درباره مخمل‌کوه

مخمل کوه یکی از کوههای زیبا در شمال شرق خرم آباد، استان لرستان می‌باشد که گردشگاهی مناسب است. این کوه به دلیل پوشش و فراوانى گل و سنگ به تنگه شبیخون نیز مشهور شده که از طريق اين تنگه، شاه راهى دشت سرسبز و زيبايى الشتر و دلفان را به مركز استان متصل می‌كند. در انتهای شمالی این کوه به همت اداره کل منابع طبیعی لرستان پارک جنگلی دایر شده که در فصل بهار و زمستان بسیار دیدنی است.

در شمال شرقی خرم آباد، دره زیبای مخمل کوه (مشهور به تنگه شبیخون) قرار دارد که از مناطق دیدنی و جذاب گردشگری است.
این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر قسمت‌های آن پوشیده از گلسنگ است که این گلسنگ‌ها با آغاز فصل بارش سیاه رنگ و رنگ سبز آفتاب سوخته می‌شوند و قسمت‌هايي كه كمتر آفتاب گير است بسیار سرسبزتر و ديدني‌تر است.

مخمل کوه که ارتفاعی بیش از یک هزار و ۹۰۰ متر دارد، در فصل بهار سرسبز شده و با یک نوع خاص خزه پوشانده می‌شود که دلیل نامگذاری کوه به این نام همین بوده است.

این کوه بلند که بخشي از دره تاريخي خايد آلو (قسمتي از شهر خرم آباد) را در دامن خود دارد، در دو سمت به دو تنگه مهم و استراتژیک ختم می‌شود که در طول تاریخ وقایع گوناگونی را شاهد بوده است.
  • قسمت جنوبی مخمل کوه به خرم آباد ختم می‌شود. این مکان، محلی است که در هنگام ورود رضاخان به لرستان جنگ‌ها و درگیری‌های خونینی در آنجا رخ داده است.
  • انتهای شمالی آن نیز به جاده خرم آباد - الشتر می‌رسد که به تنگه شبیخون مشهور است.

اطلاعات گردشگری مخمل کوه

مخمل کوه یکی از کوههای بسیار زیبای لرستان می‌باشد که در شمال شرق خرم آباد واقع شده است. انتهای شمالی مخمل کوه نیز به جاده خرم آباد - الشتر می رسد که به تنگ شبیخون مشهور است.
این کوه برای کوهپیمایی بسیار مناسب است و به راحتی با خودرو با چند دقیقه رانندگی به دامنه آن می رسید. پس از رسیدن به میدان ۲۲ بهمن تا انتهای بلوار ولیعصر برانید.
 
نام: آسیا » ایران » خرم‌آباد » مخمل کوه
گروه: جاذبه ها
 

مکان های دیدنی دیگر خرم‌آباد

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک قطب آثار باستان شناسی شهر خرم آباد است که با آثار دیگر و اطراف این قلعه پیوستگی دارد. این قلعه که به دوران ساسانیان مربوط می شود در هر برهه از تاریخ مورد استفاده خاصی داشته و در تاریخ کشور از خود اثری برجای گذاشته است.

پل شاپوری

پل شاپوری یا پل شکسته در جنوب خرم آباد تجلی علم و هنر نیاکانمان است که از لرستان به تیسفون می رسد.

دریاچه گهر

استان لرستان یکی از زیباترین چشمه های کوهستانی ایران را در خود دارد. این دریاچه ی زیبا یک مجموعه تفریحی کامل است چون هم طبیعت، بسیار سخاوتمندانه دریاچه، کوه، دره،جنگل را در کنار هم قرار داده و هم مسئولین با فراهم آوردن امکانات لازم سبب آسایش خاطر مسافران شده اند.

آبشار بیشه - آبشار آب سفید

آبشار آب سفید الیگودرز لرستان که آبی به سفیدی برف دارد میان کوه عظیمی به نام قالی کوه قرار دارد و منظره ای بی نظیر را برای جذب گردشگران کشور و جهان ایجاد کرده است و آبشار بیشه در میان جنگل های سرسبز زاگرس تجلی گاه رنگ های متفاوت و زیبای طبیعت در میان صدای دل انگیز آب زلال چشمه هاست.

دریاچه کیو - دریاچه شط تِمی

دریاچه کیو در کنار پارکی به همین نام با امکانات تفریحی فراوان و کامل خود سالانه در همه فصول میزبان دوستداران طبیعت است. دریاچه تمی دریاچه ای آرام در اطراف یخچال های طبیعی کینو است که قله های برفی آن در میان جنگل های بلوط اطراف خودنمایی می کنند.

آبشار گریت - آبشار چکان

آبشار گریت یا سرکانه یا تاف هفت چشمه یکی از مجموعه آبشارهای استان لرستان است. آبشار چکان در دره ای به همین نام با داشتن چند مسیر دسترسی یکی از عجایب طبیعت استان لرستان است.

اشترانکوه

یکی از بلندترین رشته کوه های زاگرس، اشترانکوه در شرق استان لرستان است. اشترانکوه در استان لرستان از شمال به شهرستان ازنا، از شرق و جنوب به الیگودرز و از غرب به دورود ختم می شود.

آبشار افرینه - آّبشار وارک

آبشار زیبا و پرآب افرینه در شهر خرم آباد هرساله پذیرای مسافران زیادی است. آبشار پرآب و دو بخشی وارک در این منطقه بکر و زیبا در دل طبیعت بی نظیر خرم آباد با وجود داشتن مسیر دسترسی تقریبا مشکل خود محل مناسبی برای گذراندن ایام و دل کندن از هیاهوی شهرنشینی است.

نان و غذاهای محلی خرم آباد

کلوچه اردی، گیپه و خورش قلیه ترش از جمله غذاهای محلی خرم آباد می باشد.

صنایع دستی و سوغات خرم اباد

از مهمترين سوغاتی هاي خرم‌آباد مي‌توان به نوعي نان محلي به نام نان ساجي، لبنيات، كاك، ترخينه و عسل اشاره كرد.