درباره مسجد صاحب الامر

مسجد تاریخی صاحب الامر یک بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی می‌باشد که در شهر تبریز واقع شده است.

این مسجد که یکی از مساجد کهن شهر تبریز به شمار می‌رود؛ مساحتی برابر با دو هزار و 260 متر مربع و زیر بنایی حدود 2 هزار متر مربع دارد.
این بنای تاریخی یک گنبد با شکلی خاص و دو مناره بلند دارد که این مناره ها در دو گوشه مسجد با فاصله نسبتا زیادی ساخته شده است و از این لحاظ در بین سایر مساجد کشور بنایی منحصر به فرد محسوب می‌شود.

درباره طاق‌های مسجد

ط‍اق‌ ‌اص‍ل‍‍ی‌ ‌ای‍ن‌ م‍س‍ج‍د ‌بسیار با ع‍ظمت‌ اس‍ت‌ که نشان از ابتکار و خلاقیت معمار آن است که معماری مدرن را با هنر اسلامی تلفیق کرده است.
از زمان شاه تهماسب یکم (بنا کننده این مسجد)، تنها دو طاق مرمرین باقی مانده که جنبه تاریخی دارند. در کنار یکی از این طاق‌ها سنگ ‌نبشته‌‌ای مرمرین و در بالای طاق‌ دیگر، سوره "الجن" درج شده ‌است.
یکی از این طاق‌ها ورودی مسجد (یا مدخل دهلیز) می‌باشد که ارت‍فا‌عی برابر با 5/3 م‍ت‍ر و‌ ع‍رض‌ یک م‍ت‍ر و 80 سانتیمتر دارد‌. ای‍ن‌ ورودی‌ ‌از س‍ه‌ ق‍ط‍ع‍ه‌ س‍ن‍گ‌ ت‍رک‍ی‍ب‌ ی‍‍اف‍ت‍ه، دو پ‍‍ای‍ه‌ به ارتفاع 175 و عرض 32 سانتیمتر و یک ط‍اق‌ ب‍زرگ‌ ی‍کپ‍‍ارچ‍ه‌ به عرض 220 و ارتفاع 175 سانتی متر.سطح بیرونی‌ ط‍اق‌ و پ‍‍ای‍ه‌ ‌ه‍‍ا ر‌ا گ‍ل‌ و ب‍وت‍ه‌ ‌اس‍ل‍ی‍م‍‍ی‌ و خ‍ط‍ای‍‍ی‌ ب‍رج‍س‍ت‍ه‌ دل انگیزی پوشانده و در ب‍‍الای‌ ‌ای‍ن‌ ط‍اق‌ زی‍ب‍‍ا ‌ع‍ب‍‍ارت‌ ب‍س‍م‍‌ ‌ال‍ل‍ه‌ الرحمن الرحیم وسط ترنج بيضی شکل منکسری به خط ثلث ن‍ق‍ش‌ شده ‌اس‍ت‌.

طاق مرمرین دیگر در مدخل بقعه قرار دارد که ارتفاع آن 3 متر و عرضش 180 سانتیمتر است. اين طاق نيز سه پارچه است، دو پايه و يک طاق، بلندی پايه ها 150 و عرض آنها 30 سانتيمتر است که قسمت اصلی طاق برروی آنها استوار شده و در بالای آن عبارات "قال الله تبارک و تعالي و ان المساجد لله، فلا تدعوا مع الله احداً، و لمٌا قام عبدالله يدعوه کادوا يکونوا عليه لبداً.کتيبه علاالدين" نگاشته شده که به خط علاءالدين تبريزی خطاط معروف زمان شاه طهماسب صفوی است.

دیوارهای مسجد

ديوارهای داخلی مسجد، تزئينات متعددی دارد؛ از جمله کتيبه‌های برنزی برجسته‌ای که عبارات "يا مفتح الابواب، يا من مفتح هوالابواب و به ثقتی و فتوحي، يا کافی المهمات، الهم صل علی النبی محمد المصطفی و علی المرتضی و فاطمة البتول والحسن و الحسين و علی و محمد الباقر" در سمت راست و عبارات "يا رفيع الدرجات، يا قاضی الحاجات، جعفرالصادق و موسی الکاظم و علی و التقی و علی و الحسن و المهدی صلوات الله و سلامه عليهم اجمعين، فی 1201 من الحجره" در سمت چپ نقش شده است.

در د‌اخ‍ل‌ ب‍ن‍‍ای‌ م‍س‍ج‍د ص‍‍اح‍ب‌ ‌الام‍ر ت‍ب‍ری‍ز از سال 1380 موزه قرآن و کتابت احداث شده که در آن، ده‌ه‍‍ا ج‍ل‍د ق‍ر‌آن‌، ‌اد‌ع‍ی‍ه‌ و ن‍ق‍ش‌ ب‍رج‍س‍ت‍ه‌ه‍‍ای‌ ک‍لام‌ وح‍‍ی‌ ک‍ه‌ در طول‌ ق‍رن‌‌ه‍‍ا ت‍وس‍ط ‌ه‍ن‍رم‍ن‍د‌ان‌ ‌آف‍ری‍ده‌ ش‍ده‌ان‍د، ب‍ر‌ای‌ بازدیدکنندگان ع‍رض‍ه‌ ش‍ده‌ ‌اس‍ت‌.

اطلاعات گردشگری

بنای تاریخی مسجد صاحب الامر در شهر تبریز، انتهای خیابان دارائی، خیابان شکلی واقع شده است.

تاریخچه

مسجد صاحب‌ الامر یکی از مساجد قدیمی شهر تبریز می‌باشد که در مرکز این شهر واقع شده‌ است. این مسجد تاریخی توسط شاه تهماسب یکم بنا شده و متعلق به وی بوده است. بعدها سپاهیان عثمانی با حمله به ایران، این مسجد را ویران کردند. پس از عقب ‌نشینی عثمانیان، این مسجد به همت "میرزا محمد ابراهیم" -وزیر آذربایجان در زمان شاه سلطان حسین- مورد بازسازی قرار گرفت.

این مسجد همچنین در سال 1193 هجری قمری بر اثر زمین لرزه خسارات فراونی دید و در سال 1266 توسط میرزا علی اکبرخان -مترجم کنسولگری شوروی در تبریز– مرمت و آینه کاری شده، ضمناً مدرسه "اکبریه" در یکی از صحن‌های آن ایجاد گردید.
این بنای تاریخی پ‍س‌ ‌از پ‍ی‍روزی‌ ‌ان‍ق‍لاب‌ ‌‌ ب‍ی‍ن‌ س‍‍اله‍‍ای‌ 73 ت‍‍ا 77  به همت میراث فرهنگی مورد م‍رم‍ت‌ و ‌اس‍ت‍ح‍ک‍‍ام‌ ب‍خ‍ش‍‍ی‌ قرار گرفت و در حال‌ ح‍‍اض‍ر ‌از ح‍ی‍ث‌ ظ‍ا‌ه‍ر ت‍ک‍م‍ی‍ل‌ ش‍ده‌ و روز‌ان‍ه‌ پ‍ذی‍ر‌ای‌ ب‍‍ازدی‍دک‍ن‍ن‍دگ‍‍ان‌ بسیاری است که ‌ضمن بازدید از این بنا از ق‍ر‌آن‌ ه‍‍ای‌ ت‍‍اری‍خ‍‍ی‌ و دی‍گ‍ر ‌آث‍‍ار ‌ه‍ن‍ری‌ ‌ع‍رض‍ه‌ ش‍ده‌ در ‌آن‌ دیدن می‌کنند.
این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۱۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 
نام: آسیا » ایران » تبریز » مسجد صاحب الامر
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر تبریز

 

ایل گلی

گردشگاه ایل گلی در جنوب شرقی شهر تبریز هم چنان پذیرای مهمانان بی شماری است. این مکان دیدنی که دریاچه ایست که در مرکز آن کاخی دو طبقه بنا شده است و در اطراف آن فضای سبز تعبیه شده، تفریح گاهی است که در آن برگی از تاریخ نیز ورق می خورد.

ارگ تبریز

ارگ علیشاه یا همان ارگ تبریز، یکی از بناهای مهم تاریخی و نماد شهر تبریز می‌باشد که در قرن هشتم هجری توسط تاج الدین علیشاه، وزیر الجایتو ساخته شده است.

تالاب قوری گل

تالاب قوری گل با قدمت تاریخی امروز در زمره آب های راکد و شیرین استان آذربایجان است که در سال 1354 به ثبت ملی رسیده است. این تالاب در جاده ترانزیتی تهران-تبریز قرار دارد و محل قرارگیری آن سبب شده که مسافران زیادی در آن رفت و آمد کنند.

موزه قاجار

در نزدیکی مقبره الشعرای تبریز موزه قاجار قرار دارد که تاریخ نسبتا کاملی از مردم شناسی و شاهان قاجاریه به دست می دهد. این موزه در دو طبقه و مشتمل بر چندین تالار است که اهمیت معماری بنا نیز درخور توجه است.

خانه مشروطه

نهضت مشروطه که یکی از نقاط سرنوشت ساز تاریخ معاصر کشور است در شهر تبریز بسیار پررنگ بود تاحدی که مرحوم کوزه کنانی خانه شخصی اش را در اختیار مشروطه خواهان قرار داده بود. اکنون این خانه که موزه مشروطه است یکی از منابع مهم در مطالعه اتفاقات آن دوران به شمار می رود.

مقبره الشعرا

مقبره الشعرا یا آرامگاه شاعران در شهر تبریز که نماد این شهر است در محله سرخاب مدفن شاعران بزرگی چون شهریار است. درضمن، در این مکان بنای یادبودی احداث شده که معماری اصیل و جهانی و نامدار ایرانی را به منصه ظهور رسانده است.

روستای کندوان

روستای صخره ای کندوان در استان آذربایجان شرقی با خانه های هرمی در دل صخره های کوه سهند طبیعتی بسیار شگفت انگیز را به وجود آورده که تاریخ سکونت در آن به زمان حملات مغول برمی گردد. این روستا اکنون دارای جاذبه و امکانات گردشگری مناسبی است.

بازار تبریز

بازار تبریز که یکی از بزرگترین و مهمترین بازارهای مسقف جهان به شمار می‌رود، مساحتی حدود یک کیلومتر مربع دارد. این بازار در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران و در مرداد ماه سال ۱۳۸۹ شمسی به‌ عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

بقعه سید حمزه

بقعه سید حمزه، در محله سرخاب تبریز، بقعه نسبتا بزرگی است که افراد زیادی را برای زیارت یکی از فرزندان امام موسی بن جعفر به سمت خود می کشاند. این بقعه شبستان، مدرس، مسجد و دارلشفا نیز دارد.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان در شهر تبریز در خیابان امام خمینی دومین موزه تاریخی و ملی کشورمان است و در آن آثار زیادی از دوره های قبل از تاریخ، دوره ی حکومت های قبل از اسلام و بعد از اسلام مشاهده می شود.

موزه سنجش

موزه سنجش درون ساختمانی به نام سلماسی قرار گرفته که به دوران قاجار مربوط می شود. در این خانه تاریخی ابزارهای سنجش و توزین زمان قدیم در معرض بازدید علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ کشور قرارگرفته است.

آبشار گل آخور

روستای ورزقان مجموعه ای از جاذبه های گردشگری را درخود جای داده که یکی از آن ها آبشار پرآب و خنک گل آخور است. آب این آبشار حدودا 12 متری پس از عبور از این روستا، از جندین روستای دیگر نیز عبور می کند.

مسجد کبود

مسجد کبود یا مسجد جهان شاه یا فیروزه جهان اسلام یا عمارت مظفریه در شهر تبریز قرار گرفته و به علت کاشیکاری های هنرمندانه و معماری منحصربه فرد آن شهره آفاق است. در کنار این مسجد اکنون موزه هایی نیز ساخته شده که بازدیدکنندگان از آن ها نیز بازدید می کنند.

غار کبوتر

غار کبوتر یکی از جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی است که کشور ما از وجود آن در خود بهرمند شده و در تحقیقات غار شناسان و محققان دنیا رده اول را به خود اختصاص داده است.

سوغاتی- شیرینی های تبریز

آجیل تبریز مرغوبیت جهانی داشته و از بهترین محصولات ایران تولید می شود. انواع خشکبار از قبیل برگه هلو، زردآلو، آلو خشک که در شهرستان های جنوبی بخصوص در مراغه تولید می شود طرفداران زیادی دارد.

غذاهای محلی تبریز - قسمت دوم

آش کلم برگ، کوکوی لوبیا سبز از غذاهای محلی تبریز می باشد که دستور پخت آن را در این وبلاگ توضیح می دهیم.