درباره غار شگفت یزدان

در اردکان یزد غاری بکر و زیبا وجود دارد که مقصد اکثر غارنوردان حرفه ایست؛ غار شگفت یزدان.

این غار که به مدت سی سال آتش آیین زرتشت را در دل روشن روشن نگه داشته بود و اکنون محل زیارتی زرتشتیان ایرانی و حتی هندی است علاوه براین جاذبه مذهبی، خالی از جاذبه های زمین شناسی نیست.

پس از عبور از صخره های با شیب تند و دهانه تنگ غار وارد محوطه بزرگی می شوید که گنجایش هزاران نفر را دارد. این غار زیبای 15 کیلومتری، سه حوضچه دست ساز دارد که آب درون غار در آن جمع می شده تا این آب یکی از چهار عنصر آب، خاک، باد و آتش باشد. خاکسترها، حوضچه ها، آثاری از ساختمان در غار و حتی چاه آب شهریار در نزدیکی غار، حاکی از عبادت و سکونت زرتشتیان در مقطعی از زمان در اینجا است. در این غار ستون های استلاگمیت و استلاگتیت زیبایی به چشم می خورد که طی سالیان متمادی تشکیل شده است.

اطلاعات گردشگری

برای رفتن به این غار باید در 70 کیلومتری اردکان و 50 کیلومتری عقدا، وارد روستای هفتهر شوید. این غار روی قله کوه شگفت قرار دارد که تا قسمتی از راه ماشین رو است. بقیه مسیر را باید پیاده بروید و برای رسیدن به دهانه غار پس از عبور از شیب تند صخره ها به طناب هم نیاز دارید و کل مسیر پیاده تا دهانه غار سه ساعت طول می کشد و برای نوشیدن آب می توانید از چاه آب شهریار در نزدیک غار شگفت استفاده کنید.

تاریخچه

در قرن نهم هجری، در اوایل ورود مسلمانان به ایران، زرتشتیان برای حفظ آتش آتشکده کاریان، این غار صعب العبور را انتخاب کردند و سی سال آتش خود را در این غار حفظ کردند. این آتش یکی از سه آتش مقدس ایران بود و دو آتش دیگر آذرگشب و آذربرزین بودند.

در پی ورود مسلمانان به ایران و افزایش فشار بر زرتشتیان، آن ها آتش کاریان را از فارس به فسا منتقل می کنند. سپس نیمی از آن را به نیریز و احتمالا از آن جا از طریق بردسیر و کرمان به هندوستان می برند. نیم دیگر را به کته در نزدیکی یزد و سپس در سال 750 با شکل گیری روستای ترک آباد به این روستا می آورند.

زمانی که سه روستای احمدآباد، ترک آباد و شریف آباد مثلث دینی و اجتماعی زرتشتیان و ترک آباد محل سکونت موبد موبدان فارس شد، به دلیل تشدید فشارهای روانی بر موبدان، آتش را از ترک آباد به غار شگفت یزدان منتقل کردند. بعد از سی سال این آتش را به ترک آباد باز می گردانند. در اثر تشدید فشار بر موبدان روستای ترک آباد خالی از سکنه شده و آتش را به احمد آباد و سپس به شریف آباد می برند. درنهایت، آتش کاریان  را به دیگر آتش ها پیوند داده و در آتشکده یزد قرار می دهند تا هم چنان فروزان باشد و زرتشتیان با ایستادن در مقابل این نور به عبادت بپردازند.
 
نام: آسیا » ایران » یزد » غار شگفت یزدان
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر یزد

 

يخچال گنبدي ميبد

يخچال ميبد قديمي‌ترين يخچال گنبدي و خشتي ايران، در 50كيلومتري شمال يزد قرار دارد. به لحاظ زيست‌بومي جزو سازه‌هاي سازگار محسوب مي‌شود و يك مجموعه معماري شگفت‌انگيز به شمار مي‌آيد كه تمام فرايند يك كارخانه يخ‌سازي را در يك مكان به دست مي‌دهد.

دخمه زرتشتيان

دخمه زرتشتيان يا برج خاموشان مكاني براي درگذشتگان، در آيين زرتشتي است. اين دخمه‌ها از جاذبه‌هاي ارزشمند فرهنگ ايران به‌شمار مي‌آيند. زرتشتيان درگذشتگان خود را در بخش‌هاي كودكان، زنان و مردان در اينجا قرار مي‌دادند تا جسد آنها خوراك كركس‌ها شود و استخوا‌ن‌هاي اجساد را در مركز اين برج دفن مي‌كردند.

آتشکده یزد

آتشکده یزد، محل نگهداری آتش مقدس، نیایشگاه زرتشتیان و یکی از جاذبه های گردشگری شهر یزد است. این آتشکده در قرن اخیر ساخته شده است، اما قدمت آتشی که درون آن شعله ور است به بیش از 1500 سال پیش برمی گردد.

مسجد امیرالمومنین

مسجد امیرالمومنین واقع در منطقه زارچ یزد، از مساجد بسیار فعال، شناخته شده و از بناهای تاریخی است که در آن، جنبه های مذهبی، فرهنگی و گردشگری در هم آمیخته شده است. این مسجد به دلیل معماری منحصر به فردی که دارد، سالانه پذیرای جمع کثیری از گردشگران سراسر جهان می باشد.

پیر هِریشت

زیارتگاه پیرهریشت، یکی از زیارتگاه های زرتشتیان یزد است. گمان می شود گوهربانو یکی از کنیزان یزدگرد ساسانی در این محل ناپدید شده است. این زیارتگاه محل برگزاری بسیاری از مراسم ها وجشن های بهاری زرتشتیان منطقه و پذیرای زرتشتیان سراسر جهان است.

زیارتگاه پارس بانو

زیارتگاه پارس بانو، یکی از زیارتگاه های زرتشتیان در استان یزد است که هرساله پذیرای تعداد بیشماری از زرتشتیان سراسر کشور است. بنا به گزارشات تاریخی این زیارتگاه محل ناپدید شدن خاتون بانو دختر یزدگرد سوم، پس از گریز از فارس است.

مسجد فهرج

يكي از نمونه‌هاي نادر تمدن ايراني مسجد جامع فهرج، واقع در 30 کیلومتری شرق یزد است که معماری پیش از اسلام ایران را به معماری دوران اسلامی پیوند می‌دهد و يك اثر کم نظیر از دوران انتقال به‌شمار مي‌آيد.

بقعه سيد گل‌سرخ

بقعه گل‌سرخ در محله سرچم يزد علاوه بر جاذبه گردشگري نمونه‌اي از تاريخ فرهنگي ـ ديني گذشتگان است كه امروزه نيز كاربرد آن در بين مردم نمايان است. در اين بقعه آثار خطي نستعليق و هنر‌هاي زيباي كاشيكاري و طرح‌هاي اسليمي را مي‌توان ديد.

گنبد عالی ابرکوه

گنبد عالی ابرکوه، بنای برج مانندی است که از دوران دیلمیان بر فراز کوه سنگی شهرستان ابرکوه قرار دارد و معماری ظریف آن آنقدر ساده و زیباست که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

مسجد زردک

مسجد زردک در شمال غرب شهرستان اردکان قرار دارد، قدیمی‌ترین مسجد شهرستان اردکان و قدمت آن به قرن پنجم بر می‌گردد. به علت مقاومت بسیاری که دارد به گنج گلین معروف است و همچنین گچ‎‌بری منحصر به فرد زیبایی دارد.

سَرْو اَبَرکوه

سَرْو اَبَرکوه درختی ملی وطبیعی در استان یزد قرار دارد و سروی پنج هزار ساله است. در فرهنگ زرتشتيان آمده است به آن سرو زرتشت گویند. «سرو ابرکوه» دومین درخت کهنسال جهان است.

امامزاده سید نورالدین

امامزاده سید نورالدین احمد (ع) در یزد درمحلی به نام " گاپله " واقع شده که قدمت این بنا با روش قیاسی، به دوره صفوی برمی‌گردد.

خانه کلاهدوزها

خانه کلاهدوزها که هم اکنون به "موزه آب" تبدیل شده در شمال میدان امیرچقماق یزد قرار دارد. بنای این خانه متعلق به تاجری خوش‌آوازه به نام "سیدعلی‌اکبر کلاهدوز" است که درسال 1312هجری قمری ساخت آن به پایان رسیده است.

کاروانسرای رباط زین‌الدین

کاروان‌سرای رباط زین‌الدین که شاهکار معماری دوره صفویه به ‌شمار می‌رود، تنها بنای مدور ایرانی است که به دستور"زین‌الدین گنجعلی خان ریگ" حکمران کرمان و به امر "شاه عباس ماضی" در قرن دهم هجری قمری ساخته شده است.

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد، از ابنیه تاریخی و مذهبی استان یزد، هر ساله، گردشگران بسیاری را از سراسر ایران و جهان جذب می کند. این مسجد در دوره های تاریخی مختلفی ساخت و احیا شده است.

نارین قلعه

نارین قلعه، مهم‌ترین اثر تاریخی شهرستان میبد است که به نظر می رسد در گذشته از آن برای حفاظت از شهر و نیز برگزاری مراسم عبادی استفاده می‌شده است. در مورد تاریخ ساخت بنا، اطلاعات دقیقی در دست نیست.

باغ دولت آباد

باغ دولت آبادِ یزد در اواخر دوره افشاریه توسط محمد تقی خان معروف به خان بزرگ احداث گردید. این باغ كه یكی از باغهای بزرگ ایران و از آثار دوره افشاریه و زندیه می‌باشد دارای مرتفع‌ترین بادگیر شناسایی شده در ایران است.

چَک چَک

چَک چَک محل مخفی شدن نیک بانو از دست دشمنان پدرش یزدگرد، در دل کوه های اردکان است که با چک چک آب طی سالیان متمادی چناری تنومند در کنارشکاف نیز رشد کرده و هرساله زرتشتیان مراسم مهرگان را در این جا برگزار می کنند.

زندان اسکندر

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه در محله فهادان شهر یزد یکی از آثار دوران مغول است که با تغییر کاربری به مدرسه تبدیل شده تا جایگاه والای علم و دانش را در میان مردم این شهر نشان دهد.

خانه لاری ها

خانه لاری ها واقع در محله فهادان شهر یزد در میان مجموعه آثار تاریخی این شهر است. این بنا متعلق به دوران قاجاریه است که تجار لاری مهاجرت کرده به این شهر آن را بنا نهاده اند. بخش اعیان نشین این خانه چهارفصلی است و دو بخش اندرونی و بیرونی دارد. در بخش هنری این خانه نقاشی ها و تزیینات بسیار زیبایی دیده می شود. این خانه اکنون اداره میراث فرهنگی است.