درباره برج رادکان

بخش قابل توجهی از اماکن باستانی کشور را آرامگاه ها تشکیل می دهند که به نام های بقعه، پیر، امامزاده، گنبد، برج و با اشکال مختلف دایره، چهارضلعی، هشت ضلعی و به شیوه های مختلفی ساخته شده اند. در این میان برج ارامگاه ها جایگاه خاصی دارند و یکی از قدیمی ترین آن ها برج رادکان گرگان است.

شکل ظاهری

میل یا گنبد یا برج تاریخی رادکان کردکوی حدود 32 متر ارتفاع و 15 متر قطر دارد که از 2 قسمت گنبدی و بدنه تشکیل شده است. گنبد آن به صورت مخروطی بلند و کشیده با ارتفاع حدود 35 متر و به صورت دو پوسته‌ای روی بدنه ای استوانه ای قرار دارد.

این بنا از آجر و ملات گچ و آهک ساخته شده و حدفاصل آجرهای نمای بیرونی نیز به جهت استحکام بیشتر با انگشت دست به داخل فرو برده شده اند. سوراخ هایی با فواصل معین نیز در نمای بنا به چشم می خورد که جای داربست های استفاده شده در زمان احداث بناست. در آجرچینی معمولی بنا نیز تزییناتی از گچ کاری و آجرکاری دیده می شود.

داخل برج

از ورودی هلالی شکل ضلع جنوبی می توان وارد برج شد. در بالای سردر کتیبه ای با خط کوفی و تزیینات آجری و گچی دیده می شود که قسمتی از آن از بین رفته است.

در بخش فوقانی که زیباترین قسمت بناست دو ردیف قطاربندی و دو کتیبه کوفی و پهلوی با تزیینات آجرکاری و گچ کاری گل های لاله دیده می شود که آغاز ساخت آن را به سال 407 هجری قمری در زمان اسپهبد ابوجعفر و پایان آن را به سال 411 و به دست احمدبن عمر نسبت می دهد. داخل گنبد نیز مدور است و نمایی ساده و اندود گچ و آهک دارد. طبق نظر کارشناسان وجود کتیبه های با خط پهلوی نشانه تداوم این خط و زبان تا اواسط سده های اولیه اسلامی است.

آثار باقی مانده حاکی است که بنای دیگری در ضلع شمالی گنبد قرار داشته است. ساخت و معماری برج رادکان شباهت زیادی به گنبد قابوس دارد و برای آن همتایی در خراسان رضوی نیز به همین نام دیده شده است.

کاربرد

این برج که در مسیر جاده ابریشم ساخته شده، ابتدا راهنمایی برای بازرگانان و مسافران بوده و بعدها مدفن آرامگاه بانی آن، یکی از اسپهدان آل باوند طبرستان، یعنی ابوجعفر محمدبن وندربن باوندی شده است. باوندیان از نوادگان کاووس، پسر قباد، از شاهان ساسانی بودند که در زمان تسلط سلسله آل زیار در منطقه جلگه ای طبرستان حکومت می کردند.

آدرس

برج تاریخی رادکان در چهار کیلومتری جنوب شرقی روستای رادکان و در 42 کیلومتری جنوب کردکوی و 30 کیلومتری جنوب غربی گرگان در یک منطقه کوهستانی جنگلی و بر فراز تپه ای در دامنه جنوبی کوه های البرز، در جایی به نام قلعه گبری قرار دارد.

این برج از شمال به بندر ترکمن، از غرب به بندر گز، از شرق به گرگان و از جنوب به سمنان منتهی می شود و در کنار گنبدهای لاجیم ورسک، در کنار شاهراه منتهی به شاهکوه، گردنه شمشیربر، چشمه علی، جهان نما، بخش یانه سر واقع شده است.

تاریخچه

هزاران سال قبل در زمان ساسانیان، باوندیان در طبرستان حکومت می کردند. درسال 407 اسپهبد ابوجعفر در تپه ای در روستای کردکوی گرگان و در مسیر جاده ابریشم شروع به ساخت برجی کرد که چهار سال بعد به دست احمدبن عمر تکمیل گردید. این بنای ساده به شکل استوانه ای با گنبد مخروطی کشیده است که بعدها آرامگاه ابوجعفر گردید.
 
نام: آسیا » ایران » گرگان » برج رادکان کردکوی
گروه: مکان های معروف
 

عکس های برج رادکان کردکوی

 

مکان های دیدنی دیگر گرگان

موزه گرگان

در پارک شهر گرگان کاخ موزه ای ارزشمند قرار دارد که ساخت آن به سال 1317 برمی گردد. در این کاخ آثار باستانی ارزشمندی مربوط به 7200 سال تاریخ ایران، تندیس های مشاهیر گرگان، اشیای خاندان پهلوی، غرفه های مردم شناسی و سنگ قبرهای زیبا و قدیمیی دورتادور حیاط دیده می شود.

نهارخوران

نهارخوران از جمله تفرجگاه های قدیمی شهر گرگان است که علاوه بر طراوت و سرسبزی خاص شمال با داشتن جاذبه های گردشگری و امکانات رفاهی مناسب همه ساله جمعیت زیادی از گردشگران را به سوی خود می کشاند.

پارک جنگلی النگ دره

در 5 کیلومتری جنوب غربی گرگان در استان گلستان و در محور نهارخوران جنگلی بسیار دیدنی خودنمایی می کند که رودخانه ای از جنوب تا شمال آن جاری است و سه چشمه در مسیر آن قرار دارد. همچنین انبوه درختان جنگلی نسیمی خنک و معطر را بر جان گردشگران می نشاند.

مسجد جامع گرگان

مسجد جامع گرگان يكي از آثار دوره سلجوقیان از سده‌هاي پنجم و ششم هجری به یادگار مانده است. در بعضی از آثار تاریخی آمده که این مسجد به امر گوهر شاد آنی ساخته شده است. عده ای از تاریخ شناسان هم بیان می کنند که بانی برپایی این مسجد معلوم نیست.این مسجد در محله نعلبندان در گرگان واقع شده و یک گورستان از همان زمان برپایی مسجد جامع در آن احداث شده است.

قلعه موران

راميان در استر آباد گرگان باقدمت تاريخي کهن سرزميني است که دارای آبشارها و جويبارهای بسیار و همچنین جنگل ها و چشم اندازهاي زيباي طبيعي می باشد. این قلعه بر فراز قله ای بلند از نواحی استر آباد قرار دارد. این منطقه دارای قدمت تاریخی و یکی از جاذبه های گردشگری در کشور،ایران است.

روستای باستانی و ییلاقی زیارت

روستای ییلاقی زیارت در استان گلستان به عنوان یکی از 10 روستای تاریخی کشورمان است که دارای ارزش و بافت تاریخی می باشد. چشمه های آبگرم و معدنی این منطقه بسیار آرامش بخش و سبب بهبود درد های عضلانی می شود.

دیوار گرگان

دیوار گرگان یا سد اسکندر یا سد پیروز یا سد انوشیروان یا قزل آلان یا مار سرخ یا دیوار سرخ طولانی ترین اثر معماری ایران باستان است که در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد و با طول 200 کیلومتر پس از دیوار چین بزرگترین دیوار دفاعی جهان و دومین دیوار تاریخی قاره آسیا است. این دیوار مانعی در برابر بیابان گردان آسیای میانه بوده و از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز شده و در کوه های پیش کمر محو می شود.

مشخصات دیوار گرگان

دیوار گرگان یا سد اسکندر یا سد پیروز یا سد انوشیروان یا قزل آلان یا مار سرخ یا دیوار سرخ از طولانی ترین اثر معماری ایران باستان می باشد که در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد و کاربردهای زیادی دارد.

مدرسه عمادیه

مدرسه علمیه عمادیه در قلب استان گرگان با معماری خاص و زیبای خود بیش از پانصد سال قدمت دارد. این مدرسه با توجه به کاربری قدیمی اش همچنان به عنوان مدرسه علوم دینی وحوزوی در تربیت علاقه مندان به این رشته از علوم، در خور توجه است.

تورنگ تپه

تورنگ تپه یکی از آثار باستانی کشورمان است که در شهر گرگان، در دهکده ای به نام "تورنگ تپه" قرار دارد. قدمت بسیار کهن و تاریخی این بنا به عصر پیش از آریایی ها می رسد.