درباره آبشار آب سفید

در استان لرستان مناظر طبیعی فراوانی وجود دارد که همه آن‌ها هر بیننده ای را به حیرت وامی‌دارد. از جمله این مناظر طبیعی آبشارهای استان و یکی از آبشارهای زیبا و طبیعی کشور آبشار آب سفید الیگودرز است.

آب سفید که مابین دو کوه صخره ای عظیم و روبروی هم قرار دارد از جنوب کوه به بیرون سرازیر می شود.
آبشار آب سفید که به عروس سفیدپوش شهرت دارد با ارتفاع بیش از 70 متر از تونلی در دل کوه بیرون می آید و پس از طی مسافت کوتاهی به حوضچه ای می ریزد. این تونل بر اثر فعالیت های زمین شناختی و فرسایش آب در چند هزارسال ایجاد شده و روی این حوضچه سد رودبار زلقی احداث شده است. پهنای آب آبشار در فصل پرآبی به 15 متر می رسد. عرض تاج آبشار 8 متر است و سرچشمه آن معلوم نیست اما به رودبار لرستان و سرانجام به رود دز می ریزد. این آبشار هرساله در بهار و تابستان پذیرای مسافران زیادی است.

منطقه ییلاقی بشارت با کوه ها و درختان سر به فلک کشیده بلوط و گردو چند روز محل بیتوته مسافران می شود تا آن ها به دور از هیاهوی شهر به تماشای قدرت نمایی پروردگار می پردازند. آب این آبشار از بهترین و سالمترین آب های معدنی کشور است. آب آبشار پس از برخورد به سنگ ها و مخلوط شدن با هوا به شکل حباب سفیدی درمی آید که باعث شده این آبشار به آب سفید شهرت یابد.

اطلاعات گردشگری آبشار آب سفید

آبشار آب سفید در جنوب شرقی استان لرستان، کنار کوه های بلند قالی کوه، در بخش بشارت زلقی الیگودرز و 90 کیلومتری این شهر قرار دارد. تنها مسیر دسترسی به این آبشار راه آسفالته الیگودرز-بزنوید است که از روستاهای کاکلستان و قلیان می گذرد.

درباره آبشار بیشه

آبشار بیشه در شهرستان دورود و در میان بیشه ای در نزدیکی روستای بیشه قرار گرفته و هرساله مسافران زیادی را به سمت خود می کشاند.

آبشار زیبای بیشه 48 متر تا زمین فاصله دارد و 10 متر پس از آن نقطه به رودخانه سزار و درنهایت به رود دز می ریزد. عرض تاج این آبشار 20 متر است. چشمه های زیادی در بالای آبشار و از دل کوه می جوشند و از وسط ایستگاه قطار می گذرند و به محل آبشار بیشه می رسند. سنگ های اطراف آبشار پوشیده از خزه و جلبک است.

این آبشار در میان بیشه ای قرار دارد و در کنار آن روستای بیشه در فاصله 500 متری، جنگل های پهناور بلوط و چنارهای 80 ساله، ایستگاه راه آهن بیشه و آب و هوای مطبوع و خنک کوهستان های سرسبز زاگرس قرار دارد. چشم انداز این آبشار از ایستگاه قطار به شکل تابلویی رنگارنگ از طبیعت و بسیار چشم نواز است.

 این آبشار هر ساله گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند و مسافران در پایین آبشار و در اقامتگاه های تعبیه شده در پایین آبشار استراحت می کنند و یا چادر برپا می کنند. حتی بازارچه محلی، خانه بهداشت و پاسگاه انتظامی هم درنظرگرفته شده است.

اطلاعات گردشگری آبشار بیشه

آبشار بیشه در دل کوه های اشترانکوه در جنوب شهرستان دورود لرستان و در 65 کیلومتری خرم آباد، نزدیک ایستگاه بیشه راه آهن تهران – خوزستان قرار گرفته است. این آبشار تا شهرستان دورود 35 کیلومتر فاصله دارد.
با عبور از راه آسفالته خرم آباد به طول 65 کیلومتر و با عبور از کنار ایستگاه قطار راه آهن که از زیر پل می گذرد و حدود چند متر پیاده روی به این آبشار می رسید. از ایستگاه قطار تا آبشار 30 دقیقه طول می کشد.
 
نام: آسیا » ایران » خرم‌آباد » آبشار بیشه - آبشار آب سفید
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر خرم‌آباد

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک قطب آثار باستان شناسی شهر خرم آباد است که با آثار دیگر و اطراف این قلعه پیوستگی دارد. این قلعه که به دوران ساسانیان مربوط می شود در هر برهه از تاریخ مورد استفاده خاصی داشته و در تاریخ کشور از خود اثری برجای گذاشته است.

پل شاپوری

پل شاپوری یا پل شکسته در جنوب خرم آباد تجلی علم و هنر نیاکانمان است که از لرستان به تیسفون می رسد.

دریاچه گهر

استان لرستان یکی از زیباترین چشمه های کوهستانی ایران را در خود دارد. این دریاچه ی زیبا یک مجموعه تفریحی کامل است چون هم طبیعت، بسیار سخاوتمندانه دریاچه، کوه، دره،جنگل را در کنار هم قرار داده و هم مسئولین با فراهم آوردن امکانات لازم سبب آسایش خاطر مسافران شده اند.

دریاچه کیو - دریاچه شط تِمی

دریاچه کیو در کنار پارکی به همین نام با امکانات تفریحی فراوان و کامل خود سالانه در همه فصول میزبان دوستداران طبیعت است. دریاچه تمی دریاچه ای آرام در اطراف یخچال های طبیعی کینو است که قله های برفی آن در میان جنگل های بلوط اطراف خودنمایی می کنند.

مخمل کوه

در شمال شرقی خرم آباد، دره زیبای مخمل کوه (مشهور به تنگه شبیخون) قرار دارد که از مناطق دیدنی و جذاب گردشگری است. این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر قسمت‌های آن پوشیده از گلسنگ است.

آبشار گریت - آبشار چکان

آبشار گریت یا سرکانه یا تاف هفت چشمه یکی از مجموعه آبشارهای استان لرستان است. آبشار چکان در دره ای به همین نام با داشتن چند مسیر دسترسی یکی از عجایب طبیعت استان لرستان است.

اشترانکوه

یکی از بلندترین رشته کوه های زاگرس، اشترانکوه در شرق استان لرستان است. اشترانکوه در استان لرستان از شمال به شهرستان ازنا، از شرق و جنوب به الیگودرز و از غرب به دورود ختم می شود.

آبشار افرینه - آّبشار وارک

آبشار زیبا و پرآب افرینه در شهر خرم آباد هرساله پذیرای مسافران زیادی است. آبشار پرآب و دو بخشی وارک در این منطقه بکر و زیبا در دل طبیعت بی نظیر خرم آباد با وجود داشتن مسیر دسترسی تقریبا مشکل خود محل مناسبی برای گذراندن ایام و دل کندن از هیاهوی شهرنشینی است.

نان و غذاهای محلی خرم آباد

کلوچه اردی، گیپه و خورش قلیه ترش از جمله غذاهای محلی خرم آباد می باشد.

صنایع دستی و سوغات خرم اباد

از مهمترين سوغاتی هاي خرم‌آباد مي‌توان به نوعي نان محلي به نام نان ساجي، لبنيات، كاك، ترخينه و عسل اشاره كرد.