درباره مسجد تنکو تنگا زاهارا

مسجد تنکو تنگا زاهارا -Tengku Tengah Zaharah Mosque- در سال ۱۹۹۴ میلادی ساخته شده است. این مسجد، طراحی و معماری بسیار زیبا و تلفیقی دارد. معماری آن ادغامی از معماری کشورهای مراکشی و معماری مدرن است. این مسجد به دلیل همین معماری خاص، به مسجد معلق نیز شهرت دارد.
این مسجد روی دریاچه و یک سطح شناور ساخته شده است. وقتی سطح آب در اثر مد بالا و پایین می شود، گویا مسجد در آب غوطه ور است.
مسجد تنکو تنگا زاهارا در ۵ کیلومتری کوآلا ترنگانو و دهانه رود ایبای واقع شده است.رنگ و معماری منحصر به فرد این مسجد، احساس بسیار خوب و آرام بخشی به بیننده می دهد.

مسجد تنکو تنگا زاهارا، وجود خود را به پادشاه ترنگانو مدیون است. معماری این مسجد در زمان سلطان المرحوم محمود الموکتافی بیلاح شاه ابن المرحوم سلطان اسماعیل ناصرالدین شاه که آخرین پادشاه ترنگانوبوده،  پایه ریزی و ساخته شده است.

نام محلی - بومیان ترنگانو، مسجد تنکو تنگا زاهارا را به نام مسجد تراپانگ می شناسند.

نحوه دسترسی به مسجد تنکو تنگا زاهارا

برای رفتن به مسجد تنکو تنگا زاهارا می توان از اتوبوس یا ماشین استفاده کرد. برای این منظور باید از مرکز شهر به سمت جنوب شهر تررنگانو بروید تا به مسجد زاهارا برسید.
اگر از سمت مرکز شهر به جنوب آن در حرکت هستید، بعد از طی حدود 6 تا 8 کیلومتر می توان مسجد  تنکو تنگا زاهارا را در سمت چپ خیابان دید.

موقعیت مسجد تنکو تنگا زاهارا

تلکا ایبای جایی است که مسجد تنکو تنگا زاهارا در آن واقع شده است. این مسجد حدود 4 کیلومتر دورتر از مرکز شهر کوالا ترنگانو که مرکز ایالت است، قرار دارد . در عوض به سواحل ترنگانو نزدیک است. این مسجد نه تنها یک مکان مذهبی زیبا با معماری منحصر به فرد است، بلکه مناظر طبیعی بسیار زیبایی دارد که نگاه هر بیننده ای را خیره می کند.
زیبایی طبیعت اطراف این مسجد نیز باعث جذب گردشگران بیشتری می شود.

جاذبه های مسجد تنکو تنگا زاهارا

گرشگرانی که به کشور مالزی و ایالت ترنگانو مسافرت می کنند، باید از مسجد تنکو تنگا زاهارا نیز دیدن کنند. با ورود به منطقه ای که مسجد آنجا قرار دارد، علاوه بر زیبایی طبیعت اطراف، معماری مسجد نیز بسیار خیره کننده است. بنای سفیدرنگی که به سبک معماری مدرن و مراکشی طراحی و ساخته شده است. جذاب ترین موردی که در مورد این مسجد می توان ذکر کرد، شناور بوددن آن روی سطح آب است. ساختمان مسجد روی سطح شناوری روی آب قرار دارد و با جزر و مد آب، بالا و پایین می شود. این شناور بودن بسیار هیجان انگیز است و افراد بی شماری از اقصی نقاط دنیا برای دیدن آن به مالزی مسافرت می کنند.

درباه معماری مسجد تنکو تنگا زاهارا

معماری این مسجد تلفیقی از معماری مدرن و معماری اهالی شمال افریقا است. رنگ این بنا سفید است که حس بسیار خوب و آرام بخشی به بیننده القا می کند. این مسجد نمادی بسیار زیبا برای تمدن اسلامی است و به حفظ ارزش ها و تمدن اسلامی کمک می کند. ایده مسجد تنکو تنگا زاهارا توسط سلطان ترانگانو مطرح و ساخته شده بود.

تاریخچه

همان طور که در بالا نیز ذکر کردیم، مسجد تنکو تنگا زاهارا توسط سلطان محمود الموکتافی بیلاح شاه بنا شده است. نام این مسجد را نیز سلطان از نام مادر خود انتخاب کرده است. نام مادر سلطان توآنکو اینتان زهرا بنت المرحوم تنگو سری ستیا راجا بوده است. با نخستین نگاه به معماری این مسجد، ارزش آن را می توان به خوبی درک کرد. هدف پادشاه از ساخت این مسجد، ترویج و گسترش فرهنگ اسلامی و دین اسلام بوده است. معماری آن نیز همان طور که در بالا نیز ذکر کرده بودیم، تلفیقی از معماری مراکشی و مدرن است.
 
نام: آسیا » مالزی » ترنگانو » مسجد تنکو تنگا زاهارا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر ترنگانو

ساحل چراتینگ

ساحل چراتینگ -Cherating Beach- را باید بهشت گردشگران نامید. این ساحل زیبا با شن های سفید و آب های تمیز یکی از زیباترین سواحل کشور مالزی است. گردشگران در این ساحل می توانند تجربه بسیار عالی از غواصی و شنا داشته باشند. امکانات، هتل ها، تفرجگاه ها، رستوران های شیک و انواع غذاهای محلی و بین المللی از جمله مواردی هستند که سالانه افراد بسیاری را به سمت ساحل چراتینگ می کشانند. گردشگران در این منطقه تجربه گردشی و زندگی شبانه بسیار لذت بخشی خواهند داشت.

ساحل تانجونگ جارا

تانجونگ جارا -Tanjung Jara- یکی از تفرجگاه های بسیار زیبا برای گردشگران است. این ساحل زیبا، امکانات جذابی برای گردشگران دارد و خاطراتی فراموش نشدنی برای آنها بر جای می گذارد. این دهکده در ساحل شرقی شبه جزیره مالزی و میان کوآنتان و کوالا ترنگانو واقع شده است. این محل تفریحی از همه شهرهای اصلی کشور مالزی قابل دسترسی است. یعنی پایانه های مختلف حمل و نقل برای آن در سرتاسر مالزی وجود دارند.

جزیره ردانگ

اگر به فکر برنامه ریزی برای تعطیلات خود هستید، به جزیره ردانگ -Redang Island- فکر کنید. این جزیره مناظر بسیار زیبا، ساحل های شنی طلایی رنگ، آب های شفاف و آبی و ده ها مورد گردشی و زیبای دیگر دارد که اوقات بسیار هیجان انگیزی برای مسافران رقم می زند.

جزیره لانگ تِنگاه

جزیره لانگ تنگا -Lang Tengah-ه نیز یکی از زیباترین جزیره های کشور مالزی است. این .جزیره، مناظر طبیعی بسیار زیبا، آب های شفاف و تمیز، شن های طلایی و آب و هوای دلچسب دارد. کلبه های لوکس، جنگل های استوایی و تفریح گاه های هیجان انگیز، از دیگر جاذبه های این جزیره کوچک هستند. هر ساله تعداد زیادی مسافر به این جزیره می آیند و از جذابیت هایش لذت می برند.

دریاچه مصنوعی تاسیک کنیر

تاسیک کنیر-Tasik Kenyir- ، یکی از بزرگ ترین دریاچه های مصنوعی جنوب شرقی آسیاست که به دست بشر ساخته شده است. این دریاچه در خلال سال های 1978 تا 1985 میلادی ساخته شده است. این دریاچه محلی برای نمایش 340 جزیره مختلف در جهان است. مساحت آن حدود 38 هزار هکتار است و حدود 23.6 میلیون متر مکعب آب در خود دارد. این جزیره با جاذبه های فراوانی که دارد، هرساله گردشگران فراوان یاز سراسر دنیا به سمت خود جذب می کند و مورد تحسین آنها قرار می گیرد.