درباره دریاچه کیو

استان لرستان غنی از آب ها و رودها و آبشارها است و یکی از آن ها دریاچه کیو می باشد که در گویش محلی به معنی رنگ آبی و کبود است.

دریاچه کیو به مساحت هفت هکتار و عمق سه تا هفت متر آبی زلال و نیلی رنگ دارد.

این دریاچه با جلوه های گردشگری بی نظیر خود، زیستگاه جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر نیز است. در میان انواع پرندگان اگرت از رسته لک لک ها دیده می شود که گردن دراز و پاهای بلندی دارد و پرهایشان از ابتدای تولد سفید است. ماهی خورک ابلق مهاجر دیگری در این دریاچه است که این دریاچه را محل اقامت خود قرار داده است.

آب دریاچه کیو از چشمه های آهکی زیر آن تامین می شود و در کنار جاذبه های گردشگری فراوان در دره خرم آباد خودنمایی می کند و تصاویر بی نظیری را خلق کرده است.

این دریاچه فصلی است آب آن با کاهش یا افزایش بارندگی کم یا زیاد می شود. دبی دریاچه در فصول کم بارش حداکثر به 3 مترمکعب می رسد و در فصول پر بارش بیشتر می شود.

در کنار این دریاچه امکانات تفریحی، شهربازی، پارک کیو و رستوران احداث شده تا گردشگران ساعات و روزهای شاد و بی بدیلی را بگذرانند. همچنین امکانات برگزاری مسابقات ورزشی شنا، دو و میدانی، دوچرخه سواری و ورزش های سه گانه فراهم شده است.

اطلاعات گردشگری دریاچه کیو

دریاچه کیو در شمال غرب خرم آباد و کنار پارک کیو قرار گرفته است. پس از عبور از زیر درختان سر به فلک کشیده اطراف دریاچه به دریاچه ای آبی رنگ و نیلگون کیو می رسیم که تصویر آسمان را روی آب به زیبایی نشان می دهد.

درباره دریاچه شط تِمی

شهرستان الیگودرز واقع در استان لرستان جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که یکی از آن ها دریاچه کوهستانی تِمی است.

دریاچه وسیع تمی در منطقه ای کوهستانی در میان رشته کوه های زاگرس، جنوب اشترانکوه و شمال قله کینو قرار دارد. در گویش محلی به مکان صاف و همواری که درجایی مرتفع قرار داشته باشد، تِمی می گویند.

دریاچه تمی در دشتی به همین نام، دو بخش شمالی و جنوبی دارد.
  • بخش شمالی: بخش شمالی دریاچه ای دایمی، به شکل بیضی، واقع در شمال فلات و چهار هزار متر طول و هزار متر عرض دارد.
  • بخش جنوبی: بخش جنوبی در جنوب فلات و دریاچه ای فصلی و به شکل مثلث است و در فصول بارندگی ایجاد می شود. این دو بخش با تنگه ای با عرض 200 متر به یکدیگر متصل می شوند.
در اطراف این دریاچه یخچال هایی طبیعی قله زیبا و همیشه برفی کینو قرار دارد که در کل سال پوشیده از برف است. این برف ها در فصل بهار آب می شوند و سیلاب هایی را تشکیل می دهند که آب دریاچه تمی را تامین می کنند و آب آن آشامیدنی نیست.

موقعیت خاص جغرافیایی دریاچه باعث شده که آب دریاچه جریان نداشته باشد. درواقع این دریاچه بسته است و هیچ نوع حیوانی آبزی ندارد.
در اطراف دریاچه مراتع، چمنزار و پوشش گیاهی مناسبی از دشت موز تا دشت تمی دیده می شود که محل مناسبی را برای اسکان عشایر بختیاری فراهم کرده است. این عشایر غیور ایران زمین در فصول گرم سال از مناطق گرمسیری جلگه خوزستان به سمت اشترانکوه، قالی کوه، زردکوه بختیاری می آیند و ییلاق می کنند و دشت تمی نیز جزء اشترانکوه و قالی کوه است.

برای عبور از دریاچه از وسیله ای به نام گرگر استفاده می شود. گرگر یک سیم بکسل قوی در دو طرف رودخانه است که قرقره ای روی آن حرکت می کند. طول قرقره 60 متر و ارتفاع آن از سطح آب 5 متر است.

اطلاعات گردشگری دریاچه تمی

دریاچه تمی در مرز استان های خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و جنوب رشته کوه های اشترانکوه و قالی کوه بختیاری قرار دارد. بهترین زمان بازدید از این دریاچه ماه های فروردین و اردیبهشت است. دریاچه تمی یک مسیر قدیمی و یک مسیر جدید دارد.

مسیر قدیمی دریاچه که هنوز گاهی کوهنوردان از آن استفاده می کنند از الیگودرز به گاراژ شوله آباد است که بعد از طی کردن 110 کیلومتر جاده خاکی به مبارک آباد و پس از آن به روستای دستگرد اولیا و کولاک می رسید. سپس از مال بنه به ارتفاع 2000 متر، گردنه های کوه دستگرد به ارتفاع 3100 متر و تخت لیروک عبور می کنید. بعد از یک ساعت عبور از آب زالکی به دریاچه می رسید.
مسیر جدید از جاده الیگودرز به لیروک است که مسافت زیادی از آن ماشین رو است.
 
نام: آسیا » ایران » خرم‌آباد » دریاچه کیو - دریاچه شط تِمی
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر خرم‌آباد

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک قطب آثار باستان شناسی شهر خرم آباد است که با آثار دیگر و اطراف این قلعه پیوستگی دارد. این قلعه که به دوران ساسانیان مربوط می شود در هر برهه از تاریخ مورد استفاده خاصی داشته و در تاریخ کشور از خود اثری برجای گذاشته است.

پل شاپوری

پل شاپوری یا پل شکسته در جنوب خرم آباد تجلی علم و هنر نیاکانمان است که از لرستان به تیسفون می رسد.

دریاچه گهر

استان لرستان یکی از زیباترین چشمه های کوهستانی ایران را در خود دارد. این دریاچه ی زیبا یک مجموعه تفریحی کامل است چون هم طبیعت، بسیار سخاوتمندانه دریاچه، کوه، دره،جنگل را در کنار هم قرار داده و هم مسئولین با فراهم آوردن امکانات لازم سبب آسایش خاطر مسافران شده اند.

آبشار بیشه - آبشار آب سفید

آبشار آب سفید الیگودرز لرستان که آبی به سفیدی برف دارد میان کوه عظیمی به نام قالی کوه قرار دارد و منظره ای بی نظیر را برای جذب گردشگران کشور و جهان ایجاد کرده است و آبشار بیشه در میان جنگل های سرسبز زاگرس تجلی گاه رنگ های متفاوت و زیبای طبیعت در میان صدای دل انگیز آب زلال چشمه هاست.

مخمل کوه

در شمال شرقی خرم آباد، دره زیبای مخمل کوه (مشهور به تنگه شبیخون) قرار دارد که از مناطق دیدنی و جذاب گردشگری است. این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر قسمت‌های آن پوشیده از گلسنگ است.

آبشار گریت - آبشار چکان

آبشار گریت یا سرکانه یا تاف هفت چشمه یکی از مجموعه آبشارهای استان لرستان است. آبشار چکان در دره ای به همین نام با داشتن چند مسیر دسترسی یکی از عجایب طبیعت استان لرستان است.

اشترانکوه

یکی از بلندترین رشته کوه های زاگرس، اشترانکوه در شرق استان لرستان است. اشترانکوه در استان لرستان از شمال به شهرستان ازنا، از شرق و جنوب به الیگودرز و از غرب به دورود ختم می شود.

آبشار افرینه - آّبشار وارک

آبشار زیبا و پرآب افرینه در شهر خرم آباد هرساله پذیرای مسافران زیادی است. آبشار پرآب و دو بخشی وارک در این منطقه بکر و زیبا در دل طبیعت بی نظیر خرم آباد با وجود داشتن مسیر دسترسی تقریبا مشکل خود محل مناسبی برای گذراندن ایام و دل کندن از هیاهوی شهرنشینی است.

نان و غذاهای محلی خرم آباد

کلوچه اردی، گیپه و خورش قلیه ترش از جمله غذاهای محلی خرم آباد می باشد.

صنایع دستی و سوغات خرم اباد

از مهمترين سوغاتی هاي خرم‌آباد مي‌توان به نوعي نان محلي به نام نان ساجي، لبنيات، كاك، ترخينه و عسل اشاره كرد.