درباره بقعه سید حمزه

در محله سرخاب تبریز بزرگانی مدفون شده اند که باعث قداست زیاد این مکان گشته است. سید حمزه از نوادگان امام موسی بن جعفر سرآمد تمام بزرگان این کوی، در بقعه ای به همان نام آرمیده است.

بقعه سید حمزه مقبره سید حمزه بن موسی الکاظم و دارای ظرایف و وسعت نسبتا زیادی است.

در صحن جنوبی، مقبره امامزاده، در صحن شرقی و شمالی، حجره ها و مدرس هایی است که در ابتدا محل تحصیل طلاب بوده و بعدا متروکه شده و بعد از تعمیرات به کارکرد قبلی برگشته است.

مدرسه

در صحن مدرسه طاقی متشکل از چهار قطعه سنگ مرمر با نمونه هایی از کاشیکاری و حجاری قدیم وجود دارد که در پیشانی آن با خط ثلث و در میان ترنج ها، سوره الحجر حک شده است. ترکیب حکاکی ترنج و ختایی و اسلیمی و خطوط نستعلیق در طاق بقعه بسیار چشم نواز و روح بخش است.

بقعه

در بالای صندوق امامزاده که مقبره کوچکی به ابعاد سه در چهار ذرع است، آینه بندی های زیبایی دیده می شود. خود امامزاده در سرداب زیرین بنا قرار دارد.
عرض طاق بقعه 183 و ارتفاع آن 120 سانتی متر است. سنگ نوشته ای در بالای طاق سردر دیده می شود که به زمان ناصرالدین شاه و سال 1279 برمی گردد. نمای این طاق مرمری مربوط به دوران صفویه است.
در دو طرف دهلیز ورودی، ازاره هایی مرمری دیده می شود که نقوش زیبایی روی آن ها حکاکی شده و ظاهرا به دوران آق قویونلو و ترکمانان برمی گردد.
در دو سوی در ورودی به گنبد، درون ترنجی قندیلی و گلدار، نام میرزا محمد ابراهیم وزیر دیده می شود که قبر وی در دهلیز سرداب قرار گرفته است.
در سمت غربی مقبره امامزاده حجره ای جداگانه وجود داشته که حدفاصل این دو تنها یک دیوار بوده است.

مسجد ظهیریه

در صحن غربی این بقعه، مسجد بزرگ ظهیریه قرار دارد. این مسجد مستطیل شکل و بدون ستون با ابعاد 8 در 20 متر است که یک گنبد بزرگ به قطر هشت متر در وسط و دو گنبد کوچکتر در شمال و جنوب دارد. در چهار سوی گنبد بزرگ چهار منفذ کوچک تعبیه شده که نقش روشنایی و تهویه را دارند. خروجی مسجد 4 در 8 متر و شاه نشین های غربی و شرقی آن به ترتیب 1 در 4 و 1 در 8 هستند.

ازاره هایی در دورتادور مسجد و با ارتفاع 105 سانتی متر دیده می شود که در بخش بالایی آن ها آیاتی با خط ثلث حکاکی شده است. در ورودی روبروی محراب، طاقی مرمری و در سمت غربی به شکل قرینه، دو در وجود دارد که به سمت مخزن باز می شود و هر دوی این ها با نقوش ترنج ختایی و اسلیمی و آیات الهی تزیین شده اند.
سابقا این مسجد را به دلیل مذهب بودن تمامی تزیینات، قزللو مسجد و اکنون مسجد سید حمزه می گویند.
مسجد ظهیریه دارای شبستان، و دارالشفا و مدرس است که به دست محمدابراهیم پسر صدرالدین محمد بنا شده است. وی که کار تعمیر بقعه و مدرسه سید حمزه را انجام داده بود، موقوفات زیادی را به این مکان اختصاص داده که به نام ظهیریه شهرت دارند.

قبرستان سرخاب

در قسمت شرقی قبرستانی وجود دارد که بخشی از مقبره الشعرای تبریز و محل دفن بسیاری از بزرگان و شعرای تبریز و کشور است.

اطلاعات گردشگری

بقعه سید حمزه در محله سرخاب تبریز و کنار مقبره الشعرا در جنوب شرقی تقاطع ثقه الاسلام و عارف و ضلع غربی بقعه سید امین جبراییل قرار دارد.

تاریخچه

امامزاده ابوالحسن حمزه بن حسن بن محمد با سلطان محمودغازان خان و محمد خدابنده لو معاصر بود. نسب این امامزاده با 16 واسطه به امام موسی بن جعفر می رسد. این امامزاده در سال 714 هجری قمری به دست مغولان کشته شده و همان زمان بنای اولیه این بقعه به دست فرزندش سید حسین ساخته می شود.

در یکی از شورش های داخلی، زنی از ترس به درخت گل زردی در پای مقبره متوسل شده و به طرز معجزه آسایی نجات می یابد. از آن زمان به این بقعه آقای گل زرد یا به زبان ترکی، ساری گل آقاسی می گویند.
 
نام: آسیا » ایران » تبریز » بقعه سید حمزه
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر تبریز

 

ایل گلی

گردشگاه ایل گلی در جنوب شرقی شهر تبریز هم چنان پذیرای مهمانان بی شماری است. این مکان دیدنی که دریاچه ایست که در مرکز آن کاخی دو طبقه بنا شده است و در اطراف آن فضای سبز تعبیه شده، تفریح گاهی است که در آن برگی از تاریخ نیز ورق می خورد.

ارگ تبریز

ارگ علیشاه یا همان ارگ تبریز، یکی از بناهای مهم تاریخی و نماد شهر تبریز می‌باشد که در قرن هشتم هجری توسط تاج الدین علیشاه، وزیر الجایتو ساخته شده است.

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل با قدمت تاریخی امروز در زمره آب های راکد و شیرین استان آذربایجان است که در سال 1354 به ثبت ملی رسیده است. این تالاب در جاده ترانزیتی تهران-تبریز قرار دارد و محل قرارگیری آن سبب شده که مسافران زیادی در آن رفت و آمد کنند.

موزه قاجار

در نزدیکی مقبره الشعرای تبریز موزه قاجار قرار دارد که تاریخ نسبتا کاملی از مردم شناسی و شاهان قاجاریه به دست می دهد. این موزه در دو طبقه و مشتمل بر چندین تالار است که اهمیت معماری بنا نیز درخور توجه است.

خانه مشروطه

نهضت مشروطه که یکی از نقاط سرنوشت ساز تاریخ معاصر کشور است در شهر تبریز بسیار پررنگ بود تاحدی که مرحوم کوزه کنانی خانه شخصی اش را در اختیار مشروطه خواهان قرار داده بود. اکنون این خانه که موزه مشروطه است یکی از منابع مهم در مطالعه اتفاقات آن دوران به شمار می رود.

مقبره الشعرا

مقبره الشعرا یا آرامگاه شاعران در شهر تبریز که نماد این شهر است در محله سرخاب مدفن شاعران بزرگی چون شهریار است. درضمن، در این مکان بنای یادبودی احداث شده که معماری اصیل و جهانی و نامدار ایرانی را به منصه ظهور رسانده است.

روستای کندوان

روستای صخره ای کندوان در استان آذربایجان شرقی با خانه های هرمی در دل صخره های کوه سهند طبیعتی بسیار شگفت انگیز را به وجود آورده که تاریخ سکونت در آن به زمان حملات مغول برمی گردد. این روستا اکنون دارای جاذبه و امکانات گردشگری مناسبی است.

بازار تبریز

بازار تبریز که یکی از بزرگترین و مهمترین بازارهای مسقف جهان به شمار می‌رود، مساحتی حدود یک کیلومتر مربع دارد. این بازار در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران و در مرداد ماه سال ۱۳۸۹ شمسی به‌ عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان در شهر تبریز در خیابان امام خمینی دومین موزه تاریخی و ملی کشورمان است و در آن آثار زیادی از دوره های قبل از تاریخ، دوره ی حکومت های قبل از اسلام و بعد از اسلام مشاهده می شود.

موزه سنجش

موزه سنجش درون ساختمانی به نام سلماسی قرار گرفته که به دوران قاجار مربوط می شود. در این خانه تاریخی ابزارهای سنجش و توزین زمان قدیم در معرض بازدید علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ کشور قرارگرفته است.

آبشار گل آخور

روستای ورزقان مجموعه ای از جاذبه های گردشگری را درخود جای داده که یکی از آن ها آبشار پرآب و خنک گل آخور است. آب این آبشار حدودا 12 متری پس از عبور از این روستا، از جندین روستای دیگر نیز عبور می کند.

مسجد کبود

مسجد کبود یا مسجد جهان شاه یا فیروزه جهان اسلام یا عمارت مظفریه در شهر تبریز قرار گرفته و به علت کاشیکاری های هنرمندانه و معماری منحصربه فرد آن شهره آفاق است. در کنار این مسجد اکنون موزه هایی نیز ساخته شده که بازدیدکنندگان از آن ها نیز بازدید می کنند.

غار کبوتر

غار کبوتر یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی است که کشور ما از وجود آن در خود بهرمند شده و در تحقیقات غار شناسان و محققان دنیا رده اول را به خود اختصاص داده است.

مسجد صاحب الامر

مسجد تاریخی صاحب الامر یک بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی است که در شهر تبریز واقع شده است. این بنا که یکی از مساجد کهن شهر تبریز به شمار می‌رود؛ مساحتی برابر با دو هزار و 260 متر مربع و زیر بنایی حدود 2 هزار متر مربع دارد.

سوغاتی- شیرینی های تبریز

آجیل تبریز مرغوبیت جهانی داشته و از بهترین محصولات ایران تولید می شود. انواع خشکبار از قبیل برگه هلو، زردآلو، آلو خشک که در شهرستان های جنوبی بخصوص در مراغه تولید می شود طرفداران زیادی دارد.

غذاهای محلی تبریز - قسمت دوم

آش کلم برگ، کوکوی لوبیا سبز از غذاهای محلی تبریز می باشد که دستور پخت آن را در این وبلاگ توضیح می دهیم.