درباره موزه قاجار

شهر تبریز که در زمان قاجار نقش پررنگی در تاریخ کشور داشت اکنون نیز یکی از معدود موزه های تخصصی و موضوعی کشور را در دل خود جای داده که مربوط به همان دوره است و هرساله مسافران زیادی از آن بازدید می کنند.

خانه امیرنظام گروسی از بناهای مهم دوران قاجار است که اکنون موزه قاجار نامیده می شود. این خانه ی دو طبقه 1500 مترمربع مساحت دارد و در دو حیاط درونی و بیرونی آن زیبایی باغچه و حوض های آن چشم را می نوازد. این خانه ایوانی سراسری دارد که روی 16 ستون با سرستون هایی زیبا قرار دارد. در ضلع شرقی چهار و در ضلع غربی هفت اتاق در این خانه وجود دارد.

در طبقه بالا پنجره های مشبک ارسی با شیشه های رنگی، شومینه سنتی، گچ بری های نمای شمالی و جنوبی و تالارهای داخلی و دو پذیرایی نسبتا بزرگ و آینه کاری های سقف شاه نشین زیبایی را به کمال به تصویر می کشد.

در طبقه پایین آن حوضخانه زیبایی دیده می شود که ستون های استوار و آجرکاری های زیبایی در سقف دارد.

تالارهای طبقه اول

تالار سکه
  • اشیای قیمتی موجود در تالار: انواع سکه های قدیمی طلا و نقره عهد قاجار

تالار
بافته

  • اشیای قیمتی موجود در تالار: پارچه های نفیس و لباس های قاجار و چند جفت پاپوش چرمی کودکانه

تالار
چینی

  • اشیای قیمتی موجود در تالار: ظروف سفالی و چینی که برخی از آن ها به سفارش رجالی ساخته شده اند که نامشان روی این ظروف ضرب شده است.
پایه های قلیان عهد ناصری و مظفری

تالار آبگینه
  • اشیای قیمتی موجود در تالار: انواع گلدان بلورین، جعبه جواهرات، سرویس بلورین

تالار
فلزات

  • اشیای قیمتی موجود در تالار: ظروف نفیس فلزی

تالار
موسیقی

  • اشیای قیمتی موجود در تالار: یک پیانو، رادیوی لامپی، سه دستگاه گرامافون به همراه صفحات گران قیمت اساتیدی چون ابوالحسن اقبال آذر و باقرخان و تار درویش خان
گذرنامه استاد اقبال آذر
یک سه تار و یک تار بسیار قدیمی

تالار خاتم
  • اشیای قیمتی موجود در تالار: تعدادی میز و صندلی خاتم کاری شده، آثار خوشنویسی و دست نویسی

تالارهای طبقه دوم

تالار سنگ
  • اشیای قیمتی موجود در تالار: انواع لوازم و مجسمه های سنگی
تالار اسلحه
  • اشیای قیمتی موجود در تالار: انواع اسلحه های سر پر و ته پر، باروت دان های چرمی
تالار فرامین
  • اشیای قیمتی موجود در تالار: تعدادی تندیس از عباس میرزا، امیرکبیر، میرزا محمدخان امیر نظام زنگنه، امیرنظام گروسی، میرزا عیسی قائم مقام فراهانی و میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی و فرامین های صادره ی ممهور به مهر مظفرالدین شاه

در قسمت نقشه موزه قاجار نقشه ای مربوط به سال 1827 میلادی نصب شده که در آن تمامی مسیرهای مهم ورودی و خروجی شهر تبریز دیده می شود.
همچنین عکس هایی در موزه به نمایش درآمده است که با دوربین های ابتدایی وارداتی عهد ناصری گرفته شده است.
در همه اتاق های موزه قاجار دستگاه های چندرسانه ای نصب شده که همزمان با بازدید از موزه قاجار، بازدیدکنندگان اطلاعات کاملی از امکانات و اماکن گردشگری استان آذربایجان شرقی به دست می آورند.

آدرس

موزه قاجار یا خانه امیرنظام گروسی در خیابان پایینی مقبره الشعرای تبریز و در محله ششگلان، جنب مدرسه فیوضات چای کنار، و در یکی از محلات قدیمی شهر تبریز، ششگان، قرار دارد. این خانه یکی از عمارت های به جا مانده در این محله است که صلابت و عظمت خاصی دارد.

تاریخچه

در اوایل دوره قاجار و در زمان عباس میرزا شهر تبریز ولیعهد نشین شد و جانشینان سلاطین قاجار در این شهر ساکن شدند تا به هنگام رسیدن به پادشاهی به پایتخت عزیمت کنند. در زمان جنگ های ایران و روس نیز این شهر مرکز توجه و مقر فرماندهان بوده است.

امیرنظام گروسی در زمان ناصرالدین شاه و در زمان پیشکاری خود این خانه را با نام خود بنا نهاده است. این خانه در دوره های بعد نیز محل سکونت والیان آذربایجان بوده و سازمان میراث فرهنگی در سال 1370 این خانه را خریداری و با حفظ ویژگی های معماری و شاخص های سنتی بازسازی کرده است. این خانه در سال 1385 پس از بازسازی با نام موزه قاجار بازگشایی شد که حاکی از اهمیت دارالسلطنه تبریز در دوره قاجار بوده است.

موزه قاجار در سال 1385 با شماره 1749 در فهرست آثار ملی ثبت شد.
 
نام: آسیا » ایران » تبریز » موزه قاجار
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر تبریز

 

ایل گلی

گردشگاه ایل گلی در جنوب شرقی شهر تبریز هم چنان پذیرای مهمانان بی شماری است. این مکان دیدنی که دریاچه ایست که در مرکز آن کاخی دو طبقه بنا شده است و در اطراف آن فضای سبز تعبیه شده، تفریح گاهی است که در آن برگی از تاریخ نیز ورق می خورد.

ارگ تبریز

ارگ علیشاه یا همان ارگ تبریز، یکی از بناهای مهم تاریخی و نماد شهر تبریز می‌باشد که در قرن هشتم هجری توسط تاج الدین علیشاه، وزیر الجایتو ساخته شده است.

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل با قدمت تاریخی امروز در زمره آب های راکد و شیرین استان آذربایجان است که در سال 1354 به ثبت ملی رسیده است. این تالاب در جاده ترانزیتی تهران-تبریز قرار دارد و محل قرارگیری آن سبب شده که مسافران زیادی در آن رفت و آمد کنند.

خانه مشروطه

نهضت مشروطه که یکی از نقاط سرنوشت ساز تاریخ معاصر کشور است در شهر تبریز بسیار پررنگ بود تاحدی که مرحوم کوزه کنانی خانه شخصی اش را در اختیار مشروطه خواهان قرار داده بود. اکنون این خانه که موزه مشروطه است یکی از منابع مهم در مطالعه اتفاقات آن دوران به شمار می رود.

مقبره الشعرا

مقبره الشعرا یا آرامگاه شاعران در شهر تبریز که نماد این شهر است در محله سرخاب مدفن شاعران بزرگی چون شهریار است. درضمن، در این مکان بنای یادبودی احداث شده که معماری اصیل و جهانی و نامدار ایرانی را به منصه ظهور رسانده است.

روستای کندوان

روستای صخره ای کندوان در استان آذربایجان شرقی با خانه های هرمی در دل صخره های کوه سهند طبیعتی بسیار شگفت انگیز را به وجود آورده که تاریخ سکونت در آن به زمان حملات مغول برمی گردد. این روستا اکنون دارای جاذبه و امکانات گردشگری مناسبی است.

بازار تبریز

بازار تبریز که یکی از بزرگترین و مهمترین بازارهای مسقف جهان به شمار می‌رود، مساحتی حدود یک کیلومتر مربع دارد. این بازار در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران و در مرداد ماه سال ۱۳۸۹ شمسی به‌ عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

بقعه سید حمزه

بقعه سید حمزه، در محله سرخاب تبریز، بقعه نسبتا بزرگی است که افراد زیادی را برای زیارت یکی از فرزندان امام موسی بن جعفر به سمت خود می کشاند. این بقعه شبستان، مدرس، مسجد و دارلشفا نیز دارد.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان در شهر تبریز در خیابان امام خمینی دومین موزه تاریخی و ملی کشورمان است و در آن آثار زیادی از دوره های قبل از تاریخ، دوره ی حکومت های قبل از اسلام و بعد از اسلام مشاهده می شود.

موزه سنجش

موزه سنجش درون ساختمانی به نام سلماسی قرار گرفته که به دوران قاجار مربوط می شود. در این خانه تاریخی ابزارهای سنجش و توزین زمان قدیم در معرض بازدید علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ کشور قرارگرفته است.

آبشار گل آخور

روستای ورزقان مجموعه ای از جاذبه های گردشگری را درخود جای داده که یکی از آن ها آبشار پرآب و خنک گل آخور است. آب این آبشار حدودا 12 متری پس از عبور از این روستا، از جندین روستای دیگر نیز عبور می کند.

مسجد کبود

مسجد کبود یا مسجد جهان شاه یا فیروزه جهان اسلام یا عمارت مظفریه در شهر تبریز قرار گرفته و به علت کاشیکاری های هنرمندانه و معماری منحصربه فرد آن شهره آفاق است. در کنار این مسجد اکنون موزه هایی نیز ساخته شده که بازدیدکنندگان از آن ها نیز بازدید می کنند.

غار کبوتر

غار کبوتر یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی است که کشور ما از وجود آن در خود بهرمند شده و در تحقیقات غار شناسان و محققان دنیا رده اول را به خود اختصاص داده است.

مسجد صاحب الامر

مسجد تاریخی صاحب الامر یک بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی است که در شهر تبریز واقع شده است. این بنا که یکی از مساجد کهن شهر تبریز به شمار می‌رود؛ مساحتی برابر با دو هزار و 260 متر مربع و زیر بنایی حدود 2 هزار متر مربع دارد.

سوغاتی- شیرینی های تبریز

آجیل تبریز مرغوبیت جهانی داشته و از بهترین محصولات ایران تولید می شود. انواع خشکبار از قبیل برگه هلو، زردآلو، آلو خشک که در شهرستان های جنوبی بخصوص در مراغه تولید می شود طرفداران زیادی دارد.

غذاهای محلی تبریز - قسمت دوم

آش کلم برگ، کوکوی لوبیا سبز از غذاهای محلی تبریز می باشد که دستور پخت آن را در این وبلاگ توضیح می دهیم.