اطلاعات گردشگری منطقه ی مرنجاب

این منطقه از دهستان های کویری شهرستان آران و بیدگل ،در ۵۰ کیلومتری شمال شرق مرکز این شهرستان واقع شده است.

کاروانسرای مرنجاب در آرادان و بیدگل از آثار باستانی و تاریخی بسیار زیبای دوره ی صفویان است. وجود کویر مرنجاب در اطراف آن بر جاذبه های توریستی آن سرزمین افزوده است.
نقاط دیدنی مرنجاب مکانهای زیر می باشد.
  • قلعه (کاروانسرای) مرنجاب
  • تپه شن های روان
  • دریاچه نمک آردان وبیدگل
  • جزیره ی سرگردان
  • چاه تاریخی دستکن

قلعه (کاروانسرای) مرنجاب

این قلعه نام کاروانسرایی است درکویرمرنجاب که در دوره ی تاریخی صفویان به دستور شاه عباس صفوی بنا شده و در مسیر راه ابریشم قرار گرفته است، در گذشته کاروانها برای سفر به خراسان، ری، اصفهان و بالعکس از این مسیرگذر و در این کاروانسرا استراحت می کردند. جالب توجه است که درآن کاروانسرا یک قنات آب شیرین از دل زمین جوشیده که با توجه به شور بودن آب آن منطقه در نوع خود پدیده ای بسیار شایان توجه می باشد.
  • علت ساخت این قلعه در کنار دریاچه نمک
درباره علت ساخت این قلعه و کاروانسرا در کنار دریاچه نمک، آمده است که شاه عباس صفوی در این منطقه با وجود ایجاد کاروانسرا و قلعه‌های متعدد در سراسر کشور، به فکر تعبیه تأسیسات دفاعی نبود، زیرا تا آن زمان هیچ وقت دشمنان نتوانسته بودند به سبب گستره کویر و دریاچه نمک، از این سوی به پایتخت هجوم ببرند تا اینکه حمله ی افغانها و ازبکها از مسیر دریاچه نمک به کاشان و اصفهان او را به فکر ساخت یک پایگاه نظامی انداخت.

در سال ۱۰۱۲ه.ق یک پایگاه نظامی در این منطقه با هدف تامین امنیت و آسایش بیشتر ساخته شد. بالای کاروانسرا حفره هایی به شکل سنگرهای دیدبانی ساخته شده است. در تاریخ نوشته شده که همیشه ۵۰۰ پاسدار مسلح برای دیده بانی در قلعه حضور داشتند و مسئول امنیت عبور کالا از چین به اروپا و بالعکس در این منطقه بودنند.
  • تاریخچه ی کاروان سرای مرنجاب
این کاروانسرا یا قلعه ی مرنجاب از آثار باستانی در دوره ی صفویان و به دستور شاه عباس صفوی در کنار قنات مرنجاب بنا نهاده شده است.

تپه شن های روان

قدم زدن روی ساحل ماسه ای دریا مخصوصا دریای شمال را حتما تجربه کرده اید و در بسیاری از مواقع از فرو رفتن شی زائد، سنگ و چیزهایی اضافی که در پایتان فرورفته احساس بدی به شما دست داده است. ولی قدم زدن روی این شن های روان احساس بسیار متفاوتی می باشد. در اینجا شما بر روی ماسه های روان و بسیار نرم و نارنجی رنگی راه می روید که نه تنها هیچ چیز زائدی در آن نیست بلکه در واقع سطح بسیار نرم که پاهای شما را می نوازد. در آنجا ماسه های روبه آفتاب، گرم و مطبوع و قسمتی که از تماس با نور خورشید محروم هستند سرد و خنک می باشند. آن منطقه پوشش گیاهی مخصوص به خود را دارد جالب توجه است که ریشه ی بوته ها و درخت های آن منطقه به دلیل کمبود آب در بعضی از موارد تا 10 متر به اطراف کشیده شده اند تا بلکه قطره ای آب بیابند.

گاهی اوقات در مناطق کویری صحنه هایی پیدا می شود که از هر تابلویی زیباتر و جذاب تر است و هرگز هیچ بشری نمی تواند زیبایی آن را در آثار خود بیاورد.

دریاچه نمک آردان وبیدگل

دریاچه نمک آران وبیدگل یکی از دیگر جاذبه های طبیعی این منطقه محسوب می‌شوند.

با شنیدن نام دریاچه حتما ذهن شما به شکل و شمایل دریا، آب و دریاچه معطوف می‌گردد، اما این دریاچه با توجه به شرایط جغرافیایی اش در اکثر فصول سال خشک است‌ زیرا دریاچه ی نمک که حاصل چندین هزار سال ورود آب شور رودها و سیلاب‌های این منطقه بوده، نمک موجود در خاک را در خود حل کرده و پس از تبخیر، نمک در این دریاچه به جای خود می‌ماند.

نمک‌های موجود باقی مانده بر کف دریاچه با هر بارش باران و با تبخیر مجدد رطوبت موجود در نمک‌، کرت بندی بسیار زیبا و دیدنی را ایجاد می‌کند که دایم در حال تغییر و تحول است. شنیدن صدای خرد شدن بلورهای نمک در هنگام پیاده روی بر روی کرت‌ها که گوش دوستدارانش را به خوبی می نوازد، یکی دیگراز سازهای بسیار کوکی از نواهای طبیعت است که هرگز در جایی به جز کویر به گوش نخواهد رسید.
  • موقعیت مکانی این دریاچه
ساحل این دریاچه در فاصله ی 3 کیلومتری کاروانسرا، درجانب شمال آن واقع شده است.

جزیره ی سرگردان

اگر می‌خواهید جزیره سرگردان را ببینید باید درون دریاچه ی نمک نزدیك به 5 کیلومتر دیگر پیاده روی کنید‌. بر خلاف تصور جزیره سرگردان کوهی است آتشفشانی به ارتفاع 800 متر از سطح دریا. علت نامگذاری این کوه به جزیره ی سرگردان آن است که اگر بالای این کوه بایستید آن را به صورت جزیره‌ای خواهید دید که در میان دریایی از نمک قرار واقع شده است.
  • دلیل سرگردان بودن جزیره
در گرمای شدید تابستان‌، به‌دلیل وجود سراب در سطح دریاچه این جزیره را سرگردان و در حال حرکت خواهید دید و ناخود آگاه احساس خواهید کرد که جزیره در جای ثابتی قرار ندارد.
  • موقعیت مکانی این جزیره
5 کیلومتر از درون دریاچه ی نمک تا جزیره فاصله است.

چاه تاریخی دستکن

در گذشته این چاه در قسمت شرق کویر، محل آبشخور شترهای کاروانها بوده‌ است.
 
نام: آسیا » ایران » شهرهای دیگر ایران » نقاط دیدنیِ مرنجاب
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر شهرهای دیگر ایران

 

غار هوتو در بهشهر

"هوتو" غاری است با قدمت تاریخی 70 هزار ساله، که در غرب شهرستان بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) واقع شده است. این غار براي اولين بار در سال 1949 شناسايي و بررسي شد. نتايج به دست آمده از این تحقيقات، نشان دهنده این است که انسان‌هاي نخستين (دوره‌هاي پارينه سنگي، ميانه سنگي و نوسنگي) در این غار زندگی کرده‌اند.

جنگل الیمستان در آمل

طبیعت زیبا و خیره‌ کننده جنگل الیمستان و هوای خنک و مه آلود آن به همراه دشت‌هایی سراسر پوشیده از گل و سبزه، فضایی وصف نشدنی را خلق کرده است که شوق پیاده روی و لذت بردن از این جاذبه‌ها را در هر فردی برمی‌انگیزد.

غار اسپهبد خورشید در سوادکوه

غار " اسپهبد خورشید " یا " عایشه گرگیلی دژ " که یکی از دو غار مهم مازندران به شمار می‌رود، در مسیر جاده تهران ـ فیروزکوه بر دل خطیرکوه و در ناحیه دوآب شهرستان سواد کوه استان مازندران قرار دارد.

غار علیصدر در همدان

غار علی‌صدر با توجه به مناظر بدیع و دیدنی که از رسوبات کربنات کلسیم در سقف و دیواره‌ها در آن بوجود آمده‌اند و مزایایی چون دارا بودن هوای سالم، برخورداری از امکان قایقرانی از منحصر به فردترین مکان‌های گردشگری ایران در همدان به شمار می‌رود.

دریاچه اوان در قزوین

از جاذبه‌های طبیعی استان قزوین، دره سرسبز و پیاله‌ایی شکل الموت است که از شمال به رامسر، از جنوب و شرق به قزوین و كوه‌های طالقان و از غرب به طارم‌سفلی متصل شده که در بین آن دریاچه زیبای "اوان" مانند الماسی می‌درخشد.

غار کیجا کرچال در سوادکوه

غار کیجا کرچال در مسیر جاده فیروزکوه ـ سوادکوه و در فاصله 10 کیلومتری جنوب شهر پل سفید واقع شده است. این غار که در ارتفاع 1268 متری از سطح آب‌های آزاد و بر فراز کوه سرخل (یکی از شاخه‌های فرعی رشته کوه‌های البرز) قرار دارد، در کنار غار اسپهبد خورشید، دو غار مهم مازندران می‌باشند.

قلعه رودخان در فومنِ گیلان

قلعه رودخان یا قلعه حسام، نام قلعه‌ای تاریخی و با عظمت است كه حكايت از تمدني كهن داشته و یکی از بزرگترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران می‌باشد. این قلعه با مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع، در ارتفاعي بيش از ۶۰۰ متر بر فراز ارتفاعات روستای رودخان واقع شده‌ و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

گنبد سلطانیه در زنجان

گنبد سلطانیه که در 36 کیلومتری شرق زنجان قرار گرفته، در سال 1310 جزء آثار ملی ایران شناخته شد و در 24 تیرماه 1384 نیز به عنوان هفتمین اثر ماندگار ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

پارک جنگلی سیسنگان در نوشهر

"پارک جنگلی سیسنگان" یکی از زیباترین و با ارزش‌ترین پارک‌های جنگلی شمال کشور می‌باشد که بخشی از آن جهت ذخیره منابع گیاهی و بخش دیگر جهت گردش و تفریح در نظر گرفته شده است. این پارک به دلیل آنکه زیستگاه انواع گونه‌های درختی، درختچه‌ای و جانوری است، جزء پارک‌های شاخص کشور محسوب می‌شود.

کلاردشت در چالوس

کلاردشت منطقه‌ای کوهستانی از توابع شهرستان چالوس می‌باشد که در غرب استان مازندران واقع شده است. دهستان كلاردشت با 39 آبادي در دشت کوچک دامنة تخت سليمان قرار دارد که مركز آن حسن كيف می‌باشد‌ و زبان‌های رایج در آنجا مازنی، کردی، لکی و فارسی است.

روستای کندلوس در نوشهر

روستای کندلوس خانه‌های کاهگلی زیبایی دارد که با نمایی از چوب، سقف‌های چوبی و پنجره‌های کوچک مزیّن شده است. کوچه‌های سنگ فرش، نهرهای جاری و چشمه‌های آب معدنی نیز نمایی جذاب برای روستا به وجود آورده است.

جنگل ابر در سمنان

جنگل ابر یکی از جنگل‌های زیبا و قدیمی ‌ایران است که در استان سمنان و نرسیده به استان گلستان قرار دارد. در این جنگل نزدیک به 85 گونه گیاهی چوبی، بسیاری از درختان کمیاب و گیاهان دارویی نادر یافت می‌شود.

تله کابین نمک‌آبرود

نمک‌آبرود با وسعت 650 هكتار، در استان مازندران واقع شده است. این شهرک دارای خط تله‌کابینی معروف به "تله‌کابین نمک‌آبرود" و نیز دو بخش اصلي شهرسازي و امكانات گردشگري است.

چشمه دیمه در کوهرنگِ چهارمحال و بختیاری

چشمه دیمه از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری واقع در روستایی به همین نام در منطقه‌ی کوهرنگ می باشد.این چشمه دارای املاح معدنی مغنی است که در درمان سنگ کلیه و پوسیدگی دندان بسیار مفید است.

دریاچه شورمست در سوادکوه

دریاچه شورمست یکی از زیبا ترین جاذبه های طبیعی در سرزمین پهناور مان ایران می باشد. این چشمه در استان مازندران، شهرستان سواد کوه واقع شده است. در حاشیه و پیرامون آن نیز تاسیسات عظیم استخراج زغال سنگ،برج تاریخی لاجیم قرار دارد.

خطیرکوه

منطقه خطیرکوه بین استان مازندران و سمنان در دره ای از البرز مرکزی در شمال مهدی شهر استان سمنان واقع شده است. موقعیت متضاد شمالی و جنوبی آن دو آب و هوا و طبیعت متفاوت به آن بخشیده که هرساله گردشگران زیادی را برای بازید از مناطقی همچون قله قدمگاه، چشمه‌ها ویخچال‌های مختلف، برج دیدبانی و غیره به سمت خود می‌کشاند.

کویرمرنجاب

سفر به منطقه ی مرنجاب به قول خودمون یک تیر و چند توانید از کاروانسرا ی تاریخی دوره صفویه، دریاچه ی نشان است چون علاوه بر دیدن کویر و آسمان زیبای آن می نمک،جزیره ی سرگردان دیدن کنید.

جزایر ناز قشم

جزیره ناز با وسعت تقریبی سه هکتار، یکی از جزایر مهم و منحصر به فرد می‌باشد که در نزدیکى سواحل شرقى قشم‌ و در 22 کیلومتری شهر قشم قرارگرفته است. این جزیره خالی از سکنه، دو جزیره کوچک را در آغوش خود جای داده که بومیان منطقه به این دو جزیره، دو کرده می‌گویند.

شهرتاریخی خاروانا

در این مقاله قصد معرفی قلعه ی جوشین در شهر خاروانا را داریم. شهر تاریخی خاروانا دارای آثار تاریخی بسیار و سه قلعه ی مهم به نام های جوشین، قلعه‌ ی علي بيگ و قلعه ی آغجه است.

ابشار کبود وال در گلستان

شهرستان علی آباد کتول از توابع استان گلستان در کنارتعداد زیادی از مناطق گردشگری، آبشاری بی بدیل را در خود جای داده که همیشه مسافران را سمت خود می کشانده است؛ آبشار کبودوال. برای دیدن این آبشار پس از ورود به این شهر وارد کمربندی پارک جنگلی-علی آباد شده و پس از رسیدن به تفرجگاه عمومی شهر باید نیم ساعت پیاده روی کنید.

آشوراده در گلستان

تنها جزیره ی ایرانی دریای خزر، جزیره ی آشوراده است که در شهرستان بندر ترکمن از استان گلستان قرار دارد. در بعضی از آثار و نوشته ها آشوراده را همان جزيره مشهور و تاريخي "آبسكون" مي دانند كه اکنون اين جزيره با بالا آمدن آب دریای خزر نابود شده و براساس مستندات تاریخی این فرضیه اشتباه است.

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال، معروف به بهشت ایران، از جمله مناطق ییلاقی کشور با آب و هوای سرد است که مردم آن علاوه بر دیدن مناظر بی نظیر دشت و شالی و کوه های سرسبز، هوای سالم تنفس می کنند و شب ها ستاره ها را می بینند.

قله پاشوره در مازندران

پاشوره، نام قله‌ ایست که در روستایی به نام نوا قرار دارد. برای رفتن به این مکان گردشگری زیبا باید از جاده هراز گذر کرد و پس از گذشتن از آب اسک، در منطقه پل مون و در دو راهی روستای رینه، جاده‌ای در سمت راست ما قراردارد که به سمت روستای نوا می‌رود. دشت آزو یکی از زیباترین دشتهای مازندران است که در روستای نوا قرارگرفته است.

آبشار شادان در گلستان

آبشار شادان در ۷ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی که از توابع استان گلستان می باشد، قرار گرفته است. این مجموعه از اماکن طبیعی و بسیار چشم نوازی است که قطعا هر گردشگری آرزوی دیدنش را دارد.

برج قابوسی در گلستان

بنای برج قابوس ابن‌ وشمگیر، یکی از بی ‌نظیرترین و باشکوهترين هنرهای معماری ایران در دورة اسلامی، در سال 397 هجری قمری به دستور قابوس ابن وشمگیر در شهر گرگان ساخته شده است.

قلعه خرگوشی در اردکان

کارونسرای خرگوشی یکی از بناهای زیبایی است که در وسط کویر در عصر صفویه ساخته شده است. این بنای آجری و سنگی دارای کتیبه های تاریخی ارزشمند، حجره، صفه، اصطبل، آب انبار است که نشان می دهد معماری ایرانی همیشه همه نیازهای ساکنان را در نظر می گیرد و با زیبایی و تزیینات درمی آمیزد.

کمر پشت

دیدن از این روستای طبیعی و خدادای، که در فاصله 80 کیلومتری شهرستان قائم شهر واقع شده را هرگز از دست ندهید و دیدن کردن از پیرامونِ آن روستا، از جمله شهرستان سواد کوه بر جاذبیت های گردشگری آن می افزاید.

بقعه امامزاده جعفر (ع) بروجرد

بقعه امامزاده جعفر(ع)، بعد از مسجد جامع، قدیمی ترین اثر تاریخی به شمار می‌رود که این نمونه معماری در ایران بسیار نادر است. بنای تاریخی آرامگاه امامزاده جعفر (ع) در شرق شهرستان بروجرد (استان لرستان) واقع شده است.

ماسوله

روستای بسیار زیبا و توریستی ماسوله در استان گیلان و 32 کیلومتری جنوب شرقی فومن است. خانه‌های ماسوله طوری ساخته شده که پشت بام هر خانه حیاط خانه‌ای دیگر است و معمولا بیشتر از دو طبقه نیست.

قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن یا ملک قلا یکی از بزرگترین و مهمترین قلعه‌های ایران واقع در مازندران است که مربوط به عهد صفوی می باشد که و یکی از آثار ناریخی برای گردشگران می باشد.

جواهرده رامسر

جواهرده که به نگین زیبای غرب مازندران مشهور می‌باشد، روستای است دیدنی و زیبای که در فاصله‌ای حدود‌ 30 کیلومتری‌ شهرستان رامسر واقع شده است و جزو مکانهای دیدنی بسیار زیبا برای گردشگران می باشد.

شیرگاه در استان مازندران

شهرستان شیرگاه در محدوده شهری بیش از 10 هزار نفر و با روستاهای اطراف بیش از 30 هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر این مردم به کشاورزی و دامداری مشغولند.

استخر پشت نکا

درياچه طبيعي استخر پشت، در جوار روستایی به همین نام و در حدود سي و پنج كيلومتري جنوب شهرستان نكا، در استان مازندران واقع شده است که یکی از مناطق زیبا برای گردشگران علاقه مند به طبیعت می باشد.

غار دانيال در سلمانشهر

غار دانيال که در جنوب شهرستان سلمانشهر(متل قو) و در استان مازندران واقع شده، از جمله غارهاي آبي و رودخانه‌اي ايران است كه در سلسله جبال البرز قرار دارد و داراي چشم اندازي زيباست و مکانی دیدنی برای گردشگران می باشد.