درباره دریاچه گهر

دریاچه زیبای گهر از آثار طبیعی استان لرستان است که در میانِ "قله های اشترانکوه" جاری گشته و به زمین برکت داده است. این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی ایران است که جاذبه های گردشگری زیادی برای گردشگران دارد.

این دریاچه به سبب اینکه درمنطقه اشترانکوه قرار گرفته هم متعلق به شهرستان الیگودرز است و هم متعلق به شهرستان دورود.
دریاچه ی گهر  که به "نگین اشترانکوه" معروف گشته در میان رشته کوه های زاگرس قرار دارد و در کل یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی کشورمان، ایران است.
به احتمال زیاد دریاچۀ با عظمت گهر در اثر "حرکت گسل دورود" و در نتیجۀ رویداد یک زمین لرزۀ مهیب پدید آمده و در حال حاضر این دریاچه بر روی گسل اصلی "رشته کوه های زاگرس" واقع شده است.
دریاچه آب شیرین گهر در اثر ذوب برف های اشترانکوه  و تجمع آب آن در پشت سد و یا آب بندی که از ریزش کوه پدید آمده جاری گشته است.
این دریاچه متشکل از 2 بخش با نام های "گهر کوچک و گهر بزرگ یا گهر بالا وگهر پایین" می باشد.

ابعاد دریاچه

مساحت: 100 هکتار
عمق: بین 4 تا 28 متر
عرض: بین 400 تا 800 متر
طول: 1500 متر

مختصات جغرافیایی

16/49 دقیقه تا 17/9 طول شرقی و تا 18/33 عرض شمالی است و2350 متراز سطح دریای آزاد ارتفاع دارد.

میزان بارش سالانه این منطقه که در اکثر مواقع به صورت بارش برف می باشد درحدود 931 میلی متر تخمین زده شده به گونه ای که درزمستان های پر برف سطح دریاچه چنان یخ می بندد که چشم انداز بسیار زیبایی را در برابر چشمانِ عاشقانِ طبیعت متجلی می کند.

اکوسیستم این منطقه

طبق بررسی های دقیق و کارشناسی شده، دریاچه گهر به سبب قرار گرفتن در ارتفاع 2000 متری و ورودی و خروجی آب، یک اکوسیستم حساسی دارد بنابراین برای امنیت آن به لحاظ پرورش صنعت گردشگری باید دقت بسیاری بکار برده شود.
دریاچۀ گهر با توجه به اکو سیستم خاص خود برای "حیوانات وحشی و مخصوصا آبزیان" زیستگاه مناسبی است.
به سبب وجود صخره های بزرگ شنا کردن در بیشتر نقاط ساحل این دریاچه، ممنوع  و خطرناک است. البته قسمت مدخل دریاچه (ضلع غربی) و قسمت مقابل اش (ضلع شرقی) دارای ساحل نرم و ماسه ای است و تنها نقاط مناسب برای شنا کردن می باشد.
از قسمت بالای دریاچه، جویی به دریاچه می ریزد که ادامه آن به دریاچهای دیگر متصل می شود و اگر در آن کمی دقت کنیم ماهی هایی که در بستر رودخانه زندگی می کنند به خوبی با چشم مشاهده می کنیم. حدود ۴۰ دقیقه پیاده روی ما را از تماشای این چشم انداز زیبا بهرمند می کند.
در پیرامون این دریاچه درۀ بسیار زیبایی به نام "دره نی گاه" وجود دارد که  مملوء از لاله های وحشی و شقایق های رنگارنگ است.
در قسمت پایین وبالای دریاچه، جنگلی انبوه و سرسبز وجود دارد که متاسفانه هردو درآستانه نابودی هستند.

پوشش گیاهی منطقه اشترانکوه و پیرامون دریاچه گهر

ارژن، کنار، گلابی وحشی، چنار، نارون، بلوط، بید، بادام، پسته وحشی، انجیر، زبان گنجشک، سیب، زالزالک و ...

مراتع مرغوب این منطقه

گل شقیق، زنبق، چتریان، لاله های واژگون، خانواده غلات، بقولات، لاله وحشی، تاج خروسی، اختر.
یکی از کم نظیر ترین و یا بی نظیر ترین گونه های درختی دنیا در این منطقه مشاهده می شود. اگر این درخت در شریط آزار دهنده و نامناسب قرار گیرد از خود سمی تولید می کند که در اثر تابش نور خورشید آن درخت قابل اشتعال شده و آتش می گیرد و به این گونه دست به خودکشی می زند و اعتراض خود را از این دست درازی به این صورت نشان می دهد.
این مراتع و گونه های گیاهی مختلف در ماه های آغازین سال تصویر بسیار زیبایی را از زیبایی های خداوند جمیل به نمایش می گذارد.

جاذبه های گردشگری این منطقه

قرار گرفتن دریاچه گهر در ارتفاع 2350 متری از سطح دریای آزاد
 • پنهان شدن آن در قلب کوهساران اشترانکوه
 • رشد انواع متعدد و متنوع گیاهان دارویی و گل های مختلف
 • دیدن حیات وحش و بکر منطقه
 • قایقرانی
 • راهپیمایی در کنار دریا
 • کوهنوردی
 • ماهیگیری با قلاب
 • شنا
امکاناتی چون پاسگاه نیروی انتظامی، کمپ موقت تابستانی هلال احمر، پاسگاه محیط زیست برای خدمات رسانی به مسافران در منطقه استقرار یافته اند وگردشگران عزیز می توانند با امنیت خاطر کامل به آن منطقه سفر کنند.
همانطور که گفتیم دریاچه گهر در میان رشته کوه های اشترانکوه واقع شده بنابراین در تمام فصول سال تعداد زیادی از کوهنوردان به قلل مرتفع این کوه ها مثل قله های گل گل، اشترانکوه، پل پازن پیر، سن بران، تخت شاه و .... صعود می کنند.

اطلاعات گردشگری

دریاچه گوهر در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر دورود، در 121 کیلومتری شرق استان لرستان به مرکزیت خرم آباد جای دارد.

از چهار راه مختلف می توان به دریاچه گهر دسترسی داشت:
 • از مسیر درود به طرف روستای کوچک درب آستانه، از سمت چشمه خرم، از سمت شهر ازن، از مسیر آبادی تیان
 • آبادی تیان – که اکثرا کوهنوردان آن را انتخاب می کنند - مسیر دیگری است که به این دریاچه ختم می شود. راه دسترسی به آن از طریق راه آهن تهران – خرمشهر است. کسانی که این مقصد را انتخاب نموده، باید در ایستگاه "دربند" بعد از ایستگاه "ازن" قطار را ترک کنند.
 • از شهرستان دورود تا چشمه خرم حدود 17 کیلومتر مسیر آسفالته و از چشمه خرم تا دریاچه گهر حدود 18 کیلومتر مسیر مالرو در پیش رو داریم. عدم احداث راه آسفالته موجب بکر باقی ماندن آن منطقه شده است.
 • مسیر شهرستان دورود -که راه سنگلاخی است- نزدیک ترین راه دسترسی و مسیر شهرستان الیگودرز -که راه جنگلی و بکری است- ، خان آباد ، تنگ تاپله و پس از آن تا گهرآسان ترین و زیبا ترین راه رسیدن به این دریاچه است.
مناسب ترین فصل برای بازدید و سفر به این منطقه اواخر فصل بهار و اواسط فصل تابستان است.
 
نام: آسیا » ایران » خرم‌آباد » دریاچه گهر
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر خرم‌آباد

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک قطب آثار باستان شناسی شهر خرم آباد است که با آثار دیگر و اطراف این قلعه پیوستگی دارد. این قلعه که به دوران ساسانیان مربوط می شود در هر برهه از تاریخ مورد استفاده خاصی داشته و در تاریخ کشور از خود اثری برجای گذاشته است.

پل شاپوری

پل شاپوری یا پل شکسته در جنوب خرم آباد تجلی علم و هنر نیاکانمان است که از لرستان به تیسفون می رسد.

آبشار بیشه - آبشار آب سفید

آبشار آب سفید الیگودرز لرستان که آبی به سفیدی برف دارد میان کوه عظیمی به نام قالی کوه قرار دارد و منظره ای بی نظیر را برای جذب گردشگران کشور و جهان ایجاد کرده است و آبشار بیشه در میان جنگل های سرسبز زاگرس تجلی گاه رنگ های متفاوت و زیبای طبیعت در میان صدای دل انگیز آب زلال چشمه هاست.

دریاچه کیو - دریاچه شط تِمی

دریاچه کیو در کنار پارکی به همین نام با امکانات تفریحی فراوان و کامل خود سالانه در همه فصول میزبان دوستداران طبیعت است. دریاچه تمی دریاچه ای آرام در اطراف یخچال های طبیعی کینو است که قله های برفی آن در میان جنگل های بلوط اطراف خودنمایی می کنند.

مخمل کوه

در شمال شرقی خرم آباد، دره زیبای مخمل کوه (مشهور به تنگه شبیخون) قرار دارد که از مناطق دیدنی و جذاب گردشگری است. این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر قسمت‌های آن پوشیده از گلسنگ است.

آبشار گریت - آبشار چکان

آبشار گریت یا سرکانه یا تاف هفت چشمه یکی از مجموعه آبشارهای استان لرستان است. آبشار چکان در دره ای به همین نام با داشتن چند مسیر دسترسی یکی از عجایب طبیعت استان لرستان است.

اشترانکوه

یکی از بلندترین رشته کوه های زاگرس، اشترانکوه در شرق استان لرستان است. اشترانکوه در استان لرستان از شمال به شهرستان ازنا، از شرق و جنوب به الیگودرز و از غرب به دورود ختم می شود.

آبشار افرینه - آّبشار وارک

آبشار زیبا و پرآب افرینه در شهر خرم آباد هرساله پذیرای مسافران زیادی است. آبشار پرآب و دو بخشی وارک در این منطقه بکر و زیبا در دل طبیعت بی نظیر خرم آباد با وجود داشتن مسیر دسترسی تقریبا مشکل خود محل مناسبی برای گذراندن ایام و دل کندن از هیاهوی شهرنشینی است.

نان و غذاهای محلی خرم آباد

کلوچه اردی، گیپه و خورش قلیه ترش از جمله غذاهای محلی خرم آباد می باشد.

صنایع دستی و سوغات خرم اباد

از مهمترين سوغاتی هاي خرم‌آباد مي‌توان به نوعي نان محلي به نام نان ساجي، لبنيات، كاك، ترخينه و عسل اشاره كرد.