درباره موزه سنجش

برای مطالعه تاریخ باید به اسناد و مدارک موجود از گذشته مراجعه کرد و این اسناد در موزه نگهداری می شوند. یکی از موزه های کشور، در خانه قاجاری سلماسی شهر تبریز قرار گرفته و موزه سنجش نام دارد چون در این موزه ابزار و ادوات مقیاس و اندازه گیری جمع آوری شده است.

بنای خانه سلماسی

خانه سلماسی در دو طبقه با زیربنای 875 مترمربع بنا شده و در سه ضلع آن حیاطی به مساحت 650 مترمربع قرار دارد.
این بنا از سنگ لاشه ساخته شده و در پی ها از ملات ساروج هم استفاده شده است. دیواره های زیرزمین از سنگ و آجر و دیواره های همکف از خشت با روکش آجری ساخته شده است.
حوضخانه در طبقه زیرزمین ضلع شمالی قرار دارد و با پله به هشتی ورودی می رسد. مطبخ، انبار آذوقه و آب انبار نیز در زیرزمین قرار دارد.
در طبقه همکف سالن های پذیرایی اصلی و جانبی در قسمت های شمال شرقی و غربی بنا قرار گرفته که پنجره های ارسی نیز دارند.
در کمره اتاق ها، شومینه ها و سقف سالن های شمالی و شرقی تذهیب های زیبایی دیده می شود.

ادوات موزه

  • ترازوهای زرگری، قپان های بزرگ میادین بار، سنگ وزنه ها، پیمانه های نفتی
  • وسایل مربوط به علم نجوم مانند اسطرلاب، کره سماوی
  • وسایل مربوط به علم هواشناسی
  • قطب نما و ساعت های قدیمی
  • تنه یک درخت 5 میلیون ساله متعلق به دوره پلیوسن از دوران زمین شناسی نوزیستی. این درخت که یک سال پیش از یک زمین شناس در پارس آباد مغان خریداری و به تبریز منتقل شده، با گذشت زمان به سنگ سیلسسی تبدیل و سنگواره شده است. آوندها و دیواره این درخت با جذب مواد آلی سخت شده و لایه بیرونی آن شبیه زنگ زدگی است.
  • پمپ بنزین 100 ساله که نمونه ای از اولین نسل پمپ بنزین دستی در ایران است. این پمپ دو پیمانه شیشه ای برای نگهداری و پمپاژ بنزین دارد. این پمپ با یک شلنگ متصل به مخزن از بنزین پرشده و پس از گردش بنزین در پیمانه شیشه ای اول به پیمانه دوم منتقل شده و با نازل بنزین را درون باک خودرو می ریخته است. نکته جالب توجه در این پمپ بنزین ساخت کشور انگلیس، وجود سامانه ای جهت جلوگیری از هدررفتن بنزین است. به این شکل که قبل از استفاده از این پمپ، افراد میزان بنزین مورد نیاز را روی صفحه مدرج متصل به پمپ ثبت می کردند، سپس پمپ به شکل خودکار مطابق با آن مقدار تنظیم می شد تا بیشتر از آن، بنزینی خارج نشود. این پمپ را شرکت نفت استان به این موزه اهدا کرده است.
  • ساعت تاریخی امپراتور روم باستان که نمونه ی یکتایی از ساعت ریخته گری شده با تصویر یکی از امپراتورهای روم باستان است. این ساعت برنزی با روکش طلا در قرن 17 میلادی در فرانسه ساخته شده و دو کوک دارد که یکی برای کوک کردن ساعت و دیگری برای کوک کردن زنگ آن است و هنوز هم کار می کند. این ساعت از طرف یکی از اشراف اروپایی به همتای ایرانی اش اهدا شده و پس از گذشت نسل ها به این موزه اهدا شده است.

اطلاعات گردشگری

موزه سنجش در خانه سلماسی شهر تبریز، در خیابان مقصودیه و در فاصله کمی از ساختمان شهرداری واقع شده است.

تاریخچه

ساختمان خانه تاریخی سلماسی بیش از 160 سال قدمت دارد و به دوران قاجار مربوط می شود.
ابزارهای توزین و وسایل موجود در موزه نیز هرکدام مربوط به دوران خاص خود هستند که در این موزه جمع آوری شده اند.
خانه سلماسی با شماره 1862 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.
 
نام: آسیا » ایران » تبریز » موزه سنجش
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر تبریز

 

ایل گلی

گردشگاه ایل گلی در جنوب شرقی شهر تبریز هم چنان پذیرای مهمانان بی شماری است. این مکان دیدنی که دریاچه ایست که در مرکز آن کاخی دو طبقه بنا شده است و در اطراف آن فضای سبز تعبیه شده، تفریح گاهی است که در آن برگی از تاریخ نیز ورق می خورد.

ارگ تبریز

ارگ علیشاه یا همان ارگ تبریز، یکی از بناهای مهم تاریخی و نماد شهر تبریز می‌باشد که در قرن هشتم هجری توسط تاج الدین علیشاه، وزیر الجایتو ساخته شده است.

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل با قدمت تاریخی امروز در زمره آب های راکد و شیرین استان آذربایجان است که در سال 1354 به ثبت ملی رسیده است. این تالاب در جاده ترانزیتی تهران-تبریز قرار دارد و محل قرارگیری آن سبب شده که مسافران زیادی در آن رفت و آمد کنند.

موزه قاجار

در نزدیکی مقبره الشعرای تبریز موزه قاجار قرار دارد که تاریخ نسبتا کاملی از مردم شناسی و شاهان قاجاریه به دست می دهد. این موزه در دو طبقه و مشتمل بر چندین تالار است که اهمیت معماری بنا نیز درخور توجه است.

خانه مشروطه

نهضت مشروطه که یکی از نقاط سرنوشت ساز تاریخ معاصر کشور است در شهر تبریز بسیار پررنگ بود تاحدی که مرحوم کوزه کنانی خانه شخصی اش را در اختیار مشروطه خواهان قرار داده بود. اکنون این خانه که موزه مشروطه است یکی از منابع مهم در مطالعه اتفاقات آن دوران به شمار می رود.

مقبره الشعرا

مقبره الشعرا یا آرامگاه شاعران در شهر تبریز که نماد این شهر است در محله سرخاب مدفن شاعران بزرگی چون شهریار است. درضمن، در این مکان بنای یادبودی احداث شده که معماری اصیل و جهانی و نامدار ایرانی را به منصه ظهور رسانده است.

روستای کندوان

روستای صخره ای کندوان در استان آذربایجان شرقی با خانه های هرمی در دل صخره های کوه سهند طبیعتی بسیار شگفت انگیز را به وجود آورده که تاریخ سکونت در آن به زمان حملات مغول برمی گردد. این روستا اکنون دارای جاذبه و امکانات گردشگری مناسبی است.

بازار تبریز

بازار تبریز که یکی از بزرگترین و مهمترین بازارهای مسقف جهان به شمار می‌رود، مساحتی حدود یک کیلومتر مربع دارد. این بازار در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران و در مرداد ماه سال ۱۳۸۹ شمسی به‌ عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

بقعه سید حمزه

بقعه سید حمزه، در محله سرخاب تبریز، بقعه نسبتا بزرگی است که افراد زیادی را برای زیارت یکی از فرزندان امام موسی بن جعفر به سمت خود می کشاند. این بقعه شبستان، مدرس، مسجد و دارلشفا نیز دارد.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان در شهر تبریز در خیابان امام خمینی دومین موزه تاریخی و ملی کشورمان است و در آن آثار زیادی از دوره های قبل از تاریخ، دوره ی حکومت های قبل از اسلام و بعد از اسلام مشاهده می شود.

آبشار گل آخور

روستای ورزقان مجموعه ای از جاذبه های گردشگری را درخود جای داده که یکی از آن ها آبشار پرآب و خنک گل آخور است. آب این آبشار حدودا 12 متری پس از عبور از این روستا، از جندین روستای دیگر نیز عبور می کند.

مسجد کبود

مسجد کبود یا مسجد جهان شاه یا فیروزه جهان اسلام یا عمارت مظفریه در شهر تبریز قرار گرفته و به علت کاشیکاری های هنرمندانه و معماری منحصربه فرد آن شهره آفاق است. در کنار این مسجد اکنون موزه هایی نیز ساخته شده که بازدیدکنندگان از آن ها نیز بازدید می کنند.

غار کبوتر

غار کبوتر یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی است که کشور ما از وجود آن در خود بهرمند شده و در تحقیقات غار شناسان و محققان دنیا رده اول را به خود اختصاص داده است.

مسجد صاحب الامر

مسجد تاریخی صاحب الامر یک بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی است که در شهر تبریز واقع شده است. این بنا که یکی از مساجد کهن شهر تبریز به شمار می‌رود؛ مساحتی برابر با دو هزار و 260 متر مربع و زیر بنایی حدود 2 هزار متر مربع دارد.

سوغاتی- شیرینی های تبریز

آجیل تبریز مرغوبیت جهانی داشته و از بهترین محصولات ایران تولید می شود. انواع خشکبار از قبیل برگه هلو، زردآلو، آلو خشک که در شهرستان های جنوبی بخصوص در مراغه تولید می شود طرفداران زیادی دارد.

غذاهای محلی تبریز - قسمت دوم

آش کلم برگ، کوکوی لوبیا سبز از غذاهای محلی تبریز می باشد که دستور پخت آن را در این وبلاگ توضیح می دهیم.