درباره نهارخوران

در گذر از جاده های سرسبز شمال، در هر بخش از این مناطق تفرجگاه هایی برای مسافران در نظر گرفته شده که در شهر گرگان استان گلستان یکی از مشهورترین و قدیمی ترین آن ها قرار دارد؛ نهارخوران.
نهارخوران مجموعه ای از فضاهای جنگلی، حاشیه رودخانه و محدوده ای از مهمان سراها، هتل ها، ویلاها و رستوران های شهرداری و جهانگردی را دربرمی گیرد. این مجموعه که در چهار کیلومتری جنوب گرگان قرار دارد به دلیل قرارگرفتن در دو دامنه پرشیب، آب و هوای مناسبی دارد و هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند.

وجه تسمیه

بر اساس روایات قدیمی حجاج گرگانی یا گرگانی هایی که از زیارت امام رضا به شهر خود باز می گشتند، در راه بازگشت از کوه های جنوب گرگان به منطقه زیارت می رسیدند. آن ها و بستگانشان که پس از چندین ماه دوری به استقبال آن ها آمده بودند برای صرف ناهار در منطقه نهارخوران فعلی توقف می کردند و از این جهت به این منطقه نهارخوران می گویند.

جاذبه های گردشگری

نهارخوران 300 هکتار مساحت دارد که مدیریت حدود 168 هکتار آن برعهده شهرداری استان گلستان است. گردشگران برای بهره مندی از مواهب و مناظر طبیعی حتی قبل از مطالعه، طراحی و تجهیز به این پارک جنگلی طبیعی می آمدند. هم اکنون بیشتر مناطق گردشگری نهارخوران نظیر تپه باباطاهر، محوطه و میدان نهارخوران، جنگل دست کاشت و کاج و ناحیه معروف به پارادایز مشتمل بر هتل ها، رستوران ها، شهر بازی بچه ها، بازارچه در کنار بلوار نهارخوران قرار دارد.

همچنین چشم انداز بی نظیر درختان سر به فلک کشیده جنگل باستانی بر جذابیت این منطقه برای گردشگران افزوده است. در مسیر جاده نهارخوران پپس از 7 کیلومتر حرکت به سمت جنوب به روستای ییلاقی زیارت می رسیم. این روستا با دو آبشار بلند و دیدنی، چشمه آب گرم، حیات های تودرتو و رنگ دیوار خانه ها و قدمت آن جزء 20 روستای برتر گردشگری ایران است. اهالی نیز به دلیل نزدیکی آن به گرگان، مخصوصا در فصل تابستان، به منطقه می آیند تا روزهای گرم سال را در این ییلاق خوش آب و هوا سپری کنند.

نهارخوران در منطقه ای مرتفع تر از شهر گرگان با آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب خزری قراردارد. ارتفاع بیشتر مناطق حدود 400 تا 450 متر است و در برخی نواحی به 700 تا 900 متر می رسد. این منطقه با شیبی تند شروع شده و تا انتهای منطقه به طور یکنواخت ادامه می یابد. پستی و بلندی های اول جاده و منطقه باباطاهر مناظری زیبا از جنگل و کوه را پیش روی قرار می دهد. در ارتفاعات نیز دره، آبریزه و یال های زیادی است که برای بسیاری از دوستداران طبیعت جذاب است. دمای هوا در نهارخوران بین 12 تا 22 درجه سانتی گراد و متوسط بارندگی آن سالانه 649 میلی متر است.

در محدوده نهارخوران چندین چشمه وجود دارد که معروف ترین آن سفیدچشمه است. کوهپیمایان از ارتفاعات جنوب و جنوب غربی میدان نهارخوران و از راه پله های سنگی محوطه، به سمت سفیدچشمه و ارتفاعات بالاتر حرکت می کنند. زیارت تنها رودخانه نهارخوران است که با طول 40 کیلومتر از ارتفاعات روستای زیارت سرچشمه می گیرد. این رودخانه از جمله منابع اصلی تامین آب استان گرگان و جزء حوضه آبریز قره سو است.

پوشش گیاهی

علاوه بر اراضی جنگلی متراکم نهارخوران، به دلیل دخالت انسانی، پوشش های گیاهی غیربومی نیز در این منطقه دیده می شود. درختان بلوط، انجیلی، ممرز، افراپلت، نمدار، گیلاس وحشی، آزاد، خرمندی و درختچه های تمشک، کوله خاس، ازگیل و ولیک از گیاهان طبیعی و بومی و کاج، سرو، ماگنولیا، شمشاد، برگ نو، بید مجنون، پاپیل و مینا از جمله گونه های غیربومی هستند.

گونه های جانوری

دخالت انسان باعث کاهش گونه های جانوری نیز شده و درحال حاضر تنها شب هنگام و با کم شدن جمعیت این حیوانات به چشم می خورند: مواردی از گراز، شغال، خفاش، موش، راسو، سنجاب، عقاب، شاهین، قمری، جغد، سهره، ریسک و مارمولک.

اطلاعات گردشگری

در داخل شهر گرگان بلواری قرار دارد که نهارخوران در انتهای آن است و در ادامه جاده ای پرپیچ و خم قرار دارد که در دل درختان سربه فلک کشیده جنگل، به روستای ییلاقی زیارت ختم می شود.

تاریخچه

این مجموعه از سال 1338 از طرف سازمان جنگل ها و مراتع کشور در اختیار شهرداری قرار گرفت تا تفرجگاه اهالی گرگان باشد.
 
نام: آسیا » ایران » گرگان » نهارخوران
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر گرگان

موزه گرگان

در پارک شهر گرگان کاخ موزه ای ارزشمند قرار دارد که ساخت آن به سال 1317 برمی گردد. در این کاخ آثار باستانی ارزشمندی مربوط به 7200 سال تاریخ ایران، تندیس های مشاهیر گرگان، اشیای خاندان پهلوی، غرفه های مردم شناسی و سنگ قبرهای زیبا و قدیمیی دورتادور حیاط دیده می شود.

پارک جنگلی النگ دره

در 5 کیلومتری جنوب غربی گرگان در استان گلستان و در محور نهارخوران جنگلی بسیار دیدنی خودنمایی می کند که رودخانه ای از جنوب تا شمال آن جاری است و سه چشمه در مسیر آن قرار دارد. همچنین انبوه درختان جنگلی نسیمی خنک و معطر را بر جان گردشگران می نشاند.

مسجد جامع گرگان

مسجد جامع گرگان يكي از آثار دوره سلجوقیان از سده‌هاي پنجم و ششم هجری به یادگار مانده است. در بعضی از آثار تاریخی آمده که این مسجد به امر گوهر شاد آنی ساخته شده است. عده ای از تاریخ شناسان هم بیان می کنند که بانی برپایی این مسجد معلوم نیست.این مسجد در محله نعلبندان در گرگان واقع شده و یک گورستان از همان زمان برپایی مسجد جامع در آن احداث شده است.

برج رادکان کردکوی

برج یا میل رادکان در روستای کردکوی شهر گرگان استان گلستان قرار دارد. این برج با بیش از هزار سال قدمت ابتدا مورد استفاده بازرگانان جاده ابریشم بوده و بعدها مقبره سازنده خود یعنی ابو جعفر محمدبن وندربن باوندی شده است. این بنا جزء هزاران برج آرامگاه های باستانی کشور و با شماره 145 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این برج در عین سادگی چند کتیبه را در خود جای داده که بر اهمیت آن را دوچندان کرده است.

قلعه موران

راميان در استر آباد گرگان باقدمت تاريخي کهن سرزميني است که دارای آبشارها و جويبارهای بسیار و همچنین جنگل ها و چشم اندازهاي زيباي طبيعي می باشد. این قلعه بر فراز قله ای بلند از نواحی استر آباد قرار دارد. این منطقه دارای قدمت تاریخی و یکی از جاذبه های گردشگری در کشور،ایران است.

روستای باستانی و ییلاقی زیارت

روستای ییلاقی زیارت در استان گلستان به عنوان یکی از 10 روستای تاریخی کشورمان است که دارای ارزش و بافت تاریخی می باشد. چشمه های آبگرم و معدنی این منطقه بسیار آرامش بخش و سبب بهبود درد های عضلانی می شود.

دیوار گرگان

دیوار گرگان یا سد اسکندر یا سد پیروز یا سد انوشیروان یا قزل آلان یا مار سرخ یا دیوار سرخ طولانی ترین اثر معماری ایران باستان است که در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد و با طول 200 کیلومتر پس از دیوار چین بزرگترین دیوار دفاعی جهان و دومین دیوار تاریخی قاره آسیا است. این دیوار مانعی در برابر بیابان گردان آسیای میانه بوده و از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز شده و در کوه های پیش کمر محو می شود.

مشخصات دیوار گرگان

دیوار گرگان یا سد اسکندر یا سد پیروز یا سد انوشیروان یا قزل آلان یا مار سرخ یا دیوار سرخ از طولانی ترین اثر معماری ایران باستان می باشد که در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد و کاربردهای زیادی دارد.

مدرسه عمادیه

مدرسه علمیه عمادیه در قلب استان گرگان با معماری خاص و زیبای خود بیش از پانصد سال قدمت دارد. این مدرسه با توجه به کاربری قدیمی اش همچنان به عنوان مدرسه علوم دینی وحوزوی در تربیت علاقه مندان به این رشته از علوم، در خور توجه است.

تورنگ تپه

تورنگ تپه یکی از آثار باستانی کشورمان است که در شهر گرگان، در دهکده ای به نام "تورنگ تپه" قرار دارد. قدمت بسیار کهن و تاریخی این بنا به عصر پیش از آریایی ها می رسد.