف است همه‌ساله ميزبان تعداد زيادي کوهنورد از سراسر ايران و جهان است. در دامنه قله و درجنوب غربی روستای کمرود دو يخچال طبيعي قرار دارد که یخ مورد نیاز مردم را در فصول گرم سال برای مراسم آن‌ها تامین می‌کند.
بعضی می‌گویند حضرت علی علیه السلام از این منطقه عبور کرده و به میمنت قدومشان قدمگاه نام گرفته و برخی می‌گویند به علت وجود برج دیدبانی و قدم زدن همیشگی نگهبانان بوده است. افراد سودجو این برج را برای یافت گنج تخریب کرده اند.
  • چاه سنگی
در جنوب غربي مرتع بالا چالميش و در ارتفاع ۴۰ متری صخره ای در غرب قدمگاه چاهی سنگی قرار دارد که بی شباهت به غار نیست. این چاه در گذشته داراي درب سنگي بزرگ بوده که در اثر فشار جانبي کوه، درب آن جابه‌جا شده‌است. گفته مي‌شود اين چاه به قله قدمگاه و يخچال طبيعي يا زيارتگاه راه دارد. چگونگي حفر آن بسیار حیرت آور است. به نظر می‌رسد این غار برای جلوگیری از ورود بیگانگان به طبرستان حفر شده باشد.
  • برجك يا برج ديد باني
برفراز قله ۳٦٥١ متری قدمگاه یک برج دیدبانی از سنگ و آهک و ساروج ساخته شده بود که علت ساخت و قدمت آن مشخص نشده است. افراد سودجو بخش زیادی از آن را تخریب کرده اند.
  • حوضچه آجري
در فاصله سي،  چهل متري از برجك و در شمال قله قدمگاه حوضچه ای به طول و عرض تقريبي ٥/٢ در ٥ /١ متر قرار دارد که از آجر مربعی شكل و آهك و ساروج ساخته شده است. می‌گویند در فصول گرم سال براي ذخيره و سرد نگهداشتن آب و يخی كه از يخچال طبيعي در فاصله ٨٠٠ متري در سمت شمال به دست می‌آوردند استفاده می‌شده است. متاسفانه مورد تهاجم افراد سودجو قرار گرفته و بخش زيادي از آن تخريب شده است.

دیگر اماکن دیدنی خطیرکوه:
  • امام زاده حمزه(ع) رودبار
  • مقبره سيدنظام‌الدينن
  • ساختمان قديمي سقانفار با معماري سنتي و قدمت بيش از ۳۰۰ سال در حسينيه کمرود
  • آبشار کمرود
  • چشمه‌هاي چمن، باغک، استين‌سر چشمه ي روزيه، چشمه ي زرجيم، چشمه ي ادت
  • تپه زيباي کتليم با چشم انداز وسيعي از تنگه خطيرکوه از سواد کوه تا چاشم

طبیعت و حیات وحش

رویش جنگل‌های مازندران از این منطقه آغاز شده و به سمت شمال ادامه یافته که بسیار چشم نواز است. جنگل‌هاي زيباي نسوم، دارکش، وارتا، سلوش با تنوع گياهي پهن‌برگ و سوزني‌برگ و گياهان دارويي گل گاوزبان، باريجه، آويشن و حيوانات وحشي چون بز کوهي، خرس، پلنگ، گراز به این منطقه جلوه خاصی بخشیده است.

محصولات غذايي

دامداران شير، ماست، کره، آروشه، لور، سرشير محلي، سرماست محلي، عسل طبيعي، قره قروت، و باغداران گيلاس، آلبالو، زردآلو، توت و به ويژه گردو تولید می‌کنند. آلبالوئک، سولي، زرشک، وليک، سيب وحشي، گالش انگور از محصولات خودرو این منطقه هستند. نان پنجه کش، نان گرده و کچيله نون محتوي گردو و آش گزنه، آش زرشک، تفره که با قره قروت درست مي شود از غذاهای محلی این منطقه هستند.

صنايع دستي

صنايع دستي شامل جاجيم بافي، گليم بافي، فرش دست بافت، نمد، لباس پشمي و غيره است.

تاریخچه

وجود سنگ‌های فسیلی در مناطق مرتفع نشان می‌دهد خطیرکوه روزگاری زیر آب بوده و در نتيجه حرکات کوهزايي دوران سوم سنوزوئيک (دوره ترشياري) تشکیل شده است.
وجود رودخانه کبیر در این منطقه بستری مناسب برای کشت و کار و موقعیت مناسبی را برای تردد تجار در فصول سرد سال فراهم کرده بود. روستاهای حاشیه این رود را کمرو روار می‌نامیدند که با رشد جمعیت هر کدامشان دارای نامی شدند که عبارتند از: کمرود، زرشک دره، بند بن، پاقلعه، رودبار و لرد. جالب است بدانید که نام روستای کمرود منطقه خطیرکوه، در لغت نامه دهخدا نیز دیده می‌شود.

در گذشته، موقعيت سوق‌الجيشي این روستا حساسيت و اهميت ويژه‌اي را به آن داده بود. همچنین آن را جزء بخش راستویی مرکز سوادکوه می‌دانستند که شامل این روستاها بود: طالع، شورمست، میارکلا، از آن رود و کمرود.

رودی که از شمال کوه‌های خطیر کوه سرچشمه می‌گیرد را راستویی و سرچشمه آن را روزیه خطیر کوه می‌نامند. پس از پیوستن چند شاخه فرعی به آن مثل سرخاب و دلاور، از شهر پل سفید می‌گذرد، در سمت چپ دو راهی آزادمهر شاخه ولوپی به آن می‌ریزد و از این جا به تالار تغییر نام می‌دهد. در پایین دست رودخانه کبیر، امافتی‌ها، ملردی‌ها، برنتی‌ها و بایع کلایی‌ها ساکن هستند و به این رودخانه ولاراو می‌گویند. در زبان محلی به آبی که با حجم زیاد خود کناره رودخانه را عقب رانده و زمین‌های مسیر رودخانه را تخریب کرده است، ولاراو می‌گویند.

اطلاعات گردشگری

در مهدی شهر (سنگسر)، یکی از شهرستان‌های استان سمنان، روستایی به نام خطیرکوه قرار گرفته است. این روستا در ۶۰ کیلومتری شمال مهدی شهر و ۳۵ کیلومتری شهمیرزاد واقع شده است. درواقع، دره ای است در البرز مرکزی که از شمال به سوادکوه، از مشرق به شهر سنگده در ساری و از مغرب به فیروزکوه محدود می‌شود.

این مکان شامل چندین روستا و تنگه با طبیعت و حیات وحشی چشم نواز است و مردم آن با بهره گیری از آب رودخانه کبیر به دامداری، کشاورزی و باغداری مشغول اند.
 
نام: آسیا » ایران » شهرهای دیگر ایران » خطیرکوه
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر شهرهای دیگر ایران

 

غار هوتو در بهشهر

"هوتو" غاری است با قدمت تاریخی 70 هزار ساله، که در غرب شهرستان بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) واقع شده است. این غار براي اولين بار در سال 1949 شناسايي و بررسي شد. نتايج به دست آمده از این تحقيقات، نشان دهنده این است که انسان‌هاي نخستين (دوره‌هاي پارينه سنگي، ميانه سنگي و نوسنگي) در این غار زندگی کرده‌اند.

جنگل الیمستان در آمل

طبیعت زیبا و خیره‌ کننده جنگل الیمستان و هوای خنک و مه آلود آن به همراه دشت‌هایی سراسر پوشیده از گل و سبزه، فضایی وصف نشدنی را خلق کرده است که شوق پیاده روی و لذت بردن از این جاذبه‌ها را در هر فردی برمی‌انگیزد.

غار اسپهبد خورشید در سوادکوه

غار " اسپهبد خورشید " یا " عایشه گرگیلی دژ " که یکی از دو غار مهم مازندران به شمار می‌رود، در مسیر جاده تهران ـ فیروزکوه بر دل خطیرکوه و در ناحیه دوآب شهرستان سواد کوه استان مازندران قرار دارد.

غار علیصدر در همدان

غار علی‌صدر با توجه به مناظر بدیع و دیدنی که از رسوبات کربنات کلسیم در سقف و دیواره‌ها در آن بوجود آمده‌اند و مزایایی چون دارا بودن هوای سالم، برخورداری از امکان قایقرانی از منحصر به فردترین مکان‌های گردشگری ایران در همدان به شمار می‌رود.

دریاچه اوان در قزوین

از جاذبه‌های طبیعی استان قزوین، دره سرسبز و پیاله‌ایی شکل الموت است که از شمال به رامسر، از جنوب و شرق به قزوین و كوه‌های طالقان و از غرب به طارم‌سفلی متصل شده که در بین آن دریاچه زیبای "اوان" مانند الماسی می‌درخشد.

غار کیجا کرچال در سوادکوه

غار کیجا کرچال در مسیر جاده فیروزکوه ـ سوادکوه و در فاصله 10 کیلومتری جنوب شهر پل سفید واقع شده است. این غار که در ارتفاع 1268 متری از سطح آب‌های آزاد و بر فراز کوه سرخل (یکی از شاخه‌های فرعی رشته کوه‌های البرز) قرار دارد، در کنار غار اسپهبد خورشید، دو غار مهم مازندران می‌باشند.

قلعه رودخان در فومنِ گیلان

قلعه رودخان یا قلعه حسام، نام قلعه‌ای تاریخی و با عظمت است كه حكايت از تمدني كهن داشته و یکی از بزرگترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران می‌باشد. این قلعه با مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع، در ارتفاعي بيش از ۶۰۰ متر بر فراز ارتفاعات روستای رودخان واقع شده‌ و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

گنبد سلطانیه در زنجان

گنبد سلطانیه که در 36 کیلومتری شرق زنجان قرار گرفته، در سال 1310 جزء آثار ملی ایران شناخته شد و در 24 تیرماه 1384 نیز به عنوان هفتمین اثر ماندگار ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

پارک جنگلی سیسنگان در نوشهر

"پارک جنگلی سیسنگان" یکی از زیباترین و با ارزش‌ترین پارک‌های جنگلی شمال کشور می‌باشد که بخشی از آن جهت ذخیره منابع گیاهی و بخش دیگر جهت گردش و تفریح در نظر گرفته شده است. این پارک به دلیل آنکه زیستگاه انواع گونه‌های درختی، درختچه‌ای و جانوری است، جزء پارک‌های شاخص کشور محسوب می‌شود.

کلاردشت در چالوس

کلاردشت منطقه‌ای کوهستانی از توابع شهرستان چالوس می‌باشد که در غرب استان مازندران واقع شده است. دهستان كلاردشت با 39 آبادي در دشت کوچک دامنة تخت سليمان قرار دارد که مركز آن حسن كيف می‌باشد‌ و زبان‌های رایج در آنجا مازنی، کردی، لکی و فارسی است.

روستای کندلوس در نوشهر

روستای کندلوس خانه‌های کاهگلی زیبایی دارد که با نمایی از چوب، سقف‌های چوبی و پنجره‌های کوچک مزیّن شده است. کوچه‌های سنگ فرش، نهرهای جاری و چشمه‌های آب معدنی نیز نمایی جذاب برای روستا به وجود آورده است.

جنگل ابر در سمنان

جنگل ابر یکی از جنگل‌های زیبا و قدیمی ‌ایران است که در استان سمنان و نرسیده به استان گلستان قرار دارد. در این جنگل نزدیک به 85 گونه گیاهی چوبی، بسیاری از درختان کمیاب و گیاهان دارویی نادر یافت می‌شود.

تله کابین نمک‌آبرود

نمک‌آبرود با وسعت 650 هكتار، در استان مازندران واقع شده است. این شهرک دارای خط تله‌کابینی معروف به "تله‌کابین نمک‌آبرود" و نیز دو بخش اصلي شهرسازي و امكانات گردشگري است.

چشمه دیمه در کوهرنگِ چهارمحال و بختیاری

چشمه دیمه از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری واقع در روستایی به همین نام در منطقه‌ی کوهرنگ می باشد.این چشمه دارای املاح معدنی مغنی است که در درمان سنگ کلیه و پوسیدگی دندان بسیار مفید است.

دریاچه شورمست در سوادکوه

دریاچه شورمست یکی از زیبا ترین جاذبه های طبیعی در سرزمین پهناور مان ایران می باشد. این چشمه در استان مازندران، شهرستان سواد کوه واقع شده است. در حاشیه و پیرامون آن نیز تاسیسات عظیم استخراج زغال سنگ،برج تاریخی لاجیم قرار دارد.

کویرمرنجاب

سفر به منطقه ی مرنجاب به قول خودمون یک تیر و چند توانید از کاروانسرا ی تاریخی دوره صفویه، دریاچه ی نشان است چون علاوه بر دیدن کویر و آسمان زیبای آن می نمک،جزیره ی سرگردان دیدن کنید.

جزایر ناز قشم

جزیره ناز با وسعت تقریبی سه هکتار، یکی از جزایر مهم و منحصر به فرد می‌باشد که در نزدیکى سواحل شرقى قشم‌ و در 22 کیلومتری شهر قشم قرارگرفته است. این جزیره خالی از سکنه، دو جزیره کوچک را در آغوش خود جای داده که بومیان منطقه به این دو جزیره، دو کرده می‌گویند.

نقاط دیدنیِ مرنجاب

منطقه ی مرنجاب یکی از مناطق زیبای کویری است که در واقع مجموعه ای از تفریحات و دیدنی ها طبیعی و باستانی را درکنار هم فراهم آورده است.

شهرتاریخی خاروانا

در این مقاله قصد معرفی قلعه ی جوشین در شهر خاروانا را داریم. شهر تاریخی خاروانا دارای آثار تاریخی بسیار و سه قلعه ی مهم به نام های جوشین، قلعه‌ ی علي بيگ و قلعه ی آغجه است.

ابشار کبود وال در گلستان

شهرستان علی آباد کتول از توابع استان گلستان در کنارتعداد زیادی از مناطق گردشگری، آبشاری بی بدیل را در خود جای داده که همیشه مسافران را سمت خود می کشانده است؛ آبشار کبودوال. برای دیدن این آبشار پس از ورود به این شهر وارد کمربندی پارک جنگلی-علی آباد شده و پس از رسیدن به تفرجگاه عمومی شهر باید نیم ساعت پیاده روی کنید.

آشوراده در گلستان

تنها جزیره ی ایرانی دریای خزر، جزیره ی آشوراده است که در شهرستان بندر ترکمن از استان گلستان قرار دارد. در بعضی از آثار و نوشته ها آشوراده را همان جزيره مشهور و تاريخي "آبسكون" مي دانند كه اکنون اين جزيره با بالا آمدن آب دریای خزر نابود شده و براساس مستندات تاریخی این فرضیه اشتباه است.

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال، معروف به بهشت ایران، از جمله مناطق ییلاقی کشور با آب و هوای سرد است که مردم آن علاوه بر دیدن مناظر بی نظیر دشت و شالی و کوه های سرسبز، هوای سالم تنفس می کنند و شب ها ستاره ها را می بینند.

قله پاشوره در مازندران

پاشوره، نام قله‌ ایست که در روستایی به نام نوا قرار دارد. برای رفتن به این مکان گردشگری زیبا باید از جاده هراز گذر کرد و پس از گذشتن از آب اسک، در منطقه پل مون و در دو راهی روستای رینه، جاده‌ای در سمت راست ما قراردارد که به سمت روستای نوا می‌رود. دشت آزو یکی از زیباترین دشتهای مازندران است که در روستای نوا قرارگرفته است.

آبشار شادان در گلستان

آبشار شادان در ۷ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی که از توابع استان گلستان می باشد، قرار گرفته است. این مجموعه از اماکن طبیعی و بسیار چشم نوازی است که قطعا هر گردشگری آرزوی دیدنش را دارد.

برج قابوسی در گلستان

بنای برج قابوس ابن‌ وشمگیر، یکی از بی ‌نظیرترین و باشکوهترين هنرهای معماری ایران در دورة اسلامی، در سال 397 هجری قمری به دستور قابوس ابن وشمگیر در شهر گرگان ساخته شده است.

قلعه خرگوشی در اردکان

کارونسرای خرگوشی یکی از بناهای زیبایی است که در وسط کویر در عصر صفویه ساخته شده است. این بنای آجری و سنگی دارای کتیبه های تاریخی ارزشمند، حجره، صفه، اصطبل، آب انبار است که نشان می دهد معماری ایرانی همیشه همه نیازهای ساکنان را در نظر می گیرد و با زیبایی و تزیینات درمی آمیزد.

کمر پشت

دیدن از این روستای طبیعی و خدادای، که در فاصله 80 کیلومتری شهرستان قائم شهر واقع شده را هرگز از دست ندهید و دیدن کردن از پیرامونِ آن روستا، از جمله شهرستان سواد کوه بر جاذبیت های گردشگری آن می افزاید.

بقعه امامزاده جعفر (ع) بروجرد

بقعه امامزاده جعفر(ع)، بعد از مسجد جامع، قدیمی ترین اثر تاریخی به شمار می‌رود که این نمونه معماری در ایران بسیار نادر است. بنای تاریخی آرامگاه امامزاده جعفر (ع) در شرق شهرستان بروجرد (استان لرستان) واقع شده است.

ماسوله

روستای بسیار زیبا و توریستی ماسوله در استان گیلان و 32 کیلومتری جنوب شرقی فومن است. خانه‌های ماسوله طوری ساخته شده که پشت بام هر خانه حیاط خانه‌ای دیگر است و معمولا بیشتر از دو طبقه نیست.

قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن یا ملک قلا یکی از بزرگترین و مهمترین قلعه‌های ایران واقع در مازندران است که مربوط به عهد صفوی می باشد که و یکی از آثار ناریخی برای گردشگران می باشد.

جواهرده رامسر

جواهرده که به نگین زیبای غرب مازندران مشهور می‌باشد، روستای است دیدنی و زیبای که در فاصله‌ای حدود‌ 30 کیلومتری‌ شهرستان رامسر واقع شده است و جزو مکانهای دیدنی بسیار زیبا برای گردشگران می باشد.

شیرگاه در استان مازندران

شهرستان شیرگاه در محدوده شهری بیش از 10 هزار نفر و با روستاهای اطراف بیش از 30 هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر این مردم به کشاورزی و دامداری مشغولند.

استخر پشت نکا

درياچه طبيعي استخر پشت، در جوار روستایی به همین نام و در حدود سي و پنج كيلومتري جنوب شهرستان نكا، در استان مازندران واقع شده است که یکی از مناطق زیبا برای گردشگران علاقه مند به طبیعت می باشد.

غار دانيال در سلمانشهر

غار دانيال که در جنوب شهرستان سلمانشهر(متل قو) و در استان مازندران واقع شده، از جمله غارهاي آبي و رودخانه‌اي ايران است كه در سلسله جبال البرز قرار دارد و داراي چشم اندازي زيباست و مکانی دیدنی برای گردشگران می باشد.