درباره کاخ سروستان

کاخ سروستان يکي از باشکوه ترين بناهاي تاريخي در استان فارس می باشد، اما متاسفانه از داشتن حداقل امکانات براي حضور گردشگر محروم است. در اين بنا تابلويي که آن را به گردشگر معرفي کند وجود ندارد اين کاخ يکي از بکر ترين بناهاي تاريخي دراین استان است و مسئولان امر مي توانند از پتانسيل هاي آن براي جذب توريست استفاده کنند امامتأسفانه اينگونه نيست.

کاخ سروستان در مقایسه با بناهاي ديگر دوره سامانی فن معماري و پلان کامل تر و پيچيده تری دارد. طبق بررسی های انجام شده،مساحت این بنا حدودا 30 هکتار می باشد.

اطلاعات گردشگری

کاخ ساسانی سروستان در استان فارس در ۹ کیلومتری جنوب شهر سروستان در مسیر روستای نظرآباد در دشتی وسیع قرار گرفته است و کل مجموعه حدودا 30 هکتار وسعت دارد.

مطالبی از مطالعات و تحقیقات تاریخی انجام شده بر روی کاخ ساسانی سروستان

در سال 1810 برای نخستین بار این بنای تاریخی توسط اوزلی مورد توجه قرارگرفت. وی بعد از بازدید خود شرحی از آن بعنوان یک بنای آجری با یک سبک معمول معماری دوره اسلامی ارائه کرد.
  • 30سال بعد،در سال 1840 کست و فلاندن از این اثر بازدید و یک نقشه افزون بر پنج طرحی که جزئیات دقیق بنا را برای ما روشن می‌ساخت، تهیه کردند. به نظر فلاندن این بنا در اصل یک کاخ بوده و ساختار آن را با تعدادی چار طاق مقایسه کرده و به این نتیجه رسیده که بنای مذکور آتشگاهی از دوره ساسانیان است.
  • مادام دیولافوا، در سال 1880 از سروستان دیدن کرد و نکته‌ای قابل ملاحظه بر تلاش‌های گذشنگان خود نیفزود. او با توجه بیشتر و دقت در معماری آن و هماهنگی موجود در جزئیات بنا بر اساس اندازه‌گیری های تقریبی نقشه‌های بسیار دقیق تر و توضیحاتی کامل تر از طرح کست فراهم آورد. تصاویر تهیه شده توسط دیولافوا- کهن‌ترین تصاویر موجود از این بنا-شامل با ارزش‌ترین بخش توضیحات،یعنی تصاویر ساختمان است که قبل از این به دقت بررسی نشده بود.
دیولافوا مصرانه این بنا را متعلق به اواخر امپراتوری هخامنشی یا به گمانی به دوره سلوکیان می‌دانسته و تنها کسی که تعلق آن را به دوره ساسانیان حدس زده فلاندن بود.
  • هرتسفلد در سال 1910 تصور کرد که تاریخ بنای سروستان به دوره پادشاهی بهرام پنجم می‌رسد. وی گفته طبری را دلیلی بر اثبات ادعای خود دانسته که در کتاب خود گفته:مهر نرسی، صدر اعظم بهرام پنجم باغی با دوازده هزار درخت سرو کاشت.برخی از محققان با توجه به عدم وسعت کافی و بنایی که شایسته یک کاخ شاهی باشد آن را آتشگاه و برخی دیگر با توجه به مساحت آن که بیش از محدوده یک آتشگاه است به مثابه یک استراحتگاه و یا شکارگاه سلطنتی معرفی کرده‌اند.
و اما اکثریت قریب به اتفاق محققین و پژوهشگران خارجی و داخلی در منسوب بودن این بنا به دوره ساسانیان اتفاق نظر دارند.

جزئیات معماری بنا

کاخ ساسانی سروستان- قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور- با مصالح و ابزار سنگ و گچ ساخته شده و دارای اتاق، ایوان و تالارهای مختلفی است. بخش مرکزي آن را ايواني مربعی شکل تشکيل مي‌دهد که 18 متر ارتفاع و 13 متر طول و عرض دارد. و طاق هاي گنبدي آن از آجر ساخته شده است. در مرکز و حياط این کاخ یک گنبد و يک ايوان ورودي وجود دارد. نماي اصلي بنا درگوشه شرقي تعبیه شده و دارای سه ایوان (يک ايوان مرکزي و دو ايوان کوچکتر در دو طرف ) است و ديوار جنوبي تالار اصلی به يک ايوان دیگر راه دارد. ایوان شمالی کاخ بوسیله چند پله به فضای بیرونی و ایوان بزرگ شرقی به تالار مرکزی و قسمت‌های دیگر بنا وصل شده است. در دو طرف کاخ دو اتاق باريک با طاق گهواره‌اي که روبه روی هم قرار نگرفته‌اند دیده می شود. براي قرار گرفتن گنبدها روي بناازفيلپوش استفاده شده است.

دوره تاریخی سبک معماری بنا

نفشه و پلان کاخ سروستان نماینده معماری نو و جالب توجه دوره سامانی است. برخی از پژوهشگران معماري دوره ساساني، معتقدند که ساخت اين بنا يکي از اولین گام ها در جهت سبک ساختماني ويژه‌اي بود که مي‌توان معماری گوتیک را تحقق نهايي آن دانست.

تاریخچه کاخ سروستان

سروستان در دوره ی تاریخی بهرام گور ساسانی توسط مهر نرسي وزير معروف او- که صدرات يزدگرد اول و يزدگرد دوم را نيز بر عهده داشت-ساخته شده است. این کاخ در دوره تاریخی خود نزد مردم مقدس بوده است.
 
نام: آسیا » ایران » شیراز » کاخ سروستان
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر شیراز

 

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از آثار مهم تاریخی ایران واقع در تنگه الله اکبر شیراز، در زمان عضد الدوله دیلمی ساخته شد. این بنا به جهت قرار گرفتن قرآن در بالای آن به دروازه قرآن، و همچنین به جهت ساختمان طاق مانند آن به طاق قرآن نیز مشهور است. دروازه قرآن در طول تاریخ چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

آرامگاه حافظ

شمس الدین محمد ملقب به حافظ در 726 ه.ق در شهر شیراز چشم به جهان گشود. در دوران جوانی قرآن را تمام حفظ کرد. شغل اصلی او دیوانی و سپس شاعری بود. حاصل 69 سال زندگی پربار او "دیوان حافظ" شامل 500 غزل، 42 رباعی و محدودی قصیده است. حافظ پس از وفات در مکان مورد علاقه خود که امروز به حافظیه مشهور است به خاک سپرده شد.

آرامگاه سعدی

شیخ مُصلِح الدین مُشرف بن عَبدُالله سعدی در بین سالهای 606 -571 ه.ق در شیراز و خانواده ای متدین به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به مدرسه نظامیه بغداد رفت. تجربیات ارزشمند خود را که حاصل سفر به نقاط مختلف دنیا بود در دو اثر با نامهای بوستان و گلستان به رشته تحریر درآورد. شیخ در سال 691 ه.ق چشم از جهان فرو بست و در خانقاه خود دفن گردید.

آبشار مارگون

منطقه نمونه گردشگری آبشار مارگون واقع در سپیدان استان فارس لقب زیباترین آبشار استان فارس، ایران و خاورمیانه و مرتفع ترین آبشار چشمه ای جهان را به خود اختصاص داده و منشأ آب زلال و خنک این آبشار بی نظیر، از هزاران چشمه موجود در بدنه صخره کوه می باشد. علاوه بر آبشار منطقه اطراف نیز دارای طبیعت بسیار خاص، بکر و زیبایی است.

آرامگاه خواجوی کرمانی

کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود کرمانی با تخلص خواجو در سده هفتم هجری در کرمان به دنیا آمد. او علاوه بر تبحر در شاعری، ریاضیدان، موسیقی دان، منجم و هیئت شناس زبده ای بوده و آثار متعددی نظیر مثنوی های شش گانه، دیوان و .... از او برجای مانده است. آرامگاه او در شیراز و کنار دروازه قرآن می باشد.

آرامگاه بی بی دخترون

بقعه بی بی خدیجه در شیراز، آرامگاه یکی از فرزندان امام سجاد، امام چهارم شیعیان است می باشد.این بقعه بدستور همسر امیر مبارزالدین، موسس سلسله آل مظفر ساخته شد. اما بعدها بر اثر زلزله تخریب و مجددا توسط محمد قلی خان ایلخانی مرمت و تجدید بنا گردید.

بازار وکیل

بازار وکیل بدستور کریمخان زند و مشابه بازار قیصریه لار و بازار اصفهان دوره شاه عباس، ساخته شده و از معروفترین بازارهای ایران است که تمامی امورات تجاری، مبادلات بازرگانان در این بازار انجام می شد. و براساس نوع اصناف و کاربری ها به بازارهای کوچکتر و مختلفی تقسیم شده است. بازار وکیل همچنان پابرجاست و کسب و کار در آن ادامه دارد.

آرامگاه شاهچراغ

سید امیر احمد فرزند ارشد امام موسی کاظم (ع) با مشهوریت خاص شاهچراغ در ششم ذیقعده متولد گردید. او با قافله هایی از خانواده و دوستداران برای دیدن امام رضا (ع) به ایران سفر می کند و مأمون از ترس انهدام حکومتش، دستور به توقف این قافله ها را می دهد و سید امیر در جنگ حاکم شیراز برعلیه بنی هاشم بشهادت رسید و در شیراز به خاک سپرده شد.

ارگ کریمخانی

ارگ کرمیخانی در سال 1180 ه.ق بدستور کریمخان زند در شیراز و با دو هدف عمده سکونت و پادشاهی زندیه بنا گردید. این ارگ از لحاظ بنای بیرونی کاملا نظامی و از لحاظ بنای درونی کاملا سکونی و با زیباییها و جلوه گری های خاصی ساخته شده است.

کاخ اردشیر بابکان

کاخ اردشیر بابکان 1800 سال پیش توسط اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان بنا شد. این کاخ یکی از مهم‌ترین و اولین بناهای دوره ساسانی می باشد که هنوز آثار آن باقی است. از آنجایی که این بنا در کنار چشمه بنا شده و همچنین وجود آتشدان بالاتر از کاخ، به آتشکده فیروزآباد نیز معروف است. بررسیها احتمال کاخ بودن این بنا را نشان می دهند.

باغ عفیف آباد

باغ گلشن در دوران صفویه بنا شد که پس از این سلسله ویران گردید و در سال 1284 ه. ق قوام دوم این باغ را آباد نمود و عمارت کنونی آنرا ساخت که پس از مرگش به عفیفه خانم خواهرزاده قوام به ارث رسید و بهمین جهت نام عفیف آباد را بر آن نهادند.

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغهای شیراز، که قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد. این باغ نیز مورد توجه پادشاهان مختلفی بوده است. این باغ در نزدیکی قلعه ای با نام کهندژ و مجاورت آرامگاه سعدی و جنوب تنگ آب خان قراردارد. کاریز سعدی نیز از این باغ می گذرد.

باغ جهان نما

باغ جهان نما یکی از زیباترین و کهن ترین باغهای شهر شیراز است و همواره مورد توجه پادشاهان بوده است. عمارت کوشک این باغ توسط کریمخان زند مشابه باغ نظر، در مرکز باغ و به صورت هشت ضلعی و سبک کلاه فرهنگی و از جنس آجر است.

باغ ارم

باغ ارم باغی تاریخی و از زیباترین باغ های شهر شیراز که دارای طبیعتی منحصر به فرد و بی نظیر است. از تاریخ این باغ اطلاعات کاملی در دست نیست. این باغ دارای چند عمارت می باشد که عمارت اصلی در سه طبقه در مغرب باغ قرار گرفته است.

حمام وکیل

یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمند ترین حمامهای تاریخی ایران حمام وکیل واقع در مرکز شهر شیراز است. این حمام از پیشرفته ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده است. حمام که در سال 1187 هجری قمری به دستور کریمخان ساخته شد وحدود 11 هزار متر مربع مساحت دارد.

سرای مشیر

سرای مشیر نام مکان تاریخی در شهر شیراز واقع در جنوب بازار وکیل و از آثار باستانی دوره قاجار است. ابوالحسن خان مشیر الملک این بنا را در سال 1282 ه ق احداث کرده است.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شیراز قرار دارد. عمیق ترین قسمت آن حدود 2 تا 3 متراست آب آن بسیار شور و یکی از بزرگ‌ترین منابع نمک ایران به شمار می رود. گونه های مختلفی از جانوران وگیاهان درآن دیده می‌شود.

نقش رجب

در شمال شرقی شیراز و در مسیر پاسارگاد به نقش رستم در شکافی از کوهی نه چندان بلند چهار نقش برجسته منسوب به دوره ساسانی دیده می شود که برای بزرگداشت پیروزی آنان بر دشمن و گرفتن دیهیم پادشاهی از اهورامزدا حکاکی شده و دارای چند کتیبه نیز است. به مجموعه این سنگ نگاره ها نقش رجب می گویند.

بهشت گمشده

بهشت گمشده جایی در نزدیکی مرودشت شهر شیراز قرار دارد که طبیعت زیبایی دارد و زیستگاه پرندگان و پستانداران زیادی است.

پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی پولادکف در شهرستان سپیدان شیراز با داشتن امکانات رفاهی و گردشگری فراوان در تمام سال پذیرای تعداد زیادی از مردم است.

غذاهای شیرازی - قسمت دوم

کوفته گشنیز ، آب پيازک (اشکنه)، قورمه به، کوفته هلو، دوپیازه، یخنی نخود و یخنی عدس کلم از غذاهای محلی شیراز هستند که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت چهارم

آش سبزی، آش کارن، آش ماست، آش دوغ و آش انار از نمونه های آش شیرازی هستند که طرزتهیه آنها در این وبلاگ آورده شده است.

غذاهای شیرازی - قسمت سوم

بادام سوخته، رنگينک، حاجی بادام، شکر پنیر، حلوای کاسه و دوای آرد و روغن از جمله دسرهای شیرازی میباشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت اول

قنبر پلو، شکر پلو، کلم پلو شیرازی، پاچه پلو، رب پلو، دمپخت جزو غذاهای محلی شیراز هستند.

سوغاتی های شیراز

در شیراز بهترین و تازه‌ترین عرقیات که هرکدام علاوه بر طعم، خواص دارویی و درمانی ویژه‌ای نیز دارند تهیه می‌شود.