درباره آشوراده

آشوراده يا جزاير آشور نام دهی از خشكي شبه جزيره ميانكاله در شهرستان بندر ترکمن از استان گلستان است كه در قسمت شرقي این جزیره واقع شده است. در بعضی از آثار و نوشته‌ها آشوراده را همان جزيره مشهور تاريخي "آبسكون" مي دانند كه اکنون اين جزيره را آب فراگرفته است.

تنها جزیره ی ایرانی دریای خزر و یکی از جاذبه های گردشگری مهم در شمال ایران، جزیره ی آشوراده است. این جزیره در سده‌های گذشته با بالا آمدن آب دریای خزر و با حفر کانال توسط گروه های انسانی از توده اصلی خشکی خود شبه جزیره میانکاله جدا افتاده‌ است.

وجه نام گذاری منطقه ی آشوراده

آشوراده (آشور، آشیر+آدا) و یا آشور آداسی یک واژه ترکی در به معنای جزیره ی آشور است. در دایره المعارف و لغتنامه هاي فارسي در مقابل واژه های آشوراده، آشوريان و شاور این چنین آمده است که آشوريان نام قومي از نژاد سامي ساكن بابل است كه سپس به سواحل وسطاي دجله و جبال مجاور آن هجرت كردند و آنجا دولتي كوچك به نام آشور بنياد نهادند. آشور نام رب النوع معبد آنان بوده و پايتخت اين ملك نيز در ابتدا شهري به همين نام بوده است.

وجه نام گذاری شبه جزيره ميانكاله

میان+کاله یا میانکاله از دو بخش تشكيل شده است. كال: به معني "جا، مكان وجايگاه" بوده و ميان كال را، "ميانه جا" گويند. در اسناد ديگر در ارتباط با نام میانکاله آمده كه، نام اين شبه جزيره را شاید از ترکیب واژه ی "ميان قلعه" گرفته باشند، زيرا در زمان صفويان قلعه های متعددي در درون این جزيره ساخته شده بود.
روسها درسال 1773 ميلادی، یعنی در زمان تسلط و تصرف براين ناحيه و همزماني آن با حکمرانی "مرشال پوتكمين" بر دولت عثماني، نام شبه جزيره را "پاتيومكين (پوتمكين)" و نام جزيره آشوراده را "جزيره جنگي" نهادند و به مرور زمان نام "ميان قلعه" نيز به وسيله روسها به "ميانكاله" تبديل شد.

آبسكون

نام شهر كوچكي است در كنار درياي طبرستان (خزر امروزی) و جایگاه مبادلات بازرگانان و مسافت آن با گرگان سه روز راه است.

آیا آشوراده همان جزیره ی آبسکون است؟
بر اساس مستندات تاریخی موجود می توان نتیجه گرفت که آشوراده همان آبسکون نیست. آبسكون نام شهر كوچكي است در كنار درياي طبرستان (خزر) امروزی و جایگاه بازرگانان و مسافت آن باگرگان سه روز راه است.

امکانات

تا سالهای پیش امکاناتی همچون شرکت تعاونی روستایی، پاسگاه ژاندارمری، مغازه، مسجد، حسینیه و مدرسه راهنمایی در آن بوده ولی اکنون همگی از بین رفته اند.

پوشش گیاهی

نوعی خار ها ی خودرو، بوته‌های تمشک ودرختان انار ترش.

پوشش جانوری

حیواناتی همچون روباه، خرگوش، ماهی، کبک و پرندگان دریایی در جزیره یافت می‌شوند.

جمعیت

در سال های گذشته حدودا ۱۰۰۰ نفر سکنه داشته‌ که به مشاغل ماهی گیری، دامداری، پیشه وری و کارگری مشغول بوده‌اند اما با وقوع سیل در سال ۱۳۷۲ این جزیره خالی از سکنه شد و هم‌اکنون تنها گروهی از کارمندان شیلات در آن سکونت دارند.

آثار و ابنیه تاریخی در آشوراده

در حال حاضر دو بنای تاریخی در این جزیره وجود دارد.
  1. قلعه ی مثلثی: در زمان رضاخان این قلعه که در شمال این جزیره ساخته و پابرجا مانده بود، تعمیر شد و تا چند دهه گذشته به عنوان پاسگاه مرزي مورد بهره برداری قرار گرفت و سپس به عنوان یادگار اشغال روسها در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسید.
  2. خانه وزير مختار روس: متاسفانه این بنای تاریخی کشورمان در حال تخریب است.

تاریخچه

هر چند این جزیره در طي دوران مختلف تاریخی مورد توجه قرار گرفته اما با این وجود بررسی های تاریخی در پیرامون اين جزيره به علت فقدان آثار و ابنيه تاريخي كهن و يا بي اطلاعی از آنها و از سوي ديگر به سبب نوسانات آب درياي خزر تقریبا کار دشواری است، ولی بعضی از اطلاعات تاریخی محدودی که درباره ی این جزیره بدست آمده به قرار زیر است:
  • به لحاظ پیشینه ی تاریخی و باستانی ابنیه و آثار تاريخي قديمي موجود در آن عمدتاً مربوط به قرن 19 ميلادي است.
  • در دوران قاجار، زمان حكومت آقا محمد خان (سال 1781 ميلادي) روسها به فرماندهي " كنت وينوويچ" با يك دسته كشتي جنگي اقدام به اشغال شبه جزيره ميانكاله نمودند و قصد داشتند در اشرف ( بهشهر) پايگاهي را تأسيس نمايند كه با مخالفت آقامحمدخان مواجه شدند و به ناچار از تصمیم خود مبنی بر ایجاد پایگاه در اشرف (بهشهر) منصرف گشتند ولي در نزديكي گلوگاه برجي ساختند كه در نهايت توسط شاه از آشوراده و شبه جزیره ی ميانكاله اخراج گرديدند.
  • در معاهده ی گلستان در سال 1813 ميلادي و تكرار آن در معاهده تركمنچاي در سال 1828ميلادي داشتن ناو جنگي در دريا ی خزر از ايران سلب و انحصار آن به روسيه واگذار گرديد. روسها از اين حق استفاده کردنند و در 10 سال پس از امضاي معاهده ی تركمنچاي یعنی در طي سالهاي 1838-1841 جزيره آشوراده را اشغال و به تصرف خود در آوردنند. در اين هنگام دولت ايران از روسها تقاضاي کمک برای سركوبي تركمنها کرد و روسها موافقت نمودنند و به همين جهت پايگاه های نظامی در اين جزيره بر پا کردنند.
  • در زمان حکومت ناصر الدين شاه و وزير با كفايت او، امیر کبیر درصدد پس گرفتن آشوراده از روس ها برآمد. روسها برغم چندين مرتبه تقاضا و تذکر از سوی ايران به منظور تخليه آشوراده، جزيره را تخليه نكردند. سرانجام پس از سقوط تزاریسم و شروع حکومت شوراها به موجب عهدنامه مودت بین ایران و روسیه در تاریخ 26 فوریه 1921 میلادی در مسکو چنین مقررگردید که بواسطه عدم تمایل دولت شوروی نسبت به استفاده از ثمره غاصبانه دولت تزاری از جزیره آشوراده و همچنین خرید فیروز آباد با اراضی آن مطابق قرارداد در تاریخ 28 می 1892میلادی از طرف ایران به روسیه انتقال داده شده بود دوباره به ایران مسترد گردید.
  • در زمان صفويه اين شبه جزيره به عنوان شكارگاهی مورد توجه قرار می گیرد و به این سبب، قلاع متعددي در اين جزيره دایر شده است.
  • در کتب و اسناد تاريخی آمده كه سلطان محمد خوارزمشاه بعد از حمله مغول در سال 617 هجري قمري به جزيره ی آبسكون پناه برده ودر آنجا درگذشته است.

اطلاعات گردشگری

جزیره آشوراده در ۵ کیلومتری غرب بندر ترکمن از شمال به دریاچه ی خزر، از جنوب به خلیج گرگان، از غرب به کانال طبیعی خزینی و از شرق به تنگه‌ای باریک موسوم به "تنگه چپق‌اوغلی" و ادامه ی شبه جزیره میانکاله منتهی می‌شود.
 
نام: آسیا » ایران » شهرهای دیگر ایران » آشوراده در گلستان
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر شهرهای دیگر ایران

 

غار هوتو در بهشهر

"هوتو" غاری است با قدمت تاریخی 70 هزار ساله، که در غرب شهرستان بهشهر و در روستای تروجن (شهیدآباد) واقع شده است. این غار براي اولين بار در سال 1949 شناسايي و بررسي شد. نتايج به دست آمده از این تحقيقات، نشان دهنده این است که انسان‌هاي نخستين (دوره‌هاي پارينه سنگي، ميانه سنگي و نوسنگي) در این غار زندگی کرده‌اند.

جنگل الیمستان در آمل

طبیعت زیبا و خیره‌ کننده جنگل الیمستان و هوای خنک و مه آلود آن به همراه دشت‌هایی سراسر پوشیده از گل و سبزه، فضایی وصف نشدنی را خلق کرده است که شوق پیاده روی و لذت بردن از این جاذبه‌ها را در هر فردی برمی‌انگیزد.

غار اسپهبد خورشید در سوادکوه

غار " اسپهبد خورشید " یا " عایشه گرگیلی دژ " که یکی از دو غار مهم مازندران به شمار می‌رود، در مسیر جاده تهران ـ فیروزکوه بر دل خطیرکوه و در ناحیه دوآب شهرستان سواد کوه استان مازندران قرار دارد.

غار علیصدر در همدان

غار علی‌صدر با توجه به مناظر بدیع و دیدنی که از رسوبات کربنات کلسیم در سقف و دیواره‌ها در آن بوجود آمده‌اند و مزایایی چون دارا بودن هوای سالم، برخورداری از امکان قایقرانی از منحصر به فردترین مکان‌های گردشگری ایران در همدان به شمار می‌رود.

دریاچه اوان در قزوین

از جاذبه‌های طبیعی استان قزوین، دره سرسبز و پیاله‌ایی شکل الموت است که از شمال به رامسر، از جنوب و شرق به قزوین و كوه‌های طالقان و از غرب به طارم‌سفلی متصل شده که در بین آن دریاچه زیبای "اوان" مانند الماسی می‌درخشد.

غار کیجا کرچال در سوادکوه

غار کیجا کرچال در مسیر جاده فیروزکوه ـ سوادکوه و در فاصله 10 کیلومتری جنوب شهر پل سفید واقع شده است. این غار که در ارتفاع 1268 متری از سطح آب‌های آزاد و بر فراز کوه سرخل (یکی از شاخه‌های فرعی رشته کوه‌های البرز) قرار دارد، در کنار غار اسپهبد خورشید، دو غار مهم مازندران می‌باشند.

قلعه رودخان در فومنِ گیلان

قلعه رودخان یا قلعه حسام، نام قلعه‌ای تاریخی و با عظمت است كه حكايت از تمدني كهن داشته و یکی از بزرگترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران می‌باشد. این قلعه با مساحتی بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع، در ارتفاعي بيش از ۶۰۰ متر بر فراز ارتفاعات روستای رودخان واقع شده‌ و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

گنبد سلطانیه در زنجان

گنبد سلطانیه که در 36 کیلومتری شرق زنجان قرار گرفته، در سال 1310 جزء آثار ملی ایران شناخته شد و در 24 تیرماه 1384 نیز به عنوان هفتمین اثر ماندگار ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

پارک جنگلی سیسنگان در نوشهر

"پارک جنگلی سیسنگان" یکی از زیباترین و با ارزش‌ترین پارک‌های جنگلی شمال کشور می‌باشد که بخشی از آن جهت ذخیره منابع گیاهی و بخش دیگر جهت گردش و تفریح در نظر گرفته شده است. این پارک به دلیل آنکه زیستگاه انواع گونه‌های درختی، درختچه‌ای و جانوری است، جزء پارک‌های شاخص کشور محسوب می‌شود.

کلاردشت در چالوس

کلاردشت منطقه‌ای کوهستانی از توابع شهرستان چالوس می‌باشد که در غرب استان مازندران واقع شده است. دهستان كلاردشت با 39 آبادي در دشت کوچک دامنة تخت سليمان قرار دارد که مركز آن حسن كيف می‌باشد‌ و زبان‌های رایج در آنجا مازنی، کردی، لکی و فارسی است.

روستای کندلوس در نوشهر

روستای کندلوس خانه‌های کاهگلی زیبایی دارد که با نمایی از چوب، سقف‌های چوبی و پنجره‌های کوچک مزیّن شده است. کوچه‌های سنگ فرش، نهرهای جاری و چشمه‌های آب معدنی نیز نمایی جذاب برای روستا به وجود آورده است.

جنگل ابر در سمنان

جنگل ابر یکی از جنگل‌های زیبا و قدیمی ‌ایران است که در استان سمنان و نرسیده به استان گلستان قرار دارد. در این جنگل نزدیک به 85 گونه گیاهی چوبی، بسیاری از درختان کمیاب و گیاهان دارویی نادر یافت می‌شود.

تله کابین نمک‌آبرود

نمک‌آبرود با وسعت 650 هكتار، در استان مازندران واقع شده است. این شهرک دارای خط تله‌کابینی معروف به "تله‌کابین نمک‌آبرود" و نیز دو بخش اصلي شهرسازي و امكانات گردشگري است.

چشمه دیمه در کوهرنگِ چهارمحال و بختیاری

چشمه دیمه از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری واقع در روستایی به همین نام در منطقه‌ی کوهرنگ می باشد.این چشمه دارای املاح معدنی مغنی است که در درمان سنگ کلیه و پوسیدگی دندان بسیار مفید است.

دریاچه شورمست در سوادکوه

دریاچه شورمست یکی از زیبا ترین جاذبه های طبیعی در سرزمین پهناور مان ایران می باشد. این چشمه در استان مازندران، شهرستان سواد کوه واقع شده است. در حاشیه و پیرامون آن نیز تاسیسات عظیم استخراج زغال سنگ،برج تاریخی لاجیم قرار دارد.

خطیرکوه

منطقه خطیرکوه بین استان مازندران و سمنان در دره ای از البرز مرکزی در شمال مهدی شهر استان سمنان واقع شده است. موقعیت متضاد شمالی و جنوبی آن دو آب و هوا و طبیعت متفاوت به آن بخشیده که هرساله گردشگران زیادی را برای بازید از مناطقی همچون قله قدمگاه، چشمه‌ها ویخچال‌های مختلف، برج دیدبانی و غیره به سمت خود می‌کشاند.

کویرمرنجاب

سفر به منطقه ی مرنجاب به قول خودمون یک تیر و چند توانید از کاروانسرا ی تاریخی دوره صفویه، دریاچه ی نشان است چون علاوه بر دیدن کویر و آسمان زیبای آن می نمک،جزیره ی سرگردان دیدن کنید.

جزایر ناز قشم

جزیره ناز با وسعت تقریبی سه هکتار، یکی از جزایر مهم و منحصر به فرد می‌باشد که در نزدیکى سواحل شرقى قشم‌ و در 22 کیلومتری شهر قشم قرارگرفته است. این جزیره خالی از سکنه، دو جزیره کوچک را در آغوش خود جای داده که بومیان منطقه به این دو جزیره، دو کرده می‌گویند.

نقاط دیدنیِ مرنجاب

منطقه ی مرنجاب یکی از مناطق زیبای کویری است که در واقع مجموعه ای از تفریحات و دیدنی ها طبیعی و باستانی را درکنار هم فراهم آورده است.

شهرتاریخی خاروانا

در این مقاله قصد معرفی قلعه ی جوشین در شهر خاروانا را داریم. شهر تاریخی خاروانا دارای آثار تاریخی بسیار و سه قلعه ی مهم به نام های جوشین، قلعه‌ ی علي بيگ و قلعه ی آغجه است.

ابشار کبود وال در گلستان

شهرستان علی آباد کتول از توابع استان گلستان در کنارتعداد زیادی از مناطق گردشگری، آبشاری بی بدیل را در خود جای داده که همیشه مسافران را سمت خود می کشانده است؛ آبشار کبودوال. برای دیدن این آبشار پس از ورود به این شهر وارد کمربندی پارک جنگلی-علی آباد شده و پس از رسیدن به تفرجگاه عمومی شهر باید نیم ساعت پیاده روی کنید.

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال، معروف به بهشت ایران، از جمله مناطق ییلاقی کشور با آب و هوای سرد است که مردم آن علاوه بر دیدن مناظر بی نظیر دشت و شالی و کوه های سرسبز، هوای سالم تنفس می کنند و شب ها ستاره ها را می بینند.

قله پاشوره در مازندران

پاشوره، نام قله‌ ایست که در روستایی به نام نوا قرار دارد. برای رفتن به این مکان گردشگری زیبا باید از جاده هراز گذر کرد و پس از گذشتن از آب اسک، در منطقه پل مون و در دو راهی روستای رینه، جاده‌ای در سمت راست ما قراردارد که به سمت روستای نوا می‌رود. دشت آزو یکی از زیباترین دشتهای مازندران است که در روستای نوا قرارگرفته است.

آبشار شادان در گلستان

آبشار شادان در ۷ کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی که از توابع استان گلستان می باشد، قرار گرفته است. این مجموعه از اماکن طبیعی و بسیار چشم نوازی است که قطعا هر گردشگری آرزوی دیدنش را دارد.

برج قابوسی در گلستان

بنای برج قابوس ابن‌ وشمگیر، یکی از بی ‌نظیرترین و باشکوهترين هنرهای معماری ایران در دورة اسلامی، در سال 397 هجری قمری به دستور قابوس ابن وشمگیر در شهر گرگان ساخته شده است.

قلعه خرگوشی در اردکان

کارونسرای خرگوشی یکی از بناهای زیبایی است که در وسط کویر در عصر صفویه ساخته شده است. این بنای آجری و سنگی دارای کتیبه های تاریخی ارزشمند، حجره، صفه، اصطبل، آب انبار است که نشان می دهد معماری ایرانی همیشه همه نیازهای ساکنان را در نظر می گیرد و با زیبایی و تزیینات درمی آمیزد.

کمر پشت

دیدن از این روستای طبیعی و خدادای، که در فاصله 80 کیلومتری شهرستان قائم شهر واقع شده را هرگز از دست ندهید و دیدن کردن از پیرامونِ آن روستا، از جمله شهرستان سواد کوه بر جاذبیت های گردشگری آن می افزاید.

بقعه امامزاده جعفر (ع) بروجرد

بقعه امامزاده جعفر(ع)، بعد از مسجد جامع، قدیمی ترین اثر تاریخی به شمار می‌رود که این نمونه معماری در ایران بسیار نادر است. بنای تاریخی آرامگاه امامزاده جعفر (ع) در شرق شهرستان بروجرد (استان لرستان) واقع شده است.

ماسوله

روستای بسیار زیبا و توریستی ماسوله در استان گیلان و 32 کیلومتری جنوب شرقی فومن است. خانه‌های ماسوله طوری ساخته شده که پشت بام هر خانه حیاط خانه‌ای دیگر است و معمولا بیشتر از دو طبقه نیست.

قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن یا ملک قلا یکی از بزرگترین و مهمترین قلعه‌های ایران واقع در مازندران است که مربوط به عهد صفوی می باشد که و یکی از آثار ناریخی برای گردشگران می باشد.

جواهرده رامسر

جواهرده که به نگین زیبای غرب مازندران مشهور می‌باشد، روستای است دیدنی و زیبای که در فاصله‌ای حدود‌ 30 کیلومتری‌ شهرستان رامسر واقع شده است و جزو مکانهای دیدنی بسیار زیبا برای گردشگران می باشد.

شیرگاه در استان مازندران

شهرستان شیرگاه در محدوده شهری بیش از 10 هزار نفر و با روستاهای اطراف بیش از 30 هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر این مردم به کشاورزی و دامداری مشغولند.

استخر پشت نکا

درياچه طبيعي استخر پشت، در جوار روستایی به همین نام و در حدود سي و پنج كيلومتري جنوب شهرستان نكا، در استان مازندران واقع شده است که یکی از مناطق زیبا برای گردشگران علاقه مند به طبیعت می باشد.

غار دانيال در سلمانشهر

غار دانيال که در جنوب شهرستان سلمانشهر(متل قو) و در استان مازندران واقع شده، از جمله غارهاي آبي و رودخانه‌اي ايران است كه در سلسله جبال البرز قرار دارد و داراي چشم اندازي زيباست و مکانی دیدنی برای گردشگران می باشد.