درباره روستای صخره ای کندوان

استان آذربایجان شرقی به جهت داشتن طبیعت سبز و کوهستانی سال ها پیش یکی از عجایب جهان را به وجود آورده است. روستای صخره ای کندوان تنها روستای صخره ای دارای سکنه در جهان است و دو روستای صخره ای دیگر در کل دنیا، کاپادوکیه و داکوتا به ترتیب در ترکیه و امریکا قرار دارند اما خالی از سکنه هستند.
منطقه ییلاقی کندوان در دل رشته کوه های سهند قرار دارد و کندوان به کلمه کندو برمی گردد که کنایه از شکل قرارگرفتن خانه ها در دل کوه های سهند است.
تنها مصالح به کاررفته در ساخت خانه های هرمی روستای کندوان، سنگ است. این سنگ ها که در اثر گدازه های آتشفشانی ایجاد شده اند به شکل کران هرمی یا مخروطی هستند. این کران ها اغلب دو یا حتی سه یا چهار طبقه هستند و طبقات مختلف آن به یکدیگر راه ندارند. این کران ها با کوچه هایی باریک با شیب بسیار تند به هم مربوط می شوند.
طبقات بالایی کران با پلکان هایی از بدنه کران با بیرون ارتباط دارد و غالبا طبقه اول اصطبل، طبقات دوم و سوم محل سکونت و طبقه چهارم انبار بوده است.
چون کران ها ضخامت زیادی دارند، اغلب نورگیرها در طبقات بالایی تعبیه شده است. پنجره ها از جنس چوب، به شکل شطرنجی و دارای قطعات کوچک شیشه هستند.
در خارج کران ها و کنار معابر آبریزهایی وجود داشته که هرچند خانواده، یک آبریز مشترک داشته است. آبریزها باتوجه به شیب زمین چند نشیمنگاه و انباره دارند.
طبیعت سرسبز و زیبای این روستا بهترین مکان را برای پرورش زنبورعسل و کشت گیاهان دارویی فراهم کرده است. همچنین زنان روستا نیز به کار بافتن گلیم، جاجیم و شال های رنگی مشغول هستند.

جاذبه های گردشگری روستای کندوان

این روستای صخره ای با بیش از 100 خانوار، جاذبه های گردشگری زیادی دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • چشمه آب معدنی 6 هزارساله کندوان. آب این چشمه با داشتن کمترین میزان سنگینی برای درمان بیماران کلیوی بسیار مفید است.
  • مسجد که بزرگترین کران را به آن اختصاص داده اند و در 5 طبقه و دارای ستون ها سنگی است. از یک طبقه برای نمازخواندن استفاده می شده و طبقات دیگر برای امور دیگری بوده است.
  • هتل لاله که سومین هتل صخره ای جهان است و اولین هتل صخره ای کشور است که ساخت آن بیش از 8 سال طول کشیده است. این هتل درحال حاضر جمعا 10 کران و چند جکوزی دارد و در آن مینی بار، رستوران و کافی شاپ نیز تعبیه شده است.
  • خانه های روستاییان، حمام، مدرسه، آسیا

اطلاعات گردشگری

روستای زیبای کندوان در 22 کیلومتری جنوب شرقی اسکو و 62 کیلومتری جنوب غربی تبریز، در دامنه سرسبز سلطان داغی واقع شده است. در واقع روستای کندوان جزء دهستان سهند، بخش مرکزی شهرستان اسکو در استان آذربایجان شرقی است.

تاریخچه

گرچه برخی محققان پیدایش این روستا را به زمان غارنشینی انسان نسبت می دهند، این روستا پیشینه ای 800 ساله دارد. بر اثر سال ها فعالیت آتشفشان کوه های سهند و بیرون آمدن مواد مذاب و انباشته شدن آن ها، در این مکان توده هایی از سنگ به وجود آمده است. این گدازه های آتشفشانی در اثر باد و بوران تغییرشکل داده و به شکل کران درآمده و کران های سخت باقی مانده و اکنون به صورتی درآمده است که نشان دهنده یکی از معجزات طبیعی و الهی و بی نظیر است.

احتمال می رود در زمان حمله مغولان مردم روستاهای اطراف از این نعمت الهی کران ها استفاده کرده و در آن ها مستقر شده باشند تا هم از حمله مغولان در امان باشند و هم جای مناسبی را برای سکونت زمستانی و زمستانی پیدا کرده باشند.
 
نام: آسیا » ایران » تبریز » روستای کندوان
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر تبریز

 

ایل گلی

گردشگاه ایل گلی در جنوب شرقی شهر تبریز هم چنان پذیرای مهمانان بی شماری است. این مکان دیدنی که دریاچه ایست که در مرکز آن کاخی دو طبقه بنا شده است و در اطراف آن فضای سبز تعبیه شده، تفریح گاهی است که در آن برگی از تاریخ نیز ورق می خورد.

ارگ تبریز

ارگ علیشاه یا همان ارگ تبریز، یکی از بناهای مهم تاریخی و نماد شهر تبریز می‌باشد که در قرن هشتم هجری توسط تاج الدین علیشاه، وزیر الجایتو ساخته شده است.

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل با قدمت تاریخی امروز در زمره آب های راکد و شیرین استان آذربایجان است که در سال 1354 به ثبت ملی رسیده است. این تالاب در جاده ترانزیتی تهران-تبریز قرار دارد و محل قرارگیری آن سبب شده که مسافران زیادی در آن رفت و آمد کنند.

موزه قاجار

در نزدیکی مقبره الشعرای تبریز موزه قاجار قرار دارد که تاریخ نسبتا کاملی از مردم شناسی و شاهان قاجاریه به دست می دهد. این موزه در دو طبقه و مشتمل بر چندین تالار است که اهمیت معماری بنا نیز درخور توجه است.

خانه مشروطه

نهضت مشروطه که یکی از نقاط سرنوشت ساز تاریخ معاصر کشور است در شهر تبریز بسیار پررنگ بود تاحدی که مرحوم کوزه کنانی خانه شخصی اش را در اختیار مشروطه خواهان قرار داده بود. اکنون این خانه که موزه مشروطه است یکی از منابع مهم در مطالعه اتفاقات آن دوران به شمار می رود.

مقبره الشعرا

مقبره الشعرا یا آرامگاه شاعران در شهر تبریز که نماد این شهر است در محله سرخاب مدفن شاعران بزرگی چون شهریار است. درضمن، در این مکان بنای یادبودی احداث شده که معماری اصیل و جهانی و نامدار ایرانی را به منصه ظهور رسانده است.

بازار تبریز

بازار تبریز که یکی از بزرگترین و مهمترین بازارهای مسقف جهان به شمار می‌رود، مساحتی حدود یک کیلومتر مربع دارد. این بازار در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران و در مرداد ماه سال ۱۳۸۹ شمسی به‌ عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

بقعه سید حمزه

بقعه سید حمزه، در محله سرخاب تبریز، بقعه نسبتا بزرگی است که افراد زیادی را برای زیارت یکی از فرزندان امام موسی بن جعفر به سمت خود می کشاند. این بقعه شبستان، مدرس، مسجد و دارلشفا نیز دارد.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان در شهر تبریز در خیابان امام خمینی دومین موزه تاریخی و ملی کشورمان است و در آن آثار زیادی از دوره های قبل از تاریخ، دوره ی حکومت های قبل از اسلام و بعد از اسلام مشاهده می شود.

موزه سنجش

موزه سنجش درون ساختمانی به نام سلماسی قرار گرفته که به دوران قاجار مربوط می شود. در این خانه تاریخی ابزارهای سنجش و توزین زمان قدیم در معرض بازدید علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ کشور قرارگرفته است.

آبشار گل آخور

روستای ورزقان مجموعه ای از جاذبه های گردشگری را درخود جای داده که یکی از آن ها آبشار پرآب و خنک گل آخور است. آب این آبشار حدودا 12 متری پس از عبور از این روستا، از جندین روستای دیگر نیز عبور می کند.

مسجد کبود

مسجد کبود یا مسجد جهان شاه یا فیروزه جهان اسلام یا عمارت مظفریه در شهر تبریز قرار گرفته و به علت کاشیکاری های هنرمندانه و معماری منحصربه فرد آن شهره آفاق است. در کنار این مسجد اکنون موزه هایی نیز ساخته شده که بازدیدکنندگان از آن ها نیز بازدید می کنند.

غار کبوتر

غار کبوتر یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی است که کشور ما از وجود آن در خود بهرمند شده و در تحقیقات غار شناسان و محققان دنیا رده اول را به خود اختصاص داده است.

مسجد صاحب الامر

مسجد تاریخی صاحب الامر یک بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی است که در شهر تبریز واقع شده است. این بنا که یکی از مساجد کهن شهر تبریز به شمار می‌رود؛ مساحتی برابر با دو هزار و 260 متر مربع و زیر بنایی حدود 2 هزار متر مربع دارد.

سوغاتی- شیرینی های تبریز

آجیل تبریز مرغوبیت جهانی داشته و از بهترین محصولات ایران تولید می شود. انواع خشکبار از قبیل برگه هلو، زردآلو، آلو خشک که در شهرستان های جنوبی بخصوص در مراغه تولید می شود طرفداران زیادی دارد.

غذاهای محلی تبریز - قسمت دوم

آش کلم برگ، کوکوی لوبیا سبز از غذاهای محلی تبریز می باشد که دستور پخت آن را در این وبلاگ توضیح می دهیم.