درباره روستای زیارت

روستای باستانی و ییلاقی زیارت دربستر زیبا و سرسبز استان گلستان، روی شیب تپه ای قرار گرفته و از جاذبه های گردشگری با آب و هوای بسیار مناسب، چشم اندازهای دیدنی، مناظر زیبا، جنگلها و مراتع بسیاری برخورداراست.
زیارت نام یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان گرگان در استان گلستان است و درمحدوده حفاظت شده جهان نما قرار دارد.

وجه تسمیه روستا

علت نام‌گذاری این روستا به "زیارت" وجود آرامگاه "امامزاده عبدالله" درآن است.

اماکن دیدنی روستا

ازاماکن دیدنی و زیارتی این روستا می توان به چشمه آب گرم -باخاصیت درمانی- دو آبشار زیبا و امامزاده های آن اشاره کرد.

امام‌زاده‌ها

در این روستا می توان از 5 امام زاده نام برد.
  • امامزاده صالح
  • امامزاده عبدالله
  • امامزاده علی ابن موسی ابن جعفر ملقب به عظيم حسيني: امامزاده ای در مرسنگ
  • امامزاده ای در محل بابا قنبر سر "کله یزید"
  • پیرشیخ

آبگرم زیارت

آبگرم زیارت در دانشنامه گلستان نام قدیمی این آبگرم "گرماندو و گرماب" بیان شده است.

آبگرم روستای زیارت، تنها چشمه آبگرم دراستان گلستان، دارای آب زلال و صاف، فاقد مزه و بوی تند بوده و گرمای ملایم، مطبوع و آرامش بخشی دارد.

"چشمه آب معدنی" به چشمه ای گفته می شود که در مقابل هر یک لیتر آب، بیش از یک گرم مواد معدنی داشته باشد. خواص درمانی آبهای معدنی ناشی از وجود همین مواد معدنی غنی است. اکثر چشمه های آبگرم به دلیل دمای بالا قدرت انحلال زیادی داشته و در نتیجه مواد معدنی آنها به بیش از یک گرم در لیتر می رسد و به همین علت اکثر چشمه های آب گرم، آب معدنی هم هستند. این مواد معدنی و مغنی چشمه های آب گرم برای درمان انواع درد های عضلانی، مفاصل و بیماریهای پوستی بسیار مفید واقع می شوند و علاوه بر این خواص درمانی، آرام بخش بودن آبشان هدیه بی نظیر دیگری است که طبیعت با سخاوت به ما داده است. بنابراین قرار گرفتن در بستر این چشمه ها و سپردن خود به آنها تجربه بسیار خوبی است که هزاران فایده برای بسیاری از مشکلات انسان  دارد.

چشمه آبگرم زیارت دربین حدود ۷۰ چشمه این محدوده، از پرآب ترین آنهاست. این آبگرم مطبوع دارای چهارمظهر و چهار خروجی است که به فاصله حدود ده تا بیست متر از همدیگر قرار گرفته اند.

مظهراول این چشمه، زیرتخته سنگی واقع شده که روی آن کتیبه کوچکی (در ابعاد 15*20سانتیمتر) دیده می شود و بر روی آن به خط عربی تاریخ "۱۰۳۵" حک شده است.
مظهر دوم به فاصله ۲۰متر در جنوب مظهراول قرار دارد و دو مظهر دیگر، هر یک به فاصله 10 الی ۱۵متر از زیر بدنه تراشه طبیعی جاری هستند.

این روستا که دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری است می تواند در جذب توریست و رشد صنعت گردشگری بسیار مفید باشد بنابراین توجه و اهمیت بیشتری را از سوی مسئولان می طلبد تا با حمایت از سرمایه گذاران، امکانات اقامتی بهتری مخصوصا برای استفاده از آب گرم تهیه شود. البته سازمان جهانگردی برای آسایش حال گردشگران شرایط مسکونی و اقامتی مناسبی از جمله، تعداد زیادی سوییت و هتل و همچنین تعداد زیادی چایخانه سنتی  و رستوران را مهیا کرده است.

روستای ییلاقی زیارت به سبب مجاورت و مقاربت با منطقه ای که همیشه آب و هوای معتدلی دارد، همواره جزء یکی از مکان های طبیعی خوش آب و هوای کشورمان، مد نظر گردشگران و مسافران طبیعت بوده است. این روستای ییلاقی که در بین دو دامنه کوهستانی و جنگلی قرار گرفته در تابستانها دارای آب و هوای خنک و معتدل است و در زمستانها با بارش برف روبه رو می شود.

روستای زیارت، درارتفاعات دامنه رشته کوه البرز در ارتفاع بلندتری نسبت به شهر گرگان واقع شده و همین موضوع باعث اختلاف 10 الی 15 درجه ای هوای آن با شهر گرگان شده است.

با وجود محدودیت هایی که استانداری گلستان از سال 1383 برای هر نوع ساخت ساز بدون برنامه در نظر گرفت بازهم در این روستا آپارتمان ‌سازی رو به افزایش می باشد و در نتیجه جمعیت آن به سرعت رو به گسترش است ولی رشد جمعیت روستای زیارت در بالادست به علت وجود جنگلها، مراتع و شیب تند زمین متوقف شده است.

طبق بررسی های انجام شده میانگین عمر مردم این منطقه از مردمان نواحی دیگر در ایران بالاتر است و قطعا علت این امر جز آب وهوای مناسب، استفاده از مواد غذایی جنگلی و طبیعت سالم آن چیز دیگری نمی تواند باشد. براساس سرشماری سال 1385 جمعیت این روستا 1964 نفر و به عبارتی 487 خانوار بوده‌ است.

روستای زیارت به لحاظ بافت تاريخي و معماری متفاوتی که داشت درفهرست آثار ملي کشورمان به ثبت رسیده است.
این روستا به لحاظ ساخت و معماری با روستاهای دیگر شهر گرگان تفاوت های بسیاری دارد جزء یکی از 10 روستای تاریخی کشورمان است که معماری شایان توجه ای دارد و از مواهب خدادادی هم بهره مند شده است.

اطلاعات گردشگری

روستای توریستی، تاریخی و ییلاقی زیارت در "دامنه رشته کوه های البرز" واقع در "دهستان استرآباد جنوبی" درحدود 10 کیلومتری جنوب گرگان، مرکز استان گلستان، درارتفاع 1000 متری از سطح دریا  قرار دارد.

این روستا ازجانب شمال به "ناهارخوران وارتفاعات خمام شهر و بند سر"، از سوی جنوب به " ارتفاعات پوشیده از جنگل و آبشار"، ازجانب شرق به " ارتفاعات خال دره" و ازسوی غرب به "ارتفاعات مازوکش و ادیم" منتهی می شود.

روستای زیارت در  دره رودخانه "خاصه رود" واقع شده و در دامنه آن، رود و دره گسترده شده است. فاصله کم این روستا با شهر گرگان، مرکز استان گلستان سبب شده این روستا به یک منطقه ییلاقی وگردشگری تبدیل شود.
آبگرم زیارت در حاشیه جنوبی روستا در مجاورت امامزاده عبدالله قرار دارد.
 
نام: آسیا » ایران » گرگان » روستای باستانی و ییلاقی زیارت
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر گرگان

موزه گرگان

در پارک شهر گرگان کاخ موزه ای ارزشمند قرار دارد که ساخت آن به سال 1317 برمی گردد. در این کاخ آثار باستانی ارزشمندی مربوط به 7200 سال تاریخ ایران، تندیس های مشاهیر گرگان، اشیای خاندان پهلوی، غرفه های مردم شناسی و سنگ قبرهای زیبا و قدیمیی دورتادور حیاط دیده می شود.

نهارخوران

نهارخوران از جمله تفرجگاه های قدیمی شهر گرگان است که علاوه بر طراوت و سرسبزی خاص شمال با داشتن جاذبه های گردشگری و امکانات رفاهی مناسب همه ساله جمعیت زیادی از گردشگران را به سوی خود می کشاند.

پارک جنگلی النگ دره

در 5 کیلومتری جنوب غربی گرگان در استان گلستان و در محور نهارخوران جنگلی بسیار دیدنی خودنمایی می کند که رودخانه ای از جنوب تا شمال آن جاری است و سه چشمه در مسیر آن قرار دارد. همچنین انبوه درختان جنگلی نسیمی خنک و معطر را بر جان گردشگران می نشاند.

مسجد جامع گرگان

مسجد جامع گرگان يكي از آثار دوره سلجوقیان از سده‌هاي پنجم و ششم هجری به یادگار مانده است. در بعضی از آثار تاریخی آمده که این مسجد به امر گوهر شاد آنی ساخته شده است. عده ای از تاریخ شناسان هم بیان می کنند که بانی برپایی این مسجد معلوم نیست.این مسجد در محله نعلبندان در گرگان واقع شده و یک گورستان از همان زمان برپایی مسجد جامع در آن احداث شده است.

برج رادکان کردکوی

برج یا میل رادکان در روستای کردکوی شهر گرگان استان گلستان قرار دارد. این برج با بیش از هزار سال قدمت ابتدا مورد استفاده بازرگانان جاده ابریشم بوده و بعدها مقبره سازنده خود یعنی ابو جعفر محمدبن وندربن باوندی شده است. این بنا جزء هزاران برج آرامگاه های باستانی کشور و با شماره 145 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این برج در عین سادگی چند کتیبه را در خود جای داده که بر اهمیت آن را دوچندان کرده است.

قلعه موران

راميان در استر آباد گرگان باقدمت تاريخي کهن سرزميني است که دارای آبشارها و جويبارهای بسیار و همچنین جنگل ها و چشم اندازهاي زيباي طبيعي می باشد. این قلعه بر فراز قله ای بلند از نواحی استر آباد قرار دارد. این منطقه دارای قدمت تاریخی و یکی از جاذبه های گردشگری در کشور،ایران است.

دیوار گرگان

دیوار گرگان یا سد اسکندر یا سد پیروز یا سد انوشیروان یا قزل آلان یا مار سرخ یا دیوار سرخ طولانی ترین اثر معماری ایران باستان است که در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد و با طول 200 کیلومتر پس از دیوار چین بزرگترین دیوار دفاعی جهان و دومین دیوار تاریخی قاره آسیا است. این دیوار مانعی در برابر بیابان گردان آسیای میانه بوده و از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز شده و در کوه های پیش کمر محو می شود.

مشخصات دیوار گرگان

دیوار گرگان یا سد اسکندر یا سد پیروز یا سد انوشیروان یا قزل آلان یا مار سرخ یا دیوار سرخ از طولانی ترین اثر معماری ایران باستان می باشد که در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد و کاربردهای زیادی دارد.

مدرسه عمادیه

مدرسه علمیه عمادیه در قلب استان گرگان با معماری خاص و زیبای خود بیش از پانصد سال قدمت دارد. این مدرسه با توجه به کاربری قدیمی اش همچنان به عنوان مدرسه علوم دینی وحوزوی در تربیت علاقه مندان به این رشته از علوم، در خور توجه است.

تورنگ تپه

تورنگ تپه یکی از آثار باستانی کشورمان است که در شهر گرگان، در دهکده ای به نام "تورنگ تپه" قرار دارد. قدمت بسیار کهن و تاریخی این بنا به عصر پیش از آریایی ها می رسد.