درباره پل شاپوری

مرکز استان لرستان مجموعه ای منظم و پیوسته و همگون از آثار باستانی کشور را در دل خود جای داده که هر ساله خیل عظیمی از گردشگران ایرانی و خارجی را به سمت خود می کشاند تا بار دیگر تاریخ کهن این مرز و بوم را معرفی نماید.

پل شکسته خرم آباد نمادی از هنر معماری و پل سازی ایرانیان در دوران باستان است که این استان را به پایتخت آن زمان ساسانیان متصل می کرده است.

پل شاپوری یا پل شکسته به دوران ساسانیان مربوط می شود که بخشی از غرب لرستان (طرهان) را به شرق خرم آباد و از آن جا به خوزستان و تیسفون مرتبط می کرده است.
این پل با 312 متر طول و 75.10 متر ارتفاع، دارای 28 چشمه طاق و 27 پایه است. هر پایه 61 متر مساحت دارد و فاصله هر دو پایه 5.7 متر است.

تنها 5 چشمه طاق پل سالم مانده و بقیه آن در اثر عوامل طبیعی تخریب شده است. این چشمه طاق ها به شکل جناغی ساخته شده اند.
پایه ها و موج شکن ها از سنگ و به شکل شش ضلعی منتظم ساخته شده اند.
این پل در قسمت طولی و زیر روگذر، سبک سازی شده است. پل شاپوری که از سنگ و ملات گچ و ساروج ساخته شده با سنگ های بلوک قرمز نیز سنگ فرش شده که این سنگ فرش ها در اثر فرسایش آب صاف و هموار شده اند.

آدرس

پل شاپوری در جنوب خرم آباد و ضلع جنوبی قلعه فلک الافلاک قرار دارد.

تاریخچه

پل شاپوری به دوره ساسانیان و شاپور اول ساسانی برمی گردد. مسیر این پل از طرهان در شرق لرستان آغاز شده و به شرق خرم آباد رسیده و به خوزستان و تیسفون منتهی می شده که پایتخت ساسانیان در آن زمان بوده است.
این پل با شماره 1058 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
 
نام: آسیا » ایران » خرم‌آباد » پل شاپوری
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر خرم‌آباد

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک قطب آثار باستان شناسی شهر خرم آباد است که با آثار دیگر و اطراف این قلعه پیوستگی دارد. این قلعه که به دوران ساسانیان مربوط می شود در هر برهه از تاریخ مورد استفاده خاصی داشته و در تاریخ کشور از خود اثری برجای گذاشته است.

دریاچه گهر

استان لرستان یکی از زیباترین چشمه های کوهستانی ایران را در خود دارد. این دریاچه ی زیبا یک مجموعه تفریحی کامل است چون هم طبیعت، بسیار سخاوتمندانه دریاچه، کوه، دره،جنگل را در کنار هم قرار داده و هم مسئولین با فراهم آوردن امکانات لازم سبب آسایش خاطر مسافران شده اند.

آبشار بیشه - آبشار آب سفید

آبشار آب سفید الیگودرز لرستان که آبی به سفیدی برف دارد میان کوه عظیمی به نام قالی کوه قرار دارد و منظره ای بی نظیر را برای جذب گردشگران کشور و جهان ایجاد کرده است و آبشار بیشه در میان جنگل های سرسبز زاگرس تجلی گاه رنگ های متفاوت و زیبای طبیعت در میان صدای دل انگیز آب زلال چشمه هاست.

دریاچه کیو - دریاچه شط تِمی

دریاچه کیو در کنار پارکی به همین نام با امکانات تفریحی فراوان و کامل خود سالانه در همه فصول میزبان دوستداران طبیعت است. دریاچه تمی دریاچه ای آرام در اطراف یخچال های طبیعی کینو است که قله های برفی آن در میان جنگل های بلوط اطراف خودنمایی می کنند.

مخمل کوه

در شمال شرقی خرم آباد، دره زیبای مخمل کوه (مشهور به تنگه شبیخون) قرار دارد که از مناطق دیدنی و جذاب گردشگری است. این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر قسمت‌های آن پوشیده از گلسنگ است.

آبشار گریت - آبشار چکان

آبشار گریت یا سرکانه یا تاف هفت چشمه یکی از مجموعه آبشارهای استان لرستان است. آبشار چکان در دره ای به همین نام با داشتن چند مسیر دسترسی یکی از عجایب طبیعت استان لرستان است.

اشترانکوه

یکی از بلندترین رشته کوه های زاگرس، اشترانکوه در شرق استان لرستان است. اشترانکوه در استان لرستان از شمال به شهرستان ازنا، از شرق و جنوب به الیگودرز و از غرب به دورود ختم می شود.

آبشار افرینه - آّبشار وارک

آبشار زیبا و پرآب افرینه در شهر خرم آباد هرساله پذیرای مسافران زیادی است. آبشار پرآب و دو بخشی وارک در این منطقه بکر و زیبا در دل طبیعت بی نظیر خرم آباد با وجود داشتن مسیر دسترسی تقریبا مشکل خود محل مناسبی برای گذراندن ایام و دل کندن از هیاهوی شهرنشینی است.

نان و غذاهای محلی خرم آباد

کلوچه اردی، گیپه و خورش قلیه ترش از جمله غذاهای محلی خرم آباد می باشد.

صنایع دستی و سوغات خرم اباد

از مهمترين سوغاتی هاي خرم‌آباد مي‌توان به نوعي نان محلي به نام نان ساجي، لبنيات، كاك، ترخينه و عسل اشاره كرد.