درباره مقبره الشعرا

محله سرخاب تبریز شاعران نامی بسیاری را در دل خود جای داده و به همین دلیل نزد اهالی از اهمیت خاصی برخوردار است. مقبره الشعرا که نماد شهر تبریز به شمار می رود به لحاظ معماری بنای یادبود نیز اهمیت دارد.

شهر تبریز در زمان اتابکان پناهگاه شاعران کشور شد و حتی در زمان ایلخانیان تا ایلکانیان و دوره آق قویونلو نیز این روال ادامه داشت و این شاعران پس از فوت در قبرستان سرخاب می آرمیدند که در آن میان می توان به این شاعران نامی اشاره کرد:
خاقانی، فارابی، شروانی ، اسدی طوسی ، ظهیر فاریابی، خواجه همام تبریزی و آخرین شاعر شهریار بود که در این مکان به خاک سپرده شد.

بنای یادبود مقبره الشعرا از چندین طاق تشکیل شده که هرکدام از آن ها دو صفحه زاویه دار دارد و با اندازه های مختلف به شکل سلسله مراتبی قرار دارند. درون این بنا سرپوشیده است و با بیرون نیز ارتباط دارد.

جالب است بدانید که مجموعه ای از اماکن، بناها، تکیه ها و مقابر معروفی چون ربع رشیدی، تکیه حیدر، بقعه عون بن علی، بقعه سید حمزه، صاحب الامر و سید ابراهیم یا حظیره بابا حسن، حظیره بابا مزید، صفوه الصفا در کنار مقبره الشعرا در محله سرخاب باعث محبوبیت این محله در بین اهالی شده که نشانی از هنردوستی مردم تبریز است.

اطلاعات گردشگری

مقبره الشعرای تبریز در تقاطع خیابان های ثقه الاسلام و عارف، اطراف تکیه حیدر در محله سرخابدر ضلع شرقی بقعه سید محمد و مقبره قایم مقام و ملاباشی قرار گرفته است.

تاریخچه

در قرن ششم شهر تبریز مرکز حکومت اتابکان شد و شاعران زیاد ی به جهت دورشدن از جنگ در این شهر پناه گرفتند و پس از مرگ در حظیره مخصوصی دفن شدند که اکنون مقبره الشعرای تبریز نام دارد و در گذشته حظیره الشعرا یا حظیره القضاه یا قبرستان سرخاب نام داشت.

این قبرستان در حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله شکل ظاهری خود را از دست داد اما کارهای اجرایی و اداری ساخت بنای یادبود مقبره الشعرا از سال 1350 آغاز شد و پس از به مسابقه گذاشتن طرح و بررسی طرح های ارسالی در شورایی متشکل از هنرمندان نامی و دانشگاهی کشور، طرح غلامرضا فروزان مهر برگزیده شد و ساخت این بنا به دست حسین جودت سپرده شد و بعد از انقلاب پایان یافت.
 
نام: آسیا » ایران » تبریز » مقبره الشعرا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر تبریز

 

ایل گلی

گردشگاه ایل گلی در جنوب شرقی شهر تبریز هم چنان پذیرای مهمانان بی شماری است. این مکان دیدنی که دریاچه ایست که در مرکز آن کاخی دو طبقه بنا شده است و در اطراف آن فضای سبز تعبیه شده، تفریح گاهی است که در آن برگی از تاریخ نیز ورق می خورد.

ارگ تبریز

ارگ علیشاه یا همان ارگ تبریز، یکی از بناهای مهم تاریخی و نماد شهر تبریز می‌باشد که در قرن هشتم هجری توسط تاج الدین علیشاه، وزیر الجایتو ساخته شده است.

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل با قدمت تاریخی امروز در زمره آب های راکد و شیرین استان آذربایجان است که در سال 1354 به ثبت ملی رسیده است. این تالاب در جاده ترانزیتی تهران-تبریز قرار دارد و محل قرارگیری آن سبب شده که مسافران زیادی در آن رفت و آمد کنند.

موزه قاجار

در نزدیکی مقبره الشعرای تبریز موزه قاجار قرار دارد که تاریخ نسبتا کاملی از مردم شناسی و شاهان قاجاریه به دست می دهد. این موزه در دو طبقه و مشتمل بر چندین تالار است که اهمیت معماری بنا نیز درخور توجه است.

خانه مشروطه

نهضت مشروطه که یکی از نقاط سرنوشت ساز تاریخ معاصر کشور است در شهر تبریز بسیار پررنگ بود تاحدی که مرحوم کوزه کنانی خانه شخصی اش را در اختیار مشروطه خواهان قرار داده بود. اکنون این خانه که موزه مشروطه است یکی از منابع مهم در مطالعه اتفاقات آن دوران به شمار می رود.

روستای کندوان

روستای صخره ای کندوان در استان آذربایجان شرقی با خانه های هرمی در دل صخره های کوه سهند طبیعتی بسیار شگفت انگیز را به وجود آورده که تاریخ سکونت در آن به زمان حملات مغول برمی گردد. این روستا اکنون دارای جاذبه و امکانات گردشگری مناسبی است.

بازار تبریز

بازار تبریز که یکی از بزرگترین و مهمترین بازارهای مسقف جهان به شمار می‌رود، مساحتی حدود یک کیلومتر مربع دارد. این بازار در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران و در مرداد ماه سال ۱۳۸۹ شمسی به‌ عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

بقعه سید حمزه

بقعه سید حمزه، در محله سرخاب تبریز، بقعه نسبتا بزرگی است که افراد زیادی را برای زیارت یکی از فرزندان امام موسی بن جعفر به سمت خود می کشاند. این بقعه شبستان، مدرس، مسجد و دارلشفا نیز دارد.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان در شهر تبریز در خیابان امام خمینی دومین موزه تاریخی و ملی کشورمان است و در آن آثار زیادی از دوره های قبل از تاریخ، دوره ی حکومت های قبل از اسلام و بعد از اسلام مشاهده می شود.

موزه سنجش

موزه سنجش درون ساختمانی به نام سلماسی قرار گرفته که به دوران قاجار مربوط می شود. در این خانه تاریخی ابزارهای سنجش و توزین زمان قدیم در معرض بازدید علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ کشور قرارگرفته است.

آبشار گل آخور

روستای ورزقان مجموعه ای از جاذبه های گردشگری را درخود جای داده که یکی از آن ها آبشار پرآب و خنک گل آخور است. آب این آبشار حدودا 12 متری پس از عبور از این روستا، از جندین روستای دیگر نیز عبور می کند.

مسجد کبود

مسجد کبود یا مسجد جهان شاه یا فیروزه جهان اسلام یا عمارت مظفریه در شهر تبریز قرار گرفته و به علت کاشیکاری های هنرمندانه و معماری منحصربه فرد آن شهره آفاق است. در کنار این مسجد اکنون موزه هایی نیز ساخته شده که بازدیدکنندگان از آن ها نیز بازدید می کنند.

غار کبوتر

غار کبوتر یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی است که کشور ما از وجود آن در خود بهرمند شده و در تحقیقات غار شناسان و محققان دنیا رده اول را به خود اختصاص داده است.

مسجد صاحب الامر

مسجد تاریخی صاحب الامر یک بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی است که در شهر تبریز واقع شده است. این بنا که یکی از مساجد کهن شهر تبریز به شمار می‌رود؛ مساحتی برابر با دو هزار و 260 متر مربع و زیر بنایی حدود 2 هزار متر مربع دارد.

سوغاتی- شیرینی های تبریز

آجیل تبریز مرغوبیت جهانی داشته و از بهترین محصولات ایران تولید می شود. انواع خشکبار از قبیل برگه هلو، زردآلو، آلو خشک که در شهرستان های جنوبی بخصوص در مراغه تولید می شود طرفداران زیادی دارد.

غذاهای محلی تبریز - قسمت دوم

آش کلم برگ، کوکوی لوبیا سبز از غذاهای محلی تبریز می باشد که دستور پخت آن را در این وبلاگ توضیح می دهیم.