درباره ایل گلی

ایل گلی یا شاه گلی یکی از گردشگاه های جنوب شرق شهر تبریز است که روی تپه ای قرار دارد و به دو بخش دریاچه و عمارت مرکز آن یا کاخ تقسیم می شود.

دریاچه

مهمترین بخش ایل گلی دریاچه ای مربعی شکل به مساحت 54 هزار و 675 متر مربع و عمق 12 متر است که ظرفیت 2000 مترمکعب آب را دارد. آب این دریاچه را یکی از شعبه های رودخانه لیقوان تامین می کند که از سمت جنوب شرقی وارد آن می شود و اکنون در آن امکاناتی برای قایق رانی فراهم شده است.

عمارت مرکز دریاچه

در مرکز دریاچه عمارتی دو طبقه ساخته شده که به شکل هشت ضلعی است که همان عمارت کلاه فرنگی یا کاخ ایل گلی است. این بنا ابتدا یک بنای خشتی یک طبقه بود که پس از تخریب کامل در زمان قاجاریه به جای آن بنای مقاوم و دو طبقه کلاه فرنگی ساخته شد.

در ضلع جنوبی ایل گلی تپه ای نسبتا بلند قرار دارد که از بالا تا پایین هم سطح با آن پله بندی شده و نهری نیز از بالا به پایین آن جریان دارد. چند آبشار مصنوعی نیز از تپه به درون دریاچه سرازیر می شود که جلوه خاصی به آن بخشیده است. از این ضلع جنوبی نیز جاده ای تا داخل کاخ کشیده شده و بر زیبایی آن افزوده است، گویی کاخ شبه جزیره ای در این دریاچه است.

در نزدیکی ایل گلی هتلی پنج ستاره ساخته شده تا گردشگران با فراغ بال در آرامش این مکان زیبا استراحت کنند. هم چنین مسافرخانه هایی متعدد و یک شهربازی نیز در ایل گلی ایجاد شده است.

آدرس

گردشگاه ایل گلی در جنوب شرقی تبریز و هفت کیلومتری مرکز شهر و نزدیک روستای چاوان قرار دارد.

تاریخچه

ساخت عمارت وسط استخر را به زمان آق قویونلوها، حکومت سلطان یعقوب آق قویونلو، نسبت می دهند. این بنا که یکبار در زمان صفویه بازسازی شده بود، به علت فرسودگی ناشی از گذر زمان و رطوبت آب استخر در زمان قاجاریه و در سال 1346 خورشیدی به دستور قهرمان میرزا، پسر هشتم عباس میرزا نایب السلطنه و حاکم آن زمان، تخریب شد و عمارت جدید در سال 1349 افتتاح شد تا گردشگاه سلطنتی درباریان قاجار باشد.

ایل گلی تا پیش از دوران صفویه یکی از منابع مهم ذخیره آب برای آبیاری باغ های اطراف منطقه بود تا این که در این دوران تمام شن و ماسه های اطراف تخلیه شد و دور آن دیواری سنگی کشیده شد.
در دوران قاجاریه نیز علاوه بر احداث جاده هایی برای عبور و مرور، اطراف این جاده ها نیز با درختان بید مجنون و تبریزی و گل های اطلسی تزیین و زیبا شد تا این دریاچه خالی از فضای سبز و زیبایی و طراوت طبیعت نباشد.

اولین تعمیرات اساسی در این گردشگاه در زمان پهلوی صورت گرفت تا این مکان به یک گردشگاه عمومی تبدیل شود.

این بنا که به جهت وسعت آن شاه گلی خوانده می شد، پس از پیروزی انقلاب چند سال بسته ماند اما پس از مدتی با نام جدید ایل گلی بازگشایی شد و اکنون همانند گذشته و خصوصا در ایام تعطیل مورد استقبال مردم قرار می گیرد.
 
نام: آسیا » ایران » تبریز » ایل گلی
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر تبریز

 

ارگ تبریز

ارگ علیشاه یا همان ارگ تبریز، یکی از بناهای مهم تاریخی و نماد شهر تبریز می‌باشد که در قرن هشتم هجری توسط تاج الدین علیشاه، وزیر الجایتو ساخته شده است.

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل با قدمت تاریخی امروز در زمره آب های راکد و شیرین استان آذربایجان است که در سال 1354 به ثبت ملی رسیده است. این تالاب در جاده ترانزیتی تهران-تبریز قرار دارد و محل قرارگیری آن سبب شده که مسافران زیادی در آن رفت و آمد کنند.

موزه قاجار

در نزدیکی مقبره الشعرای تبریز موزه قاجار قرار دارد که تاریخ نسبتا کاملی از مردم شناسی و شاهان قاجاریه به دست می دهد. این موزه در دو طبقه و مشتمل بر چندین تالار است که اهمیت معماری بنا نیز درخور توجه است.

خانه مشروطه

نهضت مشروطه که یکی از نقاط سرنوشت ساز تاریخ معاصر کشور است در شهر تبریز بسیار پررنگ بود تاحدی که مرحوم کوزه کنانی خانه شخصی اش را در اختیار مشروطه خواهان قرار داده بود. اکنون این خانه که موزه مشروطه است یکی از منابع مهم در مطالعه اتفاقات آن دوران به شمار می رود.

مقبره الشعرا

مقبره الشعرا یا آرامگاه شاعران در شهر تبریز که نماد این شهر است در محله سرخاب مدفن شاعران بزرگی چون شهریار است. درضمن، در این مکان بنای یادبودی احداث شده که معماری اصیل و جهانی و نامدار ایرانی را به منصه ظهور رسانده است.

روستای کندوان

روستای صخره ای کندوان در استان آذربایجان شرقی با خانه های هرمی در دل صخره های کوه سهند طبیعتی بسیار شگفت انگیز را به وجود آورده که تاریخ سکونت در آن به زمان حملات مغول برمی گردد. این روستا اکنون دارای جاذبه و امکانات گردشگری مناسبی است.

بازار تبریز

بازار تبریز که یکی از بزرگترین و مهمترین بازارهای مسقف جهان به شمار می‌رود، مساحتی حدود یک کیلومتر مربع دارد. این بازار در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران و در مرداد ماه سال ۱۳۸۹ شمسی به‌ عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

بقعه سید حمزه

بقعه سید حمزه، در محله سرخاب تبریز، بقعه نسبتا بزرگی است که افراد زیادی را برای زیارت یکی از فرزندان امام موسی بن جعفر به سمت خود می کشاند. این بقعه شبستان، مدرس، مسجد و دارلشفا نیز دارد.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان در شهر تبریز در خیابان امام خمینی دومین موزه تاریخی و ملی کشورمان است و در آن آثار زیادی از دوره های قبل از تاریخ، دوره ی حکومت های قبل از اسلام و بعد از اسلام مشاهده می شود.

موزه سنجش

موزه سنجش درون ساختمانی به نام سلماسی قرار گرفته که به دوران قاجار مربوط می شود. در این خانه تاریخی ابزارهای سنجش و توزین زمان قدیم در معرض بازدید علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ کشور قرارگرفته است.

آبشار گل آخور

روستای ورزقان مجموعه ای از جاذبه های گردشگری را درخود جای داده که یکی از آن ها آبشار پرآب و خنک گل آخور است. آب این آبشار حدودا 12 متری پس از عبور از این روستا، از جندین روستای دیگر نیز عبور می کند.

مسجد کبود

مسجد کبود یا مسجد جهان شاه یا فیروزه جهان اسلام یا عمارت مظفریه در شهر تبریز قرار گرفته و به علت کاشیکاری های هنرمندانه و معماری منحصربه فرد آن شهره آفاق است. در کنار این مسجد اکنون موزه هایی نیز ساخته شده که بازدیدکنندگان از آن ها نیز بازدید می کنند.

غار کبوتر

غار کبوتر یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی است که کشور ما از وجود آن در خود بهرمند شده و در تحقیقات غار شناسان و محققان دنیا رده اول را به خود اختصاص داده است.

مسجد صاحب الامر

مسجد تاریخی صاحب الامر یک بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی است که در شهر تبریز واقع شده است. این بنا که یکی از مساجد کهن شهر تبریز به شمار می‌رود؛ مساحتی برابر با دو هزار و 260 متر مربع و زیر بنایی حدود 2 هزار متر مربع دارد.

سوغاتی- شیرینی های تبریز

آجیل تبریز مرغوبیت جهانی داشته و از بهترین محصولات ایران تولید می شود. انواع خشکبار از قبیل برگه هلو، زردآلو، آلو خشک که در شهرستان های جنوبی بخصوص در مراغه تولید می شود طرفداران زیادی دارد.

غذاهای محلی تبریز - قسمت دوم

آش کلم برگ، کوکوی لوبیا سبز از غذاهای محلی تبریز می باشد که دستور پخت آن را در این وبلاگ توضیح می دهیم.