درباره خانه مشروطه

در زمان مظفرالدین شاه پس از تحصن های قم و شاه عبدالعظیم، فرمان مشروطیت به امضای شاه رسید تا این نهضت به تمام کشور منتقل شود. در آن زمان، شهر تبریز در مرکز این نهضت بود و خانه یکی از بازرگانان خوش نام این شهر در اختیار مشروطه خواهان قرار گرفت.
این خانه تقریبا با مساحت 1300 مترمربع در دوطبقه با مصالح سنگ، آجر و خشت، مشتمل بر حوض خانه، سرسرا و چندین اتاق است.
این خانه حیاطی پر درخت و بانشاط، نورگیر سرسرا یا کلاه فرنگی روی چهار ستون بلند با سر ستون های گچ بری شده، پنجره ارسی، درهای منبت کاری شده -که به آن طنبی گویند- و غلام گردش(به راهرو یا پاگردی که پیرامون گنبد، حیاط یا تالار می‌گردد،غلام گردش گویند) دور راه پله دارد و داخل سرسرا با آینه و شیشه های رنگی تزیین شده است.
  • در طبقه اول، شش اتاق و سرسرا وجود دارد.
  • در طبق دوم 6 اتاق در سرسرا و یک سالن بزرگ 6×9 وجود دارد که این سرسرا و اتاق مشرف به حیاط است و در و پنجره هایی مشبک با شیشه های رنگی دارد. گوشواره ها دارای سقف چوبی با تزئینات هشت ضلعی برجسته هستند و طرح های برجسته درها به شکل اسلیمی و گل و برگ است.

اشیای داخل بنا

علاوه بر خود بنا، اشیای به نمایش درآمده در آن نیز درخور توجه هستند که این اشیا عبارتند از:
  • فرش مشروطه که در قره باغ آذربایجان بافته شده و محتوی اشعار ترکی درمورد آن دوران است. این فرش با قدمت 80 تا 90 سال از پشم خالص بافته شده است، تابلوفرش مشروطه
  • قلمدان، عینک، دستخط و وسایل شخصی ثقه الاسلام تبریزی و دیگر مشروطه خواهان
  • نشریه های محلی، روزنامه های مختلف آن زمان و دفترچه هزینه های نهضت مشروطه
  • تندیس های مشروطه خواهان، تابلوهای نفیس که در این میان عکس ستارخان و باقرخان از سنگ ریزه های رنگی تهیه شده است.
  • مهر انجمن های انقلابی آذربایجان، نشان های لیاقت، دستگاه چاپ ژلاتینی
  • گلوله های توپ، سلاح کمری ستارخان که یک قبضه تپانچه ماوزر 10 تیر روسی است به همراه غلاف چرمی آن

آدرس

خانه مشروطه در ضلع غربی مجموعه بازار بزرگ تبریز و در کنار خیابان استاد مطهری، در محله راسته کوچه واقع شده است.

تاریخچه

حاج ولی معمار تبریزی، پس از بازگشت از روسیه در سال 1247 شمسی این خانه را بنا نهاد و مالکان بعدی در سال 1344 اقدام به مرمت آن کردند. مرحوم کوزه کنانی، معروف به ابوالمله، نیز یکی از مالکان این خانه بود و آن را در اختیار مشروطه خواهان قرار داد تا محل گردهمایی آن ها باشد.

در زمان محمدعلی شاه، بعد از به توپ بستن مجلس در سال 1287 شمسی و در جنگ 11 ماهه تبریز علیه نیروهای دولتی، این خانه محل تجمع مشروطه خواهان بود. تصمیم پایین آوردن پرچم های سفید علیه نیروهای محمدعلی شاه در این خانه گرفته شد.

این خانه که زمانی سرشار از شورو هیجان مشروطه خواهان و گردهمایی آنان بود، پس از فتح تهران و مرگ صاحبخانه رها شد و در سال 1354 با شماره 1171 در فهرست آثار ملی ثبت شد و میراث فرهنگی آن را در سال 1367 خریداری کرد. این خانه پس از مرمت، موزه مشروطه شد تا اسناد و مدارک این دوره از تاریخ را به نمایش بگذارد.
 
نام: آسیا » ایران » تبریز » خانه مشروطه
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر تبریز

 

ایل گلی

گردشگاه ایل گلی در جنوب شرقی شهر تبریز هم چنان پذیرای مهمانان بی شماری است. این مکان دیدنی که دریاچه ایست که در مرکز آن کاخی دو طبقه بنا شده است و در اطراف آن فضای سبز تعبیه شده، تفریح گاهی است که در آن برگی از تاریخ نیز ورق می خورد.

ارگ تبریز

ارگ علیشاه یا همان ارگ تبریز، یکی از بناهای مهم تاریخی و نماد شهر تبریز می‌باشد که در قرن هشتم هجری توسط تاج الدین علیشاه، وزیر الجایتو ساخته شده است.

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل با قدمت تاریخی امروز در زمره آب های راکد و شیرین استان آذربایجان است که در سال 1354 به ثبت ملی رسیده است. این تالاب در جاده ترانزیتی تهران-تبریز قرار دارد و محل قرارگیری آن سبب شده که مسافران زیادی در آن رفت و آمد کنند.

موزه قاجار

در نزدیکی مقبره الشعرای تبریز موزه قاجار قرار دارد که تاریخ نسبتا کاملی از مردم شناسی و شاهان قاجاریه به دست می دهد. این موزه در دو طبقه و مشتمل بر چندین تالار است که اهمیت معماری بنا نیز درخور توجه است.

مقبره الشعرا

مقبره الشعرا یا آرامگاه شاعران در شهر تبریز که نماد این شهر است در محله سرخاب مدفن شاعران بزرگی چون شهریار است. درضمن، در این مکان بنای یادبودی احداث شده که معماری اصیل و جهانی و نامدار ایرانی را به منصه ظهور رسانده است.

روستای کندوان

روستای صخره ای کندوان در استان آذربایجان شرقی با خانه های هرمی در دل صخره های کوه سهند طبیعتی بسیار شگفت انگیز را به وجود آورده که تاریخ سکونت در آن به زمان حملات مغول برمی گردد. این روستا اکنون دارای جاذبه و امکانات گردشگری مناسبی است.

بازار تبریز

بازار تبریز که یکی از بزرگترین و مهمترین بازارهای مسقف جهان به شمار می‌رود، مساحتی حدود یک کیلومتر مربع دارد. این بازار در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران و در مرداد ماه سال ۱۳۸۹ شمسی به‌ عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

بقعه سید حمزه

بقعه سید حمزه، در محله سرخاب تبریز، بقعه نسبتا بزرگی است که افراد زیادی را برای زیارت یکی از فرزندان امام موسی بن جعفر به سمت خود می کشاند. این بقعه شبستان، مدرس، مسجد و دارلشفا نیز دارد.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان در شهر تبریز در خیابان امام خمینی دومین موزه تاریخی و ملی کشورمان است و در آن آثار زیادی از دوره های قبل از تاریخ، دوره ی حکومت های قبل از اسلام و بعد از اسلام مشاهده می شود.

موزه سنجش

موزه سنجش درون ساختمانی به نام سلماسی قرار گرفته که به دوران قاجار مربوط می شود. در این خانه تاریخی ابزارهای سنجش و توزین زمان قدیم در معرض بازدید علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ کشور قرارگرفته است.

آبشار گل آخور

روستای ورزقان مجموعه ای از جاذبه های گردشگری را درخود جای داده که یکی از آن ها آبشار پرآب و خنک گل آخور است. آب این آبشار حدودا 12 متری پس از عبور از این روستا، از جندین روستای دیگر نیز عبور می کند.

مسجد کبود

مسجد کبود یا مسجد جهان شاه یا فیروزه جهان اسلام یا عمارت مظفریه در شهر تبریز قرار گرفته و به علت کاشیکاری های هنرمندانه و معماری منحصربه فرد آن شهره آفاق است. در کنار این مسجد اکنون موزه هایی نیز ساخته شده که بازدیدکنندگان از آن ها نیز بازدید می کنند.

غار کبوتر

غار کبوتر یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی است که کشور ما از وجود آن در خود بهرمند شده و در تحقیقات غار شناسان و محققان دنیا رده اول را به خود اختصاص داده است.

مسجد صاحب الامر

مسجد تاریخی صاحب الامر یک بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی است که در شهر تبریز واقع شده است. این بنا که یکی از مساجد کهن شهر تبریز به شمار می‌رود؛ مساحتی برابر با دو هزار و 260 متر مربع و زیر بنایی حدود 2 هزار متر مربع دارد.

سوغاتی- شیرینی های تبریز

آجیل تبریز مرغوبیت جهانی داشته و از بهترین محصولات ایران تولید می شود. انواع خشکبار از قبیل برگه هلو، زردآلو، آلو خشک که در شهرستان های جنوبی بخصوص در مراغه تولید می شود طرفداران زیادی دارد.

غذاهای محلی تبریز - قسمت دوم

آش کلم برگ، کوکوی لوبیا سبز از غذاهای محلی تبریز می باشد که دستور پخت آن را در این وبلاگ توضیح می دهیم.