درباره النگ دره

 یکی دیگر از جنگل های طبیعی و بسیار زیبای استان گلستان، النگ دره نام دارد که در فهرست مناطق هفت گانه نمونه گردشگری کشور نیز جای گرفته و با نام پارک جنگلی شاخص شمال کشور نیز از آن یاد می شود.

در بین جنگل های طبیعی و در 5 کیلومتری جنوب غربی گرگان، جنگل النگ دره به وسعت 185 هکتار، هرساله گردشگران زیادی را دل خود جای می دهد.

از جنوب تا شمال این جنگل رودخانه قلاشی جریان دارد که تقریبا از وسط آن می گذرد و همچنین در این مسیر سه چشمه با آبی زلال دیده می شود که آب مورد نیاز جنگل را تامین می کنند.

در این جنگل درختان جلگه ای ممرز و انجیلی و انواع دیگری مثل توسکا، لرک، افرا، بلوط، بید، شیردار، خردمندی دیده می شود. همچنین حداقل ارتفاع آن از سطح دریا31 متر و حداکثر 430 متر است که اختلاف ارتفاع 300 متری با شهر گلستان باعث شده دمای هوا حداقل 7 تا 10 درجه خنک تر از شهر باشد و مردم در فصول گرم به این جنگل گسیل شوند. در فصول سرد نیز لایه های سپید برف مردم را در این جنگل جمع می کند.

این جنگل در محور نهارخوران واقع شده و به دلیل مدیریت خوب آن امکانات زیادی برای مسافران در آن فراهم شده است نظیر سیستم برق رسانی، سرویس بهداشتی، جاده آسفالته، نمازخانه، پارک کودک، زمین ورزشی، ساختمان نگهبانی، منطقه کمپینگ و حصار برای جلوگیری از ورود دام. در سال های آینده نیز طرح های دیگری در این جنگل اجرا خواهد شد که همین عوامل این جنگل را در شمال کشور شاخص کرده است.

اطلاعات گردشگری

در 5 کیلومتری جنوب غربی گرگان در استان گلستان و در محور نهارخوران با شنیدن صدای رودخانه قلاشی به جنگل زیبای النگ دره پای می گذارید که هوای بسیار مطبوع و عطرآگین دارد.

تاریخچه

انبوه درختان در طبیعت سرسبز شمال کشور جنگل های متعددی را ایجاد کرده و النگ دره نیز از دبرباز مردم گرگان یا دیگر شهرها را در دل خود جای داده است. این جنگل از سال 1370 تحت مدیریت سازمان جنگل ها و آبخیزداری قرار گرفته و با مدیریت مناسب جزء جنگل های شاخص شمال شده است.
 
نام: آسیا » ایران » گرگان » پارک جنگلی النگ دره
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر گرگان

موزه گرگان

در پارک شهر گرگان کاخ موزه ای ارزشمند قرار دارد که ساخت آن به سال 1317 برمی گردد. در این کاخ آثار باستانی ارزشمندی مربوط به 7200 سال تاریخ ایران، تندیس های مشاهیر گرگان، اشیای خاندان پهلوی، غرفه های مردم شناسی و سنگ قبرهای زیبا و قدیمیی دورتادور حیاط دیده می شود.

نهارخوران

نهارخوران از جمله تفرجگاه های قدیمی شهر گرگان است که علاوه بر طراوت و سرسبزی خاص شمال با داشتن جاذبه های گردشگری و امکانات رفاهی مناسب همه ساله جمعیت زیادی از گردشگران را به سوی خود می کشاند.

مسجد جامع گرگان

مسجد جامع گرگان يكي از آثار دوره سلجوقیان از سده‌هاي پنجم و ششم هجری به یادگار مانده است. در بعضی از آثار تاریخی آمده که این مسجد به امر گوهر شاد آنی ساخته شده است. عده ای از تاریخ شناسان هم بیان می کنند که بانی برپایی این مسجد معلوم نیست.این مسجد در محله نعلبندان در گرگان واقع شده و یک گورستان از همان زمان برپایی مسجد جامع در آن احداث شده است.

برج رادکان کردکوی

برج یا میل رادکان در روستای کردکوی شهر گرگان استان گلستان قرار دارد. این برج با بیش از هزار سال قدمت ابتدا مورد استفاده بازرگانان جاده ابریشم بوده و بعدها مقبره سازنده خود یعنی ابو جعفر محمدبن وندربن باوندی شده است. این بنا جزء هزاران برج آرامگاه های باستانی کشور و با شماره 145 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این برج در عین سادگی چند کتیبه را در خود جای داده که بر اهمیت آن را دوچندان کرده است.

قلعه موران

راميان در استر آباد گرگان باقدمت تاريخي کهن سرزميني است که دارای آبشارها و جويبارهای بسیار و همچنین جنگل ها و چشم اندازهاي زيباي طبيعي می باشد. این قلعه بر فراز قله ای بلند از نواحی استر آباد قرار دارد. این منطقه دارای قدمت تاریخی و یکی از جاذبه های گردشگری در کشور،ایران است.

روستای باستانی و ییلاقی زیارت

روستای ییلاقی زیارت در استان گلستان به عنوان یکی از 10 روستای تاریخی کشورمان است که دارای ارزش و بافت تاریخی می باشد. چشمه های آبگرم و معدنی این منطقه بسیار آرامش بخش و سبب بهبود درد های عضلانی می شود.

دیوار گرگان

دیوار گرگان یا سد اسکندر یا سد پیروز یا سد انوشیروان یا قزل آلان یا مار سرخ یا دیوار سرخ طولانی ترین اثر معماری ایران باستان است که در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد و با طول 200 کیلومتر پس از دیوار چین بزرگترین دیوار دفاعی جهان و دومین دیوار تاریخی قاره آسیا است. این دیوار مانعی در برابر بیابان گردان آسیای میانه بوده و از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز شده و در کوه های پیش کمر محو می شود.

مشخصات دیوار گرگان

دیوار گرگان یا سد اسکندر یا سد پیروز یا سد انوشیروان یا قزل آلان یا مار سرخ یا دیوار سرخ از طولانی ترین اثر معماری ایران باستان می باشد که در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد و کاربردهای زیادی دارد.

مدرسه عمادیه

مدرسه علمیه عمادیه در قلب استان گرگان با معماری خاص و زیبای خود بیش از پانصد سال قدمت دارد. این مدرسه با توجه به کاربری قدیمی اش همچنان به عنوان مدرسه علوم دینی وحوزوی در تربیت علاقه مندان به این رشته از علوم، در خور توجه است.

تورنگ تپه

تورنگ تپه یکی از آثار باستانی کشورمان است که در شهر گرگان، در دهکده ای به نام "تورنگ تپه" قرار دارد. قدمت بسیار کهن و تاریخی این بنا به عصر پیش از آریایی ها می رسد.