درباره کاخ موزه گرگان

شهرهای شمالی کشور ما نه تنها در لحظات تاریخ ساز خودنمایی کرده اند، بلکه امروز نیز سرشار از آثار باستانی فراوانی هستند که حاکی از تاریخ غنی این خطه سرسبز و زیباست نظیر دیوار گرگان که قدمت آن حتی از دیوار چین نیز بیشتر است و مهر تاییدی است بر این حقیقت که کشور ما دارای اولین تمدن است. در این جا به شرح یکی موزه های شهر گرگان می پردازیم که اکثر آثار باستانی خطه شمال را در دل خود دارد؛ کاخ موزه گرگان.

کاخ موزه گرگان، اولین موزه شمال، چهارمین موزه تخصصی باستان شناسی و بیست و چهارمین موزه کشور است. ساخت بنای اصلی به پهلوی اول مربوط می شود که با هدف اقامت اختصاصی شان صورت گرفت و اکنون استراحتگاه آنان برای بازدید عموم باز است.

این بنای دو طبقه با سبک معماری اروپایی در 26 آذر 1336 و به شماره 1538 در فهرست آثار ملی قرار گرفت.
  • در طبقه همکف تندیس 30 تن از مشاهیر استان گلستان از قرن سوم تا دوره پهلوی در معرض بازدید عموم قرارگرفته که بخش مشاهیر نام دارد.
  • در طبقه بالا نیز صد عدد از لوازم و اشیای خاندان پهلوی به همراه استراحتگاه آنان دیده می شود.
  • در بخش باستان شناسی این موزه، آثار باستانی 7200 سال این مرزوبوم و حتی پیش از اسلام جمع آوری شده که نمونه های آن ظروف سفالی، جنگ افزارهای مفرغی، زیورآلات طلایی و مفرغی، ظروف کتیبه دار و آبگینه های دوره اسلام و سکه های دوره اشکانی و قاجاریه است که همگی منحصر به فردند.
  • در بخش مردم شناسی، غرفه هایی نظیر غرفه کشاورزی، دامداری، سوارکاری، بافندگی، فلزکاری، روشنایی، سلمانی و آرایش، طب سنتی، استحمام، تدخین، پوشاکو زیورآلات دیده می شود که سعی دارند بازدیدکنندگان را با شیوه زندگی ساکنان گرگان دیروز یا شاید امروز آشنا سازند.
  • زمانی به این مکان، موزه سنگ قبر می گفتند چراکه دورتادور حیات سرسبز آن سنگ قبرهایی مربوط به قرن هشتم تا جهاردهم هجری دیده می شود. بیشتر این سنگ ها از نوع ریشه ای، گهواره ای و رودخانه ای هستند و روی آن ها آیاتی از قرآن کریم، صلوات کبیر، احادیث، اشعار، نام متوفی و تاریخ فوت حکاکی شده است. نقوش محرابی، تزیینات مقدس و طرح های زیبای اسلیمی نیز از جمله تزیینات آن هاست.

اطلاعات گردشگری

این موزه در پارک شهر فعلی گرگان، در خیابان شهدا، جنب امام زاده عبدالله واقع شده است.

تاریخچه

در سال 1317 و به دستور رضاخان، در کنار ساختمان شهرداری، ثبت احوال، مدرسه ایران شهر و اداره پست کاخ سلطنتی گرگان بنا گردید تا محل اقامت این خاندان در این منطقه باشد. این بنا که یکی از دوازده کاخ خاندان پهلوی در کشور بود، در سال 1343 و پس از مرمت با 152 عدد شیء باستانی به موزه گرگان تبدیل شد، در سال 1355 به شکل موزه سنگ قبر درآمد، در سال 1361 برای بازسازی بسته شد و در بهمن ماه سال 1367 با افزودن اشیای باستان شناسی و مردم شناسی به آن، موزه ای منطقه ای شد. این بنا پس از آخرین مرمت و بازسازی در 24 اردیبهشت 1388 بازگشایی شد.
 
نام: آسیا » ایران » گرگان » موزه گرگان
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر گرگان

نهارخوران

نهارخوران از جمله تفرجگاه های قدیمی شهر گرگان است که علاوه بر طراوت و سرسبزی خاص شمال با داشتن جاذبه های گردشگری و امکانات رفاهی مناسب همه ساله جمعیت زیادی از گردشگران را به سوی خود می کشاند.

پارک جنگلی النگ دره

در 5 کیلومتری جنوب غربی گرگان در استان گلستان و در محور نهارخوران جنگلی بسیار دیدنی خودنمایی می کند که رودخانه ای از جنوب تا شمال آن جاری است و سه چشمه در مسیر آن قرار دارد. همچنین انبوه درختان جنگلی نسیمی خنک و معطر را بر جان گردشگران می نشاند.

مسجد جامع گرگان

مسجد جامع گرگان يكي از آثار دوره سلجوقیان از سده‌هاي پنجم و ششم هجری به یادگار مانده است. در بعضی از آثار تاریخی آمده که این مسجد به امر گوهر شاد آنی ساخته شده است. عده ای از تاریخ شناسان هم بیان می کنند که بانی برپایی این مسجد معلوم نیست.این مسجد در محله نعلبندان در گرگان واقع شده و یک گورستان از همان زمان برپایی مسجد جامع در آن احداث شده است.

برج رادکان کردکوی

برج یا میل رادکان در روستای کردکوی شهر گرگان استان گلستان قرار دارد. این برج با بیش از هزار سال قدمت ابتدا مورد استفاده بازرگانان جاده ابریشم بوده و بعدها مقبره سازنده خود یعنی ابو جعفر محمدبن وندربن باوندی شده است. این بنا جزء هزاران برج آرامگاه های باستانی کشور و با شماره 145 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این برج در عین سادگی چند کتیبه را در خود جای داده که بر اهمیت آن را دوچندان کرده است.

قلعه موران

راميان در استر آباد گرگان باقدمت تاريخي کهن سرزميني است که دارای آبشارها و جويبارهای بسیار و همچنین جنگل ها و چشم اندازهاي زيباي طبيعي می باشد. این قلعه بر فراز قله ای بلند از نواحی استر آباد قرار دارد. این منطقه دارای قدمت تاریخی و یکی از جاذبه های گردشگری در کشور،ایران است.

روستای باستانی و ییلاقی زیارت

روستای ییلاقی زیارت در استان گلستان به عنوان یکی از 10 روستای تاریخی کشورمان است که دارای ارزش و بافت تاریخی می باشد. چشمه های آبگرم و معدنی این منطقه بسیار آرامش بخش و سبب بهبود درد های عضلانی می شود.

دیوار گرگان

دیوار گرگان یا سد اسکندر یا سد پیروز یا سد انوشیروان یا قزل آلان یا مار سرخ یا دیوار سرخ طولانی ترین اثر معماری ایران باستان است که در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد و با طول 200 کیلومتر پس از دیوار چین بزرگترین دیوار دفاعی جهان و دومین دیوار تاریخی قاره آسیا است. این دیوار مانعی در برابر بیابان گردان آسیای میانه بوده و از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز شده و در کوه های پیش کمر محو می شود.

مشخصات دیوار گرگان

دیوار گرگان یا سد اسکندر یا سد پیروز یا سد انوشیروان یا قزل آلان یا مار سرخ یا دیوار سرخ از طولانی ترین اثر معماری ایران باستان می باشد که در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد و کاربردهای زیادی دارد.

مدرسه عمادیه

مدرسه علمیه عمادیه در قلب استان گرگان با معماری خاص و زیبای خود بیش از پانصد سال قدمت دارد. این مدرسه با توجه به کاربری قدیمی اش همچنان به عنوان مدرسه علوم دینی وحوزوی در تربیت علاقه مندان به این رشته از علوم، در خور توجه است.

تورنگ تپه

تورنگ تپه یکی از آثار باستانی کشورمان است که در شهر گرگان، در دهکده ای به نام "تورنگ تپه" قرار دارد. قدمت بسیار کهن و تاریخی این بنا به عصر پیش از آریایی ها می رسد.