غواصی در آب‌های جزیره کیش

جزیره کیش به دلیل برخوردار بودن از مراکز آموزشي و تفريحي غواصي، به قطب غواصي کشور تبديل شده‌است. این جزيره از نظر محيط زيست طبيعي، يكي‌از بكرترين مناطق خليج فارس است و مي‌توان گفت که ريف‌هاي مرجاني شرق جزيره کيش، یکی از غني‌ترين، زيبا‌ترين و مساعدترين سايت‌هاي غواصي کشورمان را در خود جای داده‌است که هرساله مورد بازديد بسياري از دوستداران غواصي قرار مي‌گيرد. خبر خوب در این باره، این است که غواصي در کيش در تمامی‌ سال امکان‌پذير بوده و سايت‌هاي اين جزيره به دلیل عمق کم براي غواصي همه افراد و ازجمله افراد مبتدي مناسب است.

اسكوترهاي زير دريايي

این وسیله تفریحی از تفریحات آبی جدید و لذت‌بخش جزیره کیش است که مورد استقبال فراوانی قرار گرفته‌است. با استفاده از این اسکوترها شما می‌توانید به شنا در اعماق بپردازید و آبزیان و شگفتی‌های دنیای زیر آب را از  نزدیک تماشا کنید.

سايت‌هاي مرجاني و مناسب غواصي

سايت‌هاي مرجاني و مناسب غواصي جزيره کیش عبارتند از:
  • بيگ كورال
  • ژوراسيك پارك
سايت‌های‌ بيگ کورال و ژوراسيك پارك از سايت‌هاي زيباي کیش هستند. ريف‌هاي مرجاني که در شرق جزيره واقع شده‌اند، اکوسيستمی غني و زيبا دارند که هرساله هزاران غواص ايراني و خارجي را به تماشا فرا می‌خوانند. عمق اين دو سايت هنگام مد کامل بیش از 6 تا 8 متر و هنگام جزر کامل کمتر از 5 متر است. اين سايت‌ها از تنوع آبزيان شگفت‌انگیزی برخوردارند.

آبزیان این سایت‌ها عبارتند از:
  • ماهیان:
جراح، دخترناخدا،‌ هامور، جاش، ساردين، باراکودا، تون، اژدرماهي، موري ايل، استون فيش، اسکورپيون، دلقک و ريف شارک و سفره ماهی
  • دیگر آبزیان:
انواع لابستر و لاک‌پشتهاي پوزه عقابي و پشت سبز، مرجان‌هاي طبقاتي و مغزي و نيز گونه‌هایی از سافت‌کورال

همچنين در سايت بيگ کورال صخره‌های زير آبي بسيار زيبایي به چشم می‌خورند که زیستگاه آبزيان ريزی چون انواع خرچنگها، ميگوها و عنکبوت‌هاي دريایي هستند و براي عکاسي ماکرو بسيار مناسب وجذاب است.

پوشش مرجاني سايت که به‌صورت نواري شمالي- جنوبي در امتداد ساحل کشيده شده، در جنوب متراکم‌تر و در شمال پراکنده‌تر است.
براي دسترسي به اين سايت‌ها مي‌توانيد از مراکز غواصي موجود در جزيره و قايق‌های غواصي استفاده کنید یا با اتومبيل به ساحل هتل سيمرغ رفته و از آنجا به سايت بيگ كورال بروید. اين سايت براي اسنورکلينگ و نيز نايت دايو بسيار مناسب است.

ساترن كرك

ساترن كرك يا شكاف جنوبي از ديگر سايت‌هاي غواصي جزيره كيش است كه بسيار زيبا است اما به‌دليل دوري نسبي، کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرد.
اين ريف در 3 مايلي جنوب جزيره واقع و از شكافي تشكيل شده كه تا عمق 22 متري نيز ادامه می‌يابد. دسترسي به اين سايت فقط با قايق و با استفاده از مراكز سطح جزيره كيش امكانپذير است. از آبزياني كه در اين سايت به چشم می‌خورند، می‌توان دسته‌های بزرگ باراكودا، بلك تيپ و خفاش ماهيان را نام برد.
با توجه به شدت جريان آب در اين منطقه، غواصي در آن به تجربه و مهارت فراوان نیاز دارد و برای افراد تازه‌کار مناسب نیست.

كشتي داما

اين كشتي باربري سنگالي كه در عمق 33متري آب‌هاي جنوب شرقي كيش لنگر انداخته‌است، در سال 1384 به‌دليل آبگرفتگي موتورخانه، دچار وضعيت بحراني شد اما درخواست كمک نکرد و صبح روز بعد به دلايل نامعلومی‌غرق شد. اين كشتي اكنون پس از گذشت این مدت كوتاه كه در اعماق دریا آرميده است، به زيستگاهي مصنوعي براي آبزيان و همچنين سايت جديدي براي غواصي تبديل شده‌است.

غواصي در اطراف اين کشتی غرق‌شده که در فاصله 4مايلي از جزيره به پهلوي راست خود خوابيده است، نياز به تبحر خاصي ندارد اما برای ورود به داخل کشتي، فراگرفتن دوره تخصصي کشتي‌هاي غرق شده ضروری است.
برای رفتن به درون کشتي باید از پنجره کابين فرماندهي وارد شد. پس از آن با عبور از راهروي پشتي کابين فرماندهي، به آشپزخانه و خوابگاه می‌رسید. پروانه کشتي نيز که مکان مناسبي برای عکاسي به شمار می‌رود، در عمق 30متري قرار دارد.
از آبزيان اين منطقه می‌توان به خفاش ماهيان، باراکودا، انواع سنگسر، سرخو و نيز اژدرماهيان اشاره کرد. دستيابي به اين كشتي كه مكانی زيبا و مناسب براي آموزش دوره تخصصي كشتي‌هاي غرق شده است، تنها با قايق‌هاي غواصي امكان‌پذير است.

کلبه هور

سایت غواصی کلبه هور که در غربي‌ترين دماغه جزيره کيش و در مکاني به همين نام واقع شده، از نقاط مناسب برای غواصي در جزيره کيش است؛ به‌ویژه ‌هنگام وزش بادهاي شرقي که غواصي را در سواحل شرقي جزيره کيش دشوار می‌کند، این سایت مناسب‌ترین نقطه است.

بستر این سايت صخره‌اي است و ورود به آن از طريق ساحل کوچک جنوب سایت يا از پرتگاه صخره‌اي غرب آن امکان‌پذير است. از آبزيان این ناحیه می‌توان به ‌هامور، سرخو، سنگسر، انواع صدفها و لاک‌پشتها اشاره کرد. همچنين در ساحل جنوبي آن (محل ورود و خروج به سايت) غاري کوچک به طول 5متر وجود دارد که عبور از آن هنگام مد کامل بسيار لذت‌بخش است. عمق سايت غواصي کلبه هور از شمال به جنوب بيشتر شده و تا 8 متر نيز ادامه دارد.

کشتي يوناني

اين مکان که کمتر از سايت‌هاي ديگر مورد توجه قرار گرفته، از دیگر نقاط مناسب غواصي در جزيره کيش هنگام وزش بادهاي شرقي و نامساعد بودن غواصی در سواحل شرقی جزيره است. به دلیل عمق 4 ،5 متري آب در اين سايت، استفاده از تجهيزات غواصي ضروری نیست و حس کنجکاوي شما با استفاده از اسنورکلينگ ارضا می‌شود، اما بازديد از پروانه اين کشتي قدیمی که در عمق 8 متری آب است، غواصی جذاب و ماجراجویانه‌ای خواهدبود.
بستر اطراف اين کشتي غرق‌شده پوشيده از آهن‌آلات و قطعات فولادي است. جالب است بدانيد که اکسيدآهن موجود در اين منطقه، باعث شده تا شن‌هاي اطراف کشتي يوناني سرخ‌رنگ شود.

سايت سمبارون

اين سايت زيبای سمبارون که از زيباترين ريف‌هاي مرجاني اطراف کيش است، در کرانه غربی جزيره و میان کيش و جزیره هندورابي قرار گرفته است که در صورت مساعد بودن اوضاع جوي، می‌توانيد غواصي لذت‌بخشی را در آن تجربه کنید. دسترسي به این سايت ازطريق اجاره روزانه قايق از بندرگاه کيش و همچنين هنگام بازگشت از هندورابي امکان‌پذير است. فاصله سمبارون تا کيش 10 و تا هندورابي 7 کيلومتر است.

عمق اين تپه زير آبي 10 تا 12 متر بوده و گونه‌های متفاوتي از آبزيان خليج فارس در اين نقطه زندگی می‌کنند. اين سايت مکان مناسبي براي نايت دايو و اسنورکلينگ است البته جريان به‌نسبت شديد آب در اين نقطه را باید در نظر داشت.
 
نام: آسیا » ایران » کیش » غواصی - اسكوترهاي زير دريايي
گروه: فعالیت ها
 

مکان های دیدنی دیگر کیش

پارک دلفین ها

پارک دلفین ها تنها پارک از این نوع در کشور است که با سرمایه گذاری بخش خصوصی ساخته شده است. به بازدیدکنندگان در این پارک به جهت نزدیکی با حیوانات نادر و زیبای جهان و نبود حصار میان انسان با حیوانات احساس خوشایندی دست می دهد.

كلوپ‌های غواصي و دريايي کیش

جزیره کیش به دلیل برخوردار بودن از مراکز آموزشي و تفريحي غواصي، به قطب غواصي کشور تبديل شده‌است که لیست كلوپ‌های غواصي و دريايي و مراكز ورزش‌های دريايي جزيره در این وبلاگ ذکر شده است. در ضمن در تمام فصلها امكان ورزش‌هاي دريايي براي مسافران فراهم است.

ورزش‌های زمینی و ساحلی کیش

در جزیره کیش امکانات فراوانی برای ورزش و تفریح وجود دارد. اسب‌سواری، بيليارد، بولينگ و ماهیگیری از جمله ورزشهای کیش هستند.

شهر زیرزمینی کاریز

مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش (کاریز) یکی از جاذبه‌های گردشگری کیش است و سالانه گردشگران بسیاری از آن بازدید می‌کنند.